Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business combinations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Dynamiczne optymalne planowanie i prognozowanie racjonal-nego połączenia sektorów rolniczych pozwala przy najniższych kosztach i ryzyku dokonać przejścia od tradycyjnych form działalności do rolnictwa ekologicznego lub organicznego. Artykuł naświetla kwestię gradacji ekologiczności gospodarstwa rolnego, która obejmuje podstawowe kryteria zrównoważonych modeli rozwoju rolnictwa. Za pomocą programowania matematycznego udowodniono skuteczność zwiększenia poziomu ekologizacji. Przedstawiono zautomatyzowany model rozwoju gospodarstwa rolnego oraz sposoby zwiększenia bezpieczeństwa produkcji. Model jest uniwersalny i może być stosowany w przedsiębiorstwach lasostepu Ukrainy Lewobrzeżnej.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Fuzja spółek w aspekcie prawnym i bilansowym
100%
Fuzje i przejęcia są bardzo często spotykanymi formami połączeń występującymi we współczesnej gospodarce. Wartość transakcji fuzji i przejęć w 2014 roku osiągnęła poziom ponad 1 biliona dolarów, co potwierdza postawioną wcześniej tezę. Identyfikacja różnic pomiędzy tymi formami połączeń pozwala na zrozumienie ich właściwego charakteru. Właściwa metoda ujęcia księgowego fuzji już wcześniej stanowiła przedmiot szerokich dyskusji. Metoda przejęcia jest obecnie jedynym sposobem rozliczania połączeń gospodarczych w świetle nowego i ciągle doskonalonego MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć". Jednak nie oddaje on charakteru transakcji fuzji. Problem ten szczególnie dotyczy transakcji opartej na wymianie instrumentów kapitałowych. Celem artykułu jest analiza obecnych regulacji prawnych w tym zakresie. Przedstawienie dyskusji nad metodą łączenia udziałów poprzez zrozumienie istoty fuzji pozwoli na diagnozę potrzeby opracowania i wdrożenia nowej metody prezentacji tej transakcji w sprawozdaniu finansowym. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać procesy fuzji i przejęć (M&A) do poprawy swojej pozycji konkurencyjnej. W artykule przedstawiono informacje na temat, czy procesy fuzji i przejęć wciąż są popularnym zjawiskiem wykorzystywanym przez polskie przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł składa się z dwóch części. Celem pierwszej części jest przedstawienie różnic i ich konsekwencji finansowych, regulujących procesy połączeń jednostek - projektu Krajowego Standardu Rachunkowości oraz MSR 22 Połączenia spółek - dotyczących ustalenia wielkości rezerw restrukturyzacyjnych i ich ujęcia w sprawozdaniach finansowych spółki przejmującej bądź spółki przejmowanej, powstałych na dzień połączenia jednostek metodą nabycia. Natomiast w drugiej części artykułu został poruszony problem podwójnej ewidencji składników majątku trwałego w procesie rozliczania połączeń jednostek metodą nabycia, wynikający z odmiennych uregulowań ustawy o rachunkowości i ustaw podatkowych, co wmusza konieczność ustalenia rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest sprawdzenie, w jaki sposób spółki przejmujące w Polsce przygotowywały się do połączenia. W analizie wykorzystano metody badawcze: wskaźnik korelacji Spearmana i analizę regresji liniowej, testy na nieliniową postać funkcji regresji. Badanie obejmuje określenie wpływu okresu spłaty należności, okresu spłaty zobowiązań, cyklu konwersji zapasów, trwałości struktury aktywów i finansowania, a także wielkość spółek na rentowność operacyjną spółek przejmujących (zmienna zależna). Spółki przejmujące, działające w sektorze produkcyjnym, w latach poprzedzających połączenie ustabilizowały wpływ elementów kształtujących kapitał obrotowy na rentowność operacyjną aktywów. Badanie z jednej strony uzupełnia studia, które przeprowadzili V. Lima, F.V. Martins, E. Brandao (2015) o spółki z Polski, z drugiej strony wprowadza do niego spółki przystępujące do połączenia (spółki przejmujące). (abstrakt oryginalny)
Cel - Prezentacja rozważań na temat treści ekonomicznej nadwyżki wartości godziwej przejętych aktywów netto nad cenę ich nabycia. Metoda badania - Studia literatury przedmiotu oraz analiza aktów prawa rachunkowości. Wynik - Nadwyżka wartości godziwej przejętych aktywów netto ponad cenę ich nabycia w swej istocie może stanowić zysk na okazyjnym nabyciu lub ujemną wartość firmy, rozumianą jako wypływ przyszłych korzyści ekonomicznych niemożliwych do odrębnego ujęcia na moment rozliczenia transakcji połączenia. Wierne odzwierciedlenie w rachunkowości efektów transakcji połączenia wymaga analizy okoliczności dokonania transakcji i oceny, która ze wskazanych kategorii spowodowała wystąpienie omawianej nadwyżki. Przepisy prawa rachunkowości nie dopuszczają jednak możliwości wyboru w tym zakresie. Wartość - Podjęto próbę sformułowania definicji ujemnej wartości firmy jako kategorii przeciwstawnej do wartości firmy oraz wskazano na zniekształcanie sprawozdań finansowych przez sztywne rozwiązania prawne, niekoniecznie odzwierciedlające skutki ekonomiczne transakcji.(abstrakt oryginalny)
