Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital economizing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Reforming the European Scene
100%
Nieokiełznany proces globalizacji, zwłaszcza finansowej, niesie ze sobą zagrożenia dla wzrostu, rozwoju i dobrobytu społecznego. Stanowią one wyzwanie dla społeczności krajów z gospodarką rynkową. Można mu sprostać opierając analizę teoretyczną, jak i praktykę na zmienionych zasadach, normach i procedurach, takich jak współpraca, spójność, społeczna odpowiedzialność, sprawiedliwość. Wpierwszej części artykułu podejście to odnosi się do europejsko-amerykańskich stosunków walutowych. W drugiej części postuluje się zastosowanie tego podejścia w decyzjach menedżerskich, podporządkowanych skądinąd wymogom innowacyjności. Jako przydatne narzędzie analizy wprowadza się koncepcje "społecznie odpowiedzialnego kapitału" (ang. socially responsible capital). Z uwagi na zaawansowanie procesu integracji, kraje Unii Europejskiej są szczególnie predestynowane do reformowania filozofii i praktyki gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i zinterpretowanie, a następnie rozwinięcie zasad trwałości gospodarowania, których autorem jest angielski ekonomista David Pearce. W artykule skupiono uwagę na następujących czterech zasadach: słabej, wrażliwej, silnej i restrykcyjnej trwałości gospodarowania; będących zarazem swoistymi zasadami trwałego rozwoju. Na publikacje Pearce'a i wspomniane zasady powołuje się wielu naukowców, również w Polsce, jednak dołączane komentarze często niefortunnie odbiegają od oryginalnej wersji zasadniczych wskazówek Pearce'a, które zostały wyprowadzone wprost z teoretycznych założeń ekonomii środowiska i zasobów naturalnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono: korzyści oraz zagrożenia i koszty związane z liberalizacją obrotów kapitałowych; w jaki sposób liberalizować przepływy kapitałowe; warunki wstępne deregulacji obrotów kapitałowych.
Polska dyskusja na temat zasady gospodarności nie toczyła się w zupełnym oderwaniu od osiągnięć nauki zachodniej, tym niemniej jej związek z tą nauką, a zwłaszcza z nowymi nurtami interpretacji racjonalności, pozostawał raczej luźny. Szereg ujęć racjonalności, które w krajach Zachodu stały się popularne oraz inspirowały powstawanie i rozwój całych dyscyplin naukowych takich, jak np. teoria gier czy psychologia społeczna, było w Polsce do niedawna stosunkowo mało znanych. Wydaje się jednak, że zarówno dyskusja dotycząca zasady gospodarności, jak i wielopłaszczyznowa dyskusja nad problemem racjonalności w krajach zachodnich nie wyczerpują problemu i nie odpowiadają wystarczająco na pytanie postawione w tytule niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
Model Sharpa należy do jednego z najpopularniejszych w analizach rynku kapitałowego. Wynika to głównie z jego prostoty i wykorzystywania współczynnika beta jako miary ryzyka. Jego praktyczne zastosowania mają najczęściej miejsce bez sprawdzania założeń modelu i dyskusji nad długością próby jaka powinna być wykorzystana do jego oszacowania, a problem jest poważny, ponieważ w miarę wydłużania liczby obserwacji przestaje być spełnione kluczowe założenie o liniowej zależności, jaka jest w modelu Sharpa. W literaturze coraz częściej podejmuje się problem stabilności współczynnika beta w kontekście długości próby, na podstawie której jest szacowany. W pracy podniesione zostały trzy kwestie: niejednorodności wariancji składnika losowego modelu i jej wpływu na efektywność estymatorów parametrów, badania stabilności współczynnika beta, wyboru długości próby estymacyjnej dla modelu Sharpa. Celem badań, których wyniki są prezentowane w niniejszym opracowaniu jest propozycja nowej procedury szacowania współczynnika beta na podstawie modelu Sharpa, opierającej się na optymalizacji długości próby i zapewnieniu stabilności współczynnika beta. Proponowana metoda jest wolna od wady aktualnej koniunktury na giełdzie, która determinuje z reguły długość próby, na podstawie której szacowany jest model Sharpa. Próba określana w ten sposób praktycznie za każdym razem jest innej długości. (fragment tekstu)
Przedstawiono ważniejsze poglądy na temat racjonalnego gospodarowania. Podstawą rozpoczęcia rozważań było pytanie - dlaczego Profesor Oskar Lange użył właśnie powyższej nazwy, a nie określił na przykład, że są to sposoby poprawy efektywności gospodarowania. Jeśli zatem są to w istocie zasady racjonalnego gospodarowania, również w ujęciu ex ante, i chodziłoby o takie działania, które powiększałyby wynik finansowy danego podmiotu, to wydaje się, że zasada racjonalnego gospodarowania w dotychczasowym brzmieniu nie wyczerpuje złożoności zagadnienia. Autor proponuje rozszerzenie treści tej zasady.
