Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Certyfikacja systemu jakości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
100%
Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie ważnych aspektów związanych z Systemem Oceny Zgodności w Unii Europejskiej. Publikacja będzie zawierała charakterystykę najważniejszych organizacji europejskich, działających w obszarze jakości. Zostanie podjęta próba wyjaśnienia pojęć akredytacji i notyfikacji oraz przybliżenia procesu certyfikacji systemów zarządzania, na przykładzie typowej, notyfikowanej jednostki certyfikującej w kraju, a mianowicie Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A (nr notyfikacji 1434).(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy postanowiono przybliżyć problematykę dotyczącą mechanizmu funkcjonowania krajowego systemu potwierdzania jakości na podstawie atestów "Polska Dobra Żywność" oraz "Ekoland". Atesty te są charakterystycznymi przykładami atestacji trzeciej strony; pierwszy łączy się z promocją żywności wytwarzanej w Polsce, drugi zaś dotyczy produktów rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej. (fragment tekstu)
Zarząd Ośrodka Badania Jakości Wyrobów ZETO Sp. z o.o. w oparciu o sugestie swoich klientów, podjął w 1999 roku decyzję o powołaniu jednostki certyfikującej systemy jakości. W grudniu 1999 roku zarejestrowano spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ZETOM-CERT oraz powołano jej zarząd. Spółka rozpoczęła działalność w marcu 2000 roku.
W niniejszej publikacji dokonano analizy wyników badań prowadzonych wśród klientów jednej z polskich jednostek certyfikacyjnych. Badania te miały na celu określenie czynników wpływających na jakość usługi certyfikacyjnej oraz zbadanie jakości usług świadczonych przez tę jednostkę. Omówiono podstawy problematyki procesu certyfikacji.
Ostatnie lata w Polsce to poszukiwania przez przedsiębiorstwa czynników, które poprawią pozycję firm oraz konkurencyjność na globalnym rynku. Po czasach pustki podażowej i niewielkich wymagań klientów nastąpił okres walki o przetrwanie. Wejście Polski na rynki unijne czy światowe oraz stały postęp nauki i technologii, powodują, iż certyfikat jakości jest kluczem do efektywnego działania przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono uwarunkowania procesu certyfikowania systemu zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
W artykule przybliżono zagadnienie wpływu ponoszonych nakładów związanych z utrzymaniem SZJ na uzyskiwane przez przedsiębiorstwo rezultaty w porównaniu do alternatywnych sposobów wykorzystania tych środków. Zaprezentowano wyniki badań porównujących wyniki finansowe przedsiębiorstw z wdrożonym i certyfikowanym SZJ oraz bez takiego systemu.
W niniejszym artykule przedstawiono próbę określenia przyczyn aktualnego stanu w zakresie certyfikowania systemów zarządzania jakością. Sformułowano propozycje odnośnie zmian w podejściu do procesu certyfikacji. Autor zawarł w artykule własne przemyślenia wykorzystując wieloletnie doświadczenie w kontaktach z różnymi jednostkami certyfikującymi oraz konsultingowymi.
Artykuł na temat wdrożenia przez Cmentarz Komunalny w Częstochowie systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001:2000. Opisano starania o uzyskanie certyfikatu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji a także korzyści płynące z jego posiadania.
Systemy zarządzania jakością (SZJ) mają ścisły związek z takimi zagadnieniami, jak normalizacja oraz ocena zgodności (zwłaszcza certyfikacja). Autor przedstawił dyskusję terminologiczną dotyczącą systemów zarządzania jakością, normalizacją oraz certyfikacją.
Celem artykułu jest postawienie problemu badawczego i wytyczenie ram jego uprawiania. Autorka zastanawia się czy certyfikacja wg norm ISO serii 9000 jest inwestycją opłacalną.
Firmy będące uczestnikami łańcucha dostaw w sektorze spożywczym są zobligowane wdrażać wymagania prawne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywności. Wiele przedsiębiorstw pod wpływem nacisków klientów instytucjonalnych (zarówno firm przetwarzających żywność, jak i sieci handlowych) wdraża standardy związane z zarządzaniem bezpieczeństwem żywności i poddaje się certyfikacji. Wyniki badań wskazują także wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności może przynieść organizacjom także korzyści wewnętrzne jak wzrost świadomości i zaangażowania pracowników, czy zmniejszenie niezgodności w procesach operacyjnych i prowadzić do poprawy ich efektywności. (abstrakt oryginalny)
Omówiono pokrótce zgodność z wymaganiami AQAP w resorcie obrony narodowej realizowaną w ramach certyfikacji systemów zarządzania jakością. Przedstawiono rozwiązania Centrum Certyfikacji Jakości WAT wspomagające przejrzystość realizowanych działań, minimalizowanie ryzyka dostaw oraz zapewnienie właściwej jakości sprzętu wojskowego.
Sposób opracowania i wprowadzania systemu zarządzania jakością jest indywidualną sprawą każdego przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule zaprezentowano etapy prac przy projektowaniu i wprowadzaniu systemu jakości. Omówiono przygotowania przedsiębiorstwa do certyfikacji systemu jakości.
W artykule przedstawiono proces wdrażania systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000 w trzech firmach branży budowlanej. Zaprezentowano korzyści i problemy wynikające z posiadania certyfikatu oraz odbiór społeczny certyfikatu, skalę i skuteczność jego wykorzystania. Omówiono przyczyny rezygnacji z certyfikatu na system zarządzania jakością.
