Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ceramics market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł dotyczy identyfikacji klastra ceramicznego oraz etapu jego rozwoju w regionie Bolesławca (mieście Bolesławcu i powiecie bolesławieckim). Autor dokonuje próby jego identyfikacji, w szczególności identyfikacji struktur klastrowych i ich rozwoju w czasie, oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie, do jakiego modelu teoretycznego jest on najbardziej zbliżony - do modelu klastra duńskiego, holenderskiego czy włoskiego. Równorzędnym celem jest określenie, w jakim stadium rozwoju znajduje się badany klaster i jakie są perspektywy jego rozwoju. Badania autora zostały przeprowadzone w latach 2012-2013 metodą wywiadów autorskich z wykorzystaniem ankiety, na próbie celowej 16 podmiotów produkcyjnych oraz wśród lokalnych liderów samorządu terytorialnego i gospodarczego. W opracowaniu nawiązano do dotychczasowych badań nad rozwojem klastrów dolnośląskich i publikacji wielu instytucji oraz badaczy indywidualnych. W końcowej części artykułu zawarto pewne wnioski i rekomendacje o charakterze praktycznym.(abstrakt oryginalny)
18 listopada 2009 r. odbyło się w Brukseli Forum Ceramiczne Parlamentu Europejskiego (EPCF) z udziałem ponad 115 uczestników - przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Unii Europejskiej, Unii Ceramicznej, Stowarzyszeń sektorów ceramicznych na szczeblu europejskim i krajów członkowskich oraz reprezentantów miast europejskich, tradycyjnie związanych z przemysłem ceramicznym, uczestniczących we wspólnym projekcie "Urban Network for Innovation in Ceramics". (fragm. tekstu)
W artykule omówiono krótką historię i charakterystykę artystycznej ceramiki raku.
Przedstawiono wartość produkcji przemysłu ceramicznego w Unii Europejskiej w 2010 r. i I półroczu 2011 r. Scharakteryzowano bilans handlu zagranicznego w poszczególnych sektorach. Omówiono zamierzenia Komisji Europejskiej w zakresie redukcji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Przedstawiono zamiar opracowania przez Unię ceramiczną planu działania przemysłu ceramicznego w Europie do 2050 r. Omówiono obrady Forum Ceramicznego Parlamentu Europejskiego poświęcone problematyce związanej z handlem, klimatem i energią oraz budownictwem, koncentrując się głównie na dyskusji nad sprawami związanymi z klimatem i energią. (abstrakt oryginalny)
W połowie lat 80-tych Zakłady Porcelany Ćmielów, Huta Szkła Warta w Sierakowie i Wytwórnia płytek Ceramicznych Opoczno były najważniejszymi firmami w swoich sektorach rynku. Koszty własne były jednak wtedy nieistotne, a czynniki polityczne naciskały na zwiększoną produkcję. Wraz z upadkiem systemu okazało się, że wszystkie trzy firmy zaliczają się do najdrożej produkujących w całej branży. Jedynie Opoczno poradziło sobie w nowej sytuacji. Pozostałe firmy otarły się o bankructwo i dopiero teraz odzyskują dobrą kondycję finansową.
Walka o rynek szkła płaskiego w Polsce prawdopodobnie rozegra się między firmami Saint Gobain i Piklington. Rynek szkła specjalistycznego i gospodarczego przejęły spółki giełdowe, natomiast kryształy i półfabrykaty szklarskie stają się domeną firm prywatnych. Rynek ceramiki stołowej odbudowuje się dopiero po wielkim załamaniu z początku lat 90-tych. Lepiej dzieje się w sektorze ceramiki użytkowej, ale ich producenci będą musieli poszukać zagranicznych inwestorów, bowiem nawet na krajowym rynku konkurencja jest zbyt duża.
