Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital market analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem pracy było badanie zmian poziomu integracji wybranych europejskich rynków kapitałowych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Analizie poddano dwie grupy rynków: (1) trzy rynki rozwinięte Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, oraz (2) trzy rynki rozwijające się Europy Środkowo-Wschodniej w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Ewolucja procesu integracji rynków została zbadana z wykorzystaniem dynamicznej analizy głównych składowych. Jako odporną miarę integracji zastosowano indeks integracji. Wyniki empiryczne potwierdziły, że poziom integracji wzrósł w sposób istotny po wejściu Polski, Czech i Węgier do Unii Europejskiej w 2004 r. Zaobserwowano wyraźny efekt odwróconego U na wykresie indeksu integracji w przypadku całej grupy badanych rynków. Ponadto stwierdzono, że średnia wartość indeksu integracji była istotnie wyższa w okresie Globalnego Kryzysu Finansowego w porównaniu z okresem przed kryzysem. (abstrakt oryginalny)
Główny celem pracy jest przedstawienie oryginalnego pomysłu autora, tj. analizy rynków kapitałowych w przestrzeniach trójwymiarowych. Obserwując w kartezjańskim układzie czasowym wartość indeksu i wolumen, dostrzegamy pewną spiralną regularność rynku. Regularność ta pozwala na intuicyjne definiowanie trójwymiarowej spiralnej trajektorii opisującej rozwój rynku, co z kolei umożliwia tworzenie pewnych fizycznych analogów pozwalających nieco inaczej spojrzeć na współczesną ekonomię. Można powiedzieć, że jest to spojrzenie ekonofizyczne. (fragment tekstu)
Celem badań, których wyniki są prezentowane w niniejszym artykule, jest propozycja nowej procedury szacowania współczynnika beta na podstawie modelu Sharpa opierającej się na optymalizacji długości próby i zapewnieniu stabilności współczynnika beta. Proponowana metoda jest wolna od wady aktualnej koniunktury na giełdzie, która z reguły determinuje długość próby, na której podstawie szacowany jest model Sharpa. W ten sposób określana próba ma praktycznie za każdym razem inną długość. (fragment tekstu)
4
Content available remote Value relevance of financial reporting on the Warsaw Stock Exchange
63%
The paper is associated with value relevance research, investigating whether information from financial reports is reflected in the value of listed companies. The study includes annual reports of 440 companies listed on the Warsaw Stock Exchange in the years from 2000 to 2010. Models describing the relationship between information from financial reports and a measure of stock prices are based, in part, on a factor analysis. Validation of models on the holdout sample confirmed their effectiveness. The results show that the value relevance models may be one of the tools in building investment strategies.
Symulacje przeprowadzone w autorskim programie komputerowym udowodniły, że automat komórkowy stanowi narzędzie do wyboru portfela inwestycyjnego. Dodatkowo, portfele uzyskane w symulacjach charakteryzowały się wysokim poziomem zysku przy stosunkowo niskim poziomie ryzyka. (fragm. tekstu)
W celu zwiększenia zaufania inwestorów do instrumentów finansowych, w ramach rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku, wprowadzono przepisy regulujące warunki obrotu w tzw. okresach zamkniętych. Przed wejściem w życie rozporządzenia w polskim porządku prawnym podobna regulacja znajdowała się w art. 159 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Nowe przepisy wprowadziły cały szereg zmian, w tym w szczególności dotyczących związku pomiędzy względnym zakazem obrotu w okresach zamkniętych, a zakazem ewentualnego wykorzystywania informacji poufnych. Nowa regulacja niewątpliwie wymaga szerszej analizy i właściwego komentarza. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zmienność - dobra, czy zła? Analiza polskiego rynku kapitałowego
63%
Model CAPM jest dzisiaj najczęściej stosowaną techniką pomiaru wymaganej stopy zwrotu z kapitału własnego, jednak wykorzystywanie tego modelu do szacowania kosztu kapitału właścicielskiego podmiotów ze stosunkowo młodych rynków kapitałowych może prowadzić do uzyskania wyników niewłaściwie oddających faktyczne ryzyko inwestycji w walory określonej spółki. Ostatnie lata dynamicznego rozwoju rynku kapitałowego w Polsce rodzą pytanie, czy jest on już rynkiem na tyle dojrzałym, by móc uznać aplikację modelu CAPM za w pełni uzasadnioną. W niniejszym tekście analizowany jest m.in. charakter rozkładu rynkowych stóp zwrotu spółek notowanych na GPW w Warszawie, by na tej podstawie ocenić, czy warta rozważania jest substytucja modelu CAPM (zakładającego rozkład normalny) jednym z wariantów modelu downside CAPM (opartego o rozkład skośny). (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy oznak globalnego ożywienia gospodarczego po nagłej zapaści finansowej na przełomie lat 2008-2009. Autor pisze o pierwszych symptomach ożywienia obserwowanych w ramach warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, polityce walutowej banków centralnych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz jej wpływie na gospodarkę Chińkiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Autor pisze też o trendach na japońskim rynku kapitałowym.
Artykuł dotyczy wpływu liberalizacji przepływu kapitałów na wzrost i rozwój ekonomiczy oraz globalnych trendów w lokowaniu oszczędności w różnych częściach globu. Autor przybliża wyniki badań prowadzonych przez Kleina i Oliveiego dotyczących wpływu liberalizacji obrotów kapitałowych na pogłębienie sektora finansowego oraz na wzrost gospodarczy via kanał pogłębiania sektora finansowego. Autor odnosi również wyniki badań do sytuacji Polski.
W okresie dużych zmian oraz szybkiego tryby życia i przepływu informacji sytuacja potrafi się zmienić z chwili na chwilę. Gwałtowny wybuch kryzysu jest bardzo prawdopodobny, natomiast istnieje możliwość przewidzenia zbliżającego się zagrożenia oraz zabezpieczenia się przed skutkami ryzyka wykorzystując zarządzanie ryzykiem. Obecnie istnieje wiele modeli wspierających proces analizy rynku i przeciwdziałania negatywnym skutkom płynącym z niego. Celem opracowania jest przedstawienie wpływu kryzysu finansowego 2007 - 2009 na portfel złożony ze spółek notowanych na GPW. Analizowane będzie ryzyko przy zastosowaniu modelu VaR. Zaprezentowane zostaną wyniki badań z wykorzystaniem metody wariancji-kowariancji oraz historycznej, przeprowadzone na portfelu zbudowanym w oparciu o teorię portfelową Markowitza. (...) W przeprowadzonych badaniach porównano wartości otrzymane metodą VaR dla portfela złożonego z instrumentów finansowych notowanych na GPW w Warszawie. Mimo że te dwie metody opierają się na różnych założeniach, otrzymane wyniki dały zbliżone wartości. Można więc stwierdzić, że powyżej przedstawione metody wykorzystane do obliczenia VaR, dla zdywersyfikowanego portfela instrumentów finansowych mogą być stosowane zamiennie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.