Mimo, że jakość jest pojęciem wielowymiarowym, opisywanym przez różne podejścia do zarządzania (m.in. TQM, Kaizen, ISO), strategie oraz działania operacyjne, to w warunkach europejskich standardy ISO pełnią dominującą rolę. Zarządzanie jakością zakorzeniło się w warunkach polskich, co bezpośrednio przekłada się na ilość certyfikatów wydawanych przez jednostki certyfikacyjne, w tym jednostki akredytowane. Celem artykułu jest prezentacja dynamiki w zakresie ilości certyfikatów SZJ zgodnych ze standardem ISO 9001 w warunkach Polski w kontekście wybranych państw europejskich. Przedstawiona została także tendencja światowa w aspekcie liczby pozyskiwanych certyfikatów przez przedsiębiorstwa w danym kraju oraz wszystkich kontynentów. Rodzaj wykorzystanej metodologii badawczej: w celu realizacji tematu artykułu dokonano badania typu desc research, w szczególności analiza dostępnych danych ilościowych - raportów międzynarodowych zawierających zestawienia w zakresie ilości certyfikatów zgodnych ze standardem ISO. Główne wyniki badań/analiz: Standard ISO 9001 wdrażany jest na wszystkich kontynentach świata, jednak Europa od zawsze pozostaje tutaj liderem. Sytuacja ta jest niejako naturalna. Warto jednak zwrócić uwagę na strukturę i % udział ilości certyfikatów. W roku 1993 w Europie wydawano 81,4% certyfikatów, obecnie - choć poziom jest nadal najwyższy - spadł do 44,3% udziału w rynku, głównie na rzecz krajów azjatyckich i innych rynków tzw. wschodzących. Na tle krajów europejskich Polska zajęła 9 miejsce ze względu na ilość wdrożeń certyfikatów zgodnych z ISO 9000 w roku 2011. Tempo ilości certyfikacji w przedsiębiorstwach różni się od rozwiniętych gospodarek. Pod względem ilości rejestrowanych certyfikatów ISO 9001 Polskę wyprzedziły. Włochy, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Rumunia Rosja, Czechy oraz Holandia. Implikacje: W Polsce struktura jednostek uczestniczących w certyfikacji jest skomplikowana. Istnieją 33 jednostki certyfikujące w standardzie ISO 9001 posiadające akredytację PCA, pozostała część rynku wspomagana jest przez jednostki nie posiadające akredytacji PCA lub posiadająca akredytację jednostek zagranicznych. Nie istnieje jednak żaden wykaz tych jednostek, może to być zarówno korzystne jaki niekorzystne dla organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu wdrożenia i certyfikacji systemu zarządzania jakością (SZJ) zgodnego z wymaganiami norm ISO serii 9000 na kondycje finansową małych i średnich przedsiębiorstw branży spożywczej z południowo-wschodniej polski. Przedstawiono zależności pomiędzy wdrożeniem i certyfikacją SZJ a kondycją finansową badanych przedsiębiorstw wykorzystując syntetyczny wskaźnik rozwoju przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Powyższe opracowanie stanowi przedstawienie wyników analizy zależności pomiędzy liczbą przyznanych certyfikatów systemów zarządzania, wybranymi danymi makroekonomicznymi, wskaźnikami charakteryzującymi państwa członkowskie UE27. Najsilniejsze korelacje dostrzeżone zostały pomiędzy liczbą certyfikatów a zatrudnieniem w średnich przedsiębiorstwach, wartością wymiany handlowej i wartością inwestycji zagranicznych, powierzchnią, liczbą ludności i dostrzeżono słaby związek z inflacją. O ile problem wpływu certyfikacji na mikroekonomiczną skalę działalności został dość szczegółowo opisany w literaturze, to do chwili obecnej nie można znaleźć wielu opracowań, w których próbuje się znaleźć powiązania pomiędzy liczbą certyfikowanych organizacji w danym kraju a jego kondycją makroekonomiczną. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przybliżenie problematyki wymiaru etycznego działalności certyfikacyjnej oraz refleksji nad etycznymi postawami i zachowaniami jednostek, zespołów i wszystkich uczestników tej zinstytucjonalizowanej formy potwierdzania zaufania klienta do producenta i jego produktów. Problematyka etyczności i odpowiedzialności to wymiary, ze względu, na które działalność certyfikacyjna może być, powinna być i jest oceniana. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie aspektów certyfikacji na rynku usług transportowych poprzez wskazanie różnic pomiędzy certyfikacją systemu zarządzania jakością w zakresie usług transportowych i certyfikacją usług transportowych, a zwłaszcza różnic w czynnościach wykonywanych przez jednostki certyfikujące systemy zarządzania z zakresu działań podejmowanych przez jednostki certyfikujące usługi. Zwrócono uwagę na zagadnienia, które powinny zostać ocenione podczas certyfikacji systemu zarządzania jakością w zakresie usług transportowych oraz zasygnalizowano, czego przedsiębiorstwo transportowe nie może się spodziewać po certyfikacji takiego systemu. Ponadto analizie poddano programy (systemy) certyfikacji usług transportowych.(fragment tekstu)
20
Content available remote Rozwój systemów zarządzania w globalnej gospodarce
63%
Obecnie prawie każde przedsiębiorstwo decyduje się na wdrożenie systemów zarządzania, szczególnie jakością, licząc na korzyści jakie stwarzają te systemy. Najpopularniejszymi norami są normy z grupy ISO. W związku z tym przedstawiono dane statystyczne dotyczące uzyskanych certyfikatów za zgodność z normami ISO. Dane dotyczyły norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 27001.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.