Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Centralizacja zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Teza, że zarządzanie współczesną gospodarką musi być realizowane m. in. przy pomocy komputerów nie wymaga uzasadnienia. Literatura przedmiotu w tym zakresie jest ogólnie dostępna (2. 3. 6, 7, 9). Natomiast inna, choć związana z pierwszą, teza o tym, że decyzja o formule zarządzania pociąga za sobą decyzje co do przyszłego kształtu systemu informacyjnego wspomaganego systemem komputerowym1 wymaga szerszego uzasadnienia. Praktyka gospodarcza dostarczyła wielu przykładów, że zmiana formuły zarządzania bez zmiany systemu informacyjnego doprowadziła do: poważnych zakłóceń procesów gospodarczych, podejmowanie nieodpowiednich i spóźnionych decyzji. Oczywiście pewna część systemu informacyjnego, czy też systemu informatycznego, jest niezależna od stosowanej formuły zarządzania. Formuła zarządzania wpływa na nią tylko częściowo poprzez żądania otrzymania określonej informacji. Można stwierdzić, że generalnie dla formuły zcentralizowanego zarządzania łatwiej jest projektować system informatyczny niż dla formuły zdecentralizowanej, natomiast jakość informacji w systemie informatycznym przy formule zdecentralizowanej jest wyższa niż przy zcentralizowanej. W aktualnej sytuacji Polski problem ten staje tym ostrzej, że formuła zdecentralizowana to formuła rekomendowana przez realizowaną obecnie reformę gospodarczą szczególnie eksponowaną w tzw. tezach II etapu reformy (8).(fragment tekstu)
Omówiono pojęcia zespolenia i zwierzchnictwa, przedstawiono służby, inspekcje i straże jako części powiatowej administracji zespolonej oraz zaprezentowano propozycję klasyfikacji zadań powiatu dotyczących służb, inspekcji i straży. Poruszono problem pozycji ustrojowej służb, inspekcji i straży powiatowych oraz zakresu ich zespolenia (aspekt osobowy i finansowy).
Dowody empiryczne świadczące o zjawisku prezydencjalizacji, tj. koncentracji władzy wokół kluczowych stanowisk politycznych w systemach innych niż prezydencki, są niejednoznaczne. Prezentowane badanie omawia kwestię prezydencjalizacji w odniesieniu do władzy wykonawczej w systemie politycznym opartym o zasadę kolegialności, przede wszystkim na przykładzie gmin norweskich. Niezależne dane empiryczne z różnych źródeł dla lat 1992-2012 wskazują, że na szczeblu lokalnym w Norwegii występują nieliczne oznaki prezydencjalizacji. Widoczne są natomiast tendencje zmierzające do koncentracji politycznej w znaczeniu skupienia władzy w rękach elity politycznej. Zjawisko to można uznać raczej za instytucjonalną centralizację władzy niż za prezydencjalizację lub skupienie władzy w jednym stanowisku. (abstrakt oryginalny)
4
100%
Dla pełnego zobrazowania szwajcarskiego systemu politycznego, niezbędne jest przypomnienie, iż funkcjonuje on w specyfi cznych warunkach geopolitycznych, w obszarze kształtowanej przez stulecia, a dyktowanej koniecznością, tradycji sprawowania bezpośrednich form władzy. Jest to rodzaj zdecentralizowanego federalizmu, opartego na zasadzie subsydiarności. Oznacza to, iż wszelkiego rodzaju decyzje podejmowane są oddolnie, z bezpośrednim udziałem obywateli. Decyzje, które nie mogą być podjęte na szczeblu gminy, podejmowane są przez władze kantonalne. W wielu dziedzinach regułą jest, że rząd federalny tworzy prawo, ale jego wdrożenie pozostawia kantonom, które dokonują tego w stosowny do swoich wymogów sposób. Wyrazem szwajcarskiego federalizmu jest demokracja bezpośrednia, której podstawowymi narzędziami są referendum i inicjatywa ludowa. Praktycznie każda ustawa federalna i lokalna może zostać poddana pod referendum, które pozwala obywatelom zweryfi kować decyzje państwowe i zmusić instytucje ustawodawcze do modyfi kacji danej ustawy. Dzięki temu naród jest prawdziwym suwerenem, mającym głos praktycznie w każdej istotnej sprawie: od poziomu gminy do inicjowania zmian konstytucji na poziomie federacji. Nowym wyzwaniem dla szwajcarskiego federalizmu i demokracji bezpośredniej jest proces integracji europejskiej. Im więcej decyzji zapada na szczeblu UE, które pośrednio mają również wpływ na sytuacje polityczno-ekonomiczna w Szwajcarii, tym większe jest ryzyko utraty politycznego wpływu przez kantony, a tym samym przez obywateli tego kraju. Pytanie, czy system federalny Szwajcarii, z całą jego kompleksowością, posiada więcej wad czy zalet, pociąga za sobą dyskusję ideologiczną, gdyż brakuje tu bezpośrednich porównań z systemami politycznymi innych krajów.(abstrakt autora)
