Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Carriage of mails
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka omówiła rozwiązania w zakresie przemieszczania przesyłek pocztowych w Niemczech, a następnie przedstawiła koncepcję dotyczącą racjonalizacji przewozu ładunku pocztowego w Polsce w oparciu o metodę rozwiązywania problemów decyzyjnych.
Artykuł dotyczy sposobów pomiaru jakości usług pocztowych. Autor przedstawił klasyfikację tych mierników oraz omówił aspekty metodyczne, związane z podstawowymi cechami opisującymi jakość usług pocztowych: terminowość, bezpieczeństwo i dostępność usług pocztowych, kompleksowość i kultura obsługi klientów, zaufanie klientów do operatora pocztowego oraz ich lojalność i satysfakcja.
W artykule omówiono akty prawne w zakresie pocztowego obrotu zagranicznego z uwzględnieniem unormowań dotyczących transportu poczty międzynarodowej. Szczególną uwagę poświęcono przedstawieniu struktury organizacji Poczty Polskiej obsługującej zagraniczną wymianę listową.
Przedmiotem pracy jest istniejąca w XIX w w Prusach regularna żegluga pocztowa pomiędzy Prusami a Szwecją, Danią a także Rosją. Jachty, a później parowce regularnie kursujące pełniły także rolę przewozów pasażerskich, przejętą później przez armatorów prywatnych.
Artykuł zawiera zagadnienia dotyczące ograniczenia przewozów pocztowych transportem kolejowym. Autor omawia podstawowe przyczyny ograniczenia takie jak: kryteria cenowe, kryteria jakościowe, organizacja obsługi transportowej poczty przez transport kolejowy oraz konkurencja na rynku przesyłek kurierskich i drobnicowych między pocztą i koleją.
Praca ma na celu określenie celowości stosowania monitorowania jakości usług pocztowych oraz opracowanie koncepcji umożliwiającej przeprowadzanie badań w zakresie monitorowania jakości wybranych usług pocztowych o charakterze powszechnym. Skoncentrowano się wokół terminowości przebiegu przesyłek i dostępności usług pocztowych. Zaprezentowano teoretyczne aspekty jakości usług pocztowych, następnie organizacyjne zagadnienia badań. Na koniec zanalizowano jakość usług pocztowych na terenie Koszalina i Słupska.
Regułą racjonalnego kształtowania pracy poczty jest idea zawarta w szeroko pojętej logistyce, czyli w całokształcie postępowania z przepływem dóbr, informacji oraz środków pieniężnych. Autor zaprezentował logistyczną koncepcję przedsiębiorstwa usług pocztowych. Omówił fazy procesu logistycznego ze szczególnym uwzględnieniem fazy obrotu tj. zaopatrzenia i zbytu w zakresie usług pocztowych.
Przedsiębiorstwo PKP jest nadal obok transportu drogowego jednym z największych dostawców przesyłek pocztowych. Jednocześnie jest monopolistą w przewozach osób i ładunków na rynku usług transportu kolejowego. Ma to wpływ na kształtowanie cen za świadczone przez PKP usługi na rzecz Poczty Polskiej. Analiza kosztów za lata 1990-1995 pokazuje, że koszt dostarczania przesyłek przez PKP wzrastał w ciągu ostatnich lat.
Do krajowych przesyłek pocztowych wykorzystuje się przede wszystkim transport kolejowy i samochodowy. Sprawność i niezawodność transportu decyduje o jakości wykonania usług pocztowych i wysokości poniesionych kosztów na przemieszczenie ładunku pocztowego. W artykule poddano ocenie przydatność transportu samochodowego i kolejowego w obsłudze potrzeb przewozowych Poczty Polskiej oraz dokonano ich porównania. Na tej podstawie można, zdaniem autorki, podejmować decyzje o skorzystaniu z uług tranportu kolejowego lub samochodowego.
Autorka przeanalizowała kolejne aspekty wpływające na sprawność przebiegu przesyłek pocztowych: dobór, strukturę i efektywność taboru do obsługi zadań pocztowych, stopień mechanizacji prac ekspedycyjno-rozdzielczych, rachunek kosztów i ich ewidencja. Zdaniem autorki badania obejmujące powyższe warunki pozwalą ocenić rynek usług transportowych i ustalić opłacalność ekonomiczną stosowania w przewozach pocztowych środków transportu kolejowego i samochodowego.
Autor omówił historię rozwoju połączeń pocztowych w Wielkopolsce w XVIII wieku, zwracając uwagę na fakt, iż o sieci dróg i urządzeń pocztowych decydowało w dużej mierze rozmieszczenie przemysłu włókienniczego. Autor omówił sposób funkcjonowania ówczesnych instytucji pocztowych, a także mierniki zagospodarowania pocztowo-komunikacyjnego i na koniec przedstawił układ komunikacji pocztowej na ziemiach zaboru.
Poczta Polska, chcąc określić efektywną i realistyczną strategię rozwoju, musi wziąć pod uwagę wiele różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych wpływających na funkcjonowanie i przebieg swojej działalności. Jeżeli przedsiębiorstwo to chce odgrywać ważną rolę na rynku usług pocztowych musi przystosować się do zmieniającej się rzeczywistości i sformułować biznes plan jako podstawowe narzędzie zarządzania strategicznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.