Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Charter of Fundamental Rights of the European Union
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Prawo do dobrej administracji jako prawo podstawowe w unijnym porządku prawnym
100%
Pierwsza część artykułu dotyczy ochrony praw podstawowych w prawie WE i UE. Druga część zawiera genezę prawa jednostek do dobrej administracji. W ostatniej części przybliżono artykuły Karty Praw Podstawowych UE dotyczące prawa do dobrej administracji.
2
Content available remote Aksjologia, idee i zasady ogólne Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej
75%
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej stanowi interesujący punkt odniesienia dla rozważań nad oddziaływaniem systemu wartości społeczno-kulturowych na aksjologię dokumentów międzynarodowych z obszaru praw człowieka (praw podstawowych). Karta traktuje wiele aspektów życia tworząc tym samym w swojej treści zasady, które ukierunkowane są zarówno na kraj, jak i na wspólnotę. Niewątpliwie konstrukcja Unii Europejskiej jest taka, że uznaje ona te rozbieżności, zostawiając w tych kwestiach swobodę ustawodawcy krajowemu. Każde jednak odstępstwo od praw gwarantowanych w Karcie, wywodzące się z aprobaty dla zasady pomocniczości, obiektywnie osłabia charakter gwarancyjny tego dokumentu. Karta Praw Podstawowych wyrosła niewątpliwie ze "wspólnej tożsamości" Unii Europejskiej. Warto zatem poddać analizie aksjologię Karty Praw Podstawowych, która poprzez skodyfikowanie zasad i praw wpływa na kształtowanie się tej tożsamości. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na zasadniczej kwestii związanej ze skutkiem, jaki wywołuje unijna zasada niedyskryminacji. Za wstępne założenie badawcze uznano, że głównym celem rozszerzania zakresu jej skuteczności, z czym mamy do czynienia w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, jest przede wszystkim chęć ochrony ofiar dyskryminacji, a dopiero w następnej kolejności eliminacja sytuacji, w której podmioty dyskryminujące unikają odpowiedzialności z tego tytułu. Warto się ponadto zastanowić, jakie mogą być konsekwencje przyjętej w orzecznictwie koncepcji, iż tytułowa zasada wywołuje bezpośrednie skutki zarówno wertykalne, jak i horyzontalne. W rezultacie w pierwszej części artykułu przedstawiono rozwój orzecznictwa dotyczącego bezpośredniego skutku zasady niedyskryminacji. Następnie szczegółowo omówiono przełomowe w tym zakresie rozstrzygnięcie w sprawie Cresco Investigation GmbH (C-193/17). Wreszcie analizie poddano przyczyny, zakres oraz możliwe skutki podejścia, zgodnie z którym na unijną zasadę niedyskryminacji można się powołać wprost przed sądami krajowymi również w kontekście sporów między podmiotami prywatnymi. Natomiast we wnioskach końcowych wskazano ewentualne dalsze tendencje rozwojowe w zakresie bezpośredniej skuteczności unijnej zasady niedyskryminacji. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawia orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w których wskazał on na bezpośrednie zastosowanie art. 21, art. 31 ust. 2 oraz art. 47 Karty praw podstawowych UE (orzeczenia Egenberger, IR v JQ, Bauer i Max Planck). Zwraca uwagę na ograniczone znaczenie tej linii orzeczniczej ze względu na utrzymanie w niej argumentacji zawartej w orzeczeniu AMS, że tam gdzie w zapisie Karty jest odwołanie do "prawa i praktyk krajowych", taki zapis uniemożliwia bezpośrednie zastosowanie Karty. Zdaniem autorki skutek linii orzeczniczej wskazującej na bezpośrednie zastosowanie Karty zależy także od liczby i jakości pytań prejudycjalnych kierowanych przez sądy z danego państwa.(abstrakt oryginalny)
Przybliżono instytucję obywatelstwa europejskiego. Poruszono problemy dotyczące praw obywateli Unii i podwójnego obywatelstwa.