Przedmiotem opracowania jest analiza zmian instytucjonalnych form kapitału pozyskiwanego przez przedsiębiorstwa na tle rozwoju społecznego. Opisano genezę i ewolucję kapitału jako czynnika produkcji w ujęciu retrospektywnym, a następnie zanalizowano instytucję kapitału rozpatrywaną zgodnie z ewolucyjną koncepcją drogi społecznego rozwoju. Na koniec omówiono problematykę zastępowalności kapitału i jego innowacyjnych form oraz swobody jego transferu w warunkach postępujących procesów globalizacji.
W artykule zbadano, jak wsparcie w zarządzaniu gospodarstwem - w ramach pomocy publicznej służącej złagodzeniu skutków zmienności klimatu - wpływa na produkcję w gospodarstwach i czy przy jego udzielaniu uwzględnia się zasoby kapitałowe tych gospodarstw. Do badań przeprowadzonych w styczniu 2014 roku wybrano powiaty, gminy i rolników z 20 wsi w prowincji Limpopo w Afryce Południowej, przy zastosowaniu doboru losowego i nielosowego. Do zbierania danych posłu- żyły specjalnie przygotowane kwestionariusze, wypełnione przez przedstawicieli terenowych i rolników prowadzących małe gospodarstwa rolne. Najczęściej wskazywaną przez przedstawicieli terenowych strategią radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi było stosowanie metod prowadzenia gospodarstwa odpowiednio uwzględniających te warunki. Wykorzystywało ją większość osób, zarówno korzystających, jak i niekorzystających ze wsparcia. Przedstawiciele terenowi najczęściej przekazywali informacje bezpośrednio podczas wizyt w gospodarstwach. Wskazywano, że przedstawiciele nie uwzględniali zasobów kapitałowych gospodarstw przy udzielaniu wsparcia producentom rolnym. Wyniki wskazują również, że udzielane wsparcie uwzględniało przekazywanie informacji o zmianach klimatycznych mających wpływ na uprawy polowe, aczkolwiek w niewielkim stopniu. Zaleca się przeprowadzenie badań terenowych w celu zapewnienia właściwego stosowania strategii radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi. Uzupełnieniem tego może być wykorzystanie mediów masowych i metod grupowych. (abstrakt oryginalny)
Umiejętność dobrego zarządzania kapitałem jest niezbędna dla zaistnienia firmy na rynku konkurencyjnym. Wybór odpowiedniego źródła do finansowania jest czynnikiem który może prowadzić do sukcesu bądź klęski firmy. Wymienione i w skrócie opisane podstawowe źródła kapitału powinny być moim zdaniem coraz częściej wykorzystywane przez polskie firmy. (fragment tekstu)
10
Content available remote Gospodarowanie wynikiem finansowym w przedsiębiorstwach rolniczych
61%
W artykule podjęto próbę analizy gospodarowania wynikiem finansowym przez kierownictwo przedsiębiorstw uczestniczących w "Rankingu 300" w latach 1994-2003. Uwzględniono zmianę wartości pieniądza w czasie. Stwierdzono, iż część przedsiębiorców przeznaczała wygospodarowany zysk na premie i nagrody. Zauważono, że większość przedsiębiorstw cechował zysk inflacyjny, co powodowało "przejadanie" posiadanego majątku. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu, a także w praktyce gospodarczej stosunkowo mało uwagi poświęca się problematyce warunków pracy. W szczególności dotyczy to relacji zachodzących pomiędzy kształtowaniem tychże warunków a gospodarowaniem potencjałem ludzkim. Jednocześnie należy wskazać nieścisłości w obrębie definiowania terminu warunki pracy. Podejmując próbę zweryfikowania rozumienia tego terminu, skoncentrowano się na podstawowych elementach, które należy uwzględnić, analizując te warunki. Stało się to podstawą do rozpatrzenia problematyki kształtowania warunków pracy w kontekście szeroko