Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Centra odpowiedzialności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyjaśniono istotę centrów odpowiedzialności i przestawiono sposoby ustalania cen wewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem metody "koszt plus".
Wyjaśniono rolę i znaczenie ośrodków odpowiedzialności w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Przedstawiono typy oraz cechy charakterystyczne tychże ośrodków.
Na przykładzie przedsiębiorstw budowlanych scharakteryzowano znaczenie i funkcjonowanie ośrodków odpowiedzialności w firmie.
Wykorzystanie koncepcji ośrodków odpowiedzialności daje możliwość stworzenia konkretnego systemu egzekwowania odpowiedzialności za cele stawiane poszczególnym ośrodkom. Po nadaniu pewnym komórkom czy obszarom działalności szpitala charakteru centrów odpowiedzialności będzie można oczekiwać, że centra te podejmą działania prowadzące do bardziej efektywnego wykorzystania tkwiącego w nich potencjału. Koncepcja ta, poprzez przyznanie wyznaczonym osobom odpowiedzialności za pewne dziedziny, sprawia, że lekarzom czy kierownikom komórek diagnostyki, dotychczas pozornie nie zainteresowanym ekonomią szpitala, powierzona zostaje zobowiązująca funkcja menedżera. Wdrożenie koncepcji zarządzania przez centra odpowiedzialności daje także podstawę do przeprowadzania restrukturyzacji jednostki. Kierownictwo zakładu jeszcze raz może przyjrzeć się dokładnie wzajemnym powiązaniom poszczególnych komórek oraz ocenić ich efektywność w kontekście wyniku, jaki osiągają, a jaki mogłyby osiągać, gdyby w pełni wykorzystały swój potencjał. Obserwacja samych centrów i analiza danych opisujących ich działania mogą się okazać cenną wskazówką przy podejmowaniu decyzji o sposobie dalszego funkcjonowania szpitala. (fragment tekstu)
Wyodrębnianie ośrodków odpowiedzialności wiąże się zazwyczaj z wdrażaniem systemu controlling w podmiocie gospodarczym. Zakłady ubezpieczeń działu II, czyli zajmującego się sprzedażą ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych, chcąc zastosować instrumenty controllingu muszą rozpocząć od wyodrębnienia ośrodków odpowiedzialności. Same założenia stworzenia centrów odpowiedzialności są takie same u ubezpieczycieli jak w pozostałych jednostkach, jednak dostosowanie ich do działalności ubezpieczeniowej jest już nieco inne. (fragment tekstu)
Wyjaśniono istotę ośrodków odpowiedzialności oraz pojęcie rachunku odpowiedzialności. Wymieniono kryteria wyodrębniania ośrodków odpowiedzialności oraz ich rodzaje i mierniki rezultatów.
Zasadniczą przesłanką tworzenia wewnątrz spółek ośrodków odpowiedzialności za wynik finansowy (centrów wynikowych) jest możliwość oddziaływania kierownictwa danego zakresu działalności na koszty oraz przychody ze sprzedaży. Warunkiem formalnym jest także możliwość ustalania (pomiaru) kosztów i przychodów dla danego centrum. Biorąc pod uwagę zasygnalizowane uprzednio warunki, zasadne wydaje się wyodrębnienie jako centrów wynikowych w działalności podstawowej przede wszystkim rejonów sieciowych. (fragment tekstu)
W przedsiębiorstwach wdraża się wiele instrumentów controllingowych. Jednak sam fakt implementacji określonego narzędzia w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w których działają firmy, już nie wystarcza. Potrzeby informacyjne decydentów nieustannie wzrastają, dlatego poszukuje się sposobów optymalnego wykorzystania dostępnych instrumentów. Pojawia się tendencja do integrowania pewnych rozwiązań w celu osiągnięcia znanego z zarządzania efektu synergii. Najlepsze efekty w controllingu osiąga się przez odpowiednie połączenie rozwiązań z obszaru strategicznego i operacyjnego. Do takich instrumentów należą zrównoważona karta wyników i rachunek odpowiedzialności. (fragment tekstu)
