Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 113

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Changes in the company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Zmiana w życiu to sytuacja stresująca. Każdy przeżywa ją na swój sposób. Dlatego też osoby odpowiedzialne w firmach za przeprowadzenie pracowników przez proces zmian powinny być wyposażone w solidną wiedzę i cechować się otwartością na innych. Zmianie zwykle towarzyszy stres, a jego zbyt duże dawki nie sprzyjają zdrowiu. Jak można temu zaradzić? (fragment tekstu)
Celem jest omówienie znaczenia zarządzania zmianami dla organizacji i przedstawienie trzech modeli wdrażania zmian. Ich rola w zarządzaniu jest różna, dlatego starano się pokazać przydatność i rolę modelu wywodzącego się z cyklu Elizabeth Kübler-Ross i modelu Prochaski. (skrócony abstrakt oryginalny)
Przynajmniej od kilku już lat teoretycy zajmujący się zarządzaniem strategicznym wskazując na coraz bardziej widoczne napięcie między potrzebą prowadzenia długookresowych działań a zmiennością otoczenia. Problem ten jest o tyle istotny, że zachodzące wokół przedsiębiorstwa przemiany mają charakter jakościowy, co oznacza, że między dwoma wyróżnionymi stanami otoczenia nie można już dostrzec stanu pośredniego, a rzeczywiste źródła zmian nie są widoczne w fazie prac prognostycznych, gdyż albo wówczas jeszcze nie istnieją, albo też zdają się zbyt słabe, by wywołać znaczący wpływ na rynek i przedsiębiorstwo. (fragment tekstu)
Opracowanie składa się z dwu zasadniczych części. W pierwszej zaprezentowano wybrane aspekty teorii zarządzania zmianami w organizacjach. Część druga prezentuje wyniki badań praktyki zarządzania zmianami w wybranych organizacjach gospodarczych Małopolski. Wyniki badań wskazują na niską innowacyjność firm i braki w wykorzystaniu komunikacji, szkoleń i partycypacji bezpośredniej w podnoszeniu kreatywności pracowników. (abstrakt oryginalny)
Przemiany zachodzące w gospodarce światowej wskazują na przechodzenie do gospodarki opartej na wiedzy, co uwidacznia się we wzroście przewagi konkurencyjnej państw specjalizujących się w wytwarzaniu produktów zaawansowanych technologicznie. Kierując się tym, że każde działanie innowacyjne jest subiektywne w swej naturze, ważne jest by w procesie innowacyjnym realizowanym w przedsiębiorstwie z jednej strony sprostać ogólnym wyzwaniom współczesności, z drugiej zaś wskazywać co decyduje o rodzimym potencjale innowacyjnym. W artykule podjęto próbę zasygnalizowania złożonego zagadnienia związanego z podejmowaniem działalności innowacyjnej przez polskie przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Kluczowe zadania kadry kierowniczej w procesach wdrażania zmian
75%
W artykule zwrócono uwagę na warunki w jakich funkcjonują współczesne organizacje. Wskazano na konieczność ciągłego poszukiwania i wdrażania w obrębie organizacji nowych rozwiązań. Przedstawiono typowe utrudnienia pojawiające się w procesach wdrażania zmian oraz określono podstawowe zadania kadry kierowniczej w tych procesach. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Rola kadry kierowniczej w inicjowaniu procesów zmian granic organizacji
75%
Celem opracowania jest przeprowadzenie dyskusji nad przesłankami zmian granic organizacji oraz nad rolą zarządzających organizacjami w inicjowaniu procesów zmian granic. Punktem wyjścia w artykule uczyniono zarysowanie istoty granic organizacji, co w dalszej części pozwoliło na wyprowadzenie wniosku o procesach zmian granic jako warunku powodzenia organizacji, zdefiniowanie zbioru przesłanek zmian granic organizacji oraz na określenie roli menedżerów w inicjowaniu procesów zmian granic organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wprowadzenie do problematyki analizy dynamiki wdrażania zmian w organizacji. Rozważania dotyczą specyficznych reakcji na zmiany w postaci zwiększenia normy wykonania zadań produkcyjnych. Na podstawie zgromadzonych danych o powiązaniach pomiędzy zmianą organizacyjną a postawami i działaniami zaangażowanych w zmianę pracowników potwierdzono występowanie typowych efektów dynamicznych, charakterystycznych dla systemów poddawanych zmianom. Ponadto potwierdzono możliwość opisu podsystemów organizacji kombinacją pięciu efektów dynamicznych. Wskazano przesłanki po stronie organizacji, determinujące pojawianie się niekorzystnych efektów dynamicznych. Autor opracował spójną metodę (DBMCI), stanowiącą oryginalny wkład w rozwój zarządzania. Opracowana metoda daje możliwość sterowania zmianą w oparciu o zaproponowany algorytm, który zwiększa szanse powodzenia zmiany. Artykuł prezentuje zupełnie nową koncepcję podejścia do realizacji zmian, opartą na zastosowaniu metod teorii sterowania. Analiza dynamiki procesów zmian pozwala lepiej poznać efekty wdrażania zmian a przede wszystkim źródła niepowodzeń. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest przedstawienie problematyki zmian i zarządzania zmianami w burzliwym otoczeniu międzynarodowym i warunkach polskich wynikających ze specyficznej sytuacji naszego kraju w latach 90- tych. W referacie wskazano czynniki, które dyktują potrzebę i tempo zmian rodzaje zmian oraz wymieniono błędy najczęściej popełniane przez firmy usiłujące wprowadzać zmiany. W drugiej części referatu przedstawiono przykład firmy, która umiejętnie wprowadzając zmiany innowacyjne i adaptacyjne - zawsze trafione w czasie odnosi sukcesy. Firmą tą jest Grupa Kapitałowa EXBUD z siedzibą w Kielcach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje zaprezentowanie doświadczeń EXBUDu S.A. w zarządzaniu zmianami w przedsiębiorstwie. Wybranie EXBUDu wynika z faktu, że jest jednym ze znaczących liderów zmian, które zachodzą w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. EXBUD S.A. z powodzeniem łączy przeszłość dwudziestu lat z przyszłością dwudziestego pierwszego wieku. Zmiany zachodzące w przedsiębiorstwie można znaleźć w analizie firmy, w opisie źródeł jej sukcesów, projektów rozwojowych, zamierzeń strategicznych. (abstrakt oryginalny)
W poniższej pracy prezentujemy ogólny zarys metody wspierania procesów zmian. Ma ona służyć dostarczaniu wiedzy oraz umiejętności przedstawicielom kadry kierowniczej organizacji podlegających procesom transformacji. (abstrakt oryginalny)
12
75%
Celem głównym artykułu jest identyfikacja przedsiębiorczości jako procesu zmian postaw i zachowań przedsiębiorców oraz menedżerów w firmach rodzinnych. Powyższy cel zostanie rozwinięty poprzez postawienie następującego problemu badawczego: w jaki sposób odbywa się przekształcenie postaw i zachowań przedsiębiorczych właścicieli oraz menedżerów firm rodzinnych w procesie zmian. Tak sformułowany problem badawczy posłuży do weryfikacji hipotezy brzmiącej: w procesie zmian rozwój firm rodzinnych zależy w dużym stopniu od postaw i zachowań przedsiębiorczych ich właścicieli oraz menedżerów. (fragment tekstu)
13
Content available remote Zdolność organizacji do zmian i jej wpływ na proces zarządzania zmianą
75%
W artykule zaprezentowano koncepcję zdolności organizacji do zmian. Wykorzystano w tym celu m.in. teorię zasobową. Ponadto przedstawiono przegląd badań empirycznych w obszarze zdolności organizacji do zmian i jej wpływu na wyniki organizacji oraz na proces zarządzania zmianą. Opierając się na modelu empirycznym zaproponowanym przez Klarner, Probsta i Soparnota scharakteryzowano czynniki procesowe i kontekstowe, które powinny być uwzględniane w analizie zdolności organizacji do zmian.(abstrakt oryginalny)
Realizacja wypełnianych przez pracowników zadań przebiega często w warunkach niepewności. Brak stałości funkcjonowania w miejscu pracy powoduje, że pracownicy muszą traktować zmianę, jako naturalny atrybut swojej pracy. W artykule podjęto problematykę wprowadzania zmian w przedsiębiorstwie. Szczególną uwagę zwrócono na ustalenie rodzaju zaangażowania się pracowników produkcyjnych w proces zmian. Zdiagnozowana samoocena umożliwiła przedstawienie uczestnictwa pracowników w zmianach ze względu rodzaju zajmowanego stanowiska, wiek, płeć oraz staż pracy. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Telepraca - wyzwaniem liderów organizacji XXI wieku
75%
Postępujący rozwój technologiczny oraz zachodzące zmiany we współczesnej gospodarce stwarzają więcej możliwości innowacyjnych form pracy. Dzięki wykorzystaniu możliwości narzędzi wspierających wirtualne zarządzanie możliwie stało się zatrudnianie osób znajdujących się w fizycznym oddaleniu od przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono znaczenie telepracy w zmieniających się uwarunkowaniach działalności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania obciążeń publiczno-prawnych przedsiębiorstwa zorganizowanego w postaci działalności gospodarczej osoby fizycznej obowiązujących w Polsce i Czechach. Następnie na podstawie studium przypadku zilustrowano korzyści i koszty związane z przeniesieniem jego siedziby z Polski do Czech. W szacunkach uwzględniono poza daninami publicznymi także koszty związane z organizacją przedsiębiorstwa w nowym miejscu oraz rezydencją podatkową w Polsce. W zakończeniu podjęto próbę uogólnienia wykonanych szacunków, wskazując dla jakich warunków związanych z rozmiarem i charakterem działalności korzystne jest jej prowadzenie na terenie Republiki Czeskiej.(abstrakt oryginalny)
