Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Choice theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł jest poświęcony prezentacji i dyskusji wybranych procedur estymacji parametrów w modelach dyskretnych wyborów. Przedstawiono wpływ poziomu agregacji danych na postać modelu i metodę estymacji parametrów. W szczególności omówiono wybrane modele dyskretnych wyborów i metody estymacji parametrów na poziomie indywidualnym, segmentowym i zagregowanym. (fragment tekstu)
Praca ma charakter przeglądowy. Głównym jej celem jest przedstawienie szeregu wybranych zagadnień i twierdzeń dotyczących modelowania wyborów grupowych. Większość prezentowanych wyników autor przedstawił już we wcześniejszych publikacjach. Oryginalna jest uwaga, że funkcję grupowego wyboru można zdefiniować, opierając się na minimalizacji rozrzutu w sposób równoważny, na mocy twierdzenia 3, z innymi definicjami grupowego wyboru opartymi na maksymalizacji wagi lub minimalizacji sumy odległości. (fragment tekstu)
W 1951 roku Arrow udowodnił dość niezwykłe twierdzenie, które brzmi prawie jak paradoks. Przy prawie naturalnych warunkach nałożonych na funkcję przypisującą preferencje grupy preferencjom indywidualnym, funkcja ta jest rzutem (projekcją). Oznacza to, że preferencja grupy nie jest nigdy kompromisem, który różni się od preferencji poszczególnych członków grupy, lecz zawsze zgadza się z jakąś indywidualną preferencją. Może się nawet zdarzyć, że wszyscy oprócz jednego osobnika mają jednakowe poglądy, jednak nawet i w tym przypadku funkcja wyboru Arrowa przypisuje ten indywidualny pogląd całej grupie. Powszechnie uważa się, że każda grupa ma w swoich szeregach dyktatora, którego gusta są narzucane całej grupie; a to czy ktoś staje się dyktatorem zależy od liczby porządkowej. Jednakowoż, taka sytuacja nie jest zjawiskiem naturalnym w odniesieniu do społeczeństw demokratycznych. A zatem należy szukać innych rozwiązań. W niniejszym artykule opisano propozycje takiego właśnie rozwiązania, którym może być funkcja optimum wyboru grupowego.
W artykule przedstawiono oszacowanie z dołu wagi dowolnej pary alternatyw preferencji maksymalnej. Autor podaje zastosowanie ekonomiczne otrzymanych rezultatów.
Artykuł poświęcony jest twierdzeniu A.K. Sena o niemożliwości skonstruowania funkcji grupowego wyboru przy pewnych naturalnych założeniach oraz pewnej funkcji grupowego wyboru, którego w maksymalnym stopniu uwzględnia indywidualne preferencje.
Przedstawiono występującą w teorii i praktyce zarządzania antynomię postaw: racjonalistycznej i humanistycznej. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czym powinien kierować się człowiek w swojej działalności? Omówiono strukturalizm reprezentowany przez C. Levi-Straussa i J. Piageta oraz poglądy K.P. Poppera na temat dylematów człowieka czynu praktycznego.
7
Content available remote Samorząd terytorialny w ujęciu wybranych koncepcji teoretycznych
75%
Samorząd terytorialny jest trwałym elementem współczesnych państw demokratycznych. Jego powołanie uzasadniane jest efektywniejszą od scentralizowanej, dostawą dóbr i usług publicznych. Zasadność przeprowadzenia procesów decentralizacji terytorialnej i powołania samorządu terytorialnego można odnaleźć w różnych koncepcjach teoretycznych, wśród których szczególne miejsce zajmuje teoria federalizmu fiskalnego. W artykule podjęto problem teoretycznego uzasadnienia powołania samorządu terytorialnego i przyznania mu samodzielności. Artykuł ma charakter teoretyczny i poglądowy. Realizacja przyjętego celu wymagała zastosowania metody typowej dla nauk społecznych - analizy literatury. Przeprowadzone badania literaturowe pozwoliły na wskazanie roli samorządu terytorialnego w realizacji zadań publicznych oraz zasadności przyznania mu samodzielności w ujęciu koncepcji teoretycznych. W artykule przeanalizowano wybrane celowo koncepcje teoretyczne odnoszące się do znaczenia samorządu terytorialnego, a mianowicie: teorię federalizmu fiskalnego, teorię wyboru publicznego oraz teorię lokalizmu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie podstaw teoretycznych, obszarów zastosowań oraz oprogramowania wykorzystywanego w przeprowadzanych badaniach preferencji konsumentów za pomocą metod wyborów dyskretnych. (fragment tekstu)
