Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule podjęto próbę prezentacji koncepcji kapitału całkowitego firmy. Opierając się na studiach teorii wyróżniono cztery przekroje analityczne tego kapitału. Jeden z nich został następnie rozpisany w układzie rodzajowym. Uzupełnieniem modelu jest łańcuch tworzenia wartości kapitału całkowitego firmy.
In order to build a model of capital, we employ a strong analogy between the world of economics and the world of physics and chemistry. Looking at the direction in which energy flows in any event or process, we are on the way to understanding what the Second Law of Thermodynamics is and how it applies to capital and the process of its concentration/Energy spontaneously tends to flow only from being concentrated in one place to becoming diffused. Entrepreneurs and individuals act to counter this dispersion of energy so that they maintain a steady equilibrium state. Economies and efficient markets help their actors to maintain this equilibrium. This is the principal premise of the theory explaining the nature of capital. (fragment of original text)
Struktura kapitału, a szczególnie problem wykorzystania dźwigni finansowej, jest kwestią o specjalnym praktycznym znaczeniu w gospodarce finansowej przedsiębiorstw. Decyzje finansowe podejmowane przez kierownictwo firmy mogą zmieniać źródła finansowania przedsiębiorstwa i ich strukturę oraz znacząco zmieniać wyniki firmy. Dlatego bardzo ważne jest pytanie, która struktura finansowa firmy jest optymalna, tzn. jaka kombinacja kapitału własnego firmy i długu (financing mix) jest optymalna, czyli najkorzystniejsza dla firmy, ze względu na wartość przedsiębiorstwa i jego koszt kapitału. Czy taka struktura kapitału w ogóle istnieje? Jakie czynniki mają decydujące znaczenie dla wyboru różnych wariantów finansowania? (fragment tekstu)
Zaprezentowane powyżej najistotniejsze nurty w teorii struktury kapitału pokazują złożoność problematyki kształtowania struktury kapitału oraz różnorodność czynników wywierających na nią wpływ. Wieloletnie intensywne badania nad strukturą kapitału przedsiębiorstwa, jej wpływem na wartość firmy i jej koszt kapitału do chwili obecnej nie doprowadziły do wypracowania jednej, spójnej teorii objaśniającej te kwestie. Wydaje się, iż nie należy oczekiwać, że jednolite podejście zostanie kiedykolwiek opracowane, ze względu na różnorodność czynników wpływających na kształtowanie struktury kapitału. Z pewnością jednak problem jest będzie analizowany przez badaczy i można mieć nadzieję, iż badania te doprowadzą do ujawnienia nowych czynników, zyskujących na znaczeniu we wciąż zmieniających się warunkach funkcjonowania przedsiębiorstw. (abstrakt autora)
Przedmiotem opracowania jest analiza zmian instytucjonalnych form kapitału pozyskiwanego przez przedsiębiorstwa na tle rozwoju społecznego. Opisano genezę i ewolucję kapitału jako czynnika produkcji w ujęciu retrospektywnym, a następnie zanalizowano instytucję kapitału rozpatrywaną zgodnie z ewolucyjną koncepcją drogi społecznego rozwoju. Na koniec omówiono problematykę zastępowalności kapitału i jego innowacyjnych form oraz swobody jego transferu w warunkach postępujących procesów globalizacji.
W pracy zaprezentowano najważniejsze informacje o różnorodnych nurtach w teorii kapitału oraz ich krytyczną analizę dokonaną z perspektywy dorobku Polskiej Szkoły Cybernetyki. Analizy przeprowadzono na przykładach systemu produkcyjnego izolowanego oraz rzeczywistego. Opisano funkcje podsystemów systemu produkcyjnego i zbadano możliwości sterowania nim. Stwierdzono istnienie dwóch i tylko dwóch sposobów sterowania systemem produkcyjnym oraz dowiedziono twierdzenia, że jedynym sterowalnym czynnikiem produkcji w układzie izolowanym jest praca ludzka.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcony jest identyfikacji listy tzw. czynników sukcesu klastra, innymi słowy odtworzeniu determinant jego powstania, rozwoju i efektywnego funkcjonowania. Aby osiągnąć zaplanowany cel, autorzy skonstruowali teorię kapitałów (u swych podwalin mającą koncepcję teoretyczną zaproponowaną przez P. Bourdieu), na podstawie której wskazują najistotniejsze zmienne z punktu widzenia odniesienia sukcesu przez klastry. Sednem koncepcji jest konwersja kapitałów wyróżnionych w artykule. Poprawne rozpoznanie zasobów, jakimi dysponuje dany klaster w określonej fazie swego istnienia oraz odpowiednie, planowe zarządzanie tymi zasobami (poprzez pełną kontrolę ich konwersji) uznane zostało za właściwą drogę, jaką powinna obrać każda struktura klastrowa nastawiona na odniesienie rynkowego sukcesu. Zwrotnie, sukces klastra przełoży się na poprawę konkurencyjności regionu, w jakim dany klaster został umiejscowiony. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie różnych ujęć kapitału fizycznego, rozumianego jako infrastruktura lokalna, do której można zaliczyć: drogi i mosty, sieci energii i komunikacji, domy prywatne, mieszkania, inne budynki, targowiska, środki transportu, ziemię. Ze względu na lukę w danych statystycznych odnoszących sie do polskich rynków kapitałowych, podjęto próbę stworzenia i analizy szeregu czasowego kapitału fizycznego w ujęciu kwartalnym.