Na zwiększenie korzyści wynikających z wykorzystania ośrodków odpowiedzialności za koszty w zarządzaniu przedsiębiorstwem wywiera wpływ również organizacja i zasady działania systemów rachunku kosztów tych ośrodków. O ile to jest możliwe, należy wykorzystywać do ich budowy dopuszczalne rozwiązania z systemu rachunku kosztów przedsiębiorstwa, opartego na zasadach rachunkowości i prawie bilansowym, zwłaszcza w obszarze tworzenia i funkcjonowania kont analitycznych.Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by kierownicy ośrodków odpowiedzialności za koszty, a tym samym bezpośredni wykonawcy budżetów kosztowych, mieli jak najpełniejszą i jak najszybszą informację o stopniu realizacji zadań nie tylko w wymiarze rzeczowym, ale i kosztowym.Przy tworzeniu systemów rachunku kosztów ośrodków odpowiedzialności za koszty należy stosować rozdzielcze postacie tego rachunku, a zwłaszcza rachunek kosztów planowanych (budżetowanych) w wariancie dyspozycyjnym. (fragment tekstu)
W referacie zaprezentowana została metodyka oceny centrów kosztów będących podstawowymi jednostkami w controllingowej strukturze przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem referatu jest prezentacja systemu oceny centrów zysku. W praktyce stosuje się zazwyczaj ocenę wielokryterialną. Stąd zaprezentowane zostały różne grupy mierników. Mogą one służyć zarówno jako kryteria optymalizacji decyzji podejmowanych przez menedżerów, jak i do oceny stopnia realizacji centrów oraz powiązania jej z systemem premiowym. (fragment tekstu)
W firmach zajmujących się przedsądową działalnością windykacyjną wskazane jest utworzenie centrów kosztowych działających zarówno w sferze produkcyjnej, jak i w sferze nieprodukcyjnej. Kryterium wyróżniającym produkcyjne centra kosztowe powinien być realizowany proces gospodarczy. Natomiast w nieprodukcyjnych ośrodkach odpowiedzialności za koszty będzie nim cecha wspólna, charakteryzująca dane stanowisko pracy lub komórkę organizacyjną, albo możliwość decydowania przez to stanowisko pracy o powstaniu danego kosztu. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest wykorzystaniu ośrodków odpowiedzialności w zarządzaniu zdecentralizowanym przedsiębiorstwem. Na tle procesu decentralizacji w przedsiębiorstwie omówiono istotę, rodzaje i zasady wyodrębniania ośrodków odpowiedzialności. Na przykładzie państwowej uczelni wyższej zaprezentowano zastosowanie ośrodków odpowiedzialności w strukturze organizacji uczelni. (abstrakt oryginalny)
Nasilająca się konkurencja powoduje, że przedsiębiorstwa nieustannie poszukują sposobów obniżania kosztów, aby osiągnąć satysfakcjonujący wynik finansowy. Jednocześnie muszą one uwzględnić potrzeby i wymagania klientów, determinujące działania niezbędne do wykonania wyrobów i usług. W praktyce gospodarczej coraz częściej w miejsce centralnie sterowanych jednostek organizacyjnych tworzone są przestrzennie wyodrębnione, autonomiczne, zorientowane na rynek organizmy gospodarcze w formie niezależnych modułów, wyposażonych w kompetencje decyzyjne, rozwijających się w dziedzinie logistyki i wspomaganych przez nowe techniki komunikacji. Modułowe formy organizacji nazywane są centrami odpowiedzialności i najczęściej wspomagane są decentralizacją uprawnień do podejmowania decyzji. Oznacza to, że zmienione zostają dotychczasowe zasady ekonomicznego funkcjonowania danej jednostki.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę, rolę i rodzaje ośrodków odpowiedzialności w zarządzaniu firmą. Określono zasady i mierniki oceny ich funkcjonowania.
