Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Causation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Niniejsze opracowanie odnosi się do problematyki postrzegania i oceniania pracy w ZZK (zespół zróżnicowany kulturowo), a w szczególności koncentruje się na kwestii identyfikacji podstawowych wymiarów, sprawczości i wspólnotowości, na podstawie których taka ocena jest przez ludzi dokonywana. Celem prezentowanego opracowania było zbadanie, który z tych dwóch wymiarów dominuje w postrzeganiu zalet i wad pracy w ZZK przez osoby przygotowywane w procesie edukacji do pełnienia funkcji menadżerskich w organizacjach działających w zglobalizowanej gospodarce. (fragment tekstu)
2
Content available remote Implementation-Neutral Causation in Structural Models
100%
Analysts associated with the Cowles Commission attached great importance to the distinction between structural and reduced-form models: in their view structural models, but not reduced-form models, allow the analysis of causal relations. They did not present clear justification for this view. Here we show that this insight is correct, and make the demonstration of it precise. Causal relations are shown to depend on parameter restrictions that are explicit in the structural form, but not in the reduced form when the coefficients are interpreted as unrestricted constants. The requisite parameter restrictions are those associated with implementation-neutral causation. A graphical procedure is outlined that identifies causal orderings and also the ordering based on implementation-neutral causation. The same procedure applied to reduced form models produces the implementation neutral causal ordering only if the parameter restrictions are explicitly incorporated in the reduced form. The analysis is applied in investigating the validity of the causal Markov condition. (original abstract)
Aim: In order to address the question whether a more sustainable society requires a change of purpose or a change of system, we must first resolve the issue of human agency. Is humanity free to choose its own destiny, or is humanity's future determined by contingency of conditions and choices of the past? Design / Research methods: On the basis of cumulated knowledge and carefully cited literature, we defend the thesis that human agency is at best a minor factor in the determination of the future even in the short term. Conclusions / findings: We conclude that significant decrease of resources depletion and greenhouse gas production may sustain humanity in the middle to long term, but the proven lack of human agency allows only to predict the complete demise of humanity in the short term. Originality / value of the article: We apply the method of dialogue to show historical points of focus with respect to the issue of human agency. This paper is of interest to those organizing projects of socio- and or geo-engineering, since it describes the likely limitations of agency in regards to social structure, and so implies that actions will always have unintended consequences, which will drive more actions.(original abstract)
W artykule wskazano na zdolność do przeżywania wartości jako istotę orientacji intuicyjnej menedżera w sytuacji rynkowej. Orientacja intuicyjna jest szczególnie ważna w fazie preparacji działań, jako warunek sprawczości i twórczości kierowników. Wyjaśniając, na czym polega charyzma wybitnych menedżerów, zarysowano dynamiczny model podmiotu, a w jego tle określono znaczenie tzw. wiedzy intuicyjnej (ukrytej). W praktyce określenie dyspozycji miękkich kierowników wymaga zastosowania metod jakościowych (rozmowa, testy wyboru, testy projekcyjne). W tekście omówiono obrazkowy test zawodów M. Achtnicha jako narzędzie do badania szeroko rozumianych dyspozycji kierowniczych oraz oszacowania dostępu - w procesie decyzyjnym - do wiedzy ukrytej.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie stanowi przyczynek do dyskusji o paradygmatach w naukach o zarządzaniu i w efekcie ma służyć określaniu ram i nadawaniu prawa do posługiwania się terminem "nauka" w rozumieniu science w odniesieniu do zarządzania. Posiłkując się publikacjami, a także ontologią terminu "paradygmat" wg. T. Kuhna, zostanie przedstawiona propozycja uznania za paradygmaty w naukach o zarządzaniu holizmu, wariabilizmu oraz sprawczości zarządzania. Jest to także teza artykułu, która jest udowadniana na gruncie ontologicznym. Choć skrótowa forma tekstu wymusza odniesienie się jedynie do podstawowych kwestii, to jednak zamiarem jest osiągniecie celu, jakim jest wywołanie szerszej dyskusji na temat tych paradygmatów. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Mechanizmy decyzyjne w przedsiębiorstwach wcześnie umiędzynarodowionych