We show that any choice correspondence which satisfies the weak Pareto criterion and the Majority property must violate the no-spoiler condition. Subsequently we strengthen the weak Pareto criterion. We show that if the number of criteria or individuals or states of nature is odd, then there is no choice correspondence which satisfies this strengthened version of weak Pareto criteria, Majority property and no-loser spoiler condition. However if the number of criteria/individuals/states of nature is even, we need two more properties to ensure the impossibility result. The first of these two properties is top neutrality. The second property is top anonymity. (original abstract)
10
Content available remote Economics and Economic Order of Societies
75%
Bazując na zaproponowanym przez J. Buchanana rozróżnieniu pomiędzy myśleniem w ekonomii w ramach teorii wyboru oraz analizą w kategoriach wymiany i koordynacji, twierdzimy, że Hayekowska koncepcja porządku ekonomicznego ma znaczny potencjał poznawczy i może być owocnie stosowana w badaniach wielu ważnych zjawisk społeczno-ekonomicznych. W celu uzasadnienia tego twierdzenia, wykorzystujemy koncepcję porządku ekonomicznego do analizy zjawiska transformacji systemowej, a także do określenia relacji pomiędzy porządkiem ekonomicznym a normami moralnymi. Artykuł ma następującą strukturę. Część I zawiera uwagi wprowadzające. W części II zostały zwięźle zaprezentowane dwa systemy myślenia ekonomicznego: teoria wyboru oraz analiza w kategoriach wymiany i koordynacji. Część III przedstawia koncepcję porządku ekonomicznego, jej źródła, relację do pojęcia Ordo Szkoły Freiburskiej, oraz J. Buchanana ujęcie rynku i wymiany. Z kolei w części IV pojęcie porządku ekonomicznego zostało zastosowane do analizy: a) transformacji systemowej jako zmiany w sferze instytucji formalnych i nieformalnych oraz w ich odzwierciedleniu w subiektywnej sferze gospodarujących podmiotów; b) relacji pomiędzy porządkiem ekonomicznym a normami moralnymi. Część V zawiera konkluzje. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, jak wykorzystanie funkcji użyteczności ogranicza ekonomistów i modele ekonomiczne. Jest to praca krytyczna wobec funkcji użyteczności, ale nie wobec ekonomii matematycznej. Zastosowanie matematyki w ekonomii to znacznie szerszy temat i ten artykuł nie ma być wkładem do dyskusji. Część pierwsza artykułu jest poświęcona krótkiemu omówieniu najważniejszej części historii rozwoju funkcji użyteczności - od Williama Stanleya Jevonsa do Roberta Hicksa. Część druga charakteryzuje funkcję użyteczności - podstawowe założenia, krzywą obojętności, sposób podejmowania decyzji przez osobę. W części trzeciej omówiony został mechanistyczny charakter podejmowania decyzji przez osobę opisaną funkcją użyteczności. Część czwarta dotyka kwestii subiektywności faktów, niepewności oraz problemów, jakie tworzą dla analizy ekonomicznej. Część piąta wyjaśnia, jak mechanistyczny opis procesu podejmowania decyzji wpływa negatywnie na teorię firmy. W artykule zostały wykorzystane metoda analizy pojęć oraz porównanie funkcji użyteczności z analizą metody werbalnej. (fragment tekstu)
Podstawowym pytaniem w zakresie grupowego wyboru jest sposób urzeczywistnienia upodobań społeczności czy też jej części uczestniczącej w ankiecie, wyborach lub innej formie głosowania, w postaci konkretnego jednego rozwiązania. Omówiono twierdzenie Arrowa – skonstruowaną funkcję, która zadanemu układowi preferencji indywidualnych podporządkowuje pewną preferencję zwaną grupowym wyborem.
