Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Certyfikaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników analizy certyfikacji obiektów hotelarskich na rynku usług SPA i wellness jako sposobu regulacji jego funkcjonowania. W artykule wykorzystano analizę literatury, wieloletnią obserwację własną autorek i wyniki wywiadu kwestionariuszowego przeprowadzonego w 20 obiektach SPA i wellness zlokalizowanych w dolnośląskich uzdrowiskach. Zidentyfikowano dwie główne bariery: brak kategoryzacji obiektów SPA i wellness, a także niejednoznaczność interpretacji przepisów dotyczących kompetencji personelu. Sposobem na ich ograniczanie jest certyfikacja będąca sposobem regulacji funkcjonowania rynku usług SPA i wellness.(abstrakt oryginalny)
Ósma edycja programu Top Employers Polska pozwoliła wyłonić 43 certyfikowane firmy, które nie tylko spełniają wysokie standardy pracy, ale jednocześnie same wyznaczają trendy na polskim rynku. Szczegółowe wyniki badania pokazują, jak różnią się praktyki firm w Polsce od tych w Europie i USA. (fragment tekstu)
3
Content available remote Ocena ankietowa jakości szkolenia w zakresie certyfikatu ECDL
80%
Celem artykułu jest dokonanie analizy koncepcji informacji uwzględniających jej złożoność i wieloaspektowość poprzez przegląd najbardziej fundamentalnych i spójnych teorii. Obok koncepcji syntaktycznej, semantycznej i pragmatycznej w artykule przedstawiono koncepcję infologiczną(fragment tekstu)
Zarządzanie wiedzą ukrytą posiadaną przez pracowników jest dużym wyzwaniem w procesach biznesowych. Tworzone ramy kwalifikacji powinny stworzyć system porównywalnych miar wiedzy, co uprości procesy zarządzania zasobami ludzkimi. Stosowany obecnie system certyfikowania kwalifikacji i umiejętności stanowi dobry wzorzec do zastosowania w procesie tworzenia ram kwalifikacji. W pracy opisano system certyfikowania umiejętności informatycznych i w odniesieniu do tworzonych Polskich Ram Kwalifikacji. (abstrakt oryginalny)
5
80%
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących wymagań stawianych przez organizacje posiadające wdrożony i certyfikowany system zarządzania akredytowanym jednostkom świadczącym usługi certyfikacyjne. Do identyfikacji i klasyfikacji tych wymagań wykorzystano model Kano. Badaniami objęto 72 organizacje produkcyjne i usługowe różnych branż posiadające certyfikowany system zarządzania: jakością, środowiskowego lub bezpieczeństwem żywności. (abstrakt oryginalny)
25 października 2012 r. Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę 2012/27/EU w sprawie efektywności energetycznej. Dyrektywa ta realizuje chociaż nie w pełni wniosek Komisji Europejskiej w sprawie jej przyjęcia i uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE. Nowa dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, jest wyrazem realizacji strategii rozwoju "Europa 2020". Dokument ten uznaje efektywność energetyczną za kluczowy element działań UE w sektorze energetycznym. Głównym celem strategii jest zmniejszenie negatywnych skutków zmian klimatu oraz wprowadzenie zrównoważonego sposobu wykorzystywania energii. Założenia te mają zostać osiągnięte poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu do poziomu z roku 1990. Strategia zakłada również, że 20% energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Określa także, że oczekuje się zwiększenia poziomu o 20% Środki wprowadzone przez dyrektywę, określają obowiązek opracowania przez państwa członkowskie strategii, które swym zasięgiem będą wykraczały poza rok 2020. Mają one obejmować renowację budynków, dla zwiększenia ich efektywności energetycznej a także nałożenie na rządy państw członkowskich obowiązku wykorzystywania tylko produktów, usług o wysokiej wydajności energetycznej. Dyrektywa odnosi się także do "Białych Certyfikatów". Rozwiązanie zaproponowane przez dyrektywę obejmuje wprowadzenie systemów krajowych, które wymagają stosowania narzędzi służących poprawie efektywności energetycznej. Systemy te powinny uwzględniać specyfikę krajową sektora energetycznego, jednak ich ogólne rozwiązania powinny być porównywalne na poziomie UE. W artykule został poruszony także problem tzw. "inteligentnych liczników" Pytanie jakie zostało postanowione dotyczy zakresu zbieranych przez nie informacji, co może być sprzeczne z zasadami ochrony danych osobowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono krótką charakterystykę i ocenę systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii opartą na dwóch najczęściej stosowanych systemach płatności: systemie taryf gwarantowanych i systemie zielonych certyfikatów. Systemy te są stosowane w większości krajów członkowskich UE, jednak istotne różnice leżące w podejściu przy budowie obu systemów oraz doświadczeniu z ich stosowania wpływają na ich ocenę, co przedstawiono w pracy. Szerszą implementacją cieszą się systemy taryf gwarantowanych, które są wykorzystywane w większości krajów UE, natomiast system zielonych certyfikatów zaledwie w kilku (w tym i w Polsce). (abstrakt oryginalny)
Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby zawodów regulowanych (380). Zdaniem Jarosława Gowina, pomysłodawcy deregulacji, otwarcie większości z licencjonowanych w Polsce zawodów stworzy młodemu pokoleniu warunki do wejścia na rynek pracy, a dodatkowo stworzy warunki do uczciwej konkurencji - im mniej zawodów regulowanych, tym większa jakość usług. W kompetencjach ministra finansów znajduje się 11 zawodów, które zdaniem resortu powinny zostać zderegulowane. Autor artykułu prezentuje główne wątki dyskusji o deregulowaniu zawodów finansowych, argumenty za oraz mankamenty tego pomysłu.