pojętego procesu gospodarowania potencjałem ludzkim przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie płynności finansowej w przedsiębiorstwach przemysłowych w zależności od sektora przemysłu oraz strategii zarządzania kapitałem obrotowym. Obiektami badawczymi były spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Próba badawcza objęła przedsiębiorstwa, które według klasyfikacji stosowanej przez GPW zaliczane są do branży przemysłowej. Doboru obiektów w tym zakresie dokonano w sposób celowy. W celu zapewnienia homogeniczności badanych przedsiębiorstw uwzględniono spółki obecne na GPW w Warszawie we wszystkich latach badanego okresu. Dane do obliczeń pochodzą z rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw za okres 2004-2009, dostępnych w bazie Notoria Serwis. (fragment tekstu)
Rozpatrzono właściwości i mechanizmy kapitalizacji bankowej instytucji w warunkach stosunków rynkowych jak również teoretyczne i praktyczne aspekty, co do kształtowania własnego kapitału w kontekście zwiększania kapitalizacji krajowego bankowego systemu. Uzasadniono doniosłość użycia wewnętrznego potencjału bankowej instytucji, co do zwiększania objętości finansowych zasobów dla jej kapitalizacji. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest weryfikacja empiryczna hipotezy badawczej stwierdzającej, iż amortyzacja odgrywa decydującą rolę w kształtowaniu majątkowej strategii gospodarowania kapitałem zasobowym przedsiębiorstwa. Pod pojęciem majątkowej strategii gospodarowania kapitałem zasobowym przedsiębiorstwa można rozumieć realizację długookresowego zarządzania aktywami trwałymi przedsiębiorstwa, zorientowanego na wartość kapitału zasobowego. Majątkowy nurt strategii gospodarowania kapitałem zasobowym wraz z nurtem mającym charakter finansowy odnoszą się do metod oraz sposobów pozyskiwania, gromadzenia i wykorzystywania składników kapitału zasobowego, prowadzącego do wzmocnienia roli i znaczenia kapitału zakładowego, a w konsekwencji kapitału własnego danego podmiotu. Istotą tych strategii jest zatem tworzenie długoterminowych warunków funkcjonowania danego podmiotu oraz jego skutecznego i racjonalnego rozwoju. (fragment tekstu)
Przedstawiono zależności między wybranymi miarami finansowymi przedsiębiorstw a strategią gospodarowania kapitałem obrotowym. Do realizacji tak określonego celu wykorzystano jednoczynnikową analizę wariancji. Przeprowadzone badania objęły spółki przemysłu spożywczego notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i dotyczyły okresu 2004-2012. Efekty przeprowadzonej analizy wskazują, iż strategia gospodarowania kapitałem obrotowym istotnie różnicuje analizowane miary finansowe przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa realizujące agresywną politykę gospodarowania kapitałem obrotowym uzyskiwały istotnie wyższe wartości przychodów ze sprzedaży oraz zysku netto w porównaniu z przedsiębiorstwami stosującymi bardziej rygorystyczne strategie.(abstrakt oryginalny)
Dynamicznie rozwija się teoria, że kapitał jest potrzebny dla bezpieczestwa banku sensu largo, tzn. ze względu na wszystkie ryzyka, włącznie z ryzykiem operacyjnym, którego jeszcze 10 lat temu nie wydzielano. Nowa Umowa Kapitałowa (NUK) precyzuje kierunki rozwoju znaczenia kapitału pod względem potrzebnej wysokości kapitału jako całkowitego wymogu kapitałowego w stosunku do podejmowanych przez bank form ryzyka. Mniej uwagi zwraca się na to, że kapitał jest także bezpośrednim źródłem dochodów i temu zagadnieniu, jako początek być może szerszej dyskusji, jest poświęcony niniejszy artykuł.
