Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 115

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Poza zawodową armią skoszarowaną głównie w bazach wojskowych przemysł obronny i armie świata zatrudniają szereg osób wykonujących zadania związane z logistyką, informatyką, teleinformatyką, nowymi technologiami itp. Osoby pracujące dla wojska w tych sektorach podobnie jak pozostali turyści korzystają z infrastruktury turystycznej. Aktywność prowadzona przez sektor wojskowy wpisuje się zatem w wysoce dochodowy nurt turystyki biznesowej, którym od dawna interesują się samorządy wielu destynacji. Centrum Szkoleniowe NATO Joint Force Training Centre (JFTC) w Bydgoszczy, którego dotyczy niniejszy artykuł, może być tego przykładem. Celem artykułu jest analiza wpływu obecności JFTC na sektor turystyczny Bydgoszczy. Autorzy opierają się na badaniach kwestionariuszowych dotyczących struktury i charakteru wydatków, które uczestnicy szkoleń JFTC ponoszą w czasie pobytu w Bydgoszczy, materiałach wewnętrznych JFTC oraz informacjach pochodzących z Convention Center w Bydgoszczy. Wnioski uzupełnione zostały analizą finansową jednego z czterogwiazdkowych hoteli w centrum Bydgoszczy, z którego usług korzystają uczestnicy szkoleń. Wyniki wskazują, że udział wydatków poniesionych przez uczestników szkoleń JFTC jest dla sektora turystycznego Bydgoszczy bardzo istotny, a dla niektórych podmiotów wręcz kluczowy.(abstrakt autora)
2
100%
Przemysł spotkań (ang. meetings industry) albo inaczej turystyka MICE albo po prostu turystyka biznesowa to niezwykle dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach gałąź gospodarki na całym świecie. Imprezy związane z działalnością zawodową uczestników szacowane są na wartość wielu mld dolarów. Stąd też o ich organizację konkurują liczne państwa i konkretne miejscowości. Celem artykułu jest określenie możliwości Krakowa w zakresie organizacji grupowych spotkań biznesowych. Na wstępie wyjaśniono pojęcie turystyki MICE, wyszczególniając rodzaje imprez służbowych. Następnie omówiono obecne miejsce Polski i Krakowa na świecie w zakresie liczby organizowanych wydarzeń typu MICE oraz rysujące się szanse rozwoju tego sektora turystyki. Bazę empiryczną opracowania stanowiły wyniki badań turystyki MICE w dawnej stolicy Polski, przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa w 2009 roku. Na ich podstawie zidentyfikowano potencjał grodu Kraka w zakresie organizacji grupowych spotkań biznesowych i określono jego wykorzystanie. (fragment tekstu)
W artykule autor dokonał analizy rynku wydarzeń w woj. śląskim, szczególnie jego strony podażowej, z uwzględnieniem specyfiki administracyjnego podziału tego województwa. Przedstawiono konsekwencje koncentracji geograficznej obiektów spotkań dla zarządzania tymi obiektami na rynku wydarzeń. Celem artykułu było wskazanie i analiza specyficznych aspektów funkcjonowania i rozwoju rynku wydarzeń w odniesieniu do zarządzania obiektami spotkań, tworzenia w miastach specjalnych struktur organizacyjnych dla koordynacji tworzenia produktów na rynku wydarzeń, a także specyfiki promocji przy znacznej liczbie dużych obiektów spotkań na stosunkowo małej przestrzeni geograficznej. (abstrakt oryginalny)
4
80%
Cel. Próba określenia istoty i składowych syntetycznego wskaźnika potencjału oddziaływania wybranych wydarzeń targowych na zjawisko transferu wiedzy. Metoda. Synteza przeglądu literatury oraz doświadczeń autorskich wynikających z udziału w dwóch projektach badawczych dotyczących współpracy i dyfuzji wiedzy w branży spotkań w formie modelu wielowymiarowego wskaźnika jako miary rzeczywistego i potencjalnego transferu wiedzy w ramach oraz w wyniku wydarzenia targowego. Wyniki. Wyodrębniono 32 mierniki tworzące syntetyczny wskaźnik oddziaływania wydarzenia targowego