Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Childlessness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Women's Feelings about Childlessness in Two Pro-Natalist Countries
100%
This article focuses on women's feelings in regard to being childless/childfree in two pro-natalist countries-Lithuania and Poland. The article is based on semi-structured interviews conducted in Lithuania (N = 40) and Poland (N = 31) in 2017-2018. Comparing the experiences of two generations of women, the article reveals how social pressure functions as a mechanism of social exclusion in both countries. The analysis of circumstantial childlessness showed two ways in which women constructed their narratives: feeling normal (which prevailed in the older generation), and having ambivalent or negative reactions (which was prevalent in the narratives of both generations). The most intense emotions were revealed by women who had not had children for physiological reasons, while those women who had chosen not to have children faced strong pressure from the social environment. (original abstract)
2
75%
Zjawisko dobrowolnej bezdzietności staje się coraz bardziej widoczne we współczesnym świecie, przyczyniając się do problemu starzenia się społeczeństw. W literaturze wskazano wiele motywów dobrowolnej bezdzietności. Celem badania była identyfikacja motywów dobrowolnej bezdzietności wśród polskich kobiet na podstawie analizy komentarzy zamieszczanych w Internecie. Analiza wskazała na funkcjonowanie dziewięciu motywów, które stanowią: pragnienie wolności, potrzeba spokoju i samotności, niechęć do poświęceń/wzięcia na siebie dodatkowej odpowiedzialności, nielubienie dzieci, lęk przed ciążą i porodem, lęk przed potencjalną chorobą dziecka, motywy środowiskowe, brak instynktu macierzyńskiego oraz złe doświadczenia z dzieciństwa. Motywy te mogą być sklasyfikowane w trzech kategoriach.(abstrakt oryginalny)
Spadek dzietności, jaki dokonał się w drugiej połowie XX wieku, właściwy przemianom opisywanym przez teorię drugiego przejścia demograficznego, jest jednym z głównych obszarów zainteresowania badaczy zajmujących się przemianami reprodukcji ludności. Istotnym mechanizmem odpowiedzialnym za spadek dzietności jest odraczanie decyzji prokreacyjnych, a co za tym idzie wzrost średniego wieku rodzenia pierwszego dziecka. Przyczyny tego zjawiska zostały dosyć dobrze rozpoznane i opisane przez demografów, co pozostaje w kontraście do zdecydowanie mniejszej liczby opracowań poświęconych konsekwencjom odraczania przez kobiety decyzji prokreacyjnych. Stąd głównym celem niniejszego artykułu jest opisanie, w jaki sposób odraczanie przez kobiety decyzji prokreacyjnych i towarzyszący temu spadek płodności mogą wpływać na możliwość realizacji intencji prokreacyjnych, dzietność zrealizowaną oraz obserwowaną dzietność. Pojęcie płodności oznacza przy tym zdolność do poczęcia oraz donoszenia płodu i może być stosowane wymiennie z pojęciem potencjału prokreacyjnego. W pierwszej części artykułu analizowane są relacje między dzietnością planowaną a zrealizowaną w krajach charakteryzujących się niskimi współczynnikami dzietności i wysokim średnim wiekiem rodzenia pierwszego dziecka. Druga część tekstu koncentruje się na definicji najważniejszych pojęć oraz przedstawia teoretyczną perspektywę wpływu zmian płodności według wieku na możliwość realizacji zamierzeń prokreacyjnych. W części trzeciej przedstawione są analizy mające na celu określenie dynamiki zmian płodności kobiet i jej związku z możliwością realizacji zamierzeń prokreacyjnych. Analizy te zostały przeprowadzone na podstawie danych badania ankietowego "Rodziny, Generacje i Płeć Kulturowa" (GGS-PL) zrealizowanego w Instytucie Statystyki i Demografii SGH (Kotowska i Jóźwiak 2011). Podsumowanie i dyskusja rezultatów zawarte w części ostatniej pozwalają odnieść uzyskane wyniki do szerszego kontekstu obejmującego, między innymi, zjawisko bezdzietności. (fragment tekstu)