5
Content available remote Wpływ struktury organizacyjnej na efekty wdrożenia strategii
100%
W artykule opisano tematykę struktury organizacyjnej jako jednego z elementów wpływających na realizację strategii, a jego celem jest analiza wpływu poszczególnych aspektów struktury organizacyjnej w kontekście skuteczności implementacji koncepcji rozwojowych. Opisano także trendy zmian, jakim coraz częściej podlegają struktury współczesnych organizacji. Wyniki przeprowadzonych badań wskazały, że istnieje dodatnia zależność pomiędzy zwiększeniem stopnia decentralizacji oraz dywersyfikacji, a także zmniejszeniem zakresu formalizacji a skutecznością realizacji strategii. (abstrakt oryginalny)
Problematyka innowacyjności jest od dawna przedmiotem rozważań w nauce o organizacji i zarządzaniu. Wdrażanie innowacyjności wymaga badania różnych jej uwarunkowań w tym struktury organizacyjnej. W pracy omówiono jedną z jej cech - centralizację i jej wpływ na innowacyjność przedsiębiorstwa.
Opracowanie porównujące skuteczność instytucji zdecentralizowanych oraz instytucji scentralizowanych. Zawiera wyjaśnienie pojęć oraz argumenty przemawiające za ich skutecznością. Autor także próbuje zwrócić uwagę, że w gospodarce opartej na wiedzy potrzebne są nowoczesne mechanizmy weryfikacji, transferu i wykorzystywania wiedzy.
Autor próbuje zasugerować, że wiedza o zarządzaniu oświatą jest gromadzona i wykorzystywana w instytucjach centralnych. W artykule zaprezentowano państwo jako dominującego gracza na "rynku edukacyjnym". Zwrócono uwagę na problem inwestycji w wiedzę oraz centralizacji oświaty. Przedstawiono modele centralizacji w oświecie.
W bankowości następuje wyraźny zwrot w kierunku centralizacji. Banki łączą się w grupy bankowe, holdingi bądź wykupują jednostki słabsze, stając się przez to zarządzającymi większą porcją informacji. W tym procesie znacznym ułatwieniem jest nowoczesna technika bankowa, a zwłaszcza systemy przepływu informacji, sieci telekomunikacyjne, systemy baz danych. Z punktu widzenia zarządzania informacją, najlepsze efekty uzyskuje się wówczas, gdy jest do niej bezpośredni dostęp. Systemy informatyczne mają niewątpliwy wpływ na konsolidację banków. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano proces centralizacji firmy o rozbudowanej strukturze stanowiące wyzwanie dla działu HR na przykładzie firmy INCO-VERITAS. Omówiono proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz zmiany na poziomie funkcji personalnej. Przedstawiono trudności napotkane podczas wdrażania zmian.
11
Content available remote Przywództwo w scentralizowanej sieci międzyorganizacyjnej
84%
Przedmiotem i jednocześnie głównym celem niniejszego referatu jest próba scharakteryzowania specyfiki przywództwa, a dokładniej stylu zarządzania oraz zachowań przywódczych w organizacjach należących do scentralizowanych sieci międzyorganizacyjnych. Po zdefiniowaniu podstawowych pojęć związanych z prezentowaną tematyką autor skoncentrował się na interpretacji wyników badań przeprowadzonych w grupie osób zajmujących głównie wyższe, jak również średnie stanowiska zarządcze w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w Polsce i funkcjonujących (według oceny respondentów) w ramach scentralizowanych sieci międzyorganizacyjnych. Uzyskane wyniki nie wyczerpują omawianej tematyki, a raczej stanowią pewnego rodzaju wstęp do dalszych rozważań oraz do opracowania kolejnych badań na szerszych grupach respondentów. Artykuł opracowany został w ramach projektu badawczego realizowanego na podstawie umowy z Narodowym Centrum Nauki nr UMO-2011/01/N/HS4/03277. Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2011/01/N/HS4/03277.(abstrakt oryginalny)
Problem centralizacji i decentralizacji rozpatrzono jako problem określonej cechy struktury holdingowej, ze względu na rozmieszczenie uprawnień do podejmowania określonych decyzji na poszczególnych szczeblach kierowania w holdingu.