Nazwa fajans pochodzi od włoskiego miasta FAENZA. Jest to rodzaj wyrobów ceramicznych o barwie czerepu, od białej do jasno kremowej (niekiedy, w przypadku większej zawartości żelaza w surowcach, czerwonej lub różowej). Jest porowaty, o nasiąkliwości od 8 do 12%. Przepuszczalny dla cieczy i gazów. Łatwo wchłania ciecze co powoduje, że łatwo się brudzi, dlatego wyroby fajansowe są szkliwione (wyjątek to stosowanie ich do filtrów). Jest kruchy i w stosunku do porcelany posiada małą wytrzymałość mechaniczną. Istnieje kilka rodzajów fajansów, które różnią się między sobą składem mas i właściwościami fizycznymi. Najczęściej stosuje się tzw. fajans twardy (skaleniowy) i miękki (wapniowy). Wyroby wypala się dwukrotnie - pierwszy wypał zwany biskwitowym, w temperaturze 1000-1300°C. Otrzymany porowaty wyrób szkliwi się i wypala ponownie w znacznie niższej temperaturze. Uprzednio na biskwit można nakładać różnymi technikami dekoracje. Przy stosowaniu zdobienia na szkliwie, istnieje konieczność trzeciego wypału w temperaturze zależnej od rodzaju stosowanych farb. Z fajansu produkuje się wyroby artystyczne, użytkowe, w tym stołowe (którymi będę się głównie zajmował), wyroby sanitarne i płytki. (fragm. tekstu)
W artykule porównano ceny energii w Unii Europejskiej, USA, Chinach i Japonii i podkreślono istotny wpływ tych różnic na konkurencyjność. Przedstawiono główne cele polityki UE zmierzające do osiągnięcia konkurencyjności przemysłu i efektywności energetycznej. Na podstawie opracowanego przez Komisję Europejską raportu o cenach energii i kosztach porównano ceny energii dla sektorów ceramiki budowlanej i płytek ceramicznych. Przedstawiono główne kwestie stanowiska Unii Ceramicznej w sprawie pakietu odnoszącego się do klimatu i energii 2030 opracowanego przez Komisję Europejską. (abstrakt oryginalny)
Opoczno SA kontynuuje tradycje założonego w roku 1883 Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Ceramicznych "Dziewulski i Lange". Po drugiej wojnie światowej fabryka została upaństwowiona. Obecnie spółka ma pięć zakładów na terenie Opoczna, w których zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, dwie kopalnie gliny oraz hutę szkła. Aktualnie Opoczno SA jest największym wytwórcą płytek ceramicznych w kraju.
Omówiono sytuację z perspektywy rozwoju przemysłu ceramicznego w Europie do roku 2050 w oparciu o opracowany i ogłoszony przez Unię Ceramiczną dokument "Mapa Drogowa Przemysłu Ceramicznego 2050". Szczególną uwagę poświęcono problematyce związanej z możliwościami obniżenia emisji CO2 w procesach wytwarzania ceramiki oraz ograniczeń determinujących rozwój innowacyjności i konkurencyjność przemysłu ceramicznego w Europie.(abstrakt oryginalny)
Produkcja ceramiki sanitarnej w ostatnich 7 latach w Polsce dynamicznie rośnie. Wzrost ten wynika z rozwoju produkcji wielkich wytwórców, takich jak Cersanit, Sanitec, Roca, Sphinx i innych, z których kilka jest częścią wielkich korporacji międzynarodowych kontrolujących blisko 40 procent rynku ceramiki sanitarnej w Europie. Liderem na rynku polskim jest rodzimy Cersanit, producent z kapitałem krajowym.
W roku 1999 na polskim rynku sprzedano około 86 mln m kw. płytek ceramicznych. Popyt na te wyroby był tak duży, że krajowe zakłady sprzedały praktycznie całą swoją produkcję, łącznie z zapasami magazynowymi. Jednakże w miarę nasycania się krajowego rynku będziemy prawdopodobnie świadkami ostrej konkurencji pomiędzy producentami a importerami płytek, która znacząco obniży rentowność branży.