7
100%
Połączenia jednostek gospodarczych są dość istotnym zjawiskiem występującym we współczesnej gospodarce, bardzo często utożsamianym z procesami fuzji i przejęć. Celem artykułu jest zidentyfikowanie istoty połączenia jednostek gospodarczych poprzez przeanalizowanie definicji podawanych zarówno w przepisach polskich, jak i wybranych przepisach o charakterze międzynarodowym, a także porównanie zakresu znaczeniowego tego pojęcia z innymi pojęciami o zbliżonym znaczeniu.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Przejęcia odwrotne - wybrane zagadnienia
100%
Ze względu na swój charakter, połączenia jednostek gospodarczych (PJG), a zwłaszcza połączenia prawne, stanowią jeden z najsilniejszych rodzajów powiązań pomiędzy jednostkami gospodarczymi. Jedną z form, jakie mogą przybierać są przejęcia, polegające na przejęciu kontroli nad jedną jednostką przez inną jednostkę. Wśród nich na szczególną uwagę ze względu na swoją specyfikę zasługują tzw. przejęcia odwrotne, w których odwróceniu ulegają typowe relacje pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w procesie połączenia, gdyż przedmiotem przejęcia stają się jednostki posiadające kontrolę nad jednostka-mi, które je przejmują. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z istotą przejęć odwrotnych, motywami ich dokonywania oraz ogólnymi zasadami ujmowania ich w księgach rachunkowych. W opracowaniu szczególną uwagę poświęcono przejęciem mającym charakter połączeń prawnych.(fragment tekstu)
9
Content available remote Złożoność przejęcia - algorytm procesu przejęcia
100%
Rozwój zewnętrzny jest popularnym sposobem wzrostu przedsiębiorstw. Ilość i wartość fuzji i przejęć (Mergers and Acquisitions - M&A) rośnie. Przejęcie należy jednak do drogich inwestycji. Niestety także wysoka jest ilość nieudanych połączeń. Jest to wynik popełnianych błędów w skomplikowanym procesie łączenia. Niniejszy artykuł, oparty o analizę literatury przedmiotu, przedstawia złożoność przejęcia oraz pokazuje ogólny algorytm przeprowadzenia łączenia. Taka inwestycja wymaga mobilizacji wysiłków, celem poprawy efektywności jego przeprowadzenia. Dysponowanie planem łączenia, uwzględniającego sprawdzone procedury, zwiększa szansę powodzenia akwizycji. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest analiza transgranicznych połączeń jednostek gospodarczych, w których jedna ze spółek (przejmująca lub przejmowana) jest spółką polską, druga z łączących się spółek jest z innego kraju niż Polska. Metodologia badania - Badanie zostało przeprowadzone na próbie spółek biorących udział w połączeniach transgranicznych. W bazie Thomson Reuters zidentyfikowano 215 połączeń (w latach 2005-2014). Wynik - W wyniku badania okazało się, że istnieje słaba lub średnia dodatnia korelacja między liczbą połączeń transgranicznych a innymi formami przejęcia kontroli (aktywów lub tytułów własności). Dodatkowo w większości przypadków polskie spółki łączyły się ze spółkami z tego samego sektora działalności gospodarczej. Oryginalność/wartość - Połączenia transgraniczne stanowią istotny udział we wszystkich połączeniach polskich spółek. Brak jest badań z zakresy połączeń transgranicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w momencie księgowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych. Przeanalizowano w nim wpływ księgowej metody rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych na powstawanie odroczonego podatku dochodowego oraz jego wpływ na sprawozdanie finansowe jednostki powstałej w wyniku połączenia. (abstrakt oryginalny)
Do 31 grudnia 2000 roku przepisy dotyczące łączenia spółek zawierał kodeks Handlowy z 1934 roku, zgodnie z którym mogły się łączyć tylko spółki tego samego typu, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogła się połączyć z inną taką spółką, a spółka akcyjna - tylko z inną spółką akcyjną. Pod rządami kodeksu handlowego nie było możliwe połączenie się spółki akcyjnej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i odwrotnie. Wykluczone były także łączenia się spółek osobowych i kapitałowych z osobowymi. Taki stan rzeczy nie sprzyjał procesom konsolidacji. Przepisy dotyczące form prawnych spółek, które mogłyby się łączyć, wymagały dostosowania do oczekiwań przedsiębiorców, wybierających fuzję lub przejęcie jako drogę rozwoju.(fragment tekstu)
