Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Chemical kinetics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Do najważniejszych materiałów samozapalnych należą: węgiel brunatny i kamienny, łupki palne, argilllty oraz łupki węglowe i bitumiczne, torf, rudy siarczkowe, węgiel drzewny, sadza, trociny, bawełna, ziarno, siano, natłuszczone szmaty i saletra. Wprawdzie utlenianie koncentratów rud siarczkowych tlenem powietrza może doprowadzić do ich zapłonu tylko w wyjątkowych okolicznościach, tym niemniej Istnieją liczne doniesienia o ich samonagrzewaniu powodującym szereg zagrożeń np. podczas transportu morskiego, co uzasadnia podjęcie przeprowadzonych badań.
Dobór odpowiedniej metody i parametrów procesu suszenia umożliwiają matematyczne modele, w oparciu o które można analizować kinetykę zmian zawartości wody i temperatury w materiale suszonym oraz czynniku suszącym, a jednocześnie za pomocą obliczeń symulacyjnych poszukiwać optymalnego czasu trwania tego procesu i zużycia energii. W pracy przedstawiono, zaprojektowane i wykonane przez autorów pracy, stanowisko laboratoryjne umożliwiające wyznaczenie dynamiki zmian suszenia biomasy w zależności od parametrów wejścia. Parametrami tymi są: temperatura powietrza zasilającego oraz masy powietrza przepływającego przez suszony materiał. Dodatkowo stanowisko umożliwia pomiar temperatury złoża w sześciu dowolnie wybranych przez prowadzącego badania miejscach oraz dodatkowo temperatury powietrza wchodzącego i opuszczającego kosz zasypowy a także jego wilgotności. W celu ułatwienia sterowania i obsługi stanowiska zainstalowano w komputerze autorskie oprogramowanie napisane w języku Delphi, które na bieżąco archiwizuje zarejestrowane dane.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Suszenie w złożu fluidalnym cząstek adhezyjnych
100%
Artykuł poświęcony jest procesowi suszenia kulistych cząstek jonowymiennych w złożu fluidalnym, przy wykorzystaniu mieszania mechanicznego w trybie okresowym. Podjęto próbę udowodnienia pozytywnego wpływu mieszania mechanicznego w złożu fluidalnym na całkowity czas mieszania. Zaprojektowano również parametry mieszadła (kształt, wymiary, prędkość, itp.) dla skupisk cząstek wytworzonych w początkowym okresie suszenia. Przeprowadzono kontrolę kinetyki suszenia w pierwszym i drugim okresie suszenia. Celem pracy była ocena wpływu mieszania mechanicznego na badany proces suszenia. Przeprowadzone pomiary i obliczenia sugerują, że zastosowanie zaproponowanego mechanizmu mieszania może z powodzeniem skrócić o 50 % czas mieszania cząstek jonowymiennych w przeciwieństwie do tradycyjnego kształtu bez mieszadła. Wyniki obliczeń potwierdzają przewidywany proces suszenia badanych cząstek w pierwszym etapie suszenia. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule poruszono problematykę formowania tlenków azotu w procesie spalania gazu ziemnego. Przeanalizowano wpływ wybranych parametrów spalania na udział NO, N2O i NO2 w produktach spalania. Spośród wielu czynników determinujących tworzenie się NOx wybrano dwa, a mianowicie temperaturę i czas przebywania w strefie najwyższych temperatur, uznając je jako szczególnie istotne. Za pomocą komercyjnego oprogramowania CHEMKIN-PRO dokonano szczegółowej analizy absolutnej szybkości NOx dla różnych temperatur spalania. Ponadto, sporządzono ścieżkę formowania ww. związków. Zasadniczym celem badań jest analiza wpływu wybranych parametrów procesu spalania, takich jak temperatura, na formowanie termicznych tlenków azotu, ze szczególnym uwzględnieniem chemii procesu. Wykorzystanie metod numerycznych do przewidywania produktów spalania, m.in. NOx, jest niezwykle istotne w aspekcie ekologicznym i ekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cyfrowy system pomiaru przewodności elektrycznej roztworów. Wyniki pomiarów zapisywano za pomocą polskiej maszyny drukarskiej ERD-102.