13
Content available remote Model prognoz złożonych w przedsiębiorstwie branży ceramiki sanitarnej
63%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono metodykę prognozowania wielkości sprzedaży przedsiębiorstwa branży ceramiki sanitarnej, wykorzystującą trzy różne źródła informacji: historyczną sprzedaż, prognozy działu marketingu oraz prognozy przygotowywane na podstawie złożonych zamówień. Dokonano oceny zbudowanych prognoz zarówno pod kątem ich dokładności, jak i korzyści finansowych dla przedsiębiorstwa. Porównano, w szczególności, dokładność prognoz zbudowanych na podstawie modeli złożonych z dotychczas stosowanymi w badanym przedsiębiorstwie rozwiązaniami, tj. prognozami formułowanymi przez dział marketingu z wykorzystaniem metod o charakterze jakościowym. W części drugiej dokonano charakterystyki próby badawczej, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu gromadzenia danych i agregacji, co wynika ze specyfiki badanego przedsiębiorstwa. Przedstawiono też etapy budowy prognoz sprzedaży dla wyróżnionych grup asortymentowych. Część trzecia zawiera wyniki empiryczne ilustrujące przydatność poszczególnych rozwiązań w ramach badanego przedsiębiorstwa. Ostatnia - czwarta - część zawiera krótkie podsumowanie i wnioski.(fragment tekstu)
Polska porcelana cieszy się uznaniem w kraju i zagranicą. Niestety producenci porcelany odczuwają skutki masowej sprzedaży tanich, z nietłukącego się szkła wyrobów oraz kryzysu w Rosji, gdzie eksportowano ten towar. Producenci porcelany ratują się wobec tego eksportem na zachód oraz restrukturyzacją przedsiębiorstw.
Porcelana Chodzież S.A. jest przykładem zakładu, który dzięki zrealizowaniu skutecznego programu naprawczego zniwelował kilkumilionowe straty, uniknął bankructwa i ponownie wszedł w okres prosperity.
Wśród zakładów produkujących porcelanę w kraju ostatnio wyróżniła się Fabryka Porcelany Krzysztof SA. Nagrodę w postaci świadectwa "Dobry Wzór 2001" przyznano jej za kolekcję dekorowanej porcelany stołowej IDA. Autorem wyróżnienia był Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Bolesławiec to kolebka tradycyjnej polskiej ceramiki znanej prawie na całym świecie. Metodą i siłą wytwarzania tych wyrobów jest proces oparty o produkcję ściśle powiązaną z pracą ludzkich rąk.Spośród 23 zakładów w Bolesławcu "Manufaktura" jest jednym z pierwszych, który zrozumiał że aby nie pozostać na rynku nierozpoznawalną jednostką wśród pozostałych fabryk, muszą zatrudnić projektanta i zmienić politykę firmy opartą o nowe technologie i nowy design.Jak w fabryce z tak bogatym bagażem tradycji i ważnym elementem pracy ludzkich rąk wprowadzać innowacje nie zatracając ducha i istoty produkcji bolesławieckich wyrobów? (abstrakt oryginalny)
Kraje Europy Południowej stanowią światową czołówkę producentów płytek ceramicznych. Wśród nich niekwestionowanym liderem są Włochy. Udział tego kraju w światowej produkcji płytek ceramicznych wynosi prawie 16 procent w produkcji Unii Europejskiej sięga nawet 45 procent w handlu międzynarodowym zaś przekracza 40 procent
Polskie fabryki porcelany są stopniowo wypierane z sektora masowego na własnym, ale też na europejskim rynku, do czego przyczynia się narastający lawinowo import z Chin. W efekcie spada produkcja krajowa, licząc w tonażu tych wyrobów, spada także wartość eksportu.
W ciągu ostatnich pięciu lat produkcja ceramiki sanitarnej w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie, a sprzedaż wyrobów tej branży, w związku z szybko rosnącym importem wzrosła jeszcze bardziej. W 1998 r. wartość sprzedanej w kraju ceramiki sanitarnej przekroczyła 275 mln zł. Sprzedano bowiem niemal 3,5 mln sztuk tych wyrobów.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.