Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital gap
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autor zaprezentował powody występowania luki kapitałowej w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz firmach znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju w Polsce. W publikacji przedstawiono propozycje adekwatnych zmian uregulowań prawnych i podatkowych. (abstrakt oryginalny)
2
75%
Celem artykułu jest wskazanie wpływu funduszy venture capital zasilanych publicznymi kapitałami na oddziaływanie na lukę kapitałową oraz poziom inwestycji dokonywanych w Polsce w latach 1998-2012. W szczególności analizowana jest działalność Krajowego Funduszu Kapitałowego na poziom i liczbę inwestycji funduszy venture capital w Polsce. Wydaje się, że misja funduszy zasilanych środkami publicznymi jest spełniona i wraz z podjęciem przez nie działalności inwestycyjnej liczba spółek zasilanych funduszami typu venture capital wzrasta. (abstrakt oryginalny)
Źródłem luki kapitałowej jest przede wszystkim niedobór oszczędności krajowych, który wynika z niskiej skłonności do oszczędzania. To zjawisko prezentowane jest jako swoista instytucja nieformalna, czyli wynik postaw, norm i zwyczajów społecznych.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zmiany zachodzące w latach 2007-2011 na polskim rynku kapitałowym w obszarze ograniczonej podaży kapitału dostępnego dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Za cel artykułu autor stawia opisanie ilościowych i jakościowych zmian podaży środków dedykowanych podmiotom z sektora MŚP w badanym okresie w porównaniu z latami wcześniejszymi. Problem luki kapitałowej jest przedstawiony jako zjawisko wynikające z niedopasowania istniejącej infrastruktury rynku kapitałowego do potrzeb firm z sektora MŚP. Autor opisuje zmiany, które zaszły w tejże infrastrukturze w okresie 2007-2011, prowadząc do powstania nowych grup podmiotów odpowiadających na popyt na kapitał małych przedsiębiorstw. Analizie poddane zostały poszczególne grupy dawców kapitału pod kątem ich wpływu na wypełnianie luki kapitałowej oraz ich umocowania w strukturze dostawców kapitału. Przedstawiona została ramowa specyfika transferu środków w każdym z nowo powstałych kanałów, a także organizacyjna forma działania poszczególnych grup dawców kapitału. Autor wskazuje w podsumowaniu na przełomowe działania o charakterze publicznym i komercyjnym, które powodują w omawianym okresie znaczącą zmianę w podaży finansowania działalności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Efektem przemian luki kapitałowej w badanym okresie jest zdaniem autora odwrócenie relacji popytu do podaży kapitału na rynku MŚP, w wyniku czego barierą do dalszego transferu środków nie jest dostępność tychże, lecz spełnianie przez przedsiębiorstwa brzegowych warunków niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji w owe podmioty.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano krytyczne spojrzenie na problematykę luki finansowej, określanej także jako kapitałowa, na podstawie danych empirycznych. Określono także przyczyny powstawania luki finansowej w gospodarkach krajowych. Wskazano kierunki zmian politycznych w różnych państwach związane z próbami zniesienia tej bariery rozwoju sektora MSP. Wskazano także możliwe implikacje dla luki finansowej w efekcie rozwiązań przyjmowanych przez Unię Europejską.(abstrakt autora)
W niniejszym artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy crowdfunding udziałowy wpływa na ograniczenie luki kapitałowej wśród przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju w Polsce. W badaniach odniesiono się do kampanii crowdfundingowych przeprowadzonych na trzech najpopularniejszych platformach w Polsce w okresie 2015-2019. Otrzymane wyniki pozwoliły na realizację celu głównego, tj. scharakteryzowanie equity crowdfundingu w Polsce oraz umiejscowienie go pośród innych źródeł kapitału o charakterze udziałowym. Uzyskane wyniki potwierdzają przyjętą hipotezę główną, stanowiącą, że crowdfunding udziałowy ogranicza lukę kapitałową wśród przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju w Polsce. W ramach przeprowadzonych badań dowiedziono, że z crowdfundingu udziałowego w Polsce korzystają głównie na wczesnych etapach rozwoju niewielkie spółki z branż wysoko rozwiniętych. Jednocześnie zdecydowana większość z analizowanych projektów w ramach crowdfundingu udziałowego zakończyła się pozyskaniem kapitału mieszczącego się w luce kapitałowej Macmillana. Ponadto wykazano wysoką asymetrię informacji pomiędzy emitentem a inwestorem uczestniczącym w kampanii crowdfundingowej i zaproponowano autorską definicję crowdfundingu udziałowego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Podaż z kapitału wysokiego ryzyka w Polsce