84%
Teoretyczno-przeglądowym celem artykułu jest wszechstronna charakterystyka dwóch mechanizmów decyzyjnych w przedsiębiorstwach, tj. efektuacji (wynikowości) i przyczynowości (kauzatywności). W związku z tym, że nie były one do tej pory szerzej prezentowane w polskim piśmiennictwie, przedstawiono szczegółową analizę różnych ich aspektów, w tym zwłaszcza w kontekście wczesnej internacjonalizacji przedsiębiorstw. W artykule uwzględniono obszerną, najnowszą literaturę przedmiotu. Przedstawiono także szereg poglądów krytycznych wobec koncepcji efektuacji i przyczynowości. Drugim - aplikacyjnym - celem artykułu jest prezentacja obecnego stanu badań nad tymi mechanizmami decyzyjnymi. Przedstawiono przykłady instrumentów badawczych, stosowanych zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych. W artykule zastosowano metodę krytycznego przeglądu literatury światowej dotyczącej przedmiotu analizy, zarówno o charakterze teoretycznym, jak i praktycznym, w tym pozycji opisujących szereg instrumentów i wyników badań w tym zakresie. Efektem przeprowadzonych prac było: uporządkowanie terminologii, identyfikacja głównych elementów koncepcji efektuacji i przyczynowości, podsumowanie związków tych koncepcji z wczesnym (i późniejszym) umiędzynarodowieniem przedsiębiorstw. Ponadto jednym w wyników było wskazanie możliwych kierunków dalszych badań w tym zakresie, także odnośnie do polskich przedsiębiorstw działających na rynkach zagranicznych, zwłaszcza przedsiębiorstw wcześnie umiędzynarodowionych. Wnioski wynikające z artykułu pozwalają stwierdzić istnienie nadal znacznego potencjału badawczego w omawianym zakresie, zarówno jeśli chodzi o same podstawy teoretyczne tych koncepcji, jak i ich powiązania z internacjonalizacją przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia założenia i wyniki trzech badań pilotażowych oraz eksperymentu dotyczących efektywności marketingowej reklam nasyconych treścią sprawczą lub wspólnotową. Wykorzystując model podwójnej perspektywy sprawczości i wspólnotowości oraz teorię zbieżności z "Ja", założono w nich, że reklama sprawcza będzie wartościowana przez "Ja" odbiorcy (zgodnie z perspektywą aktora dążącego do realizacji osobistego celu), a reklama wspólnotowa przez "Ja" wspólnotowe (zgodnie z perspektywą obserwatora oceniającego dobre intencje innych osób). W toku badań pilotażowych ustalono, że przygotowane animowane reklamy produktu (marchwi) charakteryzowały się wysoką sprawczością lub wspólnotowością. Eksperyment wykazał, że reklama sprawcza powodowała silniejszy związek między intencją odbiorcy do jedzenia marchwi a pozytywnymi postawami wobec produktu i reklamy. Reklama wspólnotowa powodowała natomiast silniejszy związek między wspólnotowością odbiorcy a pozytywnymi postawami wobec produktu i reklamy. Badanie potwierdziło, że wartościowanie reklamowanych produktów jest zgodne z podstawowymi wymiarami życia ludzi, tj. ich dążeniem do realizacji własnych celów oraz nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi. (abstrakt oryginalny)
W artykule Autor podjął próbę odpowiedzi na pytanie o sprawczość ideologii w działaniach logistycznych i/lub odporność logistyki na oddziaływanie ideologiczne. Zaprezentowane zostały poglądy Autora, zaś jego intencją jest rozpoczęcie dyskusji w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Badacze od lat 60. XX wieku podejmowali próby stworzenia teorii opisującej relacje pomiędzy strukturą a podmiotowym sprawstwem (Pierre Bourdieu, Anthony Giddens) (Domecka 2013: 106-108). W poniższych rozważaniach istotnych problemów definicyjnych nastręcza z jednej strony samo pojęcie sprawczości/sprawstwa/podmiotowości sprawczej (agency), z drugiej pojęcie obiektywności i subiektywności. Ważne ustalenia w tym zakresie przynoszą prace Margaret Archer, która bada wzajemne oddziaływania pomiędzy zagadnieniami "struktury i sprawstwa" oraz "subiektywności i obiektywności", poszukując odpowiedzi na pytanie "jak siły strukturalne i kulturowe oddziałują na podmioty działania" oraz "jak podmioty działania wykorzystują własne siły, by "postępować tak, a nie inaczej" w danej sytuacji".(fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest analiza pojęcia podmiotu i sprawstwa, wchodzących w skład współczesnej wiedzy politologicznej, pod kątem jego nowego definiowania oraz interpretacji przez pryzmat założeń i schematów analizy systemowej. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Procesy globalizacyjne doprowadziły do ogromnych przeobrażeń w świecie - człowiek nie jest już jedynym sprawcą zmian. Problem badawczy związany jest z próbą odejścia od antropocentrycznej perspektywy w naukach społecznych i rekonceptualizacją tradycyjnego pojmowania kategorii podmiotu i sprawstwa ze szczególnym uwzględnieniem teorii aktora-sieci. Zastosowano w tym celu metodę analizy i krytyki źródłowej oraz syntezę literatury naukowej. PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności skupiono uwagę na wzajemnych relacjach między technonauką a społeczeństwem, z uwzględnieniem wybranych rozwiązań technologicznych. Następnie analizie poddano ideę posthumanizmu oraz kwestię sprawstwa pozaludzkiego. Ostatnia część tekstu dotyczy nowych wymiarów podmiotowości i stanowi próbę redefinicji tradycyjnej siatki pojęciowej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Elementy świata materialnego w istotnym stopniu kształtują rzeczywistość. Co za tym idzie, kategoria podmiotu sprawczego w politologii wymaga znaczącego przeformułowania, ponieważ obejmuje czynnik ludzki i pozaludzki. Tradycyjne definicje przestają mieć odniesienie do procesów zachodzących w świecie. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Współczesne nauki społeczne, uwzględniając zmiany zachodzące w świecie, powinny zrezygnować z perspektywy antropocentrycznej na rzecz ujęć szerszych, obejmujących sprawczość czynników pozaludzkich. Podmiot sprawczy należy analizować jako relacyjny, a przede wszystkim hybrydyczny byt, który składa się nie tylko z człowieka, ale również z jego otoczenia. W dobie gwałtownego rozwoju technonauki i jej wpływu na każdy aspekt życia jest to wręcz konieczność. (abstrakt oryginalny)
For people living in violent and insecure contexts, "ordinariness" and "crisis" take on new meanings. Daily efforts to manage these contexts transform everyday life into a scene of resistance, a place of refuge and a domain of resilience and survival. The article discusses four ways in which Palestinian refugees from Al-Am'ari camp in the West Bank frame the ordinary amidst protracted exile, ongoing occupation and recurring military conflict by: (1) suspending everyday life, (2) defending normalcy amidst the crisis, (3) normalizing the experience of crisis and (4) fostering a normative sense of ordinariness. Instead of adopting arbitrarily defined categories of ordinariness and crisis, the aim of the paper is to reconstruct how they are produced, understood and narrated by camp inhabitants. The analysis is based on eight months of ethnographic fieldwork conducted in Al-Am'ari camp between January 2010 and August 2012. (original abstract)
12
84%
Przedmiotem artykułu jest analiza problematyki normatywnych i pozanormatywnych podstaw odpowiedzialności za współsprawstwo wykroczenia, budzącej liczne wątpliwości tak teoretyczne, jak i praktyczne, wynikające z nieuregulowania tegoż zagadnienia expressis verbis w części ogólnej kodeksu wykroczeń. W opracowaniu wyczerpująco przeanalizowano wszystkie aspekty związane z przesłankami odpowiedzialności za wspomnianą formę współdziałania, przedstawiając argumentację opartą zarówno o normy konstytucyjne, wykładnię językową, systemową i historyczną, jak i argumentację opartą o pozanormatywne założenia przyjmowane w teorii prawa. W rezultacie przeprowadzonych badań wykazano, że możliwa jest odpowiedzialność za współsprawstwo wykroczenia, przy czym jest ona ograniczona założeniami teorii formalno-obiektywnej.(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono badanie, w którym sprawdzano, jak zgodność vs. brak zgodności wizerunku własnej osoby konsumenta i wizerunku produktu w wymiarach sprawczości i wspólnotowości wiąże się z preferencjami konsumenckimi i szacowaniem wysokości ceny produktu. Przygotowano dwie koncepcje nieistniejących na rynku wizerunków produktu (piwa) - sprawczą i wspólnotową. Do pomiaru wizerunku własnej osoby konsumenta wykorzystano skale do pomiaru orientacji sprawczej i wspólnotowej Wojciszke i Szlendak. Do pomiaru preferencji produktu wykorzystano pytania o nastawienie i intencję zakupu produktu oraz proszono o szacowanie ceny produktu. Uzyskane wyniki wskazały, że osoby opisujące siebie jako sprawcze (v. wspólnotowe) preferowały bardziej wizerunki sprawcze (v. wspólnotowe) produktu niż osoby opisujące siebie jako wspólnotowe (v. sprawcze). W przypadku oszacowywania ceny okazało się, że osoby określające siebie jako wspólnotowe dają wyższe ceny produktowi o wizerunku wspólnotowym, a osoby określające siebie jako sprawcze nie wyceniają wyżej wizerunku produktu sprawczego, jednakże produkt o wizerunku wspólnotowym oceniają jako gorszy (o niższej cenie). (abstrakt oryginalny)
