Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Chemical enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono założenia diagnozowania struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa oraz badanie rozczłonkowania przedsiębiorstwa na piony. Przedstawiono ocenę współmierności wewnętrznej budowy przedsiębiorstwa. Na koniec przedstawiono badanie formalnych parametrów struktury organizacyjnej.
2
Content available remote (Nie) pewność na otrzymanie dotacji Z perspektywy oceny eksperckiej
100%
W artykule podjęto próbę określenia czynników sukcesu projektu w świetle kryteriów oceny eksperckiej dokonywanej w oparciu o dokumentację projektową - z punktu widzenia doświadczenia ekspertów. Rozważania zawężono do tych konkursów, których adresatami są małe i średnie przedsiębiorstwa. Autorki mają świadomość, że różnorodność programów, złożoność dokumentacji konkursowej, odmienność struktury wniosków powoduje, że nie istnieje jeden optymalny schemat pozwalający skutecznie napisać wniosek o dofinansowanie. Jednak można wskazać szereg wskazówek o charakterze uniwersalnym, mogącym mieć zastosowanie w procesie ubiegania się o dotację. (abstrakt oryginalny)
W procesie zarządzania przedsiębiorstwem branży chemicznej niebagatelne znaczenie ma właściwe wyważanie aspektów ekonomicznych, ekologicznych oraz społecznych. Poza oczywistym polem swojej działalności, podmiot chemiczny musi stale być konfrontowany z problemami środowiskowymi, gdyż rosnąca zależność systemów ekonomicznych oraz społecznych od stanu środowiska jest niekwestionowaną cechą współczesności. Łączenie w jedną całość odbioru społecznego z aspektami ekologicznymi i polityką wytwórczą wiąże się z przepływem i przetwarzaniem dużej ilości różnorodnych informacji. Możliwe jest to jedynie w oparciu o system wspomagania decyzji. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy struktury organizacyjnej ZWCh "Chemitex-Wistom" w przekroju podstawowych zadań komórek organizacyjnych oraz występujących przy ich realizacji symptomów zaburzeń organizacyjnych. W wyniku analizy uznano za zasadne przeprowadzenie szeregu zmian zarówno w organizacji wewnętrznej przedsiębiorstwa jak i w merytorycznej treści pracy szeregu komórek funkcjonalnych, zwłaszcza sfery zarządu. Projektowane zmiany ilustruje treść artykułu oraz załączone projekty schematów organizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Emisja zanieczyszczeń do powietrza jest tematem poruszanym w dyskusji publicznej od kilku lat. Zagadnienie zyskało na istotności po wprowadzeniu limitów na emisję przez instytucje Unii Europejskiej. Dla wszystkich państw członkowskich, w tym również dla Polski oznaczało to konieczność wprowadzenia zmian w prowadzeniu działalności. W ostatnim czasie znaczenie zyskał aspekt emisji CO2 i powiązana z nim efektywność energetyczna. Celem niniejszego artykułu jest analiza sprawozdań z działalności zarządów spółek należących do sektora chemicznego i notowanych na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Publikacja zawiera analizę porównawczą fragmentów sprawozdań z lat 2016 i 2017 odnoszących się do ochrony środowiska, a w szczególności do aspektu emisji CO2 do atmosfery. Praca porusza kwestie ujawniania i sposobu prezentacji informacji o emisji CO2 przez wybrane spółki(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wykorzystanie koncepcji CSR w działalności przedsiębiorstw sektora chemicznego
75%
Wdrożenie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu stało się zjawiskiem powszechnym w wielu branżach, w tym także w przedsiębiorstwach sektora chemicznego, których funkcjonowanie wiąże się z dużym obciążeniem, a czasami wręcz zagrożeniem dla środowiska. Wiele firm podejmuje działania mające na celu minimalizowanie uciążliwego wpływu na środowisko, jednak ich efekty nie są satysfakcjonujące. Celem artykułu było omówienie działań wybranych firm z sektora chemicznego, realizowanych w ramach koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, w kontekście wpływu tego typu przedsiębiorstw na stan środowiska.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa podchodzą bardzo ostrożnie do zarządzania strukturą kapitału. Jej zmiana wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Określenie zakresu analizy struktury kapitału wspomagające decyzje finansowe zmierza do określonego, pożądanego dla niej poziomu wskaźników struktury kapitału, czyli takich, które będą służyć maksymalizacji wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Wymagają one dokonania wyboru adekwatnego dla danego przedsiębiorstwa wskaźnika lub oraz prób określania dla tych wskaźników wielkości wzorcowych umożliwiających dokonanie ocen. Wyniki tych analiz powinny służyć podejmowaniu przez kierownictwo właściwych decyzji finansowych. Niezmiernie ważną sprawą jest nabycie umiejętności praktycznego wdrażania wyników przeprowadzonych analiz w celu korekty działań przedsiębiorstwa. W badanym sektorze nawozowym trudno dostrzec wyraźne zainteresowanie większym wykorzystaniem pozytywnego efektu dźwigni finansowej, a zatem nie jest też kształtowana optymalna struktura kapitału zgodnie z założeniami dźwigni finansowej. Rzadko w praktyce mamy do czynienia ze "złotą zasadą finansowania".(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka SA, która należy do czołówki polskiego rynku farb i lakierów. Omawia historię firmy, jej ofertę, kierunki ekspansji, politykę jakości, najbliższe plany. Krótko przedstawia także polski rynek farb i lakierów.
