Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Centralna Magistrala Kolejowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Przystosowanie linii kolejowej E 65 do standardów Kolei Dużych Prędkości
100%
Dwadzieścia lat zastoju w polskich kolejach pozostawiło po sobie opóźnienia, których nie sposób nadgonić poprzez kilka inwestycji. W przeciągu tego okresu łączna długość linii kolejowych w Polsce uległa skróceniu z 26 228 do 20 360 km przy spadku gęstości z 8,4 km/100 km2 w roku 1990 do 6,5 km/100 km2 w roku 2009. Dzięki pomocy UE transport kolejowy zaczyna przeżywać swój renesans. Poprzez wsparcie finansowe ze środków Funduszu Spójności czy logistyczne w ramach Projektu SoNorA możliwa staje się reanimacja upadającej od pewnego czasu gałęzi transportu. Roli, jaką odgrywać może kolej, nie sposób przecenić. Dotyczy to szczególnie VI korytarza transportowego UE, poprzez który porty południowego Bałtyku rozwijają swoje zaplecze. Do podstawowych argumentów, które przemawiają za wykorzystaniem infrastruktury kolejowej dla przewozów pasażerskich w relacji Gdynia Główna - Zebrzydowice wzdłuż drogi E 65, należy zaliczyć zwiększone bezpieczeństwo podróżnych, masowość przewozów, zmniejszenie kongestii na drogach, uniezależnienie od warunków atmosferycznych oraz, przede wszystkim, postulat czasu podróży. Modernizacja na niespotykaną dotąd skalę w Polsce linii kolejowej o przebiegu południkowym to przede wszystkim korzyści dla pasażerów. Przy pełnej realizacji zakładanego planu za kilka lat stanie się możliwe pokonanie dystansu dzielącego kraj w niecałe pięć godzin. Daje to podstawy dla wybudowania w Polsce KDP, które już posiadają kraje wysokorozwinięte. Modernizacja linii E 65 to pierwszy poważny krok w kierunku dogonienia Europy.(abstrakt oryginalny)
Zdolność przepustowa linii szybkiego ruchu zależy od bardzo wielu czynników technicznych, organizacyjnych i eksploatacyjnych. Specyfika ruchu kolejowego na takich liniach polega na kursowaniu składów o identycznych parametrach technicznoruchowych oraz na koncentracji przewozów w porze dziennej. Jednocześnie często występującym problemem jest niedostatek zdolności przepustowej, a w konsekwencji również przewozowej takich linii. W referacie przedstawiono zasady obliczania zdolności przepustowej, szczególnie w aspekcie doboru optymalnej prędkości maksymalnej pociągów. Sformułowane wnioski I propozycje odnoszą się do warunków polskich (sygnalizacja, zasilanie) istniejących na Centralnej Magistrali Kolejowej.(abstrakt oryginalny)
Jesienią 1994 r. minęło 20 lat od uruchomienia pociągów na pierwszym odcinku CMK, od Zawiercia do Idzikowic. Autor przedstawił zarys historyczny minionego 20-lecia istnienia CMK, jej unowocześniania i dostosowywania do standardów europejskich. Jest to na razie jedyna w Polsce magistrala kolejowa przystosowana do dużych prędkości, wybudowana ogromnym wysiłkiem organizacyjnym i finansowym.
Artykuł o profilu retrospektywnym, przypominający dzieje najszybszego ciągu komunikacyjnego w Polsce - Centralnej Magistali Kolejowej, która w roku 2004 obchodzi jubileusz 30 - lecia. W roku 1988 prędkość pociągów na CMK podniesiono ze 140 na 160 km/h. Obecnie trwają prace modernizacyjne mające na celu zwiększenie szybkości do 200 - 250 km/h. Wymaga to jednak wprowadzenia do eksploatacji taboru nowej generacji na tej ważnej arterii komunikacyjnej.
Dyskusja, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich miesięcy 2006 r. na temat budowy w Polsce linii kolejowych dużych prędkości nie miała dotychczas precedensu w historii polskich projektów transportowych. Projekt ten stał się bowiem obiektem zainteresowań regionalnych władz samorządowych, które aktywnie włączyły się w ideę nadaniu kolei polskiej nowej jakości. Artykuł niniejszy to krótkie studium omawianego projektu, z uwzględnieniem korzyści płynących z takiej inwestycji, przy racjonalnym wykorzystaniu środków unijnych.
W odróżnieniu od innych gałęzi gospodarki, polski transport, a zwłaszcza kolejnictwo przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Głębię tego upadku odsłonięto w specjalnym raporcie o stanie naszych dróg i kolei. Historia zna jednak wiele przykładów przyspieszonego rozwoju krajów względnie zacofanych. I tu szansą - dźwignią pozwalającą na podniesienie transportu kolejowego z upadku byłaby budowa szybkich kolei pomiędzy dużymi aglomeracjami miejskimi, w tym ze stolicą, z uwzględnieniem połączeń z centralnym portem lotniczym Polski - z Okęciem.
Przyszłość Centralnej Magistrali Kolejowej jest nierozerwalnie związana z całościową modernizacją korytarza VI. Prognozowanie na CMK dużych prędkości wymusi podobne podejście do pozostałych linii tego korytarza transportowego. Na odcinku Warszawa-Gdynia realizowana będzie opcja przystosowania do prędkości 200 km/h dla taboru z wychylnym nadwoziem. Poza tym konieczne jest systemowe powiązanie projektów modernizacji korytarzy z budową centrów logistycznych, terminalów kontenerowych, itp.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.