Podstawowym celem artykułu było przedstawienie najnowszych zasad prawnych, które - po przyjęciu 20 lutego 2015 r. ustawy o odnawialnych źródłach energii - mają zasadniczy wpływ na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce (w znaczeniu wzrostu wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych co najmniej do poziomu wyznaczonego przepisami unijnymi, tj. w przypadku Polski zwiększenie udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 15% całkowitego zużycia energii). Wykorzystując poglądy dostępne w literaturze (Baehr i in. 2015) oraz badania dogmatyczne (głównie poprzez wykładnię fundamentalnych przepisów ustawy o OZE) wskazano, jak nowa ustawa wpływa na rozwój energii odnawialnej w Polsce i jak kształtuje sytuację prawną uczestników rynku energii odnawialnej w trzech najważniejszych dla tego rozwoju obszarach. Po pierwsze, w artykule wskazano zasady przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii do sieci. W tym zakresie omówiono pojęcie instalacji odnawialnego źródła energii. Jest ono jednym z ważniejszych pojęć definiowanych przez ustawodawcę, a jego interpretacja wpływa na korzystanie z innych instrumentów gwarantowanych ustawą, głównie na możliwość wzięcia udziału w postę- powaniu aukcyjnym na sprzedaż energii odnawialnej. Ponadto wskazano na jakich zasadach i po spełnieniu jakich warunków wytwórca może żądać przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii do sieci. Po drugie przedstawiono główne obowiązki, które musi spełnić wytwórca, aby mógł wziąć udział w aukcji. Po trzecie wskazano podmiot zobowiązany do zakupu energii wytworzonej w źródłach odnawialnych oraz grupy podmiotów uprawnione do złożenia oferty na sprzedaż takiej energii. W tym zakresie zaznaczono, że uprawnienie takie zależne jest od rodzaju instalacji, w której wytworzona została energia odnawialna (tzn., czy była to mikroinstalacja, czy instalacja inna niż mikroinstalacja). Źródłem danych były przede wszystkim przepisy ustawy o OZE. Zatem podstawową metodą wykorzystaną w artykule była metoda analizy dogmatycznej aktów prawnych, głównie ustawy o OZE. W niezbędnym zakresie dokonano analizy ustawy - Prawo energetyczne. Poza zakresem rozważań pozostały przepisy unijne i środowiskowe. Wskazana metoda jest właściwa dla prac naukowych z zakresu nauk prawnych i dla podjętych rozważań nie ma potrzeby stosowania innych metod właściwych tym naukom, m. in. metody empirycznej, czy historycznej(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie poziomu znajomości i popularności wśród Polaków wybranych produktów turystyki wiejskiej. Analizie poddano projekt "Hity Turystyki Wiejskiej" wraz z 33 produktami wchodzącymi w jego skład oraz 20 produktów turystycznych o charakterze wiejskim nagrodzonych Certyfikatem POT w ramach konkursu Najlepsze Produkty Turystyczne POT. Badaniami ankietowymi objęto 830 respondentów. Zdecydowana większość spośród nich nie miała świadomości istnienia tego typu inicjatyw, a jedynie kilka procent badanych potrafiło wskazać przykłady konkretnych produktów wchodzących w ich skład. Źródłem, z którego badani czerpali informację na temat analizowanych produktów, był Internet oraz znajomi. Najważniejszym wnioskiem z przeprowadzonych badań jest stwierdzenie, że działania promujące projekt "Hity Turystyki Wiejskiej" i produkty nagrodzone certyfikatem POT są mało skuteczne(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Impact of European Market Demands on Polish Pellet Export
61%