Badania społeczne prowadzone w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce dowodzą, że rośnie popularność i znaczenie alternatywnych form życia rodzinnego i coraz mocniej ujawniają się niekorzystne zmiany demograficzne determinowane niechęcią młodych ludzi do posiadania większej liczby potomstwa lub w ogóle niechęcią do posiadania dzieci. W kraju ta sytuacja dotyczy przede wszystkim Opolszczyzny. Podtrzymuję zatem diagnozę dotyczącą przemian systemu wartości opolskiej młodzieży z 2007 r. i na podstawie wyników badań pilotażowych z 2014 r. formułuję uzupełniającą hipotezę, że być może mamy na Opolszczyźnie do czynienia z "pułapką niskiej dzietności" polegającą na ukształtowaniu nowych wzorców dzietności (jednodzietność i bezdzietność) wynikających przede wszystkim z przemian społecznej świadomości, stylu życia i wartości życiowych. Stan katastrofy demograficznej na Opolszczyźnie wymaga, w moim przekonaniu, konieczności przeprowadzenia reprezentatywnych badań empirycznych wśród młodego pokolenia i opracowania socjologicznego studium dotyczącego "fenomenu niskiej dzietności" w regionie jako uzupełnienia założeń opolskiej "Specjalnej Strefy Demograficznej".(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wykształcenie par a (bez)dzietność w Polsce
63%
Celem pracy jest zbadanie w jaki sposób kształtuje się dzietność par w Polsce w zależności od profilu edukacyjnego obojga partnerów, określonego na podstawie poziomu wykształcenia kobiety i mężczyzny w związku. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na możliwe różnice w uwarunkowaniach tych zachowań w populacji bezdzietnych i rodziców. Analizie zostanie poddane zarówno potomstwo całkowite par, które zakończyły już reprodukcję, jak i dotychczasowa liczba dzieci par w wieku zdolności rozrodczej. Pozwoli to ująć potencjalne zmiany rozważanych zależności w czasie. W konsekwencji, możliwe stanie się udzielenie odpowiedzi na pytania o wpływ równości bądź nierówności poziomu wykształcenia partnerów na kształtowanie się bezdzietności i wielkości rodziny w Polsce w ciągu ostatnich kilku dekad. (fragment tekstu)
Podjęto próbę wskazania przyczyn zmniejszania się w Europie poziomu dzietności. Uwagę skoncentrowano na ewolucji tego zjawiska w XX w. oraz na uwarunkowaniach określających poziom bezdzietności wymuszonej i dobrowolnej.
Celem artykułu jest przedstawienie na podstawie badań prowadzonych przez pracowników i współpracowników GUS ewolucji bezdzietności kobiet w XX wieku w Polsce, charakterystyki kobiet bezdzietnych oraz czynników warunkujących powstrzymywanie się zamężnych kobiet od wydawania na świat potomstwa.
Na podstawie przeprowadzonego badania można zauważyć, że łódzka młodzież akademicka pamięta o polskim Papieżu i jego nauczaniu, jednak nie we wszystkich aspektach życia rodzinnego i partnerskiego podziela jego poglądy. Jest jednak bezsprzecznie dużym sukcesem Jana Pawła II, że pozytywny wpływ jego nauki na swoje życie zadeklarowało blisko 20% osób bezwyznaniowych i niewierzących oraz niemal połowa respondentów przyznających się, że do Kościoła nie chodzą wcale lub chodzą tylko z okazji uroczystości rodzinnych. Polski Papież przekonywał zatem nierzadko tych, którzy nie byli przekonani do instytucji, którą on reprezentował. Dlatego nie dziwi fakt, że większość łódzkich studentów zaliczyłaby siebie do "pokolenia JPII". (fragment tekstu)
Objective: This study aims to reconstruct the Griffi n dynasty's response to the existential threat posed by their childlessness, examining it through the lens of funerary prints. It seeks to understand the communication methods employed and assess their effectiveness. Research concept and methods: The analysis focuses on the dynasty's image crisis, utilizing funeral sermons, orations, and literature on crisis communication. Conclusions: The demise of the Duchy of Pomerania in 1637 highlights the early modern state's vulnerability to biological factors, particularly the fertility of its ruling class. The absence of heirs posed a signifi cant risk of political upheaval, as evidenced by Pomerania's eventual territorial division and loss of political sovereignty in 1648. The Griffi n dynasty and their advisors adeptly communicated the threat of their lineage's extinction to the Pomeranian populace. They endeavored to mitigate the societal unrest this revelation caused by rallying their subjects around shared values such as history and Lutheranism. They also implied collective guilt by suggesting that the princes' childlessness was a divine punishment for the people's sins. Their communication strategy, incorporating established patterns, framing, biblical references, metaphors, and rhetorical devices, aimed to preserve the dynasty's reputation and legacy. Notably, they highlighted their achievements, such as legal reforms, the founding of the University of Greifswald, the Stettin Pedagogical College, the endorsement of Lutheranism as the 'true faith', and their stewardship of the Church, to secure a favorable historical remembrance. Cognitive value: This article explores the Griffi n dynasty's childlessness as a crisis scenario, analyzing the communication strategies employed to maintain the dynasty's image.(original abstract)
