Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital gains
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena wprowadzonego do polskiego systemu prawnego w 2019 r. podatku od wyjścia od osób fizycznych, z uwzględnieniem przede wszystkim modelu jego płatności. To właśnie ten element konstrukcji exit tax ma najistotniejsze znaczenie dla ustalenia zgodności całej analizowanej regulacji z prawem Unii Europejskiej oraz zasadami i wartościami konstytucyjnymi. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługuje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2019 r. przedłużające termin płatności podatku od wyjścia w przypadku osób fizycznych, stanowiące przykład wyjątkowo nieudanej i prawnie wadliwej próby "naprawiania" wcześniejszych błędów ustawodawcy.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest zbadanie związków zachodzących między realizowaną polityką tworzenia i rozwiązywania rezerw a wartościami memoriałowych korekt zysku netto wykazywanych w sprawozdaniach finansowych spółek giełdowych notowanych na rynku głównym GPW w Warszawie. Obie wskazane sfery badawcze traktowane są jako główne obszary kreacji wyniku finansowego, który można postrzegać zarówno jako dążenie do urealnienia sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego zgodnie z zasadą true and fair view, jak i intencjonalne manipulowanie osiąganymi rezultatami działalności gospodarczej w celu wprowadzenia w błąd wybranych interesariuszy jednostki. Badanie empiryczne przeprowadzone zostało wśród przedsiębiorstw publicznych wchodzących w skład indeksów giełdowych: WIG20, mWIG40 i sWIG80, których akcje były przedmiotem obrotu na giełdzie przez co najmniej 10 lat w przyjętym horyzoncie lat 1997-2016.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest określenie przydatności komponentów pozostałego wyniku całkowitego w prognozowaniu przyszłych wyników finansowych oraz przepływów pieniężnych wybranych banków notowanych na GPW w Warszawie. W toku prowadzonych analiz kwartalnych sprawozdań finansowych za lata 2009-2016 dokonano oceny zróżnicowania komponentów pozostałego wyniku całkowitego oraz wykorzystano dziesięć wersji modeli ekonomicznych. Okazuje się, że poszczególne składniki pozostałego wyniku całkowitego cechowały się zróżnicowaną, lecz niewielką wartością prognostyczną przyszłych dokonań banków w ujęciu memoriałowym i kasowym. Dodatnio i istotnie powiązane okazały się zyski i straty z tytułu przeszacowania składników aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży oraz efektywna część zysków i strat związanych z zabezpieczaniem przepływów pieniężnych. Odmienne konsekwencje miały zyski i straty wynikające z przeliczenia pozycji sprawozdania finansowego jednostki działającej za granicą(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych
100%
Celem opracowania jest przedstawienie zagadnień dotyczących podatku od dochodów z kapitałów pieniężnych osiąganych przez osoby fizyczne, w szczególności uwarunkowań prawnych stanowiących fundament opodatkowania, a także zagadnień dotyczących oddziaływania tego podatku na dochody budżetu państwa. Przeprowadzona zostanie również analiza wartości podatku od dochodów z kapitałów pieniężnych osiąganych przez osoby fizyczne. Problematyka opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych zostanie przedstawiona na przykładzie Polski. Okres badań obejmie lata 2006-2013. Dane statystyczne, które będą wykorzystane w badaniach, pochodzą ze sprawozdań Ministerstwa Finansów. (fragment tekstu)
Wyróżnienie kategorii przychodów z zysków kapitałowych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziło istotne zmiany w zakresie obliczania dochodu i straty podatkowej. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie 1.01.2018 r., oddzieliła bowiem przychody z zysków kapitałowych od pozostałych przychodów osiąganych przez podatnika. Definicja przychodów z zysków kapitałowych przyjmuje przy tym konstrukcję podobną do tej wysłowionej w przepisach ustawy o rachunkowości. Prawo podatkowe i bilansowe wykazują zatem w tym przypadku podobieństwo nie tylko przez związki treściowe konstruowane przez ustawodawcę, lecz także przez stosowanie przepisów odsyłających. Mimo tych powiązań, w prawie podatkowym i bilansowym występują także niespójności treściowe, polegające na odmiennym definiowaniu terminów przyjętych na gruncie różnych dziedzin prawa. Ustawa o podatku do- chodowym od osób prawnych zawiera przy tym wyraźne odesłania do przepisów odniesienia ujętych w ustawie o rachunkowości. Celem niniejszego artykułu jest wykazanie różnic oraz skutków prawnych przyjętych przez ustawodawcę rozwiązań legislacyjnych. Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych kategorii przychodów z zysków kapitałowych wskazuje, że normy prawa bilansowego mogą kształtować podatkowy stan faktyczny.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote An Analysis of the Accuracy of UK Commercial Property Forecasts
84%
Artykuł poświęcony jest trafności prognoz dotyczących rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii w latach 2000-2011. wykorzystując dane statystyczne Investment Property Forum, zaobserwowano iż prognozy mają tendencje do konserwatyzmu i unikania 'dużych liczb'. Badania wskazują, iż prognozy mają tendencję do przeceniania wzrostu wartości kapitału i stóp zwrotu w okresach słabej koniunktury rynkowej i na odwrót w czasie ożywienia na rynku. Zauważalna różnica w relatywnej trafności prognoz dotyczących zysków kapitałowych i całkowitych stóp zwrotu w przeciwieństwie do liczb/danych dotyczących najmu jest widoczna w analizie, przy czym trafność jest znacznie większa w przypadku prognoz dotyczących najmu. Wyniki analiz sugerowałyby, iż analitykom przygotowującym prognozy znacznie trudniej przewidywać zyski kapitałowe a co za tym idzie, całkowite stopy zwrotu. Ponadto, jak należałoby oczekiwać, trafność prognoz jest mocno uzależniona od warunków rynkowych. Podsumowując, różnice w prognozowanych wielkościach wzrostu wartości kapitału oraz całkowitych stóp zwrotu, wzrosły w okresie ostatnich 4 lat. (abstrakt oryginalny)
Celami artykułu są ocena efektywności tarczy podatkowej z wykorzystaniem metody realizacji strat papierowych, a także przedstawienie zależności wpływających na stopień rentowności podejmowanych decyzji inwestycyjnych inwestorów indywidualnych oraz czynników ogólnoekonomicznych niezwiązanych bezpośrednio z kwestią opodatkowania. Zjawisko tarczy podatkowej sprowadzono do uniwersalnej dla akcji formuły matematycznej pozwalającej ocenić, kiedy stosowanie tarczy podatkowej będzie korzystne dla inwestora indywidualnego. Tarcza podatkowa, wykorzystująca technikę realizacji ponoszonych strat do obniżenia podstawy opodatkowania, jest cennym narzędziem, pozwalającym inwestorom na optymalizacje dochodów, aczkolwiek stosowanie jej nie zawsze jest efektywne. W artykule przedstawiono także zróżnicowane podejścia do istoty tarczy podatkowej w literaturze polskiej i zagranicznej oraz zasady funkcjonowania podatku od zysków kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogólny zarys zasad opodatkowania podatkiem od niezrealizowanych zysków kapitałowych, wprowadzonego do czeskiego prawa podatkowego w wyniku wdrożenia dyrektywy w sprawie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania, oraz omówiono związane z tym aspekty teoretyczne i praktyczne. Autor postawił wstępną hipotezę, zgodnie z którą czeskie zasady opodatkowania podatkiem od niezrealizowanych zysków kapitałowych mogą skutecznie przeciwdziałać zawieraniu niektórych transakcji, w wyniku których dochodzi do uniknięcia opodatkowania, a mimo to pozostają proporcjonalne.(abstrakt oryginalny)
Each type of investment has its own liquidity, i.e. the speed with which it can be converted into money. This can be seen with respect to various instruments (such as stocks or futures contracts), market segments, or even entire exchanges. The importance of liquidity has been acknowledged for a long time. A considerable number of studies have investigated stock liquidity, providing evidence that more illiquid stocks have higher returns, which may be deemed an ,illiquidity premium'. In this paper I present various factors which have an effect on liquidity by presenting the results of research concerning relations between liquidity and stock return on the Warsaw Stock Exchange (WSE) and Nasdaq stock exchanges in Tallinn, Riga and Vilnius. (original abstract)
