Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Choroby cywilizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia o sobie, świecie oraz związku tych poglądów z reagowaniem na świat (Mroczkowska, Ziółkowska, Cwojdzińska, 2007). CBT pierwotnie nazywana była BT - terapią behawioralną i koncentrowała się na ludzkich zachowaniach. Litera C została dodana kilka lat później kiedy dostrzeżono istotny wpływ myśli na problemy psychologiczne (Eifert,Heffner, 2008). Podejście to ma pomóc zmienić negatywne myślenie o sobie, wadze, wyglądzie, oczekiwaniach, konfliktach, relacjach z innymi (Mroczkowska, Ziółkowska, Cwojdzińska, 2007). W tym celu stosuje się model A-B-C, który umożliwia odnalezienie błędnych kół zachowania. Opisuje on związek pomiędzy zdarzeniami wywołującymi myśli, samymi myślami i ich konsekwencjami. (fragment tekstu)
Otyłość jest aktualnie uważana za jeden z najbardziej krytycznych problemów zdrowotnych na świecie. Z każdym rokiem dotyczy on rosnącej populacji w krajach europejskich, również w Polsce. Istnieje wiele dowodów na wpływ otyłości na inne jednostki chorobowe, takie jak cukrzyca typu II, choroba niedokrwienna serca, nowotwory. Styl życia, w połączeniu z szybkim rozwojem nowych technologii, powoduje, że ludzie stają się wygodniejsi, chętniej jedzą poza domem, często wprowadzając do swojego życia diety zawierające nadmierną ilość energii. Zła dieta w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej jest głównym czynnikiem prowadzącym do nadwagi i otyłości. Celem artykułu było przedstawienie wybranych aspektów otyłości, tj. czynników na nią wpływających, jej rodzajów, metod leczenia oraz skutków.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Nadwaga i otyłość - ogólnoświatowa epidemia
75%
Otyłość jest uznawana za jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzkości. Do oceny stopnia otyłości oraz przedstawienia rozkładu danych antropometrycznych wykorzystuje się m.in. siatki centylowe, wskaźnik BMI, pomiary obwodu talii i bioder etc. Ze względu na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie wyróżnia się dwa typy otyłości: androidalny i gynoidalny. Typ androidalny stwarza znaczne ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego. Oprócz czynników genetycznych, do rozwoju otyłości prowadzi przedłużający się w czasie dodatni bilans energetyczny, któremu sprzyjają nieprawidłowe nawyki żywieniowe, mała aktywność fizyczna i problemy natury psychiczno-emocjonalnej. Występowanie nadwagi czy otyłości uzależnione jest również od płci i wieku. Otyłość stwarza ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego, wystąpienia cukrzycy typu II, chorób układu oddechowego, endokrynologicznego, stłuszczenia wątroby, schorzeń układu kostno-stawowego, nowotworów i zaburzeń psychicznych. Leczenie uwarunkowane jest od wieku oraz od stopnia nadwagi czy otyłości. Podstawowym celem terapii jest zmniejszenie a następnie utrzymanie masy ciała oraz leczenie i zapobieganie dalszym skutkom otyłości. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Comparative Analysis of Coronary Angioplasty Delays.
