Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Charakterystyka small businessu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Rozwój współczesnej gospodarki europejskiej determinuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowiących prawie 99 proc. firm działających w Unii Europejskiej, zapewniających miejsca pracy 2/3 ogółu zatrudnionych w UE i wytwarzających blisko 60 proc. PKB całej Unii. Małe i średnie przedsiębiorstwa stały się w ostatnich latach zasadniczym czynnikiem rozwoju ekonomicznego państw członkowskich. Ich wysoka efektywność działania, na którą składają się niskie koszty związane z brakiem rozbudowanej administracji, korzystaniem z usług i ekspertów, wysoka zdolność do przystosowywania się do nowych warunków ekonomiczno-administracyjnych powoduje postrzeganie tej części gospodarki unijnej jako ogniwa dynamicznego rozwoju. Rola małych i średnich przedsiębiorstw jest na tyle duża, iż opracowano zintegrowany program na rzecz MSP, którego podstawę stanowi poprawa otoczenia administracyjnego, liberalizacja przepisów fiskalnych i prawa podatkowego, ułatwienie dostępu do kredytów i pozostałych narzędzi finansowych takich jak np. systemy poręczeń wzajemnych, rozwinięcie kooperacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi oraz wzrost jakości zarządzania. Bardzo istotnym elementem w rozwoju jest dostęp do nowoczesnych technologii. Dużą zaletą tego sektora gospodarki europejskiej jest możliwość działania w segmentach niszowych oraz na zasadach outsourcingu, gdyż są one cenionym partnerem dużych przedsiębiorstw i koncernów. Akcesja Polski do UE daje rodzimemu sektorowi MSP możliwość rozwoju technologicznego, a co za tym idzie wzmacnia konkurencyjność i wzbogaca ofertę wytwórczo-usługową. Powoduje też zmniejszenie kosztów własnych dzięki możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarkach krajów członkowskich UE oraz politykę UE i Polski wobec sektora MŚP. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie funkcjonowania małych i średnich firm w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw działających w agrobiznesie. Przedstawiono także szanse rozwoju oraz dostosowanie tych przedsiębiorstw do warunków unijnych. (fragment tekstu)
Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie zarysowuje się tendencja przejmowania przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) od dużych firm dominującego udziału w podstawowych kategoriach ekonomicznych, takich jak: tworzenie nowych miejsc pracy czy wkład w wartość produktu krajowego brutto. Systematycznie rośnie stąd rola i znaczenie małych i średnich podmiotów w polskiej gospodarce narodowej. W tym świetle nasuwa się więc pytanie, jakim potencjałem gospodarczym dysponują jednostki z tej klasy wielkości firm i czy jest on wystarczający do ich dalszego dynamicznego rozwoju oraz wzmacniania pozycji konkurencyjnej wobec dużych przedsiębiorstw? Głównym zamierzeniem autora niniejszego artykułu było przeprowadzenie analizy zasobów majątkowych i kapitałowych przedsiębiorstw z sektora MSP oraz ich wyników finansowych na tle tych samych kategorii odnoszących się do dużych podmiotów i w konsekwencji próba odpowiedzi na powyżej postawione pytanie. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubelskim w latach 2000-2004. Ukazana w nim została dynamika eksportu i importu MSP oraz prezentacja podmiotów gospodarczych świadczących pomoc w rozwoju małych i średnich firm w województwie lubelskim. Dotychczasowe efekty funkcjonowania przedsiębiorstw z sektora MSP na rynku są znaczące. Ich rola polega na wypełnianiu luki w strukturze produkcyjnej i zaopatrzeniu nabywców, odbudowywaniu równowagi rynku oraz na coraz większym udziale w tworzeniu nowych miejsc pracy i produktu narodowego. Z tego względu badanie rozwoju małej przedsiębiorczości ciągle wydaje się zasadne. (abstrakt oryginalny)
7
84%
Mikro i małe firmy stanowią niezmiernie istotny element polskiej gospodarki. Jak podają statystyki GUS - w pierwszym półroczu 2011 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 4,3% i było zbliżone do odnotowanego w 2010 roku - 3,8% i relatywnie wysokie na tle innych krajów europejskich. W przeprowadzonej analizie wyników ekonomicznych mikro i małych firm wyliczone indeksy wykazały wartości niższe niż neutralne 100, co oznacza pogarszającą się ich sytuację finansową. Również wyliczone średnie wartości indeksów za lata 2010 i 2011 potwierdzają ten stan, szczególnie w przypadku małych firm. Pocieszający jest jednak fakt, że wiele mikro i małych firm rozwija się przy wykorzystaniu unijnych i krajowych programów pomocowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zasygnalizowano wielką złożoność problemów związanych z funkcjonowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Złożoność problemów pogłębia fakt, że Polska znajduje się w trudnym okresie spowolnionego rozwoju, z drugiej zaś strony Unia Europejska oraz walutowa podlegają procesom reformowania i dostosowania zarówno do nowych uwarunkowań wynikających z jej rozszerzenia się, jak i wyzwań jakie niesie ze sobą globalizacja gospodarki światowej.