Bonds are securities instruments quite attractive for investors. There are many factors that investors consider when going to invest in bonds market. A number of recents studies indicate that yield is one of the most commonly factors considered by investors. This study aims to identify the various factors that affect bond yields, as well as to explain the mechanisms by which each factors influence yields. The methodology of the research is to analyze secondary data available in Indonesian Bond Market Directory for the period of January 2015 - July 2016. Some statistic tools were used to analyze and interpret data, such as multiple linear regression analysis, coefficient of determination, and analysis of variance, and hypothesis testing using t-test. Based on data compiled from 67 companies and 138 bonds shows that bond maturity and coupon rate have a significant positive effect on bond yield. Instead, issuer's rating has a significant negative effect on bond yield. While on the other hand, liquidity does not give significant influence to bond yield.(original abstract)
Po złamaniu się systemu Bretton Woods w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, międzynarodowy system walutowy przekształcił się w standard dolarowy, przy czym największe i najbardziej rozwinięte kraje wprowadziły u siebie zmienne kursy walutowe. Inne (w większości) stabilizowały kursy swoich walut do dolara lub (w mniejszości) do walut innych największych i najbardziej rozwiniętych krajów. Podstawowym elementem mechanizmu dostosowawczego stały się zmiany kursów dla tych krajów, które wprowadziły kursy zmienne, lub zmiany wewnętrznej polityki gospodarczej dla tych, które stabilizowały kursy swoich walut do wybranej waluty kluczowej. System ten umożliwia Stanom Zjednoczonym uzyskanie bardzo wysokich dochodów w postaci renty walutowej i zysków kapitałowych. Stany Zjednoczone uzyskały także "szczególny, nadmierny przywilej" prowadzenia wewnętrznej polityki gospodarczej i polityki zagranicznej bez konieczności liczenia się z ograniczeniami bilansu płatniczego. Z przywileju tego korzystały bardzo intensywnie w pierwszej dekadzie obecnego wieku, znacznie zwiększając zewnętrzną podaż netto dolara i starając się przerzucić koszty dostosowania się (przywrócenia równowagi) na resztę świata. Kryzys finansowy, jaki rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych latem 2008 r. i następnie "rozlał" się po całym świecie, uwypuklił wewnętrzne niedoskonałości obecnego "standardu" międzynarodowego systemu walutowego wynikające z "nadmiernego uprzywilejowania" USA - zbytniego uzależnienia świata od dolara, arbitralnej polityki Stanów Zjednoczonych i sytuacji ich gospodarki. W związku ze zmianami, jakie zaszły w strukturze gospodarki światowej (powstanie UGiW i strefy euro, awans gospodarczy Renta walutowa i "szczególny przywilej" w międzynarodowych stosunkach finansowych 111 Chin, Indii i Brazylii, wzmocnienie finansowe Rosji i innych krajów naftowych), coraz wyraźniej przejawia się tendencja, aby ograniczyć "nadmierny przywilej" Stanów Zjednoczonych i ich korzyści z renty walutowej, a międzynarodowy system walutowy oprzeć na bardziej zdywersyfikowanej bazie monetarnej oraz szerszej koordynacji polityki gospodarczej w celu przeciwdziałania zaburzeniom, jakie występują na rynkach walutowych.
Próba odpowiedzi na pytanie, stanowiąca cel pracy, polegała na określeniu wartości wskaźników P/BV i P/E dla walorów portfeli przynoszących duże zyski kapitałowe. Badania przeprowadzono na przykładzie akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 1996-2002.
Aczkolwiek brak stabilności związany z przepływami kapitału portfelowego jest dobrze znany, to istnieje również obawa, że zagraniczni inwestorzy instytucjonalni mogą wprowadzać zakłócenia na rynkach krajów przyjmujących z uwagi na wywieraną na nich presję, aby zapewniać zyski kapitałowe. W tym kontekście niniejszy rozdział próbuje poznać kierunek przyczynowości pomiędzy zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi (FIIs) i działaniem indyjskiej giełdy. Aby ułatwić lepsze zrozumienie związku przyczynowego między przepływami FII i mającymi miejsce w tym samym czasie wynikami giełdy papierów wartościowych (BSE National Index), wybrany został okres dziewiętnastu kolejnych lat począwszy od stycznia 1992 do grudnia 2010. Do zbadania kierunku przyczynowości zastosowano test przyczynowości Grangera. (abstrakt oryginalny)