na transfer wiedzy, pogrupowane w trzech płaszczyznach: perspektywa organizacyjna/ partycypacyjna sieci; poziom badanej sieci; poziom produktu targowego. Ograniczenia badań i wnioskowania. (1) Rozważania mają charakter progresywny (tzw. work-in-progress). (2) Charakter potencjalny modelu - propozycja niezweryfikowana w praktycznym pomiarze. (3) Charakter komparatywny modelu - użyteczny do porównań wydarzeń targowych. (4) Wskaźnik ograniczony jest do jednego typu wydarzenia biznesowego - imprezy targowej. Implikacje praktyczne. Proponowany wskaźnik może być użyteczny do podjęcia decyzji w kwestii zaangażowania organizacyjnego lub partycypacji przedsiębiorstw w wydarzeniu targowym, a także przez władze lokalne w zakresie określenia wpływu danego wydarzenia w transfer wiedzy do gospodarki lokalnej. Oryginalność. Propozycja modelu wskaźnika potencjału imprez targowych w odniesieniu do ich potencjału w zakresie transferu wiedzy stanowi pierwszą próbę prezentowaną w literaturze. Dotychczas prezentowane były koncepcje pomiaru wpływu gospodarczego wydarzeń targowych. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący koncepcje teoretyczne. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zachowania i preferencje turystów biznesowych odwiedzających Warszawę
80%
Celem artykułu jest przybliżenie istoty turystyki biznesowej, a także scharakteryzowanie zachowań i preferencji turystów biznesowych odwiedzających Warszawę. Wykorzystanymi metodami badawczymi były analiza literatury oraz sondaż diagnostyczny. Badania ankietowe przeprowadzono w lutym 2020 roku na próbie 90 osób odwiedzających Warszawę w celach biznesowych. Na podstawie wyników badań wywnioskowano, iż przyjazdy biznesowe respondentów do Warszawy odbywają się w większości kilkukrotnie w ciągu roku, a średnia długość pobytu wynosi zazwyczaj dwa dni. Zależność między porą roku a częstotliwością przyjazdów służbowych do Warszawy jest znikoma. Przeważająca część badanych postrzega stolicę Polski jako atrakcyjną destynację turystyki biznesowej, która posiada odpowiednią infrastrukturę do organizacji spotkań biznesowych. (abstrakt oryginalny)
This article is aimed to analyze the link between internationalization and Meetings-, Incentives-, Conventions- and Exhibitions (MICE) industry which is refer to the destination development. A comprehensive review of the totality of the processes associated with the regional market of business tourism, allowed to develop a number of actual tools that make it possible to obtain important practical results. One of these tools is a so called public-private partnership (PPP), to strengthen the trust between government and business representatives on regional level. This article reveals the cooperation process between foreign private companies and the local government in organizing the development of the industry connected to MICE. This vision may help all parties connected to the MICE industry to achieve a new level of understanding of the business tourism destination as a result of internationalization processes.(original abstract)
7
80%
Przedmiotem rozważań zawartych w artykule był zakres działalności convention bureau. Z kolei celem badania było określenie, czy zadania tych podmiotów różnią się w zależności od form organizacyjnych, według których funkcjonują convention bureaux. Analizie poddano oceny ważności i stopnia realizacji zadań badanych podmiotów, dokonane przez osoby zarządzające convention bureaux. Ankietę internetową przeprowadzono wśród 9 polskich (na początku 2017) i 73 zagranicznych respondentów (w połowie 2016 r.). Ocenie podlegało 12 zadań convention bureaux, wskazanych na podstawie analizy literatury. Artykuł składa się z czterech części. W pierwszej kolejności przedstawiono, czym jest convention bureau i jaką pozycję zajmuje w mieście. Wymieniono formy organizacyjne, jakie może przyjmować ta instytucja, i wskazano m.in. z jakich przesłanek wynikają różnice w sposobach funkcjonowania opisywanych podmiotów. Następnie omówiono zastosowaną metodę badawczą, by później przejść do prezentacji wyników. W ostatniej części zebrano wnioski z badania, a artykuł zamyka zakończenie stanowiące podsumowanie rozważań. (fragment tekstu)
