Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Church and social problems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł zawiera opis wizyty biskupów polskich w Brukseli i przeprowadzonych tam rozmów na temat przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.
Są to wypowiedzi Jana Pawła II o Europie i o miejscu Polski w zmieniającym swoje oblicze kontynencie. Papież omawia warunki jedności Europy, rolę przypadająca politykom, dyplomatom i rządom w dziele budowy Europy. Mówi też o roli Kościoła w pojałtańskiej Europie i w chwili obecnej.
W artykule zamieszczono skrót dwóch przemówień papieża. Przemówienie Jana Pawła II w Strasburgu, w którym potwierdził zainteresowanie i aprobatę Kościoła dla sprawy zjednoczonej Europy, wynikające z faktu, że chrześcijaństwo to wspólne dziedzictwo wszystkich jej narodów. Drugie przemówienie, na audiencji w Watykanie deputowanych do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli chrześcijańsko-demokratycznej Europejskiej Partii Ludowej.
Artykuł zawiera treść przemówienia Papieża, które skierował w dniu 15 maja 1985 r. do 2 tysięcy pracowników instytucji europejskich i ich rodzin zgromadzonych w gmachu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Artykuł omawia treść wystąpienia Jana Pawła II, wygłoszonego w Brukseli podczas swej apostolskiej podróży do Holandii, Luksemburga i Belgii 20 maja 1985 roku.
Katolicka nauka społeczna ujmuje człowieka jako podmiot w jego środowisku społecznym. Jedną z najważniejszych kategorii społecznych, które w tym kontekście podejmuje Jan Paweł II, jest praca człowieka jako akt twórczy, pozwalający na pełny rozwój człowieka jako osoby. Pracę ludzką rozpatruje w aspekcie jej relacji do własności, nauki, techniki. Zajmuje się rozwojem osoby ludzkiej w kontekście jej pracy. W artykule zwrócono uwagę na niektóre kwestie szczegółowe stanowiące nowe idee w katolickiej nauce społecznej, które zawdzięczamy Janowi Pawłowi II.
Postawione zagadnienie wpływu kard. Stefana Wyszyńskiego na społeczeństwo polskie zawiera wiele kwestii. Jedni będą tu widzieć kierunki oddziaływania kard. Wyszyńskiego na społeczeństwo stające wobec socjalistycznej rzeczywistości. Inni chcieliby dostrzec problem zainteresowania jego osobą Polaków, którzy wyrastali do swej dojrzałości w czasie pełnienia przez Prymasa Tysiąclecia godności kościelnej, albo także skalę przeniesienia postulatów przez niego głoszonych w obręb postępowania współczesnych mieszkańców. Z tych problemów skupię uwagę na drugiej sprawie. W prowadzonej analizie korzystano z kwerendy ówczesnej prasy katolickiej, ale gównie z rozmów przeprowadzonych z osobami zaangażowanymi w różne formy życia Kościoła katolickiego. Rozmówcami byli księża, siostry zakonne, osoby wspierające życie parafii. (fragment tekstu)
Wiesław Banach podejmuje próbę wyjaśnienia postępującej sekularyzacji Zachodu poprzez odwołanie się do aksjologii Maxa Schelera. Uważa bowiem, że wykorzystując zaproponowany przez niego język resentymentu, można łatwiej uchwycić istotę współczesnych problemów religijnych. Tego typu zaplecze teoretyczne pozwala mu udzielić odpowiedzi na pytania, jak resentyment oddziałuje w warunkach dominującej obecnie na Zachodzie hedonistycznej kultury i jaki ma to wpływ na sekularyzację. Autor przekonuje, że przywołanie kategorii resentymentu może nie tylko posłużyć do wskazania zewnętrznych źródeł sekularyzacji, czyli wypaczeń w postrzeganiu hierarchii wartości przez ludzi, ale także być użyteczne w zrozumieniu wewnętrznych, tj. instytucjonalnych przyczyn kryzysu chrześcijaństwa.(fragment tekstu)
Słowo "kryzys" od pewnego czasu zagościło na dobre w środkach masowego komunikowania i naszych codziennych rozmowach. Państwo polskie zapewnia o działaniach antykryzysowych, Unia Europejska ogranicza wydatki i ratuje podupadające gospodarki, nasze rodziny w obawie przed kryzysem oszczędniej wydają pieniądze na konieczne dobra materialne. (...) Pozwolę sobie zaproponować wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o istotę współczesnego kryzysu: czy jest to jedynie kryzys gospodarczy, którego przejawem jest spadek dochodu, produkcji, popytu, krach na giełdach i widmo bankructwa całych państw, czy też wspomniane wyżej zjawiska gospodarcze mają swoją genezę w sferze ludzkiego ducha, w sferze wartości moralnych, nie dość przyswojonych, czy też wprost kwestionowanych? (fragment tekstu)
10
Content available remote Godność osoby ludzkiej wymiarem podmiotowości człowieka w gospodarce
75%
Polska, po transformacji ustrojowo-społeczno-gospodarczej w 1989 roku, stała się krajem kapitalistycznym - wolnorynkowym. Z tym związane są różne konsekwencje zarówno pozytywne, jak i - niestety - negatywne. Do tych negatywnych należy zaliczyć postrzeganie człowieka jako przedmiot a nie jako podmiot życia gospodarczego. Wobec czego ważną kwestią jest poruszenie zagadnień związanych z podmiotowością człowieka, a podmiotowość człowieka wyraża się w jego godności osobowej. (fragment tekstu)
11
Content available remote Dzieci rynku... Rynek dzieci... Osoby czy zasoby?