Celem opracowania jest przedstawienie istoty ośrodków w efektywniejszym zarządzaniu spółdzielnią mieszkaniową. Wyodrębnienie centrów to koncepcja zmierzająca do dywersyfikacji struktur organizacyjnych jednostki. Ma ona zastosowanie wtedy, gdy zarząd spółdzielni zdecyduje się na zdecentralizowany system zarządzania. Istotą przejętych założeń jest, aby w całym procesie gospodarczym realizowanym w spółdzielni mogły być wyodrębnione określone zakresy odpowiedzialności w zależności od charakteru komórki. Dlatego też poszczególnym działaniom przypisuje się inny typ ośrodka odpowiedzialności, stanowiący wewnętrzną jednostkę organizacyjną. W artykule prezentowane są problemy związane z wyodrębnieniem centrów. Ich powołanie i funkcjonowanie powinno bowiem przynosić jednostkom korzyści zarówno ekonomiczne, jak i pozaekonomiczne.(abstrakt oryginalny)
Omówiono znaczeni i strukturę ośrodków odpowiedzialności w przedsiębiorstwie. Na przykładzie fabryki porcelany scharakteryzowano funkcjonowanie ośrodka odpowiedzialności za koszty.
Dynamiczne przeobrażenia gospodarcze w Polsce, dodatkowo nasilone perspektywą wejścia do struktur Unii Europejskiej, spowodowały, iż wiele jednostek gospodarczych stoi obecnie przed potrzebą restrukturyzacji w celu zahamowania niekorzystnych zjawisk, takich jak np. rosnące koszty własne, zmniejszenie obrotów, rosnące wymagania klientów, zaostrzona konkurencja. Uzdrowisko Kamień Pomorski Spółka z o.o. boryka się obecnie z wieloma takimi problemami. Jedną z możliwości rozwoju uzdrowiska jest wykorzystanie otwarcia polskiego rynku usług sanatoryjnych na kraje Unii Europejskiej. UKP powinno nawiązać kontakty przede wszystkim z niemieckimi biurami podróży. Poza tym dobrze byłoby zacieśnić współpracę na płaszczyźnie marketingowej z jednostkami samorządu terytorialnego. Mieszkańcy niemieckich miast partnerskich Kamienia Pomorskiego powinni poznać tanie i skuteczne leczenie w UKP, by móc skorzystać z usług uzdrowiska. Wskazane inicjatywy i wiele innych, jakie należy przedsięwziąć na skutek integracji z Unią Europejską, mają szansę zostać zrealizowane, jeżeli zmieni się system zarządzania uzdrowiskiem. Jednym z możliwych rozwiązań w tym zakresie jest wdrożenie controllingu, którego skuteczność będzie zależeć m. in. od efektywności działalności wyodrębnionych ośrodków odpowiedzialności skutkujących decentralizacją systemu zarządzania UKP. Szczególne znaczenie w tym względzie nabiera wyodrębnienie ośrodków odpowiedzialności za wyniki. Ich menedżerowie zarządzaliby podległymi im obiektami zgodnie z zasadami wolnego rynku, co w przyszłości powinno doprowadzić do obniżenia kosztów i zwiększenia przychodów. (fragment tekstu)
Rachunek kosztów jest jednym z narzędzi kontroli kosztów w przedsiębiorstwie oraz osiągniętych w nim rezultatów. Artykuł poświęcony został analizie funkcji kontrolnej rachunku kosztów w zakresie działalności B+R wykonywanej przez instytuty badawcze. Do realizacji postawionego celu wykorzystano informacje pochodzące z wybranego instytutu województwa lubelskiego. W pierwszej części artykułu przeanalizowano znaczenie kontroli kosztów w funkcjonowaniu instytutów, a następnie dokonano analizy i oceny rachunku kosztów badanego podmiotu pod kątem potrzeb w zakresie kontroli kosztów. W ostatniej części przedstawiono kilka propozycji udoskonaleń w aktualnym rachunku kosztów służących poprawie jego funkcji kontrolnej.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Controlling operacyjny - metodologia wyznaczania ośrodków odpowiedzialności
75%
W artykule przedstawiona została istota koncepcji zarządzania za pomocą centrów odpowiedzialności, jako elementu działań systemowych controllingu operacyjnego. Zaprezentowano podstawową determinantę działań, jaką jest decentralizacja zarządzania, istotę i rodzaje centrów (ośrodków) odpowiedzialności, przyczyny ich tworzenia oraz kryteria wyznaczania. W końcowej części, w oparciu o badania literaturowe i empiryczne, zaprezentowane zostały przykładowe metodologie ich wyznaczania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.