Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Certificate of deposit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W połowie lat 90. do lokat terminowych BGŻ wydawano certyfikaty depozytowe. Całkiem możliwe, że za ich wykupienie bank będzie musiał zapłacić setki milionów złotych. BGŻ przyznaje się do pięciu procesów sądowych z właścicielami certyfikatów.
Artykuł porusza problem zdobywania przez banki pieniędzy. Podano przykład Raiffeisen Banku. Do tej pory zdobywał on środki na finansowanie kredytów od innych banków lub klientów korporacyjnych. Obecnie uruchomił kilka produktów depozytowych oraz zdecydował się na program emisji certyfikatów depozytowych (papierów dłużnych skonstruowanych na podstawie Prawo bankowe). Organizatorem tego programu jest Deutsche Bank oraz Bank Pekao. Podkreśla się, iż zdobywanie pasywów w ten sposób jest stosunkowo łatwe.
Certyfikat depozytowy jest bankowym papierem wartościowym zaświadczającym, że nabywca waloru zdeponował w banku określoną sumę pieniędzy na określony czas, która zostanie mu zwrócona przez wystawcę waloru - emitenta - wraz z określonym oprocentowaniem. Emitent jest pożyczkobiorcą przyjmującym depozyt, a nabywca pożyczkodawcą lokującym depozyt. W porównaniu z innymi papierami wartościowymi (choćby z obligacjami) CD charakteryzuje uproszczona procedura emisji, a przez to niższe jej koszty oraz odmienna podstawa prawna emisji (ustawa - Prawo bankowe, a nie ustawa o obligacjach). Zakup bankowego papieru wartościowego nie jest jednak nazywany udzieleniem pożyczki, ale zdeponowaniem środków. Emisja bankowych papierów wartościowych stwarza możliwość pożyczania pieniędzy od innych niż bank podmiotów gospodarczych. Na emisję certyfikatów depozytowych bank musi otrzymać zezwolenie Narodowego Banku Polskiego, a papiery te oferowane są wybranym klientom banku. W niniejszym artykule przedstawiono ogólnie certyfikaty depozytowe oferowane przez polskie banki jako innowacje na rynku pieniężnym. Z powodu niewielkiej ilości materiałów w tej dziedzinie w artykule przedstawiono najważniejsze informacje funkcjonowania CD. Publikacja ma na celu przybliżenie i zapoznanie potencjalnego czytelnika z nowym rodzajem papierów dłużnych, jakimi są CD. (fragment tekstu)
W krajach o rozwiniętych rynkach kapitałowych ważnym segmentem rynku produktów strukturyzowanych jest rynek certyfikatów depozytowych. Emitentami tych certyfikatów są przede wszystkim duże banki. Wśród tych certyfikatów wymienia się m.in. certyfikaty potęgowe, emitowane w powiązaniu z różnymi instrumentami bazowymi, w tym zwłaszcza akcjami renomowanych spółek. Certyfikaty potęgowe są to instrumenty finansowe o dość złożonej konstrukcji i sposobie funkcjonowania. Celem rozdziału jest przeprowadzenie charakterystyki podstawowych komponentów konstrukcji certyfikatów potęgowych oraz identyfikacja szans zysku i ryzyka strat związanych z inwestowaniem w te instrumenty. Jest to opisowa analiza teoretyczna, ilustrowana przykładami liczbowymi i wykresami graficznymi, poparta także przykładami empirycznymi notowań giełdowych tych certyfikatów. Wyniki analizy wskazują, że certyfikaty potęgowe, jako przedmiot inwestycji, umożliwiają inwestorowi osiągnięcie atrakcyjnej stopy zwrotu w porównaniu z bezpośrednią inwestycją w akcje. Niektóre certyfikaty potęgowe są przydatne do dynamizacji portfela akcji w sytuacji wzrostu kursów akcji przez kombinację funkcjonującej w pewnym zakresie poduszki bezpieczeństwa z możliwością wysokiej partycypacji we wzroście tych kursów. Podstawą decyzji o inwestowaniu kapitału w certyfikaty potęgowe jest prognoza zmian kursu instrumentu bazowego w okresie ich ważności. Ocena rentowności inwestycji powinna być relatywizowana jest w stosunku do stopy zwrotu osiąganej z bezpośredniej inwestycji w akcje. (abstrakt oryginalny)
W artykule przybliżono różne typy dłużnych papierów pozarządowych oraz stan rozwoju tych papierów w Polsce. Autorka omawia następujące papiery wartościowe: obligacje komunalne i obligacje firm, papiery komercyjne oparte na prawie wekslowym, papiery komercyjne oparte na przepisach kodeksu cywilnego i certyfikaty depozytowe. Papiery pozarządowe (krótkoterminowe i długoterminowe) należą do dobrych inwestycji, są bowiem instrumentami rynkowymi przynoszącymi stałe dochody (z możliwością potencjalnej straty).
Przedstawiono podsumowanie wyników badań dotyczących współczesnego polskiego rynku pieniężnego oraz szczegółowe opracowania omawiające problematykę elastyczności oprocentowania depozytów terminowych; pozabankowy rynek pieniężny; międzybankowy rynek pieniężny; polski system rozliczeń miedzybankowych, a w szczególności dostosowanie go do wymogów UE. Omówiono także proces tworzenia wspólnego rynku pieniężnego w Europie oraz portugalski rynek pieniężny.
Emitowanie papierów wartościowych jest jednym ze sposobów pokrycia niedoborów gotówki w przedsiębiorstwie. Zaprezentowano charakterystykę papierów wartościowych rynku pieniężnego tj.: weksle, papiery komercyjne, obligacje, bony skarbowe oraz certyfikaty depozytowe. Przedstawiono analizę ich wykorzystania w zarządzaniu płynnością przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.