75%
Najlepsze wyniki zabiegu angioplastyki wieńcowej uzyskuje się, jeżeli czas od wystąpienia bólu do zabiegu nie przekracza 3 godzin. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2012 roku czas od przybycia do szpitala lub nawiązania kontaktu z placówką opieki zdrowotnej do napełnienia balonu nie powinien przekraczać 90 minut dla pierwotnej PCI (60 minut, gdy pacjent trafia do szpitala w ciągu 120 minut od wystąpienia objawów lub trafia bezpośrednio do szpitala, w którym wykonuje się PCI). (abstrakt oryginalny)
5
75%
Celem pracy była analiza wybranych determinant chorób wśród pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej.(fragment tekstu)
6
Content available remote Otyłość jako globalna epidemia XXI wieku
75%
W 2014 r. na świecie żyło 641 mln dorosłych ludzi otyłych, w tym 375 mln kobiet oraz 266 mln mężczyzn, z czego około 55 mln [dorosłych] osób cierpiało na skrajną otyłość, zagrażającą ich życiu. W wielu krajach otyłość przybrała rozmiary epidemii. Niniejsze studium jest refleksją autorów nad otyłością - zwłaszcza w kontekście pedagogiki zdrowia, będąc zarazem uzupełnieniem myśli naszych poprzedników. Tekst ten jest prezentacją otyłości, jako choroby / stanu chorobowego i jako źródła innych chorób, nadto zaś jest próbą opisu problematu otyłości, jako globalnej epidemii XXI wieku. (abstrakt oryginalny)
Od lat 70. ubiegłego wieku coraz większą uwagę poświęca się modelowi budowania świadomości zdrowotnej ludzi. Istnieje wiele koncepcji i definicji świadomości zdrowotnej (ang. health literacy) oraz modeli pomiaru wielkości tego pojęcia. Podejmowane są również próby porównywania poziomów świadomości zdrowotnej społeczeństw w różnych krajach. Celem poniższego artykułu jest przybliżenie pojęcia świadomości zdrowotnej pacjenta oraz pokazanie na przykładzie dostępnych autorkom opracowania analiz, jaki jest poziom świadomości zdrowotnej wśród polskiego społeczeństwa oraz jakie instrumenty mogą być wykorzystywane do zwiększania tego poziomu. Jak pokazują wyniki analiz przeprowadzonych na materiale zgromadzonym podczas realizacji programu "Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego" oraz badań ankietowych przeprowadzonych w ramach programu "Comparative Report of Health Literacy in Eight EU Member States. The European Health Literacy Survey HLS-EU", w społeczeństwie polskim systematycznie wzrasta świadomość zdrowotna.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Spożycie mięsa a choroby cywilizacyjne
75%
Mięso i przetwory mięsne, wnosząc do diety właściwości odżywcze i funkcjonalne, mogą być równocześnie przyczyną chorób cywilizacyjnych. Do podstawowych chorób cywilizacyjnych należy zaliczyć: otyłość, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową i wrzodową, schorzenia alergiczne. Otyłości nie należy rozpatrywać jako następstwa jedzenia mięsa lub małej aktywności fizycznej, chociaż są to czynniki sprzyjające powstaniu tego schorzenia. Ostatnio pojawiają się doniesienia naukowe sugerujące, że za otyłość odpowiadają bakterie żyjące w jelicie cienkim, szczególnie dwie grupy - Bacteroidetes i Firmicutes. U osób otyłych w przewadze występują bakterie z grupy Firmicutes. Zagrożeniem drugiej połowy XX w. okazały się tzw. choroby prionowe oraz skażenia truciznami. W organizmach ludzi i zwierząt diagnozuje się obecność około pięćdziesięciu trucizn, w tym piętnastu dioksyn i furanów. Obróbka termiczna i długoterminowe przechowywanie źle zabezpieczonych produktów mięsnych sprzyjają utlenianiu zawartych w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych, co zmniejsza ich przydatność do spożycia. Stosowanie soli do konserwowania i poprawy smakowitości mięsa może być szkodliwe dla organizmu. Azotany używane do peklowania mięsa, a szczególnie powstające w trakcie obróbki termicznej