9
Content available remote Model obiegu okrężnego z punktu widzenia teorii kapitału szkoły austriackiej
75%
Celem artykułu była ocena modelu obiegu okrężnego z punktu widzenia teorii austriackiej szkoły ekonomii. W artykule omówiono teorię kapitału i model struktury produkcji tej szkoły. Omawiane zagadnienia odniesiono do modelu obiegu okrężnego, który dominuje w głównym nurcie ekonomii. Model ten jest krytykowany przez szkołę austriacką z powodu zbyt dużych uproszczeń. Główne zarzuty dotyczą pominięcia: twórczej natury działania ludzkiego, problemów niedoskonałej wiedzy i przedsiębiorczości, która związana jest z ryzykiem, roli czasu w działaniu i procesie produkcji, wertykalnego charakteru produkcji w gospodarce, powiązania oszczędności i inwestycji. Szkoła austriacka wskazuje również na zbyt daleko posuniętą w modelu obiegu okrężnego agregację kategorii ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono czynniki wpływające na strukturę kapitału. Opisano znaczenie struktury kapitału przedsiębiorstwa oraz ewolucję teorii struktury kapitału: teorię Modiglianiego i Millera, teorię agencji, teorię "porządku dziobania", teorię sygnałów, itp.
W artykule zaprezentowano model wzrostu kapitału stworzony przez M. Dobiję, w tym jedną z podstawowych jego części składowych, a mianowicie stałą ekonomiczną potencjalnego wzrostu kapitału. Analizując najbardziej przekonujący dowód istnienia tej stałej (badania B. Kurka) w świetle historii ekonomii i gospodarowania, starano się wykazać, że nie ma wystarczających powodów do przyjmowania założeń, które doprowadziły badaczy do stwierdzenia istnienia stałej ekonomicznej. Obecne ograniczenia nie pozwalają na stwierdzenie istnienia takiej stałej. (abstrakt oryginalny)
Wskazano na mikroekonomiczne czynniki determinujące strukturę kapitału. Opisano także dodatkowe determinanty w kontekście analizy czynników wpływających na kształtowanie struktury kapitału w małych przedsiębiorstwach. Przedstawiono czynniki mające wpływ na decyzje finansowe w warunkach niedoskonałego rynku finansowego.
Autorka wskazuje na rozbieżności interpretacyjne dotyczące pojęcia kapitału oraz wynikające z tego różnice w wyjaśnianiu takich terminów jak: bogactwo, dochód, zysk i procent. Wyodrębnia trzy podstawowe kierunki teorii kapitału (ujęcie materialne, ujęcie funduszowe oraz kapitały pieniężne). Na podstawie przestudiowanej literatury klasycznej przedstawia własne zestawienie obrazujące poglądy na temat kapitału wśród wybranych przedstawicieli historii myśli ekonomicznej.
Rozważania o statystycznym ujęciu kategorii kapitału społecznego dotyczą składu agregatu gałęzi i składu całego kapitału społecznego. Dla tego ostatniego przytoczone zostały formuły ujęcia statystycznego.
15
Content available remote Dynamiczna równowaga kapitału jako źródło praw ekonomicznych
63%
Celem tej pracy jest wyjaśnienie natury kapitału i wskazanie zasady równowagi dynamicznej jako źródła, z którego wywodzą się prawidłowości dotyczące stopy procentowej, a nawet natury pieniądza. Kapitał jest bowiem ekonomicznym odpowiednikiem energii, zdolności do wykonania pracy. Jak każda energia podlega naturalnej erozji, co przesądza o istnieniu ryzyka. (fragment tekstu)
Kapitał stanowi podstawę rozwoju przedsiębiorstwa oraz źródła jego finansowania. W związku z czym przedstawiono pojęcia kapitału, jego podział i krótką charakterystykę. Szczególną uwagę zwrócono na private equity, które odgrywa istotną rolę we wsparciu finansowym przedsiębiorstw.