Miary rozmaitych cech jakości ulegają zmianom podczas transportowania, przechowywania i wreszcie podczas użytkowania produktów. Zmiany miar mogą następować w wyniku przemian prostych (o mechanizmach prostych) bądź przemian (i mechanizmów) złożonych. W przypadku procesów chemicznych, a także wielu procesów innego rodzaju szybkość zmian miar opisuje się najlepiej modelami przyczynowo-skutkowymi, uwzględniającymi czynniki o istotnym znaczeniu w mechanizmie, pod warunkiem zastosowania odpowiednich miar. W artykule mówiono afiniczną przekształcalność krzywych i funkcji (przemiana prosta), finiczną przekształcalność krzywych sigmoidalnych i odwrotnie sigmoidalnych oraz afiniczną przekształcalność krzywych (przemiany złożone). Sprawdzanie tożsamości mechanizmów przemian złożonych, a także i mechanizmów zmian miar cech na drodze matematycznej wymaga podjęcia dalszych opracowań.
Zastosowanie kinetyki chemicznej do badania trwałości produktów pozwala na dokładne i stosunkowo szybkie określenie wartości tego parametru oraz czynników od których zależy. W pracy zaprezentowano metodykę badań okresu trwałości siarczku cynkowego na podstawie stałych prędkości utleniania. Trwałość związku obliczono w zależności od temperatury i wilgotności.
9
Content available remote Suszenie kalarepy metodą mikrofalową w warunkach obniżonego ciśnienia
75%
Procesowi suszenia mikrofalowo-próżniowego poddano kalarepę, warzywo zawierające cenne mikroelementy oraz witaminy(B1, B2, B6, C) i kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy. Celem pracy było wyznaczenie kinetyki suszenia kalarepy, określenie skurczu suszarniczego, wyznaczenie kinetyki rehydracji jak również określenie maksymalnej temperatury nagrzewania materiału. Materiał został poddany procesowi suszenia mikrofalowo-próżniowego przy ciśnieniu 2-4 kPa i mocy mikrofal na poziomie 240, 360 i 480 W. Kalarepa pokrojona została w kostkę o wymiarze 10 mm. Przeprowadzone badania pozwoliły na stwierdzenie, że w kinetyce suszenia dla wszystkich trzech mocy mikrofal można wyróżnić dwa okresy suszenia. Okres stałej szybkości suszenia opisany równaniem liniowym, który kończył się wraz z osiągnięciem uk=4 kg·kg-1 i okres zmiennej szybkości suszenia opisany równaniem wykładniczym. Końcowy objętościowy skurcz suszarniczy kształtował się na poziomie 70%.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ocena cech jakościowych peletów wytworzonych z biomasy roślinnej
75%