Global trends of price increase of conventional energy sources, compatibility with the trends for environment protection, as well as the need for the diversification of energy sources resulted in general growth of interest in ecological fuels. Forestry entrepreneurs, bearing in mind high profitability of pelleting by-products of the forest-products manufacturing process, as well as the current situation on the European pellet market, more and more often decide to undertake pellet production. Having an adequate, fully sufficient amount of raw material they become independent from the outer suppliers eliminating the cost of purchase and transport of sawdust, chips and pieces of wood. At the same time they possess competitive advantage over the remaining producers of fuels based on the by-products of the forest-products manufacturing process. However expansion and holding both European and ever more demanding domestic markets requires guaranteeing not only attractive price but also adequate product quality(original abstract)
W niniejszym artykule przedstawiono próbę określenia przyczyn aktualnego stanu w zakresie certyfikowania systemów zarządzania jakością. Sformułowano propozycje odnośnie zmian w podejściu do procesu certyfikacji. Autor zawarł w artykule własne przemyślenia wykorzystując wieloletnie doświadczenie w kontaktach z różnymi jednostkami certyfikującymi oraz konsultingowymi.
13
61%
Ważnym segmentem rozwiniętych rynków kapitałowych jest rynek certyfikatów, emitowanych w powiązaniu z różnymi instrumentami bazowymi, w tym zwłaszcza akcjami. Wśród tych certyfikatów istotne miejsce zajmują certyfikaty dyskontowe i certyfikaty bonusowe. Są to instrumenty finansowe o dość złożonej konstrukcji i sposobie funkcjonowania. Głównym celem artykułu jest charakterystyka podstawowych elementów konstrukcji certyfikatów dyskontowych i bonusowych oraz identyfikacja szans zysku i ryzyka strat związanych z inwestowaniem w te instrumenty. Jest to analiza teoretyczna, poparta jednak przykładami empirycznymi notowań giełdowych wymienionych certyfikatów. (abstrakt oryginalny)
Autor prezentuje różne definicje certyfikatu i odnosi się do pojęcia certyfikacji. Artykuł jest wstępem do serii opisów wybranych systemów certyfikacji, które będą prezentowane na łamach "Logistyki".
Stosunkowo nowatorskim rozwiązaniem regulującym poziom emisji zanieczyszczeń są zbywalne prawa do emisji, określane często mianem certyfikatów emisyjnych, uprawnień zbywalnych lub kredytów redukcji emisji. Rosnące zainteresowanie uprawnieniami zbywalnymi wynika z przeświadczenia, że jest to skuteczny instrument realizacji założeń polityki ekologicznej oraz zasad zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Nowe regulacje zapewniające bezpieczeństwo obrotu dokonywanego za pomocą Internetu mają na celu podniesienie zaufania do e-gospodarki. Podpis elektroniczny powinien usprawnić komunikację wewnątrz przedsiębiorstw poprzez ograniczenie obiegu dokumentacji papierowej. Natomiast dostosowywanie przepisów do wymogów Unii Europejskiej pozwoli wprowadzić w Polsce rozwiązania dotyczące elektronicznego obrotu stosowane dotychczas w państwach UE. (fragment tekstu)
Many factors affect success of organization. Factors as knowledge, capability, personalities, internal motivation, organizational environment are factors of organization. Implementation of the quality management system (QMS) into organization brings great number of changes seeking to the excellence. These changes are very significant also for other factors: policy, planning, organizing, organizational structure, culture of the quality and similar. Certainly, for observable effects of these changes time is needed. This paper presents results of researches of selected organizational factors in organizations in the area of Bosnia and Herzegovina (B&H). Results of these researches were obtained by triangulation method. Information were received from 204 certified organizations, 31 consultants and 11 certification houses from B&H. Data were collected using questionnaires. Authors considered data due to the activity of organization (manufacturing and/or service activity), from the point of view company size and due to the time elapsed since the implementation of QMS. Authors especially dealt with the influence of time of possession the certified quality system on selected organizational factors (with keynote statement that quality system should be built "yesterday, but not tomorrow"). Authors studied if organizations which introduced QMS earlier have achieved greater positive effects on organizational factors that other companies.(original abstract)