Punktem wyjścia dla rozważań przedstawionych w artykule jest stwierdzenie, iż gospodarka to gra o sumie niezerowej. W tych warunkach możliwy jest rozwój systemu ekonomicznego. Aby przebiegał on sprawnie, nierówności społeczne muszą przybierać rozmiary godziwe, o czym świadczą zarówno wyniki badań ekonomicznych, jak i fakty historyczne. Dalej autor przybliża model kapitału w postaci matematycznej formuły procentu składanego. Wskazuje na zasady termodynamiki, jako koncepcje przydatne w wyjaśnieniu struktury stopy procentowej, a w ślad za tym innych kwestii ekonomicznych. Na gruncie tych koncepcji znajduje swoje uzasadnienie np. rozmiar płacy godziwej, jako gwarantującej zachowanie kapitału ludzkiego. Następnie autor formułuje nieparametryczną, analityczną funkcję produkcji, wyjaśniającą rolę zmiennych, w szczególności jakości zarządzania i stopnia opłacenia pracy, w procesie pomnażania kapitału. Wskazuje również na warunki, jakie muszą być spełnione, aby realizować potencjalne korzyści wynikające z formuły procentu składanego. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę ukazania czynników kreujących niesprawiedliwe stosunki pracy i wiązania ich z zagrożeniami dobra wspólnego. Związki te ujawniają się w szczególności w tych obszarach stosunków pracy, które dotyczą wynagradzania pracowników. Przedstawione kontrowersyjne poglądy, odnośnie siły przetargów placowych, umożliwiają stronom przetargów placowych głębsze wnikniecie w uwarunkowania zachowań pracodawców oraz pracowników. Jeśli w uwarunkowaniach tych przejawiają się niesprawiedliwości, to tym samym utrudnia się osiąganie dobra wspólnego. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym zadaniem prezentowanego eseju, jest retrospektywne określenie wybranych, subiektywnych poglądów dotyczących pojęcia kapitału oraz pojęć, które go konstytuują. Rozważania koncentrują się przede wszystkim na starszych teoriach kapitału. Natomiast cele szczegółowe, które stawia przed sobą autorka tej wypowiedzi, są następujące: przybliżenie pojęcia kapitału, wykazanie subiektywizmu oraz różnorodności poglądów odnośnie do istoty kapitału. Wypowiedź nie zawiera szczegółowego podziału i segmentacji rynku kapitałów, a także nie uwzględnia poglądów wielu szkół ekonomicznych i ich przedstawicieli. Dokładna analiza istoty kapitału i rynku kapitału powinna być bowiem przedmiotem publikacji znacznie obszerniejszej niż artykuł.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja oraz ocena siły i kierunku wpływu wybranych determinant na strukturę kapitałową przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach teorii uwzględniającej fazy cyklu życia przedsiębiorstwa. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Część teoretyczna obejmuje charakterystykę teorii uwzględniającej fazy cyklu życia przedsiębiorstwa. Część empiryczna dotyczy weryfikacji hipotez w zakresie wpływu różnych czynników na strukturę kapitałową przedsiębiorstwa. W tym celu wykorzystano modele matematyczne oraz metody statystyczno-ekonometryczne. Modele matematyczne dotyczą formuł szacowania zmiennych poddanych badaniu. Metody statystyczno-ekonometryczne obejmują natomiast testy parametryczne i nieparametryczne, takie jak: analiza regresji i korelacji. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, iż przedsiębiorstwa (spółki giełdowe) wykorzystują wprawdzie finansowanie dłużne, aczkolwiek nie na optymalnym poziomie. Przedsiębiorstwa preferują finansowanie własne wewnętrzne (zyski zatrzymane) nad finansowanie zewnętrzne obce (kredyty, pożyczki, obligacje) - wzrost rentowności przedsiębiorstwa powoduje spadek wskaźnika zadłużenia. Prowadzą zatem konserwatywną politykę finansową, ukierunkowaną na unikanie nadmiernego zadłużenia. Dobór przez przedsiębiorstwa źródeł finansowania wpływa na politykę pieniężną NBP (kształtowanie stóp procentowych), zdeterminowaną m in. poziomem inflacji. Zmiana poziomu długu wpływa poprzez podaż pieniądza na poziom inflacji. W konsekwencji państwo może być zmuszone prowadzić określoną (liberalną lub restrykcyjną) politykę monetarną ukierunkowaną na kształtowanie poziomu stóp procentowych, czego skutkiem może być z kolei zmiana skłonności do oszczędzania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.