Cel i tezy: rekonstrukcja reakcji na zagrożenie wymarcia dynastii Gryfitów przez pryzmat druków funeralnych. Próba uchwycenia sposobów komunikacji i oceny jej skuteczności. Koncepcja i metody badań: analiza kryzysu wizerunkowego dynastii na podstawie kazań i oracji funeralnych oraz literatury dotyczącej komunikacji kryzysowej. Wnioski: zamknięta w 1637 r. historia Księstwa Pomorskiego dowodzi, jak bardzo państwo wczesnonowożytne było zależne od biologii i jak ważnym problemem była płodność dynastów. Brak potomstwa oznaczał wysokie ryzyko wystąpienia kryzysu politycznego, w przypadku Pomorza zakończonego rozbiorem jego terytorium i utratą samodzielnego bytu politycznego (1648). Gryfi ci oraz ich doradcy prowadzili rzetelną politykę informowania społeczeństwa pomorskiego o zagrożeniu wymarciem rodu. Podejmowali działania mające zminimalizować wywoływane przez ten fakt emocje społeczne, polegające na mobilizowaniu poddanych wokół wartości wspólnych (historia, luteranizm), a także na przypisywaniu im współodpowiedzialności za kryzys bezdzietności książąt poprzez narzucenie interpretacji, że jest ona karą Boga za ich grzechy. Tworzyli komunikaty oparte na stałych schematach, ramach interpretacyjnych (framing), przykładach biblijnych, metaforach, figurach retorycznych. Strategie komunikacyjne służyły ochronie i ratowaniu wizerunku dynastii, a poprzez akcentowanie jej dorobku (prawo, Uniwersytet w Greifswaldzie, szczecińskie Pedagogium, wprowadzenie luteranizmu jako "prawdziwej wiary", opieka nad Kościołem) - także w oczach przyszłych pokoleń. Wartość poznawcza: artykuł jest próbą spojrzenia na bezdzietność Gryfitów jako na sytuację kryzysową. Przeanalizowano w nim sposoby komunikowania i ratowania wizerunku dynastii.(abstrakt oryginalny)
11
63%
Artykuł podejmuje problematykę przyczyn zjawiska dobrowolnej bezdzietności w Polsce z perspektywy genderowej. Stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o wpływ mikrospołecznych uwarunkowań - sposobów rozumienia i realizowania kobiecości i męskości - na niepodejmowanie roli rodzicielskiej. Część pierwsza tekstu obejmuje analizę społeczno-kulturowego kontekstu w badaniach nad intencjonalną bezdzietnością. Część druga zawiera prezentację wyników badań jakościowych, realizowanych techniką wywiadu grupowego i indywidualnego z osobami bezdzietnymi. Wyniki analiz wskazują, iż współcześnie mamy do czynienia z przemianami kulturowych skryptów tożsamości płci. Jednak to kobiety, częściej niż mężczyźni, dokonują reinterpretacji definicji kobiecości/męskości, kwestionując rolę rodzicielską. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Diverse paths into childlessness over the life course
63%
Childlessness is rarely an outcome of a single decision or can be attributed to one particular reason. Remaining childless should rather be seen as a process influenced by continuously changing context and by many choices that individual makes in various life spheres over the life course. Previous studies focused on the effect of accumulated experience of life events on a probability to have no children. Such an approach does not allow for capturing a whole variety of different roads to childlessness that are postulated in the literature. Our paper aims at filling this gap by applying an exploratory approach of sequence analysis. We employ it on Polish and Italian data to reconstruct the major life course trajectories of childless women and to reveal the complexity of life paths leading to childlessness.(original abstract)