Głównym celem artykułu jest prezentacja genezy i rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W rezultacie podjąłem próbę udowodnienia, że sektor ten stanowi w chwili obecnej ważny segment polskiej gospodarki. W pierwszej części artykułu zakreśliłem podstawowe kryteria ilościowe i jakościowe definiowania sektora MSP podkreślając jego nieostre granice. Część druga to omówienie etapów rozwoju polskiego sektora MSP od gospodarki centralnie planowanej po XXI w. W ostatniej części scharakteryzowałem zaś obecną pozycję małych i średnich firm w polskiej gospodarce. Artykuł zamykają podsumowanie i wnioski. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Miejsce i rola sektora małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce Polski
84%
Analiza sektora MŚP wskazuje, że jego wzrostowe tendencje na przestrzeni lat dziewięćdziesiątych zostały zahamowane w 2000 roku. Po raz pierwszy zmniejszyła się liczba aktywnych małych i średnich przedsiębiorstw, spadła rentowność obrotu brutto oraz liczba osób pracujących w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dodatkowo przedsiębiorcy na swej drodze napotykają coraz liczniejsze bariery ograniczające ich działalność. Należy pamiętać, że powodzenie polskiej gospodarki, zmniejszenie bezrobocia, wzrost konkurencyjności na rynkach Unii Europejskiej oraz polepszenie nastrojów społecznych nierozerwalnie związane jest z rozwojem sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego też bardzo ważna jest postawa i polityka władz rządzących, które powinny wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw przez uproszczenie regulacji prawnych, zmianę systemu podatkowego, ułatwienie dostępu do źródeł finansowania, wspieranie nowych technologii i zastosowań e-biznesu, wspieranie edukacji i szkoleń z zakresu przedsiębiorczości. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę i ocenę działalności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w Polsce w latach 1994-1998. Autorka charakteryzuje strukturę małych i średnich przedsiębiorstw, ich rentowność i zobowiązania finansowe oraz efekty osiągane w rozwoju eksportu i inwestycji. Na zakończenie nakreśla wnioski i postulaty dotyczące wsparcia działalności MSP.
12
Content available remote Approaches to the efficiency measurement of small business development
84%
Small entrepreneurship state in Russia is still under its potential and demands for effective strategic management of regional authorities. Business performance indicators currently being used in regional management are old fashioned and they not effective in evaluation of performance of small enterprises. The authors calls for introducing a balanced system of quantitative indicators which, they believe, are more useful in measuring processes and results of small entrepreneurship.(original abstract)
Mikroprzedsiębiorstwa stanowią najliczniejszą grupę podmiotów gospodarczych w UE o zróżnicowanym znaczeniu gospodarczym. Z punktu widzenia miejsc pracy są one porównywalne z przedsiębiorstwami największymi, jednak jeśli chodzi o generowanie przychodów, wartość dodaną, wydajność pracy i sprawność finansową ich pozycja jest zdecydowanie najsłabsza. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza sektora małej i średniej przedsiębiorczości województwa opolskiego oraz wskazanie znaczenia tego sektora dla gospodarki i rozwoju regionu. Dla osiągnięcia tego celu posłużono się przeglądem literatury z zakresu polityki regionalnej, rozwoju regionów - metoda analizy i krytyki piśmiennictwa - oraz dokonano analizy danych statystycznych - metoda porównawcza i statystyczna. Przegląd literatury oraz wskazanie instrumentów wspierających analizowany sektor mają na celu zaprezentowanie problemu nie tylko w skali regionu, ale również na poziomie Unii Europejskiej. Badania wykazały, że sektor MSP w województwie opolskim jest sektorem, którego rozwój wspiera samorząd województwa, jednak wciąż występuje nieumiejętne wykorzystanie środków (np. na poziomie gmin). Wynikają stąd wnioski dla samorządu terytorialnego dotyczące jego większego zaangażowania i bardziej celowego wykorzystania instrumentów będących w jego dyspozycji. (abstrakt oryginalny)
16
67%
W artykule zaprezentowano sytuację gospodarczą województwa lubelskiego i charakterystykę przedsiębiorstw działających na jego terenie. Scharakteryzowano strukturę majątku oraz poziom inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw działających na jego terenie. Część informacji uzyskano z danych Urzędu Statystycznego. Część danych empirycznych pochodzi z ankiety przeprowadzonej wśród 154 przedsiębiorstw działających na terenie województwa lubelskiego. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu autorka przeanalizowała cechy określające małe i średnie przedsiębiorstwa. Na podstawie tej charakterystyki podjęła próbę odpowiedzi, czy cechy identyfikujące te firmy dyskryminują je, i w jaki sposób, w konkurencji z dużymi przedsiębiorstwami? Część druga artykułu zawiera analizę możliwych preferencji finansowych (subwencjonowane kredyty, subwencje podatkowe) dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które by sprzyjały rozwojowi inwestycji. Propozycje w tym zakresie wypływają z wybranych rozwiązań w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Japonii, które mogłyby znaleźć zastosowanie w polskich warunkach.
Using a very small business (VSB) as a starting point the aim of the paper is to show the extent to which substantial and rapid technological, institutional and competitive changes can affect the emergence of new innovative ideas. Moreover, the paper attempts to identify a few general areas worth contemplating regarding the mechanisms of governance and the financing of young, innovative companies that stem from this research. In sectors that are subject to rapid competitive and technological changes, the structure of governance, the financing and the implementation are all key elements to their success. Results based on a case study show three distinct governance structures with related financing strategies. Hence, the personally crafted governance is reflecting by a personal or proximity (family, friends) type of financing, professional governance is accompanying by government financing (federal and provincial) and governance growth relies on institutional financing. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.