Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Category Management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem Category Managementu jest zwiększenie zysków zarówno detalisty, jak i dostawcy. Wyszczególniono cztery szczeble rozwoju CM. Zwrócono uwagę na ich wdrażanie w Polsce.
W niniejszym artykule przedstawiono proces zarządzania kategoriami produktów w sferze kas. Przedstawiono korzyści z zastosowania tej koncepcji zarządzania.
Zarządzanie kategoriami jest nieodłączną częścią zarządzania łańcuchami logistycznymi. Wskazuje na konieczność dokonywania zmian jakościowych w konstrukcji łańcucha dostaw. Tylko łańcuch zorientowany na konsumenta i jego potrzeby może być efektywny i przynosić zyski wszystkim jego uczestnikom. Artykuł wskazuje, że zarządzanie kategoriami jest ważne dla strategii i planowania w łańcuchu dostaw. (abstrakt oryginalny)
Wskazano zalety stosowania w ramach Category Management gotowych aplikacji. Omówiono narzędzia do optymalizacji cen asortymentu, zakresów asortymentowych, planowania sklepów, optymalizacji półek.
Autor porównuje funkcjonowanie handlu i dystrybucji na rynku europejskim i w Polsce. Zwraca uwagę na wzrost udziału dyskontów i marek własnych. Podkreśla rolę Category Management w zarządzaniu placówkami handlowymi w dobie kryzysu gospodarczego.
Partnerzy w projektach Category Management, czyli dostawcy i detaliści, starają się zwiększać sprzedaż produktu, obniżyć koszty operacyjne i ceny detaliczne. Współpraca między sieciami detalicznymi i dostawcami jest konieczna ze względu na coraz ostrzejszą konkurencję w handlu. Wskazano problemy we drażaniu procesów Category Management na rynku polskim.
Omówiono proces zarządzania kategorią. Wyróżniono cztery główne fazy tego procesu, takie jak: strategia detalisty, tworzenie planu kategorii, implementacja, przegląd wyników.
Category Management - zarządzanie kategorią - to pewna filozofia zarządzania grupami produktów oparta na partnerstwie dostawców i detalistów, zmierzającym do maksymalnego zaspokojenia potrzeb konsumentów. Z definicji kładzie szczególny nacisk na trzy elementy: wspólny cel detalisty i producenta, koncentrację na kategorii, koncentrację na konsumencie. Badania wspomagające zarządzanie kategorią stawiają sobie za cel zrozumienie całego procesu dokonywania zakupów. W badaniach tego typu używa się całego wachlarza technik badawczych: obserwacji, wywiadów i technik mieszanych (towarzyszenie w zakupach). Od kilku lat robi karierę w Ameryce Północnej i na Zachodzie. Powoli zaczyna także zdobywać zwolenników w Polsce.
Klienci lubią robić zakupy w "uporządkowanym" sklepie czyli takim, w którym łatwo się orientują. Zakupy nie są wtedy jedynie codziennym obowiązkiem, a stają się w większym stopniu przyjemnością. Takiemu "uporządkowaniu" służy zarządzanie kategoriami produktów, z powodzeniem stosowane w Polsce przez sieci Jumbo, Tesco czy Real. W niniejszym artykule przedstawiono proces zarządzania kategoriami produktów oraz korzyści z zastosowania tej koncepcji zarządzania i jej perspektywy rozwoju w Polsce.
Omówiono jedną z technik zwiększania sprzedaży - zarządzanie kategorią. Zarządzanie kategorią bazuje na przesłankach, że każda główna kategoria produktów jest niezależnym sposobem zarabiania pieniędzy. Wdrożenie zarządzania kategorią wymaga bliskiej i długotrwałej współpracy między dostawcą i sprzedawcą.
Piwo jako kategoria produktów w handlu detalicznym Chorwacji i Europy jest coraz bardziej złożoną kwestią. Jest coraz więcej dostawców, którzy oferują coraz większą liczbę marek piwa; poza tym, w ramach poszczególnych marek, przekazują klientom coraz większy wybór opakowań, co oznacza, że złożoność określenia asortymentu i polityk cenowych w ramach tej kategorii staje się jeszcze większa. Jedna z najczęściej przytaczanych definicji utrzymuje, że zarządzanie tą kategorią jest procesem, który traktuje kategorie produktów jako jednostki biznesowe, które można dostosować na szczeblu sklepu w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów. Większość analizowanych źródeł teoretycznych zgadza się, że konsumenci i wiedza o ich zachowaniu stanowią punkt wyjścia do zarządzania kategoriami w handlu detalicznym. Inną ważną kwestią w dostosowaniu kategorii detalicznej jest zastosowanie podejścia uwzględniającego płeć w analizie zwyczajów, preferencji i zachowania nabywczego konsumentów. Niewiele jest prac badawczych zajmujących się poszczególnymi kategoriami produktów w handlu detalicznym na poszczególnych rynkach z perspektywy konkretnych grup konsumentów. A zatem w tym pierwotnym badaniu szczegółowo analizujemy zwyczaje nabywcze młodszych dorosłych konsumentów jako specyficznej grupy konsumentów detalicznych i koncentrujemy się na chorwackim rynku detalicznym w ramach jednej konkretnej kategorii produktów. Celem tego opracowania jest wskazanie głównych charakterystyk kobiet i mężczyzn jako młodszych dorosłych konsumentów detalicznych piwa w Chorwacji. Charakterystyki te opisano za pomocą frekwencji bezwzględnych i względnych oraz zilustrowano histogramami, podczas gdy różnice między mężczyznami i kobietami badano za pomocą testu zgodności chi-kwadrat. Przedstawione w artykule wyniki mogą być użyteczne do zarządzania kategoriami w odniesieniu do piwa jako kategorii produktu handlu detalicznego i jako podstawa do skutecznych przystosowań wyszczególnionej kategorii detalicznej do młodych kobiet i mężczyzn. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
W artykule podkreślono rolę marketingu partnerskiego w kontekście przewagi konkurencyjnej i zarządzania kategoriami produktów, czyli "zasadą podziału asortymentu z punktu widzenia finalnego odbiorcy alokowaną w polityce planowania i kontroli przedsiębiorstwa". Implementacja na grunt firmy zarówno koncepcji marketingu partnerskiego jak zarządzania kategoriami wymaga zmiany kultury organizacyjnej w kierunku bilateralnej współpracy zwanej często "dwuczęściowym biznesem".