Współcześnie turystyka staje w obliczu dynamicznego rozwoju segmentu biznesowego, którego przyszłość jest związana z rosnącą mobilnością zawodową oraz powstającymi w Polsce centrami kongresowymi. Kluczowym środkiem transportu w grupie turystów biznesowych są linie lotnicze, dlatego poziom i zakres usług w portach lotniczych nieustannie się poprawia. Celem pracy jest przedstawienie zmian oferty Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice związanej z coraz popularniejszymi usługami skierowanymi do podróżnych biznesowych na tle rosnącego ruchu pasażerskiego.(abstrakt oryginalny)
9
80%
Wybór miejsca na organizację imprezy biznesowej stanowi jedną z pierwszych decyzji podejmowanych przez kreatorów spotkania. Odpowiednie miejsce eventu to bardzo często jeden z podstawowych elementów, który wpływa na końcowy efekt wydarzenia. Efekt ten uczestnicy imprezy ocenią w sposób pozytywny lub negatywny. Źle dobrana lokalizacja imprezy biznesowej może przecież ujemnie wpłynąć na odczucia konsumentów konkretnego produktu turystyki biznesowej. Województwo zachodniopomorskie nie jest zaliczane do regionów, które w pierwszej kolejności kojarzone są z przemysłem spotkań, co wcale nie znaczy, że nie dysponuje ono infrastrukturą w tym zakresie. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości lokalizacyjnych związanych z organizacją imprez biznesowych na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz stanu wyposażenia hoteli w regionie w kontekście kreacji produktów turystyki biznesowej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Produkty turystyki biznesowej narzędziem komunikacji marketingowej
80%
Celem artykułu było przedstawienie wybranych produktów turystyki biznesowej w aspekcie ich wykorzystania w komunikacji marketingowej. W pierwszej części przybliżono problematykę turystyki biznesowej i jej produktów. Następnie omówiono przemysł targowy oraz turystykę korporacyjną w aspekcie ich zastosowania w działaniach komunikacji marketingowej. Na koniec przedstawiono studium przypadku kampanii marketingowej "Sześć zmysłów" Polskiej Korporacji Targowej, w której jako narzędzie komunikacji marketingowej wykorzystano event, będący produktem turystyki korporacyjnej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Convention Bureau Szczecin jako nowe biuro turystyki biznesowej na polskim rynku
80%
Dzięki Stowarzyszeniu Konferencje i Kongresy już 10 lat temu zapoczątkowano działania mające na celu szeroko rozumiany rozwój usług konferencyjnych i kongresowych w Polsce. Działania te realizowane są także przez Convention Bureaux, których w Polsce jest dziesięć. Najmłodsze jest powstałe w 2009 roku Convention Bureau (CB) Szczecin. Niniejszy artykuł jest próbą ukazania, że powstanie CB na rynku turystyki biznesowej w Szczecinie może okazać się efektywnym narzędziem, służącym do zwiększenia liczby konferencji organizowanych na rynku lokalnym. W artykule zaprezentowano rolę turystyki biznesowej oraz wpływ Convention Bureaux na rynek turystyki biznesowej. W dalszej części opracowania skupiono się na pozycji Szczecina i jego potencjale w rozwoju turystyki biznesowej, a następnie przedstawiono działania Convention Bureau Szczecin i omówiono ich znaczenie dla szczecińskich podmiotów.(fragment tekstu)
12
Content available remote Przestrzeń komunikacji marketingowej podczas wydarzeń turystyki biznesowej
80%