Przedstawiono wyniki badań wartości opałowej, gęstości nasypowej i współczynnika trwałości kinetycznej peletów wytworzonych z biomasy roślinnej. Do procesu zagęszczania użyto słomy pszennej, słomy rzepakowej, słomy kukurydzianej, siana łąkowego oraz otrąb pszennych, odpadów zbożowych i rzepakowych przyjmując odpowiednie ich udziały procentowe. Rozdrobnione surowce zagęszczano przy użyciu peleciarki z jednostronną matrycą płaską i napędzanymi rolkami zagęszczającymi. Metodyka badań obejmowała pomiary gęstości nasypowej i współczynnika trwałości kinetycznej wytworzonych peletów. W zależności od rodzaju surowca i przyjętego składu uzyskane pelety charakteryzowały się zróżnicowaną wartością opałową, gęstością nasypową i współczynnikiem trwałości kinetycznej. Wartość opałowa peletów wahała się w przedziale od 16,1 do 17,5 MJ*kg-1. Gęstość nasypowa peletów zawierała się w granicach 322,65 do 566,97 kg*m-3. Z kolei współczynnik trwałości kinetycznej peletów mieścił się w zakresie od 86,6 do 98,5%. Najkorzystniejsze efekty procesu wytwarzania peletów uzyskano podczas zagęszczania rozdrobnionej słomy kukurydzianej oraz słomy pszennej z sianem łąkowym (po 50% surowców), natomiast mniej korzystne w przypadku zagęszczania słomy rzepakowej, kukurydzianej i otrąb pszennych (po 33,3% surowców) oraz słomy rzepakowej, kukurydzianej, odpadów zbożowych i rzepakowych (po 25% surowców).(abstrakt oryginalny)
Badano kinetykę tworzenia polimerycznych cząsteczek i rozdział monomerów akrylowych pomiędzy roztwór i cząsteczki polimeru w trakcie szczepionej polimeryzacji monomerów akrylowych ze skrobią. Liczba cząsteczek poliakrylowych wzrastała w pierwszym etapie polimeryzacji rozpuszczanych monomerów. W drugim etapie polimeryzacji liczba tych cząsteczek utrzymywała się na stałym poziomie. Stężenie adsorbowanego monomeru malało w trakcie polimeryzacji. Stężenie monomeru w fazie zdyspergowanej było wyższe niż w roztworze. Zaproponowano matematyczny model uwzględniający szybkość polimeryzacji agregację rodników oligomerowych i ich zmiany konformacyjne oraz adsorpcję monomeru w cząsteczkach polimerów. W oparciu o wyniki doświadczeń obliczono niektóre stałe procesu. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozwijana była struktura cylindrycznych i pierścieniowych ziaren karbonizatu w reakcji z parą wodną. Mezo- i mikroporowatą strukturę aktywatów o różnym stopniu przereagowania oceniano na podstawie izoterm adsorpcji/desorpcji azotu. Obliczono parametry struktury mikroporowatej z równania Dubinina-Raduszkiewicza, powierzchnię mezoporów metodą Dollimore'a i Heala oraz wymiar mikroporów z równania Horvatha i Kawazoe. Wyniki badań tekstury wykazały, że bardziej jednorodną strukturę mikroporowatą i lepsze właściwości mechaniczne mają ziarna węgla aktywnego o kształcie pierścieniowym. (abstrakt oryginalny)
Procesy akceleracji i odpowiadające im krzywe (szybkość reakcji narasta w czasie) są bardzo rozpowszechnione w przypadku przemian produktów spożywczych. W artykule omówiono możliwości opisu krzywych akceleracji modelami podawanymi w literaturze problematykę stosowania miar w kinetyce (w skrócie) oraz funkcje akceleracji.