Niejednolitość rynku nieruchomości sprawia, iż inwestorzy decydujący się na zaangażowanie na nim swoich środków mają szerokie spektrum wyboru instrumentów dostosowanych do swoich preferencji. Nie istnieje jeden rynek nieruchomości'. Klasyfikacji można dokonywać biorąc pod uwagę rozmaite kryteria, np. kryterium przedmiotowe-, przestrzenne", rodzaju nabywanych praw' itd. Aktywa nieruchome posiadają szereg zalet, nie są jednakże pozbawione wad. Wśród zalet najczęściej wymienia się możliwość osiągania regularnych dochodów w postaci wnoszonego czynszu oraz dochodów pozaczynszowych. Lokujący w nie inwestorzy mogą liczyć na zyski kapitałowe będące następstwem wzrostu wartości nieruchomości w czasie, powodowanego rzadkością nieruchomości jako dóbr. (fragment tekstu)
Present study documents the significant time-series and cross-sectional momentum profits in Indian stock market. These profits remain significant even after adjusting market, size and value factors. Further time-series momentum effect remains significant when we hold securities for longer period signalling that time-series momentum do not reverse in the long run. When we compare the performances of time series and cross-sectional momentum payoffs, we find that time-series momentum strategies generate superior returns than cross-sectional momentum strategies and net long investments in time-series momentum strategies is the main source of difference between the performances of these two approaches. (original abstract)
Wybór tematu rozważań wiąże się z wydarzeniem, które ma to opracowanie uświetnić. Konferencja naukowa ma w tytule "pomiar dokonań" i jest poświęcona Zbigniewowi Messnerowi, wybitnemu profesorowi ekonomii, nestorowi polskiej rachunkowości i upamiętnieniu Jego działalności na wszystkich polach, w których zaznaczają się ślady działalności uczonego, więc temat powinien być odpowiednio poważny i dostojny. Mniemam, że wyjaśnianie natury i źródeł zysku należy do tego rodzaju zagadnień, zwłaszcza że pomiar tej wielkości jest esencją rachunkowości w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Profesor, jako teoretyk, a zarazem wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, z teorią i praktyką pomiaru zysku miał zawsze wiele wspólnego. Jeszcze więcej, gdy jako premier polskiego rządu sprawował nadzór nad ekonomią państwa i w szczególności wymiarem podatku dochodowego. Przedmiotem rozważań jest zatem pytanie skąd się biorą zyski i jaki jest stan teorii w tej kwestii. (fragment tekstu)
Dywidenda jest dochodem z udziału z zysku spółki kapitałowej należnym udziałowcom (wspólnikom, akcjonariuszom) spółki, a więc dochodem od udziałów posiadanych w spółce z o.o. lub akcji w spółce akcyjnej. Dochód ten wynika z prawa udziałowca od udziału w zysku wobec uprzedniego wniesienia przez niego wkładu w określonej wysokości.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono praktyczne aspekty wyznaczania stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości. Względna wielkość zysku jest elementem szerzej rozumianej efektywności ekonomicznej inwestycji. Najbardziej znanymi ocenami efektywności inwestycji są: prosta stopa zwrotu, okres zwrotu, wartość zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto (NPV) i wewnętrzna stopa zwrotu. Z punktu widzenia inwestycji na rynku nieruchomości istotne jest spostrzeżenie, że zysk inwestora może być generowany w dwojaki sposób: 1. jako dochód z inwestycji, 2. jako zysk kapitałowy, czyli aprecjacja, co oznacza wzrost wartości przedmiotu inwestycji (aktywu). Dla celów analitycznych rozbito ogólną całkowitą stopę zwrotu z inwestycji na dwa zasadnicze jej składniki: 1. dochodową stopę zwrotu, 2. kapitałową stopę zwrotu, uwzględniającą tylko zyski kapitałowe. Autor przedstawił także wyniki obliczeń rocznych, przeciętnych nominalnych i realnych kapitałowych, dochodowych i całkowitych stóp zwrotu z inwestycji w lokale mieszkalne w Szczecinie na przestrzeni lat 1993-2000.
