Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ceny samochodów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż luksusowych samochodów wzrosła o 70 proc. Taki rozwój nastąpił dzięki podwojeniu liczby modeli oraz nowym rynkom zbytu. Teraz nowym wyzwaniem dla producentów tych aut jest tworzenie sieci dealerskich.
Autor przekonuje, że mechanizm dyskryminacji cenowej jest możliwy do opisania przy zastosowaniu dostępnych w literaturze modeli teoretycznych, które choć charakteryzują się heterogenicznością, sprowadzają się do jednego modelu zintegrowanego. Ważne jego zdaniem jest spostrzeżenie, że nie każde różnicowanie cen automatycznie oznacza dyskryminację cenową, a niekiedy fakt ustalenia jednej ceny na dobra zróżnicowane stanowi przejaw dyskryminacji. Autor wyjaśnia, że sprzedawca, który nie może nakazać klientom zakupu konkretnej wersji dobra, ale chce zapobiec arbitrażowi popytu, stosuje mechanizm samoselekcji, czyli tak różnicuje oferowane dobra i ich ceny, aby konsumenci sami zakupili wersję niejako z góry dla nich przygotowaną. Zdaniem autora elementy dyskryminacji cenowej poprzez sprzedaż pakietową występują na rynku nowych samochodów osobowych w Polsce. Konsumenci, którzy są zainteresowani nabyciem bardziej zaawansowanych modeli danej marki, w większości przypadków płacą niższą cenę netto niż konsumenci kupujący wersję podstawową.
Autorka w swym artykule koncentruje się na przedstawieniu rynku samochodów luksusowych. Rynek samochodów luksusowych jest segmentem rynku nowych samochodów osobowych w Polsce. Możemy zobaczyć znaczący spadek sprzedaży nowych samochodów od roku 1999 aż do dzisiaj. W 1999 r. sprzedano ok. 640 000 nowych aut, a w 2007 r. tylko 293 300. Całkiem nowym zjawiskiem jest rynek nowych samochodów luksusowych. Sprzedaż na rynku nowych samochodów luksusowych systematycznie wzrastała. W 2000 r. wynosiła 4800 aut, w 2007 r. sprzedano już ok. 16 000 luksusowych aut. Artykuł prezentuje najważniejsze czynniki psychologiczne determinujące ten rynek. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Celem artykułu jest przegląd obecnie stosowanych mechanizmów wsparcia zakupu samochodów elektrycznych, ze szczególnym uwzględnieniem ulg i zwolnień podatkowych. Materiały i metody: W artykule zastosowano metodę badawczą polegającą na przeglądzie literatury, przepisów prawa oraz raportów branżowych dotyczących opisywanego zagadnienia. Wyniki: Autorzy przeanalizowali rynek samochodów elektrycznych na świecie ze wskazaniem państw, w których znacząco zwiększył się udział tego typu pojazdów w liczbie samochodów ogółem. Ponadto zaprezentowane zostały aktualnie stosowane ulgi i inne preferencje na zakup samochodów elektrycznych w państwach europejskich oraz przedstawiono udogodnienia dla potencjalnych nabywców samochodów elektrycznych planowane do wprowadzenia w Polsce. Wnioski: Istotnym dla nabywców kryterium przy decyzji o zakupie pojazdu pozostaje opłacalność ekonomiczna. Koszty nabycia i eksploatacji samochodu elektrycznego aktualnie przewyższają koszty konieczne do poniesienia w przypadku pojazdów spalinowych. Jednak organy UE oraz władze poszczególnych krajów europejskich prowadzą działania na rzecz zwiększenia popularności samochodów elektrycznych, oferując ulgi podatkowe i inne preferencje, których efekty są widoczne.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Nowa pozycja państw BRIC na globalnym rynku samochodowym
84%
Celem artykułu jest pokazanie przekształceń na światowym rynku samochodowym i zmiany pozycji krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Od 2000 r. kraje BRIC zwiększały produkcję i sprzedaż samochodów osobowych, a także zaczęły pełnić coraz ważniejszą rolę w światowej wymianie handlowej. Globalny kryzys 2007-2009 miał duży wpływ na przemysł samochodowy. Kraje wysoko rozwinięte doświadczyły dużego spadku produkcji i sprzedaży. Dzięki pomocy państwa udało się przetrwać najgorsze lata kryzysu. W tym samym czasie rosła produkcja i sprzedaż w krajach BRIC. Przemysł samochodowy tych krajów mimo wielu wyzwań ma duże szanse na dalszy rozwój i umocnienie swojej pozycji na światowym rynku. (abstrakt oryginalny)
W powszechnym odczuciu ceny samochodów na polskim rynku rosną, co nie jest jednak zgodne z prawdą z uwagi na stopień inflacji i coraz atrakcyjniejsze oferty producentów. Z analizy wynika, iż samochody stają się relatywnie tańsze, co powoduje zaostrzenie się konkurencji wśród sprzedawców, na czym bezsprzecznie korzystają klienci.
Powoli, choć systematycznie następuje spłaszczanie cen netto samochodów osobowych w samej Unii Europejskiej. Pomimo to, w niektórych przypadkach różnice są ciągle bardzo duże. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest cena netto, np. Volkswagena Passata w Grecji i Niemczech.
Ceny nowych samochodów w Europie rosły w ciągu trzeciego kwartału 2005 r. szybciej niż poprzednio. Jesienią 2005 r. były one wyższe o 4,4 procent w stosunku do trzeciego kwartału 2004 roku. Producenci grają cenami nowych modeli, aby zrekompensować sobie prawie zerową dynamikę wzrostu sprzedaży.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.