Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Canola oil
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane właściwości mieszanin oleju rzepakowego z benzyną lotniczą
100%
Przedstawiono wyniki badań, których celem było określenie wpływu dodatku benzyny lotniczej Jet-A1 do oleju rzepakowego na wybrane właściwości mieszanin, mogących mieć zastosowanie jako paliwo silnikowe. Porównano właściwości składników oraz mieszanin składających się z oleju rzepakowego z benzyną lotniczą Jet-A1 w ilościach 10%, 20% i 30% (v/v). Zbadano przebiegi destylacji oraz gęstość i lepkość poszczególnych produktów. Zwiększenie udziału benzyny lotniczej Jet-A1 do 30% w mieszaninie z olejem rzepakowym wpłynęło na zmniejszenie lepkości kinematycznej produktu z 34,0 mm2·s-1 do 15,5 mm2·s-1/ oraz gęstości z 921,0 kg·m-3 do 890,9 kg·m-3. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie możliwości wykorzystania niskoerukowego oleju rzepakowego jako jedynego źródła węgla i energii do biosyntezy kwasu cytrynowego przez A.Niger IBR-1-25 w warunkach hodowli wgłębnej. Dodatkowym celem pracy było wykazanie możliwości zastąpienia oleju rzepakowego produktem ubocznym przemysłu tłuszczowego, jakimi są porafinacyjne kwasy tłuszczowe.
W pracy zamieszczono wyniki badań laboratoryjnych oleju rzepakowego pod kątem oznaczenia zawartości kwasów tłuszczowych, gdzie duża ilość wielonasyconych kwasów tłuszczowych jest niewskazana zwłaszcza przy produkcji biopaliwa z uwagi na dużą skłonność do utleniania i polimeryzacji. Wzrost udziału kwasu oleinowego o jednym podwójnym wiązaniu zdecydowanie poprawia jakość oleju rzepakowego jako paliwa lub komponentu oleju napędowego. Zastosowanie określonej odmiany rzepaku i wybór technologii przetwarzania nasion rzepaku (tłoczenie na zimno lub gorąco) oraz parametrów technicznych tłoczenia (średnica dyszy, prędkość obrotowa śruby tłoczącej) można w znacznym stopniu wpływać na zawartość kwasów tłuszczowych, związków fosforu, liczby jodowej i zawartość wody. Większą ilość kwasu oleinowego otrzymano w przypadku tłoczenia na gorąco. Istotne znaczenie w kształtowaniu właściwości fizykochemicznych oleju rzepakowego jako paliwa silnikowego ma termin zbioru i odmiana nasion rzepaku. (abstrakt oryginalny)
W celu oceny przydatności odpadowej biomasy rzepakowej (słoma, makuchy i śruta) do przetworzenia zaplanowaną do realizacji metodą termochemicznej konwersji w warunkach hydrotermalnych przeprowadzono badania metodami analizy chemicznej i instrumentalnej składu chemicznego i zawartości poszczególnych frakcji w badanych surowcach. Dzięki wysokiej zawartości hemicelulozy i celulozy słoma może zostać wykorzystana do otrzymania w procesie hydrotermalnej depolimeryzacji użytecznych bioproduktów: oligo-i monosacharydów oraz produktów ich rozkładu, takich jak aldehydy, ketony i kwasy karboksylowe. Wytłoki pochodzące z produkcji oleju rzepakowego zawierają znaczne ilości białka ogólnego, co pozwala na planowanie ich przetworzenia w kierunku otrzymania rozpuszczalnych protein i aminokwasów. Makuchy zawierają ponadto pewne ilości tłuszczu surowego, co można wykorzystać do przerobu mającego na celu otrzymanie kwasów tłuszczowych. Zastosowane w pracy metody badań składu chemicznego i zawartości trakcji poszczególnych składników w odpadowej biomasie rzepakowej oraz w stałych i ciekłych produktach jej hydrolizy zostaną wykorzystane jako instrument planowania i optymalizacji procesów hydrotermalnego rozkładu oraz kontroli przebiegu ich przebiegu. (abstrakt oryginalny)