13
100%
Transakcje fuzji i przejęć są bardzo ważnym zjawiskiem ekonomicznym, które często prowadzi do trwałych zmian w strukturze poszczególnych sektorów gospodarki. Część teoretyczna artykułu definiuje zagregowane miary wielkości pozwalające spojrzeć w sposób ilościowy na rynek fuzji i przejęć. Zaproponowano następujące cztery miary: wolumeny transakcji ogłoszonych, ukończonych, anulowanych i trwających oraz ustalono zależności między nimi. Ograniczenia badań opartych na komercyjnych bazach danych (na przykład Thomson Reuters) zostały również przedstawione w tej części artykułu. Alternatywna metoda zbierania danych została zaproponowana. Jest ona oparta na Kodeksie Spółek Handlowych i zapewnia wykonanie pełnowartościowych badań na temat rynku fuzji. Zgodnie z tym podejściem zebrano informacje na temat 3870 transakcji fuzji, które zostały przeprowadzone od 1 stycznia 2002 do 31 grudnia 2013 w Polsce. Kwartalne wolumeny transakcji ogłoszonych, trwających i ukończonych były podstawowymi miarami wykorzystywanymi podczas analizy. Wszystkie te miary wykazują mocną sezonowość. Ich stabilny wzrost zaobserwowano w latach 2002-2011. Po 2011 ten trend się odwrócił. Jednakże odbicie wolumenu transakcji trwających w drugim kwartale 2013 sugeruje, iż przynajmniej wolumen transakcji ukończonych powinien być większy w nadchodzących kwartałach.(abstrakt oryginalny)
Autorzy prezentują stanowisko, że łączenie przedsiębiorstw prowadzi do efektu synergicznego polegającego na tym. że dwa połączone przedsiębiorstwa są warte więcej niż w sytuacji, gdyby działały z osobna. W uzasadnieniu oceniają wiele strategicznych i organizacyjnych cech takich połączeń oraz przedstawiają wynikające stąd korzyści odnoszone zarówno przez same przedsiębiorstwa, jak i akcjonariuszy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie wyzwań w zakresie wyceny wewnętrznie wygenerowanych wartości niematerialnych spółki przejętej, ujawnianych w wyniku połączenia jednostek gospodarczych. Przedstawiono podstawowe definicje związane z opisywanymi składnikami aktywów, wynikające z krajowych i międzynarodowych regulacji rachunkowości. Zostały zaprezentowane zasady ujmowania i wyceny wartości niematerialnych ujawnionych w wyniku połączenia. Szczególną uwagę poświęcono wartości firmy, ze wskazaniem powiązań występujących pomiędzy nią a zasadami przyjętymi do wyceny przejętych aktywów i zobowiązań oraz ceny przejęcia. Przeprowadzone rozważania wskazują na występowanie obszarów szczególnie narażonych na pojawienie się nieprawidłowości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia z zakresu łączenia się spółek: zasdy obowiązujące w MSSF 3. Połączenia jednostek gospodarczych na tle przepisów polskiego prawa bilansowego i możliwości ich wykorzystania w kwestiach nieuregulowanych krajowymi przepisami. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie mechanizmów fuzji i przejęć na przykładzie spółek W. Kruk S.A. i Vistula & Wólczanka S.A. Działania prowadzące do połączenia się wspomnianych spółek w okresie od maja do grudnia 2008 roku można przypisać do znanych w teorii ekonomii strategii. Pierwsza część opracowania przedstawia aspekty teoretyczne procesów prowadzących do połączenia przedsiębiorstw. W dalszej części zostały natomiast poddane analizie stosowane przez właścicieli spółek metody w ramach opisywanego procesu, w celu ich identyfikacji i przypisania do poszczególnych technik. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie poświęcone jest zagadnieniom opcjonalnego wyłączenia z pełnego retrospektywnego zastosowania MSSF przy pierwszym zastosowaniu standardów międzynarodowych, w odniesieniu do połączeń jednostek gospodarczych. (fragment tekstu)
Koncern jest to ekonomiczna forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela. Koncern powstaje zazwyczaj na skutek koncentracji kapitału, w wyniku fuzji (łączenia) firm, dokonywanej zazwyczaj poprzez zakup akcji lub udziałów innych firm, oraz przez zgodę na korzystanie przez przedsiębiorstwo dominujące z patentów, licencji, itp. innych członków koncernu. Firmy wchodzące w skład koncernu mają wspólny zarząd, lecz oddzielną osobowość prawną. Jego struktura opiera się na istnieniu przedsiębiorstwa dominującego oraz grupy przedsiębiorstw zależnych, które poddane są jednolitemu kierownictwu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.