Niewątpliwie celem współczesnego marketingu jest zwiększenie zaangażowania konsumenta w produkt, markę. Dzieje się to już od dłuższego czasu, głównie na poziomie wykorzystania sieci. Konsumenci są bowiem zapraszani do współtworzenia produktów i usług. Poprzez poczucie sprawczości zaspokajają potrzebę samorealizacji, jednocześnie wzmacniając swoją identyfikację z marką. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie problematyki zależności pomiędzy poczuciem podmiotowości i partycypacji a funkcjonowaniem zespołu w organizacji. Poprzez analizę literatury i badań autorka prezentuje, w jaki sposób zwiększenie poczucia podmiotowości i partycypacji pracowników w sprawach dotyczących organizacji, może wpływać na wzrost odpowiedzialności i integralności tworzonego przez nich teamu, co w efekcie przekładać się będzie na jakość uzyskanego wyniku oraz zintegrowanie rozwoju organizacji i pracowników. Każdy zespół pracujących razem ludzi podlega określonym etapom rozwoju oraz tendencjom, które wpływają na jego spójność i efektywność, a takie zarządzanie, które oprócz wydajności, zwiększa również jego integralność i odpowiedzialność jest celem wielu managerów. Jednym ze sposobów zarządzania, który temu sprzyja jest zarządzanie przez partycypację. Kładąc nacisk na podmiotowość pracownika, jego sprawczość i zdolność do działania, a nie tylko reagowania, wzmacnia ono zaangażowanie i gotowość do dojrzałej współpracy. Pozwala też zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków pracy zespołowej, takich jak np. myślenie grupowe. Stylem zarządzania, który już w swoim założeniu kładzie nacisk na podmiotowość jest Total Participation Management, którego celem jest zbudowanie organizacji, której systemy będą pozwalały pracownikowi na pełne uczestnictwo we wszystkich aspektach jej działalności. Jest to styl bardzo wymagający zarówno w odniesieniu do szeregowych pracowników, jak i do kadry managerskiej, jednak organizacje tak zarządzane często uzyskują przewagę konkurencyjną w zakresie wyników finansowych, a także w zakresie bycia atrakcyjnym miejscem pracy, przyciągającym specjalistów, wspierających potencjał firmy. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rola czasu pracy w kulturze profesjonalnej prawników
67%
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie problemu czasu pracy w międzynarodowych kancelariach prawnych z punktu widzenia samych prawników. Metodologia: Badania sytuują się w nurcie badań jakościowych. Przeprowadzono dwadzieścia jeden niestrukturyzowanych wywiadów z prawnikami, absolwentami harwardzkiego programu LLM. Wnioski: Prezentowany materiał pokazuje, że prawników pracujących w kancelariach prawnych cechuje głęboki brak poczucia sprawczości w sferze organizacji czasu pracy. Poświęcanie na pracę więcej niż standardowe osiem godzin dziennie jest dla prawników nieodłącznym elementem życia, stało się elementem tożsamości profesjonalnej. Chociaż długie dni pracy oceniane są negatywnie, prawnicy nie dążą do zmiany tej niekorzystnej sytuacji. Oryginalność: Autor prezentuje perspektywę wewnętrzną samej grupy, która jest dotknięta problemem długich dni pracy. Dzięki takiemu podejściu możliwe było zidentyfikowanie i opisanie nowego elementu badanego zjawiska - braku poczucia sprawczości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wartości specyficzne dla pracy przy wydobyciu, takie jak: bezpieczeństwo, dyscyplina, doświadczenie, odpowiedzialność oraz odwaga i wyjątkowość. W badaniu ilościowym (193 pracowników kopalni) sprawdzano rzetelność stworzonego narzędzia pomiaru wartości. Badano także związek pomiędzy występowaniem wartości a percepcją natury i poczuciem umiejscowienia kontroli u pracowników. Wyniki sugerują, że wyróżnione wartości górnicze są ze sobą powiązane i nadrzędne względem wartości, jaką jest natura postrzegana jako źródło bogactwa. Także poczucie własnej sprawczości u pracowników związane jest z wartościami górniczymi, które zdają się zarówno zmniejszać poczucie zależności wyników pracy od czynników zewnętrznych, np. górotworu, jak i zwiększać poczucie wpływu na własną pracę.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.