Większość Polaków, przekonanych o mocnych korzeniach polskiej europejskości, jest zdecydowanym zwolennikiem suwerennego państwa narodowego, które Unii Europejskiej powinno odstąpić jak najmniej swoich uprawnień. Jednak ze względu na trwające w obrębie UE procesy globalizacyjne i modernizacyjne, kandydaci na członków poddawani są silnym naciskom dostosowawczym, co może doprowadzić do zarzucenia idei silnej państwowości.
7
Content available remote Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej a konstytucja Europy
75%
Omówiono motywy prawne opracowania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, przebieg prac nad Kartą, moc wiążącą Karty i możliwość jej implementacji oraz treść normatywną Karty.
Kartę Praw Podstawowych (KPP) Unii Europejskiej uroczyście ogłoszono już prawie trzy i pół roku temu na szczycie szefów państw i rządów w Nicei 7 grudnia 2000 r. Prawa podstawowe są obecnie dobrze zakorzenione w toczącym się dyskursie o przyszłości UE, co można zawdzięczać w znacznej mierze wpływowi Karty na proces legislacyjny na poziomie unijnym i narodowym. Jednocześnie sama KKP ulega obecnie przeobrażeniom, których kierunku nie spodziewano się powszechnie w trakcie prac I Konwentu Europejskiego. Zmiany te wychodzą naprzeciw potrzebom obywateli państw członkowskich Unii, co ma szczególnie istotne znaczenie w świetle rozszerzenia ich grona do dwudziestu pięciu państw. (fragment tekstu)
Zamieszczono analizę porównawczą wybranych rozwiązań Karty Praw Podstawowych i Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Zdaniem autora przystąpienie Unii do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem regulującym współistnienie tych dwóch porządków prawnych. Szybkość tego procesu uzależniona będzie od zmian instytucjonalnych w samej Unii Europejskiej i dalszych losów idei Traktatu Konstytucyjnego. Zgodnie z opinią przewodniczącego ETPC, Luziusa Wildhabera, głównym zadaniem jest obecnie uniknięcie sytuacji, w której w łonie Unii i w „Wielkiej Europie" powstałyby dwa konkurujące i będące ze sobą w konflikcie systemy ochrony praw człowieka. Istnienie takiego układu niesie bowiem ryzyko osłabienia ogólnego poziomu ochrony i naruszenia prawnego bezpieczeństwa w tej dziedzinie.
W czerwcu 2003 roku przewodniczący Konwentu w sprawie przyszłości Europy, Valery Giscard d'Estaign, przekazał Radzie Europejskiej zawierający najważniejsze postanowienia projekt Traktatu ustanawiającego konstytucję dla Wspólnej Europy, powiększonej o 10 nowych państw. Największe zmiany Konwent zaproponował w odniesieniu do instytucji, procesu podejmowania decyzji oraz w sferze współpracy wojskowej. Zmierzają one do wzmocnienia pozycji państw dużych.
Celem opracowania jest przedstawienie i krytyczna ocena wyników prac Konwentu europejskiego związanych z ochroną praw człowieka. Konwent europejski ma za zadanie rozważyć kwestie, czy i w jaki sposób Karta Praw Podstawowych powinna być zawarta w Traktacie konstytucyjnym i czy Unia Europejska powinna przystąpić do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Poruszono również zagadnienie mechanizmów ochrony praw człowieka w Unii.
Przedstawiono czym jest Karta Praw Podstawowych i jakie przyświecają jej cele. Dokument ten jest traktowany przez niektórych jako zalążek przyszłej konstytucji UE (czy raczej traktatu konstytucyjnego). Podjęto próbę odpowiedzi na tytułowe pytanie, czy Karta jest w ogóle potrzebna i jakie ma znaczenie dla Polski, która ubiega się o członkostwo w UE.
Autor zauważa, że orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) dotyczy nie tylko spraw o naruszenie praw jednostki zawartych w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską (TWE) oraz aktach wspólnotowego prawa wtórnego, ale odnosi się również do praw przyznanych jednostkom w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej (KPP UE) i Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r. (EKPCz). W artykule autor skupił się na trzech obszarach: wolność i godność jednostki, prawo do dobrej administracji oraz prawa dotyczące wymiaru sprawiedliwości.