Przedstawiono przesłanki współdziałania przedsiębiorstw w terytorialnym zgrupowaniu przemysłu w aglomeracji krakowskiej. Omówiono zmiany stopnia integracji przemysłu w aglomeracji krakowskiej. Na koniec przedstawiono kierunki racjonalizacji powiązań produkcyjnych badanych przedsiębiorstw.
Nabywca potrzebuje odpowiedniego pokierowania jego kontaktem na szeroko rozumianym rynku. Przeważnie nie zna większości towarów przeznaczonych do konsumpcji i natrafiłby na poważne trudności, gdyby sam chciał sprawdzić, jakie dobra znajdują się na rynku, gdzie można je kupić i czy odpowiadają one jego wyobrażeniom. Konieczny jest w związku z tym określony sposób komunikowania się producentów, handlu i konsumentów. Tę ważną rolę spełnia między innymi reklama. Jest ona najbardziej widocznym i silnie oddziałującym na nabywców instrumentem promocji, który służy zarówno do zapowiadania pojawienia się na rynku nowego produktu, jak i do podtrzymywania i umacniania jego pozycji.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodykę postępowania organizatorskiego zastosowany w toku badania i usprawniania struktury organizacyjnej dużego., zatrudniającego około 8000 osób, przedsiębiorstwa przemysłu chemicznego. (abstrakt oryginalny)
12
63%
W artykule przedstawiono problematykę wdrożenia systemu zarządzania opartego na filozofii procesowej na praktycznym przykładzie przedsiębiorstwa chemicznego. W tym celu dokonano ogólnego przeglądu najistotniejszych koncepcji zarządzania procesowego w naukach o organizacji i zarządzaniu, a także prześledzono ewolucję podejścia procesowego od reengineeringu (Business Process Reengineering, skr. BPR) do zarządzania procesami biznesowymi (Business Process Management, skr. BPM). Opisano ponadto modele organizacji procesowej stosowane w praktyce.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie: a) ewolucji prezentacji ekologicznych aspektów działalności przedsiębiorstw w raportach środowiskowych; b) celów i korzyści wynikających z ujawniania informacji na temat proekologicznych działań podmiotów; c) wytycznych sporządzania raportów środowiskowych, które zyskały największą popularność w praktyce; d) sposobów prezentacji działań proekologicznych w największych fi rmach energetycznych i chemicznych działających w Polsce.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja i analiza dominującej kategorii motywów zaangażowania inwestycyjnego niemieckich firm chemii budowlanej w Polsce, zdefiniowanie preferowanej przez nie formy wejścia na rynek chemii budowlanej w Polsce oraz ocena trwałości podjętych inwestycji. Podstawą analizy były badania empiryczne przeprowadzone metodą ankietową w Niemczech w 2018 roku. Uzyskane wyniki stanowią wyjściowy zbiór informacji dla dalszych badań weryfikacyjnych i porównawczych. (fragment tekstu)
Purpose: The article presents a set of indicators for assessing the effectiveness of an energy management system (EnMS) based on the authors' own research findings. Design/methodology/approach: The work uses qualitative methods such as systematic review of literature, analysis of the content of existing documentation, participatory observation and self-observation. Findings: The literature on the subject features few publications dedicated specifically to energy management systems. Moreover, no practical solutions with a set of practical metrics to be applied in the regular process of realising energy programs and goals exist. Hence, the authors propose a model of assessment. Practical implications: The set of indicators presented in the article offers good practical value and high application and adaptation potential. The model may be applied in individual businesses in the chemical sector or as a benchmarking tool in capital groups or a group of entities demonstrating functional connections. Consisting of the universal part (indicators for goals and processes) and the sector-relevant indicators, the model may be adapted for use in other sectors through appropriate corrections for the sector-relevant criteria. Originality/value: The assessment model presented in the article fills a publication void and represents an innovation. It is intended for use in managing and supervising energy-related activities in various organisations. It shall prove of assistance to system users and auditors alike.(original abstract)