Kierunki i wolumen kapitału inwestycyjnego przepływającego w gospodarce globalnej są immanentnie związane z uwarunkowaniami działania między-narodowego systemu walutowego. Model neoklasyczny, będący głównym punktem odniesienia dla ekonomistów badających współcześnie międzynarodowe przepływy kapitału, trudno uznać za odpowiednie narzędzie badawcze. Nie uwzględnia on specyfiki funkcjonowania współczesnego systemu walutowego, nie jest także w stanie objaśnić dominujących obecnie w gospodarce światowej przepływów o charakterze dwukierunkowym. Kapitał nie płynie od krajów nadwyżkowych, rozwiniętych i bogatych, które mają jego znaczące zasoby, do krajów deficytowych, rozwijających się i ubogich, cierpiących na jego niedobór. Współczesny system walutowy stworzył takie ramy działania, że kraje rozwinięte mogą być kapitałobiorcami netto, a rozwijające się - kapitałodawcami netto. Coraz mniej zasadne staje się zarówno badanie tzw. paradoksu Lucasa, jak i współczesnych międzynarodowych przepływów kapitałowych przy wykorzystaniu modelu neoklasycznego, który zdecydowanie zbyt mocno upraszcza otaczającą nas rzeczywistość. (abstrakt oryginalny)
Omówiono metodę rachunku efektywności inwestycji, którym jest koszt kapitału. Omówiono metody uwzględniania ryzyka projektów inwestycyjnych, zwłaszcza przy użyciu metody RADR, co oznacza szerokie wykorzystanie w praktyce kosztu kapitału, jako instrumentu zarządzania finansowego.
Niniejsze opracowanie oparte jest na założeniu, że decyzje inwestycyjne przedsiębiorstwa, decydujące o jego zdolności do generowania zysków, winny być skojarzone z decyzjami finansowymi. Decyzje inwestycyjne dotyczą aktywów, a ich cechą charakterystyczną jest to, że zmieniają w sposób trwały, tzn. w dłuższym okresie wielkość i strukturę majątku przedsiębiorstwa.Decyzje finansowe z kolei dotyczą pasywów przedsiębiorstwa, tj. źródeł finansowania majątku, a ich istota zawiera się w tym, że zmieniają w dłuższym okresie wielkość i strukturę tychże pasywów.Opracowanie usytuowane jest w tym nurcie teoretycznym, który przyjmuje, że celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja jego wartości rynkowej, co jest tożsame z maksymalizacją korzyści (dochodów) właścicieli tegoż przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Drugi filar Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) i Europejskiej Dyrektywy Adekwatności Kapitałowej (CRD) nakładają na banki obowiązek zbudowania procesu liczenia i alokacji kapitału ekonomicznego. Proces ten, czyli wewnętrzny Proces Alokacji Kapitału Ekonomicznego (ICAAP) nie jest jednak sprecyzowany dokładnie, a wymogi NUK nie wyjaśniają w jaki sposób należy prawidłowo go zbudować.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.