nitrozoaminy przekształcają hemoglobinę w methemoglobinę, co powoduje zaburzenia w układzie krążenia u ludzi. Związki te przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych. Obróbka termiczna mięsa, szczególnie w wysokiej temperaturze sprzyja powstawaniu związków o działaniu kancerogennym, takich jak aminy heterocykliczne i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Najwyższe koncentracje związków o działaniu kancerogennym wykrywane są w produktach mięsnych przypalonych w czasie smażenia lub pieczenia. Problemem jest skażenie mięsa wirusami, bakteriami oraz pasożytami, które mogą być dla cz łowieka przyczyną chorób odzwierzęcych. Choroby pasożytnicze (włośnica, toksoplazmoza, tasiemczyca) stanowią w dalszym ciągu duży problem epidemiologiczny. Coraz częściej reakcją organizmu człowieka na występujące w mięsie i wyrobach mięsnych związki są alergie.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Antyoksydanty w profilaktyce i terapii cukrzycy typu II
75%
Stres oksydacyjny w cukrzycy jest skutkiem wysokich stężeń glukozy i kwasów tłuszczowych. Odgrywa istotną rolę w patogenezie cukrzycy i jej powikłań. Jego patogenne działanie polega między innymi na hamowaniu syntezy insuliny w trzustkowych komórkach beta i hamowaniu przeniesienia sygnału insulinowego w komórkach docelowych. Działanie to przyczynia się do rozwoju insulinooporności oraz indukowania zmian w ścianach naczyń krwionośnych prowadzących do powikłań cukrzycy. Stwierdzono działanie antydiabetyczne takich przeciwutleniaczy, jak: witamina E, karotenoidy, różne polifenole. Właściwości przeciwutleniające wykazują rośliny lecznicze stosowane w medycynie ludowej różnych stron świata, dzięki czemu wiele z nich wykazuje działanie antydiabetyczne. (abstrakt oryginalny)
Żywność funkcjonalna, otrzymywana przez wzbogacanie typowych wyrobów spożywczych, w biologicznie aktywne substancje albo łączenie składników zgodnie ze specjalnie zaprojektowanym składem odżywczym (designer food), ma za zadanie zapobiegać lub leczyć choroby cywilizacyjne. W organizmie człowieka, żywność funkcjonalna powinna, ulegać takim samym jak żywność tradycyjna procesom fizjologicznym, związanym z percepcją sensoryczną, jedzeniem, trawieniem, wchłanianiem i wykorzystaniem w procesach metabolicznych, nie zaburzonym wysoką zawartością biologicznie aktywnych substancji. Z punktu widzenia ekotrofologii, można zaakceptować tylko produkty spożywcze otrzymane z surowców naturalnych, nie poddawanych modyfikacjom genetycznym, bogatych w substancje biologicznie aktywne, a wzbogacane jedynie w probiotyki. Natomiast w przypadku żywności projektowanej, istnieje niebezpieczeństwo powstawania błędów żywieniowych prowadzących do chorób, podobnie jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej żywności o niezrównoważonej wartości odżywczej. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie danych literaturowych omówiono potencjalne prozdrowotne działanie biologicznie aktywnych nieodżywczych składników diet (BANS), zaliczanych do grupy "phytochemicals", m.in., polifenoli, fitynianów, sulfidów, glukozynolanów i inhibitorów proteaz. Scharakteryzowano ponadto szacunkową wielkość spożycia tych związków w przeciętnej diecie w Polsce. Wyniki licznych doświadczeń in vitro oraz mniej licznych doświadczeń in vivo wskazują, że BANS mogą odgrywać ważna rolę w zmniejszeniu ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym choroby niedokrwiennej serca i nowotworów. Stwierdzono, że dotychczasowe informacje o wielkości przeciętnego spożycia i prewencyjnym działaniu poszczególnych BANS są fragmentaryczne, wymagające pilnych badań.(abstrakt oryginalny)