Celem artykułu jest zaprezentowanie sposobu określania pozycji podmiotów w sieciach organizacyjnych z wykorzystaniem metod analizy sieciowej, które w skrócie nazywane są jako metody SNA (Social Network Analysis). W szczególności zwrócono uwagę na problem pomiaru centralności w sieciach organizacyjnych wskazując na podstawowe mierniki centralności sieci. W pierwszej części zaprezentowane zostały główne założenia analizy sieciowej i badania relacji sieciowych. Następnie zdefiniowano pojęcie centralności sieci oraz opisano podstawowe wskaźniki pomiaru centralności sieci, a także zaprezentowano przykład pomiaru centralności w wybranej sieci.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Centralizacja w zarządzaniu logistycznym
84%
Zarządzanie logistyczne jest bezpośrednią pochodną pojęcia zarządzanie rozumianego jako działanie polegające na powodowaniu funkcjonowania rzeczy, organizacji lub osób podlegających zarządzającemu zgodnie z wytyczonym czy określonym przez niego celem. Można zatem stwierdzić, że zarządzanie logistyczne nie było i nie jest czymś nowym lub odrębnym elementem całego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Zarządzanie logistyczne jest zatem częścią składową zarządzania przedsiębiorstwem, w którym obowiązują ogólne reguły i procedury. Dotyczą one między innymi kształtowania formalnej struktury organizacyjnej oraz procedur podejmowania decyzji kierowniczych, procedur technologicznych jak również organizacyjnych. Efektem takiego rozumienia problematyki zarządzania logistycznego jest dwugłos na temat sposobu realizacji funkcji kierowniczej "centralizować czy decentralizować" zarządzanie logistyczne. Próba udzielenia odpowiedzi w którym kierunku zmierzać, na czym skupić uwagę, co jest lepszym rozwiązaniem dla rozpatrywanego przedsiębiorstwa nie jest łatwa i musi być poprzedzona wyjaśnieniem najważniejszych, ogólnych zagadnień dotyczących zarządzania logistycznego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie kierunków zmian lokalizacji funkcji organicznych w strukturze organizacji wielopodmiotowych oraz przyczyn je wywołujących. W opracowaniu zaprezentowano zbiór funkcji organicznych składający się z funkcji podstawowych, pomocniczych i regulacyjnych oraz potencjalne kierunki i przyczyny zmian. Teoretyczne rozważania zostały potwierdzone wynikami badań w zakresie przemieszczania funkcji w organizacji wielopodmiotowej. Badania były przeprowadzone we wszystkich jednostkach gospodarczych niemieckiego koncernu z branży motoryzacyjnej. Potwierdziły one występowanie wielokierunkowych zmian w lokalizacji funkcji, konkretnych przyczyn je wywołujących oraz faktycznych korzyści z ich przemieszczania. (abstrakt oryginalny)
W wielu spółkach-córkach korporacji międzynarodowych obecnych na polskim rynku dokonują się zmiany w organizacji księgowości. Kryzys gospodarki światowej zmusił zarządy korporacji do wprowadzania programów restrukturyzacyjnych. W efekcie następuje centralizacja procesów księgowych w grupach kapitałowych, a tym samym obniża się rola i znaczenie lokalnej kadry. Autor analizuje skutki zmian dla jakości i rzetelności informacji finansowej spółek-córek, i pokazuje ich negatywne następstwa. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie niniejsze jest fragmentem szerszej pracy badawczej wykonywanej przez zespół pracowników Instytutu Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w ramach Resortowego Problemu Badawczego "Ekologiczne bariery wzrostu gospodarczego". Zgodnie z przyjętymi założeniami celem podstawowym badań (uzasadniającym podjęcie pracy i wyznaczającym jej zasadniczy rezultat) jest opracowanie modelu systemu zarządzania ochroną środowiska w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem struktur organizacyjnych. Realizacja powyższych zamierzeń wymaga spełnienia szeregu celów cząstkowych o charakterze zarówno poznawczym, jak i