W Polsce sytuacja podażowo-popytowa na rynku biopaliw jest determinowana legislacyjnie za sprawą obligatoryjnego zużycia. Głównymi surowcami do produkcji biokomponentów są olej rzepakowy i kukurydza. Branża rzepaku jest nastawiona na produkcję na cele paliwowe, a udział kukurydzy, z jakiej wytwarza się etanol, jest wyraźnie mniejszy. Celem artykułu jest prezentacja sytuacji podażowo-popytowej na rynku oleju rzepakowego i kukurydzy wykorzystywanych na cele paliwowe w Polsce, a także analiza relacji ich cen i produkcji oraz zużycia benzyny i oleju napędowego. Analizą objęto lata 2015-2020, wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS ), Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Analiza statystyczna wykazała, że w latach 2015-2020 dynamika zużycia surowców do produkcji biopaliw przewyższała tempo wzrostu ich produkcji i zbiorów. Ocena relacji produkcji i zużycia paliw w kraju wykazała, że dominujący wpływ na ceny oleju rzepakowego i kukurydzy miał w badanym okresie popyt ze strony sektora paliwowego, a produkcja paliw miała mniej istotny udział w kreowaniu cen hurtowych oleju rzepakowego i skupu kukurydzy. Biopaliwa są istotnym i aktualnym zagadnieniem zarówno w kontekście nowej polityki energetycznej Unii Europejskiej (UE ) i Polski do 2040 roku, jak i inwazji Rosji na Ukrainę, czego jednym ze skutków jest kryzys energetyczny i zapowiedzi uniezależnienia się UE od rosyjskiej energii. W takiej sytuacji biopaliwa i surowce do ich produkcji mogą okazać się ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa energetycznego. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było scharakteryzowanie oleju rzepakowego jako najpopularniejszego oleju roślinnego stosowanego w Polsce. W pracy scharakteryzowano skład oleju rzepakowego, a przede wszystkim odpowiedziano na pytanie, czy olej rzepakowy może być źródłem cennych kwasów omega 3-6-9. Drugim celem pracy było zbadanie opinii oraz wiedzy Polaków na temat oleju rzepakowego i ogólnie kwasów omega. Badanie ankietowe nosiło nazwę ,,Olej rzepakowy jako źródło kwasów omega 3-6-9". Na podstawie ankiety badawczej stwierdzono, że olej rzepakowy jest najczęściej stosowanym olejem roślinnym w Polsce, ponieważ jest on stosunkowo tani i łatwo dostępny. Zwykle stosowany jest do smażenia, ale także w mniejszym stopniu jako dodatek do dań na zimno. Badania pokazały, że respondenci nie uważają go, jak inne oleje roślinne, za główne źródło kwasów omega(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań nad zastosowaniem utlenionego węgla aktywnego w procesach adsorpcyjnego oczyszczania oleju rzepakowego stosowanego do smażenia frytek. Dzięki oczyszczaniu utlenionym węglem aktywnym można zredukować zawartość produktów utleniania, związków barwnych i zasadowych. Traktowanie adsorbentem stabilizuje poziom wolnych kwasów tłuszczowych zawartych w zużytym oleju oraz obniża stosunek ilości kwasów nienasyconych do ilości kwasów nasyconych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu czasu tłoczenia hydraulicznego na jakość wytłoczonego oleju rzepakowego. Badano wpływ głębokości tłoczenia na wydajność procesu tłoczenia oraz na jakość sensoryczną, skład chemiczny, zawartość zanieczyszczeń oraz stabilność otrzymanego oleju. Stwierdzono, że oleje tłoczone w czasie od 10 do 240 min. nie różnią się istotnie pod względem składu kwasów tłuszczowych, zawartości tokoferoli, steroli oraz zawartości metali śladowych i pestycydów. Stwierdzono jedynie nieznaczne pogorszenie smaku oleju uzyskanego po dłuższym czasie tłoczenia tj. po 60 min., a wyraźnie wyczuwalnego po 240 min. tłoczenia. Nie stwierdzono istotnego wpływu czasu tłoczenia na stabilność oksydatywną wytłaczanego oleju oznaczoną w teście Rancimat. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena właściwości fizykochemicznych olejów rzepakowego i lnianego. Materiał badawczy stanowiły dwa oleje lniane i dwa rzepakowe pochodzące od lokalnych producentów. W olejach oznaczono liczbę kwasową i nadtlenkową, barwę olejów oraz skład kwasów tłuszczowych. Barwę olejów oznaczono metodą spektrofotometryczną, skład wyższych kwasów tłuszczowych metodą chromatografii gazowej. Badane oleje lniane i rzepakowe spełniały wymagania w zakresie składu kwasów tłuszczowych, natomiast miały za wysokie wartości liczb kwasowej i nadtlenkowej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Przeestryfikowanie mieszanin tłuszczu mlecznego i oleju rzepakowego
75%
W pracy badano zmiany właściwości fizycznych i chemicznych mieszanin tłuszczu mlecznego z olejem rzepakowym zachodzące w wyniku przeestryfikowania. Przeestryfikowanie prowadzono w obecności preparatu enzymatycznego Novozym 435 przez 2 i 8 h w temp. 60°C. Mieszaniny fizyczne przeestryfikowywano również chemicznie w obecności metanolanu sodu, jako katalizatora, w temp. 60°C przez 0,5 i 1,5 h. W mieszaninach przed i po przeestryfikowaniu oznaczano liczbę kwasową, zawartość frakcji polarnej, temperaturę mięknięcia, zawartość fazy stałej oraz skład kwasów tłuszczowych. W wyniku przeestryfikowania stwierdzono wzrost zawartości wolnych kwasów tłuszczowych i frakcji polarnej - wyższy w mieszaniach przeestryfikowanych chemicznie. Produkty przeestryfikowania mieszaniny zawierającej 25% tłuszczu mlecznego charakteryzowały się niższą temperaturą mięknięcia oraz zawartością fazy stałej, natomiast produkty przeestryfikowania mieszaniny zawierającej 75% tłuszczu mlecznego charakteryzowały się wyższą temperaturą mięknięcia w odniesieniu do mieszanin fizycznych. Rozmieszczenie kwasów tłuszczowych pomiędzy poszczególne pozycje w triacyloglicerolach było, tak jak oczekiwano, bliskie statystycznemu. Dobierając odpowiednio warunki prowadzenia procesu można uzyskać tłuszcze o różnych zastosowaniach technologicznych. (abstrakt oryginalny)
Obserwowany wzrost zmienności cen rzepaku wywołany m.in. postępującym procesem globalizacji obrotu i przerobu tego surowca, zwiększa ekspozycję podmiotów produkujących rzepak oraz przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem tego surowca na ryzyko cenowe. Celem pracy była ocena ekstremalnego ryzyka cenowego na rynku rzepaku i produktów jego przerobu w Polsce. Wykorzystano w tym celu średnie tygodniowe ceny skupu nasion rzepaku oraz ceny sprzedaży oleju rzepakowego rafinowanego, śruty rzepakowej oraz makuchu rzepakowego od 3 stycznia 2005 do 19 kwietnia 2015 roku. Ekstremalne ryzyko zmierzono za pomocą dwóch miar - wartości zagrożonej i oczekiwanego niedoboru, wykorzystując teorię wartości ekstremalnych. Wyniki badań wskazały na występowanie różnic w poziomie ryzyka na rynku rzepaku i produktów jego przerobu. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu wydobywania i rafinacji oleju rzepakowego w warunkach przemysłowych, na zmodernizowanej linii technologicznej, na profil i zawartość barwników chlorofilowych. Jako materiał doświadczalny zastosowano próbki oleju pobierane na różnych etapach procesów jego wydobywania i rafinacji. Zawartość barwników chlorofilowych oznaczono metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej w układzie faz odwróconych, z detekcją fluorymetryczną. Stwierdzono, że przemysłowa metoda wydobywania oleju rzepakowego ma wpływ na profil i zawartość barwników chlorofilowych. Olej ekstrakcyjny zawierał o 40 % więcej barwników chlorofilowych niż olej tłoczony. Zawierały one głównie feofitynę a oraz pirofeofitynę a i tylko niewielkie ilości chlorofili a i b. Obróbka termiczna oleju przed rafinacją powoduje całkowitą transformację chlorofili. Proporcja pirofeofityna a/feofityna a zmieniła się z 0,7 na 3,8 : 1. Olej surowy zawierał tylko pochodne chlorofili. Kwaśne odszlamowanie oraz neutralizacja oleju spowodowały niewielkie zmniejszenie zawartości barwników chlorofilowych ogółem oraz względnie małe zmiany ich profilu. Efektywność usunięcia barwników chlorofilowych po bieleniu wynosiła 98,5 %. Pochodne chlorofilu a były dużo łatwiej usuwane z oleju za pomocą ziemi bielącej niż pochodne typu b. W niektórych partiach oleju po bieleniu pirofityna b w ilości 0,09 mg/kg była nadal obecna. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono badania uszkadzalności jednostki napędowej ciągnika rolniczego zasilanego olejem rzepakowym za pomocą metody drzewa zdarzeń - ETA. Celem pracy było oszacowanie prawdopodobieństw wystąpienia niepożądanych zdarzeń w przypadku zasilania silnika nieprzetworzonym olejem rzepakowym; sprawdzenie, jaki wpływ na nie mają zastosowane układy zabezpieczające, i zaproponowanie skuteczniejszych rozwiązań zabezpieczających. W systemie wyróżniono następujące zdarzenia inicjujące: zawartość wody w oleju rzepakowym, zanieczyszczenie mechaniczne oraz skażenie bakteriologiczne oleju rzepakowego. Dla każdego zdarzenia inicjującego sporządzono drzewo zdarzeń. Przeprowadzono analizę ilościową uszkadzalności przez obliczenie prawdopodobieństw skutków w każdej gałęzi drzewa zdarzeń. Zastosowano bariery bezpieczeństwa, mające na celu ograniczenie negatywnych skutków wystąpienia zdarzeń inicjujących w postaci: odpowiednich procedur, działań operatora ciągnika, oraz zainstalowanych urządzeń w układzie paliwowym. Przykładem takiego wyprzedzającego zabezpieczenia jest propozycja zainstalowania specjalnego separatora wody w układzie paliwowym oraz zalecenia dla operatora ciągnika, aby we wskazanych sytuacjach podjął określone działania.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodykę badań laboratoryjnych i eksploatacyjnych surowego oleju rzepakowego użytego do smarowania silnika benzynowego. Zaprezentowano wybrane wyniki badań, m.in. analizę widmową hałasu emitowanego przez silnik smarowany olejem rzepakowym oraz mineralnym w aspekcie rodzaju paliwa użytego do napędu silnika. Pomiary zużycia przeprowadzono z wykorzystaniem testera tribologicznego T05. Próbki oleju do pomiarów pobierane były co określony interwał przebiegu (1000 km). Przed pobraniem próbki mierzono widmo drgań i hałasu, generowane przez silnik pracujący w ustalonych warunkach obciążenia i prędkości obrotowej. Wyniki badań oleju rzepakowego porównywano z wynikami, jakie otrzymano w badaniach oleju zalecanego przez producenta pojazdu dla tych samych warunków eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę ustalenia przydatności skwalenu i kwasu ferulowego do podwyższenia stabilności oksydacyjnej oleju rzepakowego.