Zaawansowane technologie informatyczne są wykorzystywane do wspierania procesów Category Management. Omówiono wdrażanie platformy Category Management w British American Tobacco Polska.
Polski rynek detaliczny charakteryzuje coraz ostrzejsza konkurencja i niższe ceny. British American Tobacco (BAT) Polska zamierza osiągnąć znaczące umocnienie pozycji rynkowej dzięki profesjonalnym usługom w dziedzinie Category Management (CM), w tym tworzeniu planogramów dla swoich partnerów handlowych. Ważnym aspektem jest wdrożenie wsparcia informatycznego ułatwiającego współpracę nad projektami CM z kluczowymi sieciami handlowymi. W ramach tych projektów optymalizowany będzie asortyment i wykorzystanie przestrzeni sprzedażnej.
Niniejszy artykuł jest próbą opisu i analizy modelu relacji, jaki został wypracowany między sieciami detalicznymi a producentami w ramach podejścia zarządzania kategorią. Artykuł składa się z trzech części, w pierwszej z nich przedstawiono ewolucję relacji pomiędzy producentami a sieciami detalicznymi od połowy XX wieku do początku XXI wieku, w drugiej zaprezentowano różne płaszczyzny działań, klasyczny model procesu zarządzania kategorią oraz strukturę organizacyjną działań menedżerów kategorii. W części trzeciej przedstawiono potencjalne źródła problemów oraz główne bariery związane z ulepszaniem modelu opartego na zarządzaniu kategorią. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostało znaczenie zarządzania kategoriami produktów w całym łańcuchu dostaw. Poruszone zostały problemy związane z obsługą logistyczną kategorii w łańcuchu dostaw, problemy koordynacji oraz przepływu informacji. Analiza przeprowadzona została na przykładzie sektora budowlanego, w którym tworzenie i zarządzanie kategoriami produktów uzależnione jest od zróżnicowanych preferencji nabywców w różnych regionach kraju.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Efficient Consumer Response Concept as a Support for Supply Chain Development
63%
Praca przedstawia koncepcję Efficient Consumer Response (ECR), ukierunkowaną na ciągłe zwiększanie efektywności łańcuchów logistycznych. Głównym celem takiej metody postępowania jest osiągnięcie większej możliwości reakcji na potrzeby klientów przy jednoczesnej redukcji kosztów całego łańcucha dostaw poprzez ścisłą współpracę wszystkich członków tego łańcucha. Warunkiem koniecznym, aby ten model sprawnie funkcjonował, jest zapewnienie przepływu informacji o wysokim poziomie jakości (w sensie: częstości transferu oraz poprawności i trafności przekazywanej informacji) z punktu sprzedaży (konsumenta) poprzez cały łańcuch logistyczny, przy wykorzystaniu standaryzowanych form tego transferu. W ramach powyższego zagadnienia, koncepcja ECR dostarcza metody postępowania usuwające istniejące słabe punktu obecnie stosowanych rozwiązań, które umożliwiają pełną zintegrowaną kooperację w obrębie całego łańcucha dostaw i spełniającą wymagania stawiane przez przedsiębiorstwa w stosunku do przepływu informacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest koncepcja zarządzania kategoriami (Category Management - CM) produktów w zintegrowanym łańcuchu dostaw. W szczególności autor koncentruje uwagę na taktycznych aspektach fazy realizacji i oceny CM.
19
Content available remote Private Label Development in the Republic of Serbia
63%
The paper is focused on market research of private label development in Serbia from 2005 to 2010. Core objective of the paper relates to the comparative analyses of private labels portfolios and strategies between different retail formats. The data used for the research are official statistical data and data collected within the interviews of consumers (200 samples) and private labels managers in four retail chains. Characteristics of private labels between different product categories are not high statistically different from its characteristics at EU markets. Private labels will continue to raise its market and category shares with the high rate in the next 5 years at Serbian retail market.(original abstract)
Celem artykułu jest pokazanie, jakie informacje obecnie są potrzebne przedsiębiorcom, by mogli optymalizować swoją działalność, w jaki sposób należy je pozyskiwać i jakie dane mogą posłużyć do podejmowania decyzji w firmie. Te wszystkie działania zawarte są w prowadzeniu badań marketingowych w obszarze zarządzania kategorią produktową. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.