63%
Analiza rynku private equity/venture capital w Polsce wskazuje na stosunkowo wysoki poziom rozwoju oraz znaczną atrakcyjność tej formy finansowania zarówno dla przedsiębiorstw, jak i samych funduszy. W drugiej edycji rankingu najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie krajów dla funduszy VC/PE z 2011 r. Polska zajęła 36 miejsce (wskaźnik 57,4), przed innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Atrakcyjność rynku PE/VC - obok rosnącego popytu na kapitał podwyższonego ryzyka - stanowi z kolei istotny czynnik determinujący jego podaż, która następnie wpływa na rozmiary inwestycji PE/VC. (fragment tekstu)
Celem autorów jest analiza dotycząca możliwości wykorzystania bodźców podatkowych w procesie rozwoju rynku NewConnect, co powinno sprzyjać zwiększeniu dostępności finansowania pozabankowego dla przedsiębiorstw, a przez to zwiększeniu ich potencjału inwestycyjnego. W pracy zweryfikowano pozytywnie następujące hipotezy badawcze: (i) bodźce podatkowe mogą być ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi rynku kapitałowego dla MŚP, (ii): bodźce podatkowe są wykorzystywane na różnych rynkach giełdowych i sprzyjają ich rozwojowi, (iii) zastosowanie bodźców podatkowych do rozwoju rynku kapitałowego dla MŚP nie stanowiłoby istotnego zmniejszenia wpływów podatkowych dla budżetu państwa. Weryfikację postawionych hipotez przeprowadzono na podstawie: (i) analizy przeprowadzonych badań ankietowych, (ii) kwerendy informacji dotyczących badanego zagadnienia oraz (iii) analizy statystycznej sprawozdań finansowych spółek publicznych notowanych na rynku głównym GPW w Warszawie oraz na rynku NewConnect. Artykuł może zapoczątkować dyskusję na temat możliwości zastosowania bodźców podatkowych dla MŚP jako instrumentu stymulującego rozwój jakościowy rynku NewConnect w kierunku rynku, na którym notowane będą spółki reprezentujące sektory innowacyjne oraz zyskowne spółki z pozostałych sektorów. (abstrakt oryginalny)
9
63%
Innovations and innovativeness in a business context is considered as one of the key determinants of competitive advantage due to its productive role in driving new markets and revenue growth as well as other value propositions. The success of this economic transition will pass by a context favorable to the innovation in general and to the entrepreneurial innovation in particular. Earlystage start-ups financing face particular difficulties. We focus on current challenges concerning entrepreneurial radical innovation financing. After presenting the radical innovation idea, the linear chain of financing and the equity gaps, our purpose is to discuss the role of equity-based crowdfunding, a relatively new form of informal financing of early-stage ventures. The main question of this explanatory research is to discuss if crowdfunding can help to bridge the equity-gap in financing innovative projects and under which conditions it could be possible. (original abstract)
10
Content available remote Finansowanie pomostowe w wykupach lewarowanych
63%
Głównym problemem podjętym w pracy są wykupy lewarowane. Szerzej zbadane jest ich wykorzystanie w celu rozwoju przedsiębiorstwa. Przedstawiona jest struktura, a także podstawowe wytyczne dotyczące możliwości zastosowania tego typu transakcji. Istotnym zagadnieniem jest również wypełnienie luki kapitałowej w formie finansowania pomostowego, stosowanego podczas transakcji wykupu. Ponadto poruszono kwestię wykupu, uwzględniając coraz częstsze zastosowanie tylko jednego typu finansowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została próba zidentyfikowania granic luki finansowej w odniesieniu do kapitału equity w Polsce. Postawiono tezę, że przedsiębiorstwa działające