Do rozwoju sektora turystyki biznesowej z pewnością przyczynił się odnotowywany wzrost znaczenia funkcji komunikacyjnej (informacyjnej). Udział w wydarzeniach coraz częściej traktowany jest jako narzędzie komunikowania z otoczeniem oraz nawiązywania i utrzymywania kontaktów face-to-face z pozostałymi uczestnikami rynku. Niebagatelne znaczenie w organizacji wydarzeń turystyki biznesowej mają zmiany w otoczeniu, w szczególności rozwój techniki informacyjnej i upowszechnienie dostępu do wszechstronnej informacji, w tym pojawienie się Internetu jako dodatkowej przestrzeni komunikacji marketingowej. Największym wyzwaniem, które stoi przed organizatorem wydarzeń, jest stworzenie adekwatnej przestrzeni komunikacji marketingowej dla uczestników wydarzeń turystyki biznesowej - zaspokajającej "potrzebę spotykania się i negocjowania twarzą w twarz z innymi [...], jedną z najdawniejszych pobudek stojących za nieodpartą potrzebą mobilności, która zaowocowała w wieku XXI narodzinami największego światowego przemysłu"(fragment tekstu)
13
Content available remote Business Tourism Development in L'viv
80%
Turystyka biznesowa jest jedną z form turystyki, która w dobie biznesowej działalności wielu firm ma szanse na dynamiczny rozwój. Wysokie tempo jej rozwoju wyznacza w pierwszej kolejności globalizacja światowej gospodarki oraz "zniesienie granic". Turystyka biznesowa została wyodrębniona jako osobny kierunek pod koniec XX wieku. Burzliwy rozwój ekonomiczny wymaga przyprowadzenia licznych negocjacyjnych spotkań grupowych, uczestnictwa w różnokierunkowych przetargach lub imprezach konsumenckich, prezentacji nowych technologii i nowoczesnych produktów oraz innych przedsięwzięć powiązanych z biznesem. Ze względu na takie zapotrzebowanie przedsiębiorstwa turystyczne dostosują swoje produkty do wymogów organizatorów biznesowego ruchu turystycznego. Współczesne podróże służbowe stały się jednym z podstawowych elementów sprawnego funkcjonowania różnych organizacji, w tym przedsiębiorstw rynkowych. Dlatego w ramach zjawiska turystyki biznesowej można wskazać różne formy, takie jak: - indywidualne podróże służbowe, - turystyka targowa ("turystyka wystawowa"), - turystyka korporacyjna, - turystyka konferencyjna ("turystyka spotkań"), - turystyka motywacyjna. Turystyka biznesowa pozwala przedsiębiorstwom turystycznym zmniejszyć sezonowość obszaru recepcyjnego, a oprócz tego cechuje się małą wrażliwością na zmiany cen. Zaletą podróży służbowych jest to, że są one mniej podatne na zmiany popytu niż turystyka masowa. Przedsięwzięcia turystyki biznesowej odbywają się przeważnie w dni robocze, co pozwala przedsiębiorstwom turystycznym obsługiwać także rynek turystyki wypoczynkowej, która odbywa się w weekendy. Według obliczeń Światowej Rady Podróży i Turystyki Ukraina w najbliższych latach, przy skutecznej polityce oraz strategii rozwoju turystyki, będzie zajmowała kluczowe miejsce wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Eksperci tej organizacji prognozują, że Ukraina zajmie siódme miejsce wśród innych 180 państw ze względu na tempo wzrostu rynku turystyki biznesowej. Dzisiaj główne nurty turystyki biznesowej są podzielone pomiędzy Kijowem, Donieckiem, Odessą i krymskim wybrzeżem, gdzie zlokalizowane są główne siedziby dużych firm, instytucje rządowe, siedziby organizacji międzynarodowych. W tych miastach powstają obiekty infrastruktury turystycznej (nowoczesne centra biznesowe, reprezentacyjne hotele, centra rozrywkowe i kulturalne), koniecznej dla funkcjonowania rynku podróży służbowych. Lwów nie jest (na razie) tak popularny na rynku turystyki biznesowej jak duże miasta Ukrainy industrialnej. Jednak możliwości Lwowa są ogromne, zważywszy na jego geograficzne położenie - bliskie względem rynków centralnej oraz wschodniej Europy, dobre połączenie komunikacyjne, rozwój