Kinetyczna ważkość cech wiąże się ściśle z wyznaczaniem okresu gwarancji w warunkach normalnego użytkowania oraz w metodach przyspieszonych. Ważkość cech jest bardzo złożonym problemem teoretycznym i praktycznym. Liczni autorzy zaproponowali w tym przedmiocie rozmaite rozwiązania, te jednak nie są w pełni zadowalające. Powodem jest przede wszystkim to, że ważkość poszczególnych cech zależy w dużym stopniu od subiektywnej oceny użytkownika, od sposobu wykorzystania wartości użytkowej towaru, od kosztów wytworzenia, które nie zawsze idą w parze z wartością użytkową. (...) W zupełnie nowym i to w znacznie korzystniejszym świetle przedstawia się ważkość cech, jeśli spojrzeć na problem kinetycznie. Okazuje się, że ważkość poszczególnych cech, ale cech użytkowych, można wyznaczyć z dużą dokładnością na drodze kinetycznej. (fragm. tekstu)
Celem artykułu jest wypełnienie luki i ukazanie, że szybkość średnia może okazać się przydatną zwłaszcza w odniesieniu do przemian odwzorowanych krzywymi przedstawionymi na rysunkach - przemiany o szybkości odwzorowanej nieliniowo. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono kinetykę zużycia kompozytowych gradientowych powłok, w których podstawowym typem struktury są warstwowe, matrycowe wtrącenia, poddane obciążeniom statycznym i dynamicznym, wywołanych siłami tarcia ślizgowego lub tocznego. Pokazano, że powłoki gradientowego typu z nano kompozytową osnową i równomiernie rozłożonymi w niej makro wtrąceniami, cechują się wysoką odpornością na zużycie. Optymalną, dla stykających się powierzchni poddanym znacznym obciążeniom przy tarciu ślizgowym, jest dyspersyjnie umocniona osnowa, , zawierająca wtrącenia związane z metaliczną osnową i przejściową strefą dyfuzyjnego współdziałania.(abstrakt oryginalny)
17
75%
This paper outlines the recent studies on the application of photocatalysis using semiconductors, with modified titanium dioxide (TiO2) in the process of reducing chemical contamination of surface and ground waters. During the last forty years, an increasing interest in catalysts of this type is noticeable. Hence, a wide range of methods of TiO2 modifications have been proposed so far by using its various polymorphs, composites with metals and non-metals and polymer-coatings or impregnating it with dyes that effectively absorb sunlight.(original abstract)
Synthetic food dyes (E102, E104, E110, E122, E124, E132, E133) were concentrated by solid phase extraction on aminopropyl modified silica with aqueous sodium hydroxide or selected amines as eluents. Ponceau 4R (E124) was used as the model dye in the studies of the elution step. The recoveries of E124 differed depending on the eluent and ranged from 76% (AMP) to over 90% (TEA, imidazole, NaOH). Diluted aqueous triethanolamine (TEA) was found to be a suitable eluent for E124 but other dyes were eluted more effectively with NaOH. The solid extraction process was combined with UV/VIS spectroscopy to quantify synthetic dyes in drinks and OTC pharmaceutical tablets. The SPE-UV/VIS spectroscopic method was validated in terms of linearity, accuracy (recovery of dyes from spiked preparations), precision (repeatability, intermediate precision) and limits of detection/quantification. The method was found sufficiently fast, easy and reliable for the routine control of dyes in these types of products.(original abstract)
W reakcji metylowania 3-/4-chlorofenylo/-1-hydroksy-1-metylomocznika siarczanem dwumetylowym w rozpuszczalniku wodnometylowym i w obecności wodorotlenku sodu powstaje 3-/4-chlorofenylo/-1-metoksy-1-metylomocznik, ważny środek chwastobójczy zwany monolinuronem. W podanych warunkach zachodzą równolegle reakcje uboczne alkalicznej solwolizy siarczanu dwumetylowego, w wyniku których następuje obniżenie wydajności procesu. Szybkość reagowania siarczanu dwumetylowego (v) opisuje równanie: V=Vm+Vs'. gdzie Vm-szybkość zużywania siarczanu w reakcji metylowania,Vs'-szybkość zużywania siarczanu w ubocznej reakcji alkalicznej solwolizy.Celem pracy jest znalezienie równania kinetycznego opisującego szybkość metylowania hydroksymocznika (Vm).(fragment tekstu)
W artykule autorka przedstawiła badania nad szybkością spalania wolnej gliceryny. Okazuje się, że wolna gliceryna spala się najszybciej spośród wszystkich składników takich tłuszczów jak na przykład: olej rzepakowy czy olej sojowy. W tej sytuacji stało się także ważne określenie rozpuszczalności gliceryny w tłuszczach. W niniejszym opracowaniu autorka podaje rezultaty badania rozpuszczalności gliceryny w oleju rzepakowym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.