utylitarnym. Wśród nich szczególną rolę odgrywa rozpoznanie i zrekonstruowanie istniejących struktur organizacyjnych, jako podstawy późniejszego procesu modelowania i to niezależnie od tego, czy proces ten odbywać się będzie metodą diagnostyczną, prognostyczną, czy też przyjętą w badaniach metodą diagnostyczno-prognostyczną. Chcąc spełnić warunek systemowego podejścia do analizy struktur organizacyjnych w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce, zakres rzeczowy ich rejestracji i opisu obejmować powinien: władzę i administrację państwową wszystkich szczebli; podmioty działów i gałęzi gospodarki narodowej; podmioty użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, wojsko itp.); podmioty komunalne (osady, osiedla, wsie, miasta); gospodarstwa domowe; podmioty produkujące, projektujące i instalujące urządzenia ochronne; podmioty nauki zajmujące się ochroną; społeczne ruchy, stowarzyszenie i organizacje zajmujące się ochroną środowiska; partie i stronnictwa polityczne; inne (np. struktury międzynarodowych powiązań). Dotychczas zasadniczy ciężar odpowiedzialności w prowadzeniu działalności w dziedzinie ochrony środowiska skoncentrowany jest na organach władzy i administracji państwowej, które posiadają w tym względzie również kluczowe kompetencje stanowiące. Tym niemniej w działalności ochronnej partycypuje wiele innych podmiotów, a w tym zwłaszcza stowarzyszenia i organizacje społeczne. Przykładem może być powołany 6 kwietnia 1987 roku Ekologiczny Ruch Społeczny dla skoordynowania działalności około 150 organizacji społecznych, które statutowo zajmują się problematyką środowiska. Zakres rzeczowy rozważań zawartych w niniejszym artykule ograniczono do organów władzy państwowej i ich wyspecjalizowanych jednostek organizacyjnych jako podstawy wyjściowej do analizy całości struktur organizacyjnych w dziedzinie ochrony środowiska. Zakres przestrzenny obejmuje szczebel centralny, wojewódzki i podstawowy, a zakres czasowy dotyczy lat 1986-1987. Celem niniejszego stadium wstępnego jest identyfikacja i opis (rekonstrukcja) struktur organizacyjnych centralnych i terenowych organów władzy państwowej w dziedzinie ochrony środowiska i ich wyspecjalizowanych jednostek organizacyjnych oraz analiza i ocena istniejących w tym względzie rozwiązań organizacyjnych. Źródłem informacji faktograficznej, w oparciu o którą założono zrealizować cel była: Kancelaria Sejmu PRL, Kancelaria Rady Państwa, Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, wydziały ochrony środowiska, gospodarki wodnej i geologii urzędów wojewódzkich, urzędy gminne oraz ustawy i rozporządzenia dotyczące ochrony środowiska. W badaniach zastosowano metodę kwestionariuszowo-ankietową, metodę wywiadu oraz metodę analizy dokumentacji. (fragment tekstu)
Zwrócono uwagę na jedno z charakterystycznych zjawisk występujących w ostatnich latach w większości polskich banków. Jest nim szybko postępujący proces centralizacji komórek organizacyjnych zajmujących się obsługą podmiotów gospodarczych. Wskazano wady takiego rozwiązania organizacyjnego.
W artykule podjęto rozważania na temat centralizacji działalności. Jest ona jednocześnie czynnikiem przyczyniającym się do zmniejszenia jej regionalnego charakteru. Zwrócono uwagę na znaczenie centralizacji. Scharakteryzowano przesłanki centralizacji i decentralizacji, a także możliwe ich następstwa. Dało to podstawę do analizy centralizacji na przykładzie banków prowadzących działalność na terenie Polski oraz do wyciągnięcia wniosków.(abstrakt oryginalny)
This article builds upon recent evidence that centralisation of cash management activities, often advocated by enthusiast protagonists from the academic, corporate and consultancy world, has given way to decentralisation thereof. The aim of the article is to underpin the idea that such moves may be good.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.