18
Content available remote Zmiany w procesie certyfikacji ECDL w Polsce
61%
Rozwój nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz automatyzacja procesów w wielu dziedzinach życia wymuszają potrzebę zmian organizacyjnych oraz ciągłego dostosowywania umiejętności społeczeństwa z zakresu znajomości technik informatycznych. Zwiększenie dostępu do ogólnoświatowej sieci Internet oraz wprowadzenie nowych rozwiązań w systemach rozliczeń i płatności sprzyjają rozwojowi gospodarki internetowej, a tym samym i społeczeństwa wirtualnego. Świadome uczestnictwo w wirtualnym świecie z odpowiednim przygotowaniem i niezbędną wiedzą może przynieść korzyści zarówno przedsiębiorcom, ich partnerom, jak i klientom. Według badań GUS1, 97% przedsiębiorstw na obszarze Polski w 2010 r. korzystało z komputerów, w roku poprzednim zaś wskaźnik ten wynosił 93% i był niższy o 3 punkty procentowe od średniej europejskiej. Wzrósł również odsetek pracowników przedsiębiorstw, dla których komputer jest narzędziem pracy. W 2010 r. korzystało z niego 40,1% pracowników, w stosunku do 2007 wskaźnik ten wzrósł o 5,5 punktu procentowego. Szybko zmieniające się techniczne środki gromadzenia, przetwarzania i przesyłania informacji oraz nowe rozwiązania technologiczne wymuszają ciągłe doskonalenie i poszerzanie obszaru wiedzy z zakresu technologii informacyjnych. Ustawiczne uczenie stało się więc koniecznością - fakt ten stawia przed systemem edukacji oraz organizowanymi formami dokształcania pracowników ciągle nowe zadania. Celem niniejszej pracy jest przybliżenie zmian, jakie nastąpiły w okresie 13 lat realizacji wdrożenia idei certyfikacji umiejętności komputerowych (ECDL) w Polsce, zarówno w strukturze organizacji wdrażającej, jak i w sposobie przeprowadzania weryfikacji wiedzy z tego zakresu. (fragment tekstu)
W referacie podano najważniejsze uzupełnienia zawarte w PAS 220 mające wpływ na uznanie certyfikatu w oparciu o wymagania Normy ISO 22000. Mamy nadzieję, że kolejna nowelizacja Normy ISO 22000 będzie spójna z wymaganiami zawartymi w PAS 220. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego, które jest jedną z alternatywnych form gospodarowania w rolnictwie. Europa z powierzchnią 7,8 min ha użytków rolnych zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem powierzchni użytków rolnych przeznaczonych pod rolnictwo ekologiczne, co stanowi 1,62% ogółu użytków rolnych. W Europie systemem ekologicznym prowadzi działalność około 200 tyś. gospodarstw rolnych. Najwyższy wskaźnik wzrostu udziału produktów rolnictwa ekologicznego w Europie uzyskały Austria, Dania i Szwajcaria, około 5%, a w Niemczech wynosi on około 3%. Rada (WE) w dniu 28 czerwca 2007 roku przyjęła Rozporządzenie 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające Rozporządzenie (EWG) nr 2092/91, co powoduje, iż od l lipca 2010 r. pojawi się nowy, europejski znak produktu ekologicznego. Konsekwencją europejskich zmian prawnych w rolnictwie ekologicznym było uchwalenie w Polsce nowej Ustawy o rolnictwie ekologicznym. (Dz.U. nr 116, póz. 975 z dnia 25 czerwca 2009 r.). W artykule wskazano na czynniki, które spowodowały dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego po włączeniu Polski w struktury Unii Europejskiej. Liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce wzrosła z 513 w 1999 r. do 15 206 w 2008 r. Dalszy jednak rozwój rolnictwa ekologicznego zależy przede wszystkim od popytu na żywność ekologiczną, dotacji do produkcji żywności ekologicznej i do jej kontroli oraz rozwoju badań naukowych w zakresie jakości biologicznej i zdrowotnej żywności ekologicznej. Koniecznym warunkiem jest również rozwój przetwórstwa żywności ekologicznej, maszyn i urządzeń dla rolnictwa ekologicznego oraz biologicznych środków ochrony roślin. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.