infrastruktury turystycznej, bogactwo obiektów dziedzictwa kulturowego, nieporównaną atmosferę gościnności oraz organizację mistrzostw Euro 2012. Rozwojowi turystyki biznesowej we Lwowie służyć ma realizacja takich projektów, jak: modernizacja infrastruktury turystycznej (dróg, lotniska, kolei), budowa nowoczesnych hoteli o wyższym standardzie, centrum wystawowo-konferencyjne, podwyższenie jakości obsługi, kształcenie kadr dla turystyki biznesowej, tworzenie warunków sprzyjających inwestycjom, także zagranicznym. Niezwykle ważne dla rozwoju tej gałęzi turystyki jest wsparcie ze strony państwa oraz władz lokalnych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba ukazania znaczenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 dla rozwoju turystyki biznesowej na Opolszczyźnie. Materiał badawczy w niniejszej pracy ma charakter wtórny i został pozyskany w wyniku studiowania literatury, opracowań bibliograficznych oraz raportów. Zastosowano metodę opisową, która należy do grupy metod badawczych o charakterze indukcyjnym. W pracy przybliżono pojęcie "turystyki biznesowej", scharakteryzowano Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 oraz przedstawiono inwestycje realizowane z jego środków w obszarze turystyki biznesowej.(fragment tekstu)
Turystyka biznesowa to wciąż jeden z najprężniej rozwijających się sekto-rów turystyki na świecie, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie badań tego rynku zarówno w skali światowej, jak i lokalnej. Jednak badacze napotykają w swojej pracy wiele utrudnień, do których przede wszystkim należą: - brak standardowej i właściwie zdefiniowanej terminologii dla różnych form turystyki biznesowej; - brak wspólnych założeń i jednolitej metodologii zbierania i interpreto-wania danych na wszystkich poziomach, od lokalnego po światowy; - brak zrozumienia u właścicieli i dysponentów obiektów znaczenia zbie-rania danych na temat zrealizowanych imprez turystyki biznesowej. Do najważniejszych organizacji, które pokonują wyżej wymienione trudności i podejmują próby badania oraz analizy turystyki biznesowej na poziomie światowym należy zaliczyć: International Congress and Convention Associations (ICCA), Union of International Association (UIA) oraz World Tourism Organization (UNWTO). Należy podkreślić, że pomimo tego, iż danych z wy-mienionych opracowań nie można bezpośrednio ze sobą porównywać, to razem stanowią one podstawę do wnioskowania o aktualnej sytuacji międzynarodo-wego rynku spotkań, a także dają możliwość rozpoznania przyszłych trendów rozwoju tego sektora.(fragment tekstu)
Dbałość o ochronę środowiska oraz działania zgodnie ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR1) stają się coraz powszechniej stosowane w zarządzaniu przez wiele przedsiębiorstw. Utrzymanie kompetentnych i lojalnych pracowników, wypracowanie właściwych relacji z klientami, dbałość o środowisko naturalne to cele, które są realizowane przez ich menedżerów. Będąc odbiorcami produktów turystyki biznesowej, oczekują oni od firm oferujących te produkty, by także zachowywały się odpowiedzialnie, a ich działania były ukierunkowane na ochronę środowiska i zaangażowane społecznie. Co więcej, turyści biznesowi dokonując wyborów konsumenckich, coraz częściej biorą pod uwagę zaangażowanie społeczne firm turystycznych (lub jego brak). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba przedstawienia roli incentive travel jako motywatora do wzmożenia wysiłków do pracy. Celem badań, których wybrane wyniki prezentowane są w artykule była próbą odpowiedzi na pytanie czy uczestnicy wyjazdów motywacyjnych traktują taką nagrodę jako motywator do zwiększania wysiłków zawodowych. Odpowiedzi na zadane pytanie uzyskano dzięki przeprowadzeniu badań z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród 176 uczestników incentive travel. Uzyskane wyniki pozawalają stwierdzić, iż wykorzystywanie incentive travel w systemie motywacyjnym przedsiębiorstwa, może w znacznym stopniu wpłynąć na podniesienie efektywności pracy jego pracowników.(abstrakt oryginalny)