w Polsce mają trudności z finansowaniem projektów na rynku equity rozumianym jako rynek funduszy VC oraz aniołów biznesu w granicach pomiędzy 1 mln PLN a 15 mln PLN (są to tzw. granice luki finansowej). Przeprowadzona analiza 36 funduszy VC oraz preferencji aniołów biznesu w Polsce potwierdza, że najtrudniej zdobyć przedsiębiorcom finansowanie wynoszące od 1 mln do 14 mln PLN. Celem artykułu jest również: uporządkowanie definicji związanych z luką finansową, analiza rynku VC w Polsce, szczególnie pod kątem limitów inwestycyjnych oraz etapu finansowania działalności, oraz analiza rynku aniołów biznesu w Polsce. (abstrakt autora)
Artykuł podejmuje temat luki kapitału (equity gap) w małych i średnich przedsiębiorstwach i instrumentów jej niwelowania dostępnych w ramach inicjatywy JEREMIE. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej zarysowano problem luki kapitałowej i przybliżono metodologię jej wyliczania. W drugiej części opisano, na czym w zarysie polega program JEREMIE, oraz w skrócie przedstawiono stan obecny realizacji programu w Polsce. W trzeciej części przybliżono potencjalne instrumenty inżynierii finansowej, które mogą mieć zastosowanie na rynku polskim. Na końcu autorka przedstawia własne spostrzeżenia i uwagi dotyczące potencjalnego rozwoju programu.(abstrakt oryginalny)
Wzrost gospodarczy Unii Europejskiej opiera się na rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią blisko 100% wszystkich działających firm. Jak pokazują wyniki badań empirycznych, pewna część tych przedsiębiorstw, pomimo posiadania potencjału do wykorzystania instrumentów finansowych, z powodu określonych cech i uwarunkowań formalnego rynku finansowego nie ma dostępu do odpowiednich środków finansowych. Powoduje to powstawanie tzw. luki kapitałowej, której ograniczenie jest jednym z kluczowych celów unijnej polityki rozwoju regionalnego. Jednym z dotychczasowych źródeł zmniejszających poziom luki kapitałowej są fundusze strukturalne opierające się na bezzwrotnych dotacjach dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednakże ten dominujący do tej pory strumień finansowy jest coraz częściej zastępowany przez długookresowe wsparcie w postaci instrumentów inżynierii finansowej. Przykładem mechanizmu inżynierii finansowej, opierającego się na zwrotnych pożyczkach, kredytach i instrumentach kapitału ryzyka, jest realizowana obecnie w Polsce inicjatywa JEREMIE. Założenia teoretyczne inicjatywy stawiają ją w czołówce nowoczesnych mechanizmów finansowych zwiększających dostęp do zewnętrznego finansowania zwrotnego. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednakże problem, czy funkcjonujący na rynku pośrednicy finansowi oraz instytucja zarządzająca tzw. Funduszem Powierniczym JEREMIE są właściwie przygotowani do realizacji projektu, czy posiadają odpowiednie procedury i profesjonalną wiedzę umożliwiającą właściwą rekrutację i dotarcie do tych małych i średnich przedsiębiorstw, których cechy działalności (okres funkcjonowania na rynku, lokalizacja geograficzna, branża, poziom zabezpieczenia) pozwalają im skorzystać z oferowanych narzędzi finansowych. (abstrakt oryginalny)
14
63%
W niniejszym artykule przedstawiono problem występowania luki kapitałowej finansowaniu działalności MSP, z uwzględnieniem przyczyn i skutków tego zjawiska oraz potencjalnych sposobów domykania luki dostępnych dla polskich przedsiębiorstw. (fragment teksu)
15
63%
Celem opracowania było zbadanie możliwości wykorzystania kapitału wysokiego ryzyka do zmniejszenia luk kapitałowych na początkowych etapach rozwoju przedsięwzięć o dużym stopniu innowacyjności. (fragment wstępu)
Zwiększenie wpływu aniołów biznesu na pokrywanie luki kapitałowej małych i średnich przedsiębiorstw znajdujących się na etapie tworzenia i startu wymaga zniwelowania bariery mentalnej zarówno u przedsiębiorców obawiających się utraty kontroli nad swoim przedsięwzięciem, jak i potencjalnych aniołów, obawiających się ryzyka utraty swoich kapitałów z jednej strony oraz wprowadzenia instrumentów promujących tę ideę, takich jak ulgi podatkowe, zachęcających i przełamujących obawy potencjalnych dawców kapitału. (abstrakt oryginalny)
17
63%