Przedmiotem rozważań niniejszej publikacji jest problematyka dotycząca rozwoju e-administracji, szczególnie w zakresie wykorzystania narzędzi e-partycypacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w krajach UE ukazuje wizję e-administracji wpływającej istotnie na aktywność obywateli w procesach podejmowania decyzji oraz na stan demokracji. Problematyka ta z punktu widzenia rozwoju koncepcji ekonomicznych wiąże się istotnie z teorią wyboru publicznego. Kluczowym celem niniejszego artykułu było wykazanie związków między teorią wyboru publicznego a rozwojem e-administracji, zwłaszcza w zakresie rozwoju koncepcji e-partycypacji. Drugim celem, wspierającym analizę teoretyczną, było pokazanie zasięgu problemu e-partycypacji w krajach UE. Do realizacji tego celu wykorzystano dane empiryczne pokazujące aktywność obywateli w kontaktach z władzami publicznymi za pośrednictwem Internetu oraz mierzące stopień e-partycypacji w krajach UE.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przybliżone zagadnienia związane z teorią wyboru konsumenta w odniesieniu do ekonomii behawioralnej, wyjaśniono w nim znaczenie ekonomii behawioralnej (nauki o zachowaniach ekonomicznych) wobec zagadnień wyboru ekonomicznego dokonywanego przez konsumenta i podkreślono zjawisko komplementarności obu dziedzin. Ponadto podjęto próbę teoretycznego wyjaśnienia efektu rygla w mikroekonomii poprzez wykorzystanie narzędzi proponowanych przez ekonomię behawioralną (EB). W tym celu wykorzystano m.in. zjawisko ograniczonej racjonalności, alternatywny model wyboru, jakim jest teoria perspektywy i jej implikacje, oraz efekty ramowania i kotwiczenia zaczerpnięte z nauk behawioralnych. Zastosowanie ekonomii behawioralnej w teorii wyboru konsumenta to naturalne rozwinięcie obu dziedzin, które w odmienny sposób opisują te same problemy - kwestie wyborów i decyzji podejmowanych przez konsumenta. Klasyczna teoria wyboru konsumenta poprzez ekonomiczną logikę pomija psychologiczne aspekty wyboru związane z ułomnością ludzkiej natury w obliczu problemu decyzyjnego. Natomiast ekonomia behawioralna, skupiając się na szeroko rozumianym zachowaniu, podkreśla znaczenie wymienionych aspektów i tłumaczy je, wychodząc poza schemat cena-wybór-dochód. EB duże znaczenie eksplanacyjne zawdzięcza także odejściu od uproszczonego modelu homo oeconomicus - prezentuje sylwetkę konsumenta, którym kierują również pobudki pozaekonomiczne. Z przeprowadzonych rozważań wynika, że wykorzystanie ekonomii behawioralnej zwiększa możliwości wyjaśnienia zagadnień, o których ekonomia głównego nurtu nie traktuje lub uznaje je za mniej istotne.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są metodologiczne podstawy teorii wyboru publicznego jako jednego z dominujących współcześnie podejść do badania redystrybucyjnej aktywności władzy publicznej. Rozważone zostały przede wszystkim zagadnienia dotyczące specyfiki podejmowania decyzji redystrybucyjnych oraz koncepcja medianowego wyborcy.(abstrakt oryginalny)
Jedna z metod wyłaniania optymalnej preferencji grupowej jest maksymalizacja jej indeksu względem układu preferencji indywidualnych. Konstrukcja taka została zaproponowana w 1999 r. przez A. Smoluka w kontekście optymalizacji w sensie Condorceta. W prezentowanym artykule dokonuje się modyfikacji pozwalającej na otrzymanie preferencji optymalnej w sensie Bordy.(abstrakt oryginalny)
W artykule zredukowano problem grupowego wyboru do zadania wyznaczenia środka ciężkości. Wprowadzono funkcję grupowego wyboru, która w maksymalnym stopniu uzgadnia wybór całej populacji z wyborami indywidualnymi. Bardzo ważnym pojęciem jest wyróżnienie stałej granicznej rozdzielającej te dwie sytuacje.
W artykule przedstawiono problematyką grupowego wyboru. Kenneth Arrow jako pierwszy podjął próbę jej sformalizowania. Podstawowym pytaniem w tym zakresie jest sposób urzeczywistnienia upodobań społeczności - czy też jej części uczestniczącej w ankiecie, wyborach lub innej formie głosowania - w postaci konkretnego jednego rozwiązania.
Autor przyjął postulat utożsamiający jakość z relacją preferencji. Jakość jest preferencją. Cecha jakościowa jest preferencją liniową.
20
75%
W opracowaniu podjęto próbę wyjaśnienia powszechności funkcjonowania centralnych rejestrów wyborców w innych krajach poddając analizie porównawczej zasady funkcjonowania rejestrów, podstawy prawne oraz przykłady systemowych rozwiązań. Na tym tle dokonano przeglądu ogólnych zasad funkcjonowania rejestrów wyborców na świecie. Bardziej szczegółowo przedstawiono funkcjonowanie rejestrów wyborców w 15 wybranych krajach Europy oraz podjęto próbę wyjaśnienia czy są to rejestry centralne. Na tle rozwiązań w innych krajach omówiono także założenia koncepcji wprowadzenia centralnego rejestru wyborców w Polsce oraz przedstawiono szacunkowe koszty jego wdrożenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.