Badania epidemiologiczne ujawniają stały wzrost odsetka osób z nadmierną masą ciała. Otyłość, nazywana epidemią XXI wieku, implikuje wiele poważnych skutków zdrowotnych i jest czynnikiem ryzyka dla niezakaźnych chorób przewlekłych. Z roku na rok wzrasta świadomość społeczna dotycząca zagrożeń, jakie niosą ze sobą choroby cywilizacyjne, oraz jak ważna jest ich profilaktyka. Sposób odżywiania jest jednym z modyfikowalnych elementów stylu życia, wpływających istotnie na stan zdrowia. Coraz większa świadomość zdrowotna i dbałość o zdrowie Polaków kreuje popyt na produkty stanowiące ofertę sklepów ze zdrową żywnością. Firma BIOżywczy, w ślad za tendencjami w sposobie odżywiania, oferuje produkty podzielone na cztery zasadnicze kategorie: zdrowa żywność, produkty ekologiczne, naturalne kosmetyki i "eko" środki czystości. Sklep wykorzystuje media społecznościowe do kontaktu z aktualnymi i potencjalnymi klientami. Atrakcyjność oferty sklepu BIOżywczy wynika nie tylko z uwarunkowań popytowych, ale również z zastosowania nowoczesnych form komunikacji marketingowej i możliwości dokonywania zakupów przez Internet. (abstrakt oryginalny)
13
63%
Przedstawiono model matematyczny wiążący obwód talii (lt) z obwodem w biodrach i masą tłuszczu w talii (mt). Ów model jest oparty o podstawowe zależności geometryczne dla pierścienia kulistego oraz wyniki badań doświadczalnych polegających na pośrednim pomiarze całkowitej masy tłuszczu i masy tłuszczu wisceralnego metodą bioimpedancji oraz pomiaru obwodu talii (lt) i obwodu w biodrach (lb) przy pomocy ergonomicznej taśmy mierniczej do pomiaru obwodów. Wyniki obliczeń obwodu talii (lt) wykonane na podstawie tego modelu są zgodne w 4% korytarzu błędu z wynikami pomiarów dla mężczyzny uczestniczącego w eksperymencie polegającym na redukcji masy ciała w oparciu o dietę nisko- cukrową. Wyniki badań są istotne z biomedycznego punktu widzenia.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Potrzeba regulacji zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych w żywności
63%
Duże spożycie izomerów trans kwasów tłuszczowych sprzyja rozwojowi chorób serca, miażdżycy czy też cukrzycy. Dotyczy to izomerów trans powstających w trakcie przetwarzania żywności, natomiast izomery występujące naturalnie w żywności nie wykazują tak niekorzystnego działania. W badaniach przeprowadzonych w latach 2004-2006 stwierdzono, że produkty spożywcze znajdujące się na polskim rynku zawierają stosunkowo dużo wytworzonych przemysłowo izomerów trans. Przykłady innych państw wskazują, że zmniejszenie zawartości tych składników w żywności (i tym samym w diecie) można osiągnąć przez odpowiednie regulacje prawne i/lub edukację konsumentów, co prowadzi do presji wywieranej na przemysł spożywczy, której skutkiem jest wprowadzenie na rynek produktów o obniżonej zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty i znaczenia oceny oddziaływania na zdrowie, wspomagającej podejmowanie decyzji inwestycyjnych oraz możliwości uznania jej za immanentny składnik, obowiązującej w Polsce oceny oddziaływania na środowisko. Definicja i zasady oceny zostały wprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia oraz rozwinięte m.in. przez Unię Europejską, lecz brakuje dotąd powszechnej, ujętej w przepisach procedury przeprowadzania takiej oceny (z wyjątkiem niektórych krajów). W Polsce podejmuje się pewne próby w tej dziedzinie. W artykule zwrócono m.in. uwagę na czynniki środowiskowe chorób cywilizacyjnych, z podziałem na negatywne oraz pozytywne. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Spatial Econometric Approach to Modelling of Selected Western Diseases
63%