Organizacje, aby przetrwać, muszą ciągle adaptować się do zmian rynkowych, reagować na potrzeby klientów, tworzyć nowe produkty. Tego samego oczekuje się od pracowników - umiejętności dostosowania się do potrzeb firmy, szybkiego reagowania, zapominania dotychczas obowiązujących standardów i uczenia się nowych kompetencji. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Methodological Problems With Evaluating Change Efficiency
75%
Motivation: Changes result from a turbulent environment and internal situation of an organization. Rarely do changes happen spontaneously, usually they stem from decisions consciously shaped and taken by the management. Both the reasons as well as consequences of changes appear on multiple grounds and areas, often strongly interrelated. This leads to far-reaching consequences, mainly difficulties in practical operations as well as consequences for studies, analyses and related scientific generalizations and the conclusion-drawing process in both domains. Aim: Purpose of this article is to present and make a critical analysis of the existing achievements in the area of evaluating change efficiency, and indicate opportunities and difficulties in formulating new, in particular synthetic, indicators of change efficiency. Methodology applied in this paper is deductive and based on collected data and their critical analysis. Results: Managers need synthetic measures that are hard to develop. Various methods may be used in order to do it, starting from simple and complex point scales and ending up with methods applied in other sciences, e.g. the Geneva method or its variations applied to evaluate the standard of living and development. Still this requires the isolation of main analytical measures, their upper and lower thresholds, in subsequent change or process areas, and the application of statistical methods to calculate change status or effect. Such action requires longer change planning and preparation, readiness on the part of the managerial staff, and continuous monitoring with active participation of leaders and change managers.(original abstract)
Demografia przedsiębiorstw pozwala na pomiar zachowania przedsiębiorstw w gospodarce. Przypadek kraju w okresie transformacji, jakim jest Polska, to bardzo ciekawy przypadek. Brak danych i ich niska jakość są w dalszym ciągu problemem, pomimo wejścia do Unii Europejskiej już w 2004 roku. Dane dostępne w publikacjach GUS zawierają tylko informacje o przedsiębiorstwach zarejestrowanych w rejestrze REGON, które różnią się znacznie od danych o przedsiębiorstwach faktycznie aktywnych na rynku. Liczba aktywnych przedsiębiorstw stanowi ok. 60% wszystkich zarejestrowanych. W badaniach poszukuje się czynników jakościowych i ilościowych determinujących "urodzenia" i "zgony" przedsiębiorstw w kontekście przemian ekonomicznych w okresie transformacji ustrojowej. Ze względu na brak lub ograniczoną liczbę dodatkowych badań analizy koncentrują się głównie na dostępnych danych i ograniczają do analizy opisowej opartej na współczynnikach demograficznych. Najważniejsze wyniki analiz wskazują na bardzo niską dynamikę populacji przedsiębiorstw w ostatnich latach. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Społeczno-kulturowe uwarunkowania zmian w mikroprzedsiębiorstwach
75%
Celem pracy jest przedstawienie wybranych społeczno-kulturalnych uwarunkowań, które mogą mieć wpływ na rozwój mikroprzedsiębiorstw. Z punktu widzenia celów opracowania, autorka podjęła rozważania nad praktykami kształtującymi normy kulturowe sprzyjające elastycznym, innowacyjnym zmianom. Podkreśliła, że większość menedżerów mikroprzedsiębiorstw nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności wspomagających zarządzanie przez kulturę organizacyjną, a narzędzia które służą kształtowaniu kultury, często wykorzystują (jeśli w ogóle) w sposób nieświadomy lub do innych celów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.