18
80%
W artykule przedstawiono współczesne obiekty sportowe jako znaczące podmioty dla rozwoju rynku turystyki biznesowej wpływające na konkurencyjność destynacji. W tym celu autorzy usystematyzowali terminologię związaną z rynkiem turystyki biznesowej, a następnie pokazali obiekty sportowe na tle innych obiektów konferencyjnych. Zidentyfikowano największe zadaszone wielofunkcyjne obiekty spotkań i opisano nowoczesne stadiony w Polsce pod względem ich materialnego potencjału w aspekcie organizacji spotkań konferencyjnych. W końcowej części artykułu autorzy przypomnieli atrybuty decydujące o atrakcyjności obiektów na rynku turystyki biznesowej na świecie w aspekcie ich zastosowania w obiektach sportowych w Polsce.(fragment tekstu)
19
80%
The aim of this article is to analyse the theoretical and practical assumptions of the business travel organization. Development of the business tourism and growth of the business trips was mainly influenced by the development of the international business. Nowadays business tourism is in a great request, business travellers book a lot of tourism services, for instance: accommodation, transportation, insurance and other services. Different companies have different approach and capabilities towards organization of the business trips: organizing through tour operators, self-organizing by the employees, organizing by the tourism professionals employed in the company. The article reviews the tendencies and represents the Lithuanian case of the business travel organization. (original abstract)
20
61%
Cel. Identyfikacja kosztów transakcyjnych występujących w branży spotkań oraz wskazanie możliwości ich ograniczania przez organizacje typu convention bureau (CB). Metoda. Analiza kosztów transakcyjnych w branży spotkań i wpływu convention bureau na ich wysokość została przeprowadzona na podstawie badań literaturowych. Wyniki. Convention bureau oddziałuje przede wszystkim na rynkowe i publiczne koszty transakcyjne, jako instytucja tworząca określony porządek instytucjonalny oraz kształtująca środowisko instytucjonalne. Największe możliwości w zakresie ograniczania kosztów transakcyjnych ma na etapie przed uzyskaniem przez dane miasto prawa do goszczenia określonego wydarzenia i przed zawarciem wiążących umów. Ograniczenia badań i wnioskowania. Wnioski zostały wysunięte na podstawie rozważań literaturowych, otrzymane rezultaty wymagają więc empirycznej weryfikacji. Implikacje praktyczne. Identyfikacja kosztów transakcyjnych umożliwia pełniejsze wyjaśnienie zjawisk zachodzących w branży spotkań i powinna znacząco ułatwić porównanie różnych rozwiązań instytucjonalnych wykorzystywanych podczas powoływania do życia convention bureaux. Ma to istotne znaczenie w szczególności podczas analizy polskiego rynku spotkań, na którym powyższe instytucje działają od stosunkowo krótkiego czasu i brakuje regulacji prawnych na szczeblu krajowym określających ich status, formę organizacyjną czy ramy funkcjonowania. Oryginalność pracy. Jak dotąd problem występowania kosztów transakcyjnych w turystyce był rzadko podejmowany w publikacjach naukowych, a w odniesieniu do branży spotkań pomijano tę tematykę. Zatem niniejszy artykuł, przynajmniej częściowo, wypełnia aktualną lukę wiedzy, dotyczącą kształtowania się kosztów transakcyjnych w branży spotkań oraz możliwości oddziaływania na ich wysokość przez takie instytucje, jak convention bureaux. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący koncepcje teoretyczne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.