Celem artykułu jest ustalenie, czy wykorzystywanie pieniędzy unijnych jako kapitału wysokiego ryzyka jest zasadne, tzn. czy korzyści płynące z wykorzystania środków unijnych w omawianym obszarze stanowią wystarczającą podstawę do aktywności publicznej. W artykule podjęto wielowątkową analizę zarówno przesłanek stojących za prowadzeniem interwencji ze środków unijnych w formie kapitału wysokiego ryzyka, jak i jej potencjalnych efektów. Rozważania teoretyczne i zaprezentowane tezy zostały poparte faktycznymi doświadczeniami wybranych krajów. Autor dowodzi, że o ile sama obecność agend rządowych na rynku kapitału wysokiego ryzyka (venture capital - VC) jest zasadna, o tyle kluczowe staje się poprawne i kompleksowe skonstruowanie programu wsparcia, adresującego zarówno stronę podażową rynku, jak i popytową. Środki pochodzące z funduszy strukturalnych, które z założenia mają służyć spójności w skali Europy i doganianiu najwyżej rozwiniętych gospodarek, wydają się właściwym narzędziem dla programów wsparcia przedsięwzięć wysokiego ryzyka. Jeżeli programy te będą odpowiednio przygotowane i prowadzone, to zainicjowane w ten sposób zmiany pozwolą na faktyczną reorientację gospodarki w kierunku wysokiej produktywności, innowacyjności i konkurencyjności.
Przedsiębiorstwa należące do sektora MSP pełnią istotną rolę w gospodarce - przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności gospodarki, kreują nowe miejsca pracy, a w rezultacie umożliwiają zrównoważony rozwój gospodarczy kraju. Dynamiczny rozwój sektora MSP jest jednak ograniczany przez występowanie licznych barier: administracyjnych, prawnych czy finansowych. (fragment tekstu)
19
63%
Every economic entity undertakes various complex activities that aim at achieving strategic goals. This complex plane of strategic activities certainly includes pro-innovative activity consisting in creating and implementing innovations that help to gain competitive advantage. Undoubtedly, enterprises need capital. Without capital they are not able to positively influence the economic growth of any country. The aim of this article is to present the relationship between capital and financing innovation projects in Poland.(original abstract)
The current macroeconomic situation in Europe gives rise to the phenomenon called the equity gap. With regard to the above, government programmes aimed at supporting economic growth by stimulating investments were created in countries such as France and Great Britain. On 12th October 2012 the Prime Minister presented the Sejm with a plan of actions aiming at stimulating economic growth in Poland. One of the elements of this plan is the "Polish Investments" Programme. The aim of this Programme is the assurance of financing in the amount of PLN 40 billion provided for the realization of infrastructural investments until 2015, and in total in the amount of PLN 90 billion in the period of the next six years. The Programme is directed at ventures with growth potential and based on long-term financing of investments significant for the national economy and strategic interests of the State. The realization of the Programme is based on two pillars which are to provide financing for investment ventures - the Bank Gospodarstwa Krajowego and the Company Polskie Inwestycje Rozwojowe SA. Each of these institutions may be recapitalized with shares of State Treasury companies of the value of up to PLN 10 billion. The Author notices two potential barriers in the legislation currently in force, which prevent the possibility of wider financing of long-term investments, including those performed in scope of the "Polish Investments" Programme. These barriers are: issues of underwriting services offered by open pension funds and equalization of limits for debt securities of the Bank Gospodarstwa Krajowego with the limit of the State Treasury. In the Author's opinion the removal of the above mentioned barriers could influence the tightening of cooperation between open pension funds and the Bank Gospodarstwa Krajowego. The changes proposed by the Author seem to be appropriate actions with regard to directing streams of resources from open pension funds and the provision of future beneficiaries of such funds with investment security. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.