Purpose: The main aim of the article is to explore sustainable development activities undertaken by the chemical companies in Poland. Three research objectives were established: (1) identification of key Sustainable Development Goals (SDGs) for chemical companies, (2) identification of activities related to each of the three ESG (Environmental, Social, Governance) elements in chemical companies, and (3) linking specific SDGs and ESG elements in the case of the chemical industry. Design/methodology/approach: To achieve the aim of the article, the content analysis was used. Documents of chemical companies regarding sustainable development were analyzed, i.e. strategies, policies and reports. Findings: Firstly, the analysis of strategies and policies allowed to identify 13 key SDGs for the Polish chemical companies. Secondly, analysis of the reports, allowed the discovery of numerous activities of the chemical companies in the environmental, social and governance areas. Finally, the links between specific SDGs and ESG elements in the chemical sector were presented. Practical implications: The paper contributes to the better understanding of the chemical companies' sustainable development activities. In terms of practical implications, the results could guide chemical companies in the development of their ESG strategies. Originality/value: The review of the literature has shown that problems such as SDGs and ESG in the context of the chemical industry have rarely been addressed so far. The links between SDGs and ESG in the chemical industry have also not been studied. To the best knowledge of the author, this is one of the first known studies to investigate the SDGs and ESG issues in chemical companies in Poland. The article is intended for researchers and practitioners interested in the sustainable development issues. (original abstract)
Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka w najbliższych miesiącach dołączy do spółek giełdowych. Ma już w swojej ofercie ponad 160 produktów i zatrudnia blisko 500 osób.
Celem głównym artykułu była ocena polityki zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie przemysłu chemicznego w latach 2002-2006. Dla zrealizowania tego celu zastosowano podstawowe metody i narzędzia służące ocenie realizowanej przez przedsiębiorstwo wewnętrznej polityki zarządzania płynnością finansową, wykorzystując następujące metody badawcze: analiza wskaźnikowa (badanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu statycznych metod pomiaru płynności finansowej), metoda analizy opisowej (tą metodą zostały opracowane materiały dotyczące zagadnień teoretycznych z zakresu płynności finansowej oraz charakterystyka działalności przedsiębiorstwa i jego otoczenia), metoda tabelaryczna oraz graficzna (posłużyły do zilustrowania kształtowania się wielkości wskaźników płynności finansowej). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest empiryczne zbadanie mechanizmu dźwigni finansowej w odniesieniu do rentowności kapitału własnego analizowanych przedsiębiorstw. Na przykładzie siedmiu spółek z sektora chemicznego i pięciu spółek z sektora sieci handlowych funkcjonujących w gospodarce rynkowej w warunkach polskich została podjęta próba zdiagnozowania mechanizmu dźwigni finansowej wraz z oceną jej wpływu na rentowność kapitału własnego. W badaniu przyjęto hipotezę: jeżeli w przedsiębiorstwie występuje zjawisko dźwigni finansowej, to wpływa ona pozytywnie na rentowność kapitału własnego. Weryfikację hipotezy badawczej przeprowadzono za pomocą analizy finansowej. W tym celu zastosowano trzy niezależne metody badawcze. Pierwsza wykorzystuje stopień dźwigni finansowej, druga uwzględnia wskaźnik rentowności kapitału zainwestowanego, trzecia bada wpływ przyrostu kapitału obcego na zmianę poziomu rentowności kapitału własnego. Do przeprowadzenia analizy wykorzystano roczne dane finansowe z lat 2014-2017. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszych czasach zapewnienie działalności o wysokiej wydajności, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i stworzenie długoterminowych perspektyw to problemy każdej firmy, niezależnie od obszaru jej działania. Rozwój aktualnej strategii opartej na wiedzy pozwala osiągnąć bardzo dobre wyniki zarówno w bieżącej działalności, jak i w perspektywie długoterminowej. W obecnych warunkach rynkowych i branżowych przedsiębiorstwa wydobywające surowce mineralne, w tym także z sektorów górniczego i chemicznego, są narażone na wiele czynników i zdarzeń, które powodują silne turbulencje w otoczeniu. W artykule scharakteryzowano turbulencje środowiskowe typowe dla przedsiębiorstw górniczych i chemicznych, zidentyfikowano również ich poziom. Rozważono istniejące metody analizy strategicznej oraz zasugerowano nowe sposoby jej rozwoju. Dodatkowo dla przedsiębiorstwa Uralkali przeprowadzono analizę interesariuszy i analizę GAP.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.