Od lat kraje rozwinięte borykają się z epidemią wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycą, podwyższonym poziomem cholesterolu, czynnikami ryzyka związanymi z chorobami serca i układu krążenia, ale także z szeregiem zaburzeń psychicznych, począwszy od depresji, stanów lękowych, aż po stany kompulsywne. Te zagrożenia wiązano zazwyczaj z zamożnością kraju, jednak do 2008 roku związek między dochodem narodowym a chorobami cywilizacyjnymi nie miał jasnego potwierdzenia w literaturze przedmiotu. Co więcej, według Danaei nie stwierdzono żadnej zależności między dochodem narodowym a ciśnieniem krwi u mężczyzn, u kobiet zaś ciśnienie krwi było nawet wyższe w krajach biedniejszych. Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie pogłębionej analizy tej korelacji z użyciem narzędzi ekonometrii przestrzennej. Aspekt przestrzenny rozpowszechnienia chorób cywilizacyjnych nie wydaje się oczywisty, a zgodnie z naszą wiedzą nie jest szeroko opisywany w literaturze. Nasza analiza dotyczy procesów przestrzennych wybranych chorób cywilizacyjnych w regionach Unii Europejskiej. Badanie obejmuje 261 regionów NUTS 2 w latach 2003-2010. Stanowi ono analizę przestrzenną chorób układu krążenia oraz chorób psychicznych. Prezentowane w artykule podejście z zastosowaniem ekonometrii przestrzennej może stanowić istotny wkład w rozwój dziedziny epidemiologii chorób cywilizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono definicje niepełnosprawności, omówiono programy pomocy niepełnosprawnym, a następnie scharakteryzowano rynek pracy osób niepełnosprawnych oraz szanse znalezienia i utrzymania przez nich pracy.
18
Content available remote Probiotyki - efekty zdrowotne
63%
W opracowaniu omówiono korzystne działanie probiotyków na zdrowie człowieka, a szczególnie ich rolę w ograniczaniu ryzyka chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, otyłość, alergie. Oddzielny rozdział poświęcono bezpieczeństwu stosowania (spożywania) produktów probiotycznych. (abstrakt oryginalny)
Obecnie stosowane w Polsce metody diagnozy Fobii Społecznej można podzielić na dwie grupy: ustrukturyzowane lub luźne wywiady psychologiczne/psychiatryczne oraz kwestionariusze/skale/inwentarze służące do oceny objawów. Niniejszy artykuł przedstawia rzetelne metody diagnozy Fobii Społecznej, z uwzględnieniem ich specyficznych właściwości diagnostycznych. Na potrzeby artykułu termin Fobii Społecznej używany jest wymiennie z terminami Lęk Społeczny i Zaburzenie Lęku Społecznego, gdyż wszystkie terminy odnoszą się do poruszanego tematu i występują wymiennie w klasyfikacjach diagnostycznych, publikacjach naukowych i omawianych narzędziach diagnostycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest krytyczna analiza i próba oceny rozwiązań wprowadzonych do polskiego prawa pracy w celu ochrony interesu pracodawcy w czasie epidemii koronawirusa i wywołanego nią kryzysu ekonomicznego. Analizie poddano rozwiązania wprowadzone przez polskiego ustawodawcę w związku z epidemią koronawirusa w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Ze względu na krajową specyfikę tych rozwiązań artykuł nie zawiera odwołania do uregulowań obowiązujących w innych krajach. Przeprowadzona analiza wpisuje się jednak w szerszy nurt badań nad rozwiązaniami wprowadzanymi w prawie pracy w związku z epidemią podejmowanych na gruncie ustawodawstw poszczególnych państw europejskich. Autorka prezentuje tezę, że wprowadzone rozwiązania oceniane łącznie spełniły swój cel - pozwoliły pracodawcom przetrwać pierwsze półrocze stanu epidemii i przyczyniły się do ograniczenia wzrostu bezrobocia. Analiza poszczególnych przyjętych rozwiązań ukazuje jednak ich liczne mankamenty, w tym również dotyczące zgodności z prawem europejskim i Konstytucją RP. Wyniki badań mają charakter oryginalny, mogą być przyczynkiem do dalszych, bardziej pogłębionych badań naukowych oraz stanowić punkt odniesienia dla badań o charakterze prawnoporówawczym. Przyjęte wnioski wskazują również kierunki zmiany regulacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.