Praca ukazuje podstawowe zależności między systemem podatku dochodowego a sferą podziału zysku spółek akcyjnych pomiędzy akcjonariuszy będących osobami fizycznymi w układzie krajowym (system podatku dochodowego jest tu definiowany jako interakcje podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w obszarze podwójnego opodatkowania). Pytanie badawcze brzmi następująco: czy system podatku dochodowego uprzywilejowuje określone decyzje podatników w obszarze wypłat z zysku. Innymi słowy, czy są zależności w systemie podatkowym, przede wszystkim na poziomie stawek, które premiują zatrzymanie zysku, a nie jego wypłatę. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w artykule jest, przejęta przez autora za wiodącymi pracami teoretycznymi dotyczącymi tego zagadnienia, analiza porównawcza konsekwencji finansowych wybranych regulacji podatkowych. Przydatna do oceny tego zjawiska jest również zasada neutralności opodatkowania. Skoncentrowano się na porównaniach regulacji wewnątrz systemu podatkowego. Zastosowana w pracy metoda badawcza jest dostosowana do analizowanej problematyki. Należy zaznaczyć, że pełne dane o odpowiedniej rozdzielczości dla kompleksowej analizy i oceny rozwiązań stosowanych w ramach poszczególnych norm prawnych nie są dostępne. Metoda porównawcza połączona jest zatem (jak to często ma miejsce w przypadku rozważań ekonomicznych nad podatkami) z wnioskowaniem dedukcyjnym i nieuniknionym redukcjonizmem. Jednym z podstawowych wniosków z przeprowadzonych analiz jest to, że przy wypłacie dywidend osobom fizycznym podwójne opodatkowanie powoduje podrożenie finansowania kapitałem akcyjnym, przez co może zniechęcać do emisji nowych akcji i wypłat z zysku. W badanym okresie zyski zatrzymane są w warunkach polskich lekko uprzywilejowane podatkowo. Analizując łączne podwójne opodatkowanie przy wypłacie dywidend na przykładzie polskiego systemu podatkowego, można powiedzieć, że łączny ciężar podatkowy podwójnego opodatkowania jest w ostatnich 15 latach stały, bez uwzględnienia występujących od 2017 roku preferencji dla małych podatników i podatników rozpoczynających działalność. Wykazano, że dla stawek i sposobu poboru podatków dochodowych w Polsce za lata 2004-2019 nie ma jednoznacznych preferencji do inwestowania wypłacanych zysków przez osoby fizyczne w porównaniu z analogicznymi inwestycjami dokonywanymi przez osoby prawne. Wskazano także, że dla osób fizycznych, mimo identycznych stawek w PIT, korzystniejsze podatkowo od wypłat dywidend jest osiąganie zysków kapitałowych, przede wszystkim dzięki możliwości odraczania ich realizacji. Tak jest także wtedy, gdy przyjmiemy, że również w przypadku zysków kapitałowych można mówić o podwójnym opodatkowaniu. Ukazano tym samym, że ciężar podwójnego opodatkowania jest z reguły większy w przypadku wypłat dywidend na rzecz akcjonariuszy niż w przypadku zatrzymania zysków. Uzależnione jest to od poziomu wskaźnika wypłat dywidendy, gdyż drugi podatek nakładany jest tylko na tę część dochodu, która jest wypłacana w postaci dywidend. Zatrzymaniu zysków będą sprzyjały zmiany w CIT wprowadzone w 2019 roku. Pozwalają one uznać istnienie kosztów podatkowych w przypadku własnego finansowania wewnętrznego. Powodują zatem obniżenie kosztów finansowania wewnętrznego. Pokazano także w pośredni sposób, że w porównaniu z podatkiem CIT znaczenie samego opodatkowania dywidend dla budżetu państwa jest nieduże. Z punktu widzenia polityki podatkowej w skali makroekonomicznej pojawia się pytanie, czy nie należałoby obniżyć opodatkowania dywidend jako elementu wpływającego na koszt kapitału własnego, co mogłoby stymulować wzrost inwestycji. Wydaje się jednak, że ostatnie regulacje w podatku CIT zmierzają do tego, aby obniżyć koszt podatkowy zysków zatrzymanych. Być może ustawodawca uznał, że skoro jest to ważniejsze źródło finansowania przedsiębiorstw w gospodarce niż emisja akcji, to należy wspierać podatkowo właśnie tę formę zasilania kapitałowego. Aspekt międzynarodowy opodatkowania ze względu na jego rozległość nie jest w tym opracowaniu omawiany.(abstrakt oryginalny)
Rynki kapitałowe cenią stabilność i wzrost, co oznacza, że spółki wykazujące stabilnie i trwale rosnące zyski są przeciętnie wyceniane wyżej niż firmy notujące trwałe spadki zysków lub wykazujące wyższą zmienność zysków. W związku z tym w wycenie spółek wykazujących długoterminowe trendy wzrostowe/spadkowe zysków dostrzegalna jest premia/dyskonto odzwierciedlająca przekonanie rynku o prawdopodobnej kontynuacji dotychczasowego wzrostu/spadku zysków. Analiza empiryczna z wykorzystaniem przyczynowości Grangera wykazała, że na koniec marca 2010 roku spółki polskie wykazujące trwałe trendy spadkowe zysków w latach 2005-2009 były notowane z przeciętnym dyskontem wynoszącym około 20,2%, spółki wykazujące trwałe trendy wzrostowe zysków notowane były natomiast z przeciętną premią równą około 19,1%.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.