15
63%
Celem autorki jest odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest stworzenie jednolitego standardu ochrony przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną. Z tego względu zasadniczym przedmiotem artykułu jest analiza obowiązujących podstaw prawnych zarówno w powszechnym, jak i regionalnym systemie ochrony praw człowieka (m.in. Rada Europy oraz Unia Europejska).(abstrakt oryginalny)
As the adoption of the Hungarian simplified naturalisation scheme raised much tension both in the neighbouring countries of Hungary and in the main host countries of EU citizens, this paper summarises the nature of such reactions and the most frequent fears that EU states expressed. The main aim of the study is to show what effects a country's modification of its citizenship rules may have on the situations of other EU member-states and European Union citizens. The article also raises one practical aspect of the situation that evolved as a result of the answer by Slovakia to the Hungarian modifications - namely the ex lege withdrawal of Slovakian citizenship if a person acquires a new one from another country. It introduces in detail the free-movement aspects of ethnic Hungarians losing their Slovakian citizenship, while not leaving their homeland in Slovakia, arguing that people in such a situation may rightfully and immediately be eligible for permanent residence rights, which would provide them with a higher level of protection. (original abstract)
Artykuły zamieszczone w niniejszym numerze Biuletynu koncentrują się wokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Pełny wykaz artykułów znajduje się na stronie internetowej Biura Informacji Rady Europy: http://www.coe.org.pl/
W świetle art. 30 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej każdy pracownik ma prawo do ochrony w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia z pracy, zgodnie z prawem Unii oraz ustawodawstwami i praktykami krajowymi. Przedmiotem artykułu jest analiza wskazanego przepisu. Autor omawia zakres przedmiotowy i podmiotowy ochrony przed wypowiedzeniem, w tym status pracowników zatrudnionych terminowo. Zwraca uwagę na możliwości różnicowania statusu poszczególnych kategorii pracowników przez państwa członkowskie. Argumentuje, że art. 30 może stanowić samodzielną podstawę roszczeń. Omawia również tzw. protokół polsko-brytyjski w sprawie stosowania Karty oraz jego konsekwencje dla ochrony przed wypowiedzeniem w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problemy związane z prawem do dobrej administracji rozumianej jako kategorii prawnej, które składa się z dwóch aspektów. Po pierwsze uprawnienie obywatela, skonkretyzowane miejscowo i zindywidualizowane, skorelowane miejscowo i zindywidualizowane, skorelowane z obowiązkiem organu administracji publicznej oraz po drugie jako publiczne prawo podmiotowe, z którego można wyprowadzić skuteczne roszczenie prawne wobec organu administracji publicznej. Przedstawiono jedynie aspekt prawny omawianego prawa.
Nie wydaje się trafny pogląd, jakoby odstąpienie Polski od protokołu polsko-brytyjskiego możliwe było jedynie w drodze nowego protokołu, poddanego ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie. Prawo unijne ze swej natury jest prawem międzynarodowym publicznym, charakteryzującym się znacznym odformalizowaniem i swobodą działania państw. Nie ma żadnych przeszkód, aby te nieformalne procedury zastosować w odniesieniu do protokołu polsko-brytyjskiego. Tym samym wycofanie przez Polskę zastrzeżenia wyrażonego protokołem byłoby dopuszczalne na podstawie prawa umów międzynarodowych. Co więcej, nawet jeśli przyjąć, że procedura ratyfikacji przez wszystkie państwa byłaby konieczna, można byłoby wykorzystać w tym celu procedurę wejścia w życie protokołów czeskiego i irlandzkiego, łącząc je z odstąpieniem Polski od protokołu brytyjskiego. Wymaga to jedynie woli politycznej i odpowiednich decyzji oraz ustaleń w sferze wewnętrznej i na płaszczyźnie instytucji unijnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.