16
Content available remote Efektywność wytłaczania oleju z nasion rzepaku
75%
Przeprowadzone w pracy badania miały na celu określenie efektywności wytłaczania oleju z nasion rzepaku z zastosowaniem nasączania rozpuszczalnikiem organicznym. Zakres pracy obejmował obróbkę wstępną materiału oraz proces wytłaczania przy użyciu prasy jednoślimakowej wraz z badaniem ilości powstałego oleju w jednostce czasu oraz energii elektrycznej potrzebnej do jego wytłoczenia. Zastosowano cztery prędkości obrotowe ślimaka prasy: 20, 30, 40, 50 obr.·min-1 oraz trzy średnice dyszy wylotowej: 6, 8, 10 mm. Nasiona rzepaku nasączano rozpuszczalnikiem (24 godziny przed wytłaczaniem) - alkoholem metylowym (metanolem) w proporcji masowej 1:40 oraz 1:20. Największa wydajność wytłaczania wyniosła 6,3 kg oleju na godzinę, przy 6 mm średnicy dyszy i 50 obr.·min-1 dla rzepaku nasączonego metanolem w proporcji 1:20. Największy stosunek masy oleju do masy wytłoków - 0,624 i 0,610 kg oleju na kg wytłoków, przy 6 mm średnicy, 20 i 30 obr.·min-1 dla rzepaku z metanolem 1:20. Najmniejsza energochłonność procesu - 0,1051 i 0,1054 kWh na kg oleju, przy 10 mm średnicy i 50 obr.·min-1, co odpowiada najwyższej efektywności energetycznej - 9,515 i 9,487 kg oleju na kWh. (abstrakt oryginalny)
Unia Europejska wprowadziła wymóg dodawania biopaliw do benzyny i oleju napędowego. Dlatego popyt na olej rzepakowy dynamicznie rośnie. Aby sprostać wyzwaniom rynku Polska musi zwiększyć (prawie dwukrotnie) areał zasiewu rzepaku podobnie jak w innych krajach europejskich. Artykuł przedstawia produkcją rzepaku w Polsce w latach 2004-2009 i możliwości jej zwiększenia do rosnącego popytu. Badania przeprowadzone wśród producentów rzepaku w woj. zachodniopomorskim wskazują na trend wzrostowy udziału rzepaku w strukturze zasiewów, a plany na najbliższe lata zakładają ekspansję na więcej niż 30%. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę ustalenia wpływu fitosteroli i skwalenu oraz składników nieglicerydowych oleju z pestek pomidora na stabilność oleju rzepakowego i modelowych mieszanin estrów kwasów tłuszczowych.
Badano wpływ parametrów technologicznych wytłaczania na zimno ziaren rzepaku w prasie ślimakowej na ilość pozyskanego oleju oraz zawartość zanieczyszczeń w postaci związków fosforu. Parametry procesu wytłaczania mają istotny wpływ na właściwości użytkowe oleju rzepakowego jako paliwa. Wyniki badań pozwalają na sformułowanie wniosku, że istnieje konieczność oznaczania zawartości fosforu w wytłaczanym oleju. Badania takie powinny uwzględniać odmianę rzepaku, stosowane zabiegi agrotechniczne, miejsce i termin zbiorów, sposób przechowywania oraz wstępnego przygotowania ziaren rzepaku. Niewłaściwy dobór parametrów wytłaczania może skutkować znacznym wzrostem zawartości związków fosforu w uzyskanym paliwie, co będzie mieć bardzo niekorzystny wpływ na pracę i trwałość silnika. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wstępną ocenę wybranych parametrów wtrysku i tłoczenia mieszanin oleju rzepakowego z niereaktywnym rozpuszczalnikiem. Zastosowano dodatek heksanu w ilości 5%, 10% i 20% w mieszaninie objętościowej z olejem rzepakowym. Uzyskane wyniki porównano do wyników uzyskanych przy zasilaniu silnika o ZS olejem napędowym. Sporządzono charakterystyki obrazujące przebieg kąta występowania początku wtrysku, kąta występowania końca wtrysku, kąta trwania wtrysku oraz maksymalnego ciśnienia wtrysku. Badania prowadzono w warunkach charakterystyki zewnętrznej eksploatacyjnej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.