Głównym celem prezentowanego badania było określenie wpływu czynników biologicznych na możliwość realizacji zamierzeń prokreacyjnych. W większości społeczeństw krajów rozwiniętych dwoje dzieci jest najczęściej deklarowaną liczbą potomstwa. Deklaracje te pozostają w sprzeczności z obserwowanymi współczynnikami dzietności, które na ogół nie osiągają wartości bliskej poziomu, który gwarantuje zastępowalność pokoleń. Różnica między dzietnością planowaną a zrealizowaną jest najczęściej tłumaczona za pomocą wpływu czynników ekonomiczno-społecznych. Zaprezentowana analiza podejmuje próbę wyjaśnienia różnicy między dzietnością planowaną a zrealizowaną za pomocą czynników o charakterze biologicznym. Podstawowym czynnikiem wyjaśniającym jest tu spadek płodności biologicznej wraz z wiekiem. Zatem, uwzględniając współczesny wzorzec dzietności charakteryzujący się rosnącym wiekiem rodzenia pierwszego dziecka czynniki biologiczne mogą mieć co raz większe znaczenie. Podstawowa hipoteza badawcza głosi, iż wraz ze wzrostem średniego wieku rodzenia pierwszego dziecka powinno obserwować się wydłużanie tzw. czasu oczekiwania na ciążę. W celu weryfikacji postawionej hipotezy wykorzystane zostały dane zgromadzone w badaniu GGS-PL. Wyniki badań pokazują, iż mamy do czynienia z istotnym wydłużeniem się czasu oczekiwania na ciążę dla kobiet w wieku 35 lat i więcej. Wyniki te zdają się potwierdzać zaobserwowany w innych badaniach spadek płodności biologicznej. Wyniki analiz dyskutowane są w kontekście takich konsekwencji późnego macierzyństwa jak niepłodność, bezpłodność, bezdzietność a także wpływ decyzji prokreacyjnych na ogólny poziom dzietności. (abstrakt oryginalny)
W przedstawionym artykule postanowiono przyjąć, że w okresie 1999- 2005 prawdopodobieństwa pierwszych i drugich urodzeń zmieniać się będą zgodnie z funkcją kwadratową, a prawdopodobieństwa trzecich urodzeń - liniowo. Wydaje się, że otrzymana prognoza jest dość wiarygodna, przynajmniej jeśli chodzi o kierunek zmian. W dalszej przyszłości, jeśli utrzymałyby się przewidywane wartości prawdopodobieństw urodzeń, dzietność całkowita mogłaby jeszcze nieco wzrosnąć. Zwiększona liczba urodzeń pierwszych pociąga bowiem za sobą wzrost liczby urodzeń dalszych kolejności.(abstrakt oryginalny)
The connection between fertility of parents and their children has been investigated many times over the past century. It seems to be insignificant among pre-transitional populations, but becomes more important over time, especially in developed countries. Following Pearson's example, it was widely adopted to use simple correlation analyses in such studies. In this study we will present how to use more advanced statistical models and methods to determine the occurrence and strength of examined relationships. Thus, we aim to investigate the intergenerational transmission of fertility in contemporary populations (in the case of the mother-daughter relation in Austria) using the zero-inflated Poisson regression model. Using this model in fertility analysis allows us to treat childlessness as a qualitatively different state with possibly different determinants than parenthood (regardless of the number of children). Bayesian inference in this study enables us to obtain covariates' distributions as well as distributions of covariates' nonlinear functions (including their uncertainty) and allows us to incorporate our prior knowledge. (original abstract)
Analiza badań CBOS z 2013 roku ukazuje, że szczęście rodzinne zajmuje pierwsze miejsce wśród wartości, jakimi Polacy kierują się w życiu. Deklaracje te jednak nie przekładają się na życie rodzinne. Celem pracy było ukazanie związków pomiędzy bezdzietnością z wyboru, a zachowaniami konsumpcyjnego stylu życia wśród mieszkańców wsi i miast. Badania przeprowadzono wśród 120 studentów Budownictwa, Rolnictwa, Socjologii i Zdrowia Publicznego, wykorzystując metodę sondażu diagnostycznego w ramach której zastosowano autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki autorek dotyczące aktualnie najważniejszej wartości w życiu respondentów są zbliżone do wyników badań wśród opinii społecznej. Zdecydowana większość ogółu respondentów widzi siebie w roli rodzica w wieku 26-30 lat, jednak znaczny odsetek studentów pojawienie się dziecka w ich życiu w obecnej chwili postrzega jako zagrożenie prokreacyjne. Opinia studentów pokrywa się z najczęstszą obecnie przyczyną bezdzietności z wyboru, czyli rodzicielstwem odraczanym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.