Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Causes of homelessness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W analizie przyczyn bezdomności na podstawie badań ankietowych szczecińskich bezdomnych autorzy zaproponowali hierarchizację tych przyczyn według odsetka respondentów pozytywnie opiniujących wariant odpowiedzi oraz współczynnika asymetrii rang. Z badań tych wynika, że najwięcej respondentów za przyczynę bezdomności uznaje brak mieszkania. Następne w kolejności są: bezrobocie, wysokie koszty utrzymania mieszkania oraz rozwód.
Sytuowanie poza nawiasem społeczeństwa i wykluczenie ze społeczeństwa jest właściwością stanu bezdomności. Można wyróżnić następujące sfery wykluczenia bezdomnych: z możliwości realizacji praw obywatelskich i politycznych, z zabezpieczenia społecznego, z pracy zawodowej, kulturowe ze wspólnoty Oprócz tych sfer w opracowaniu omówiono problem ekskluzji osobniczej. Na koniec starano się odpowiedzieć na pytanie kto ponosi odpowiedzialność za wykluczenie ludzi bezdomnych oraz przedstawiono sposoby przeciwdziałania wykluczeniu.
Bezdomność jest trudnym zjawiskiem społecznym, uzależnionym od wielu czynników, do których należą, m.in. kwestie ilościowe, dynamika zjawiska, postrzeganie przez społeczeństwo, zmiany w strukturze populacji bezdomnych, skala potrzeb ludzi bezdomnych, przyczyny wykluczenia z aktywności społecznej i zawodowej. Obraz bezdomności w Polsce odnosi się do danych socjodemograficznych (liczba osób bezdomnych, miejsce przebywania, przyczyny, wiek, wykształcenie, czas pozostawania w bezdomności, źródła dochodu i inne) oraz postrzegania zjawiska bezdomności i bezdomnych przez państwo i społeczeństwo. Ochrona ludzi w kryzysie bezdomności uwarunkowana jest prawnie, począwszy od Konstytucji po ustawy i rozporządzenia. Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując z organizacjami społecznymi i osobami fizycznymi. Istnieje wiele organizacji polskich jak i międzynarodowych, które wspomagają wyjście z kryzysu bezdomności. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawowe pojęcia i ogólną charakterystykę kwestii bezdomności w Polsce. Omówiono również przyczyny zjawiska a bezpieczeństwo socjalne. Opisano system pomocy dla bezdomnych oraz jego infrastrukturę i organizację. Oceniono również skuteczność systemu pomocy dla bezdomnych.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tematyki "tent cities" w Stanach Zjednoczonych. Jest to zjawisko o wielu odsłonach i długiej historii - od obozowisk zbiegłych niewolników w okresie Wojny Secesyjnej, przez Hoovervilles, po "CCC Camps" i "She-She-She Camps" w ramach programu New Deal. Współcześnie obejmuje nielegalne "tent cities" oraz osady powstające przy udziale organizacji pozarządowych i akceptacji samorządów lokalnych. W okresie pandemii COVID-19 magistraty kilku największych aglomeracji kraju zorganizowały legalne "tent cities" jako zastępstwo zamykanych schronisk dla osób w kryzysie bezdomności. Te działania nie tylko skupiły zainteresowanie mediów, ale stały się okazją do postawienia pytania o zasadność zastosowania podobnych rozwiązań jako stałych elementów federalnej strategii walki z bezdomnością. Udzielenie na nie wiarygodnej odpowiedzi może mieć szczególną wagę w obliczu konsekwencji zamrożenia amerykańskiej gospodarki, którymi są wysoki poziom bezrobocia, spadek dochodów i niewystarczająca liczba niedrogich mieszkań, a co za tym idzie ryzyko wzrostu populacji bezdomnych Amerykanów. Artykuł ma charakter deskryptywno-analityczny. Za podstawę analiz posłużyły statystyki i raporty administracji federalnej, organizacji pozarządowych, monografie, artykuły naukowe oraz materiały prasowe.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę identyfikacji społeczno-ekonomicznych uwarunkowań zjawiska bezdomności w Polsce. Autor przyjął socjologiczną opcję badawczą. Skoncentrował się nie na "wewnętrznych" (osobowościowych) lecz na "zewnętrznych", sytuacyjnych uwarunkowaniach bezdomności. Wnioski sformułował na podstawie sześćdziesięciu obszernych wywiadów socjologicznych przeprowadzonych w latach 1993-1995 z bezdomnymi mieszkańcami trzech poznańskich schronisk.
Zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały wzrost bezdomności. Artykuł prezentuje wyniki badań wśród 140 bezdomnych przebywających w ośrodku Monaru w Świerczach na terenie powiatu pułtuskiego. Bezdomni stają się zbiorowością ludzi starzejących się (dominanta w przedziale wieku 40-60 lat) z zasadniczą przewagą mężczyzn, osób rozwiedzionych (43,6%, średnia wieku 48,9 lat), o stażu w bezdomności przekraczającym 7,5 lat, zazwyczaj mieszkających w warunkach niebezpiecznych dla życia, z problemem alkoholowym. Bezdomni świadomi są tego, że inni widzą ich jako pijaków, żebraków, włóczęgów. Zdaniem 62,9% badanych bezdomnych w bezdomności nie ma dobrych stron, ale 13,6% uważa, że bezdomność to "wolność, niezależność i życie, gdzie się chce". (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto się porównania podejść do rozwiązywania problemów mieszkaniowych osób bezdomnych na Ukrainie i w Polsce. Szczególną uwagę poświęcono rodzajom obiektów mieszkaniowych oraz ich lokalizacji. Omówienie aktualnej sytuacji w Polsce stało się podstawą do sformułowania rekomendacji odnośnie kształtowania nowej polityki mieszkaniowej w zakresie lokalizacji i projektowania obiektów mieszkaniowych dla bezdomnych na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Teksty o bezdomności autorstwa samych bezdomnych nie mogły być wydane jako zwykła książka. Dlatego okładki wykonane zostały z kawałków odpadowej tektury, tytuł zaś wydrukowano na taśmie pakowej. Do druku książki użyto specjalnej, termoaktywnej farby reagującej na mróz. Treść to poruszające historie ludzi próbujących wyjść z bezdomności. Pozycja ta miała swoją premierę w styczniu 2017 r. w okresie ostrych mrozów, podczas których temperatura spadała w nocy do -30 stopni C. Przedsięwzięciu patronowały znane postacie z prasy, filmu i kultury. W internecie nie pojawił się ani jeden negatywny komentarz czy hejt. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.