75%
W artykule niniejszym zostaje podjęta refleksja nad statusem dziecka w kontekście aktualnych zjawisk obecnych w kulturze i społeczeństwie, które znajdują także swe odbicie w jednej ze sfer społecznego działania, jaką jest rynek. Wydawać by się mogło, że nie jest to obszar, którego istotnymi uczestnikami są dzieci, gdyż działania rynkowe, takie jak praca, produkcja, dystrybucja i konsumpcja dotyczą przede wszystkim i bezpośrednio ludzi dorosłych. Chociaż zwraca się uwagę na takie kwestie jak wpływ reklamy na dzieci oraz ich udział w podejmowaniu decyzji o zakupie określonych towarów, to zakres problemów dotyczących relacji pomiędzy funkcjonowaniem rynku a ludźmi będącymi w fazie dzieciństwa jest o wiele szerszy. Problemy podjęte w niniejszym artykule - jak sugeruje jego tytuł - dotyczą dwóch grup problemów. Pierwsza to wpływ funkcjonowania rynku na dzieci jako członków rodzin i społeczeństwa ogółem. Należy tu postawić pytanie o to, czy dziecko może - i powinno - być traktowane tak, jak każdy inny konsument, wobec którego współczesna praktyka marketingowa podejmuje rozmaite - nierzadko kontrowersyjne - działania. Druga część problemów związana jest z traktowaniem dzieci w sposób uprzedmiotawiający, czego wyrazem jest zawarte w tytule sformułowanie "rynek dzieci". Zarówno pierwsza, jak i druga grupa zagadnień stanowi bodziec do przeanalizowania sposobu rozumienia oraz pozycji jaką zajmuje w społeczeństwie dziecko, czyli człowiek w szczególnej - pod wieloma względami - fazie swego rozwoju. (fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Głównym celem naukowym jest analiza, czy nauczanie społeczne Kościoła w koncepcji Benedykta XVI wypełnia kryteria metapolityki. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy polega na scharakteryzowaniu, czym jest metapolityka, i odpowiedzi na pytanie, czy nauczanie społeczne Kościoła w myśli Benedykta XVI ma charakter metapolityczny. W artykule wykorzystano perspektywę badawczą interpretacjonizmu, w ramach której podjęto próbę nakreślenia specyfiki metapolityki oraz wyselekcjonowano teksty Benedykta XVI związane bezpośrednio z tematem, a następnie zanalizowano i zinterpretowano ich treść odnoszącą się do problemu metapolityki. PROCES WYWODU: Artykuł rozpoczynają uwagi wprowadzające w pole tematyczne. Następnie zostaje podjęta autorska próba sformułowania krótkiej definicji metapolityki. Dalej omówiono najbardziej charakterystyczne teksty Benedykta XVI związane z problemem metapolityki. Artykuł kończy się podsumowaniem badania dotyczącego związków pomiędzy nauczaniem społecznym Kościoła według Benedykta XVI a jego metapolitycznym charakterem. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Nauczanie społeczne Kościoła, tak jak je rozumie Benedykt XVI, wypełnia wszelkie charakterystyki metapolityki. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Według Benedykta XVI i jego wersji nauczania społecznego Kościoła Kościół nie powinien się bezpośrednio angażować w politykę, ale jak najbardziej powinien pośrednio, poprzez nauczanie społeczne Kościoła, które ma charakter metapolityki. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zakresu możliwości ekumenicznej posługi duchownych wobec chorych innych wyznań chrześcijańskich przebywających w szpitalach, a także w sanatoriach i hospicjach. Problem ten w polskich warunkach narasta wobec współczesnych ruchów migracyjnych i powiązanej z tym procesem pogłębiającej się pluralizacji wyznaniowej społeczeństwa, dlatego też obecnie duszpasterz znacznie częściej w posłudze w placówkach medycznych spotyka się z wiernymi innych wyznań, którzy mogą nie mieć dostępu do duchownego własnego Kościoła. Wiedza na ten temat jest ciągle niewielka, a nierzadko można się tu jeszcze spotkać z narosłymi historycznie stereotypami i uprzedzeniami, co w praktyce może pozbawiać chorych z wyznań mniejszościowych niezbędnej pomocy duchowej w cierpieniu. A dla bardzo wielu pacjentów możliwość skorzystania ze wsparcia duchowego, szczególnie w sytuacjach granicznych, jakie rodzą się w doświadczeniu choroby i umierania, jest niezwykle ważną potrzebą, a także istotnym elementem terapii traktowanej holistycznie. Na bazie analizy stanu prawnokanonicznego i istniejących rozwiązań liturgicznych oraz doświadczeń pastoralnych wdrażanych w innych krajach zostaną tu jako wnioski nakreślone perspektywy dla koniecznej intensyfikacji ekumenicznej posługi wobec chorych. (fragment tekstu)
W okresie międzywojennym nastąpił renesans tomizmu i katolickiej myśli społecznej, i w dokumentach papieskich. Tomasz z Akwinu (1225-1274) dokonał adaptacji niemal całego filozoficzno-społecznego dorobku Arystotelesa na potrzeby kościoła i papiestwa. O trwałości wkładu nauki św. Tomasza w katolicką naukę społeczną decyduje oparcie jego systemu teologicznego i filozoficznego na prawie naturalnym i objawionym. W jego nauce znaczące miejsce zajmowały również problemy społeczno-gospodarcze, np. interpretacja stosunków społecznych, pojęcie własności prywatnej, płacy sprawiedliwej czy lichwy.(fragment tekstu)
W okresie międzywojennym nastąpił renesans tomizmu i katolickiej myśli społecznej, i w dokumentach papieskich. Tomasz z Akwinu (1225-1274) dokonał adaptacji niemal całego filozoficzno-społecznego dorobku Arystotelesa na potrzeby kościoła i papiestwa. O trwałości wkładu nauki św. Tomasza w katolicką naukę społeczną decyduje oparcie jego systemu teologicznego i filozoficznego na prawie naturalnym i objawionym. W jego nauce znaczące miejsce zajmowały również problemy społeczno-gospodarcze, np. interpretacja stosunków społecznych, pojęcie własności prywatnej, płacy sprawiedliwej czy lichwy.(fragment tekstu)
Cnota gościnności jest jedną z najważniejszych cnót chrześcijańskich. "Okazujcie sobie wzajemną gościnność bez szemrania!" (1P 4,9) - kategoryczny biblijny nakaz stanowi punkt wyjścia dla rozumienia kwestii migracji w ramach katolickiej nauki społecznej. Corocznie publikowane papieskie orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy stanowią ukonkretnienie tej doktryny, zwracając uwagę na ważne (w danym historycznym momencie) kwestie. W artykule podjęta zostanie próba identyfikacji głównych wątków podnoszonych w tych dokumentach oraz ich historycznych kontekstów na podstawie analizy orędzi Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Dyskusji poddane zostaną także wskazówki przytaczane w orędziach - zarówno na płaszczyźnie etycznej, jak i (w szerokim tego słowa rozumieniu) politycznej. (abstrakt oryginalny)
Bezrobocie należy do głównych kwestii społecznych ostatnich wieków. Nasilenie tego zjawiska, jego konsekwencje, a zwłaszcza ocena moralna znalazły swój wyraz w nauce społecznej Kościoła. W artykule skoncentrowano się na analizie kilku wybranych tekstów Jana Pawła II, w których Papież ukazuje dramat bezrobocia, jego przyczyny i skutki oraz określa zadania Kościoła.
18
Content available remote Przedsiębiorstwo w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego
75%
Przedsiębiorstwo docelowo oznacza przede wszystkim to, czemu owo pomysłowe zestrajanie czynników produkcji służy - wytwarzaniu atrakcyjnych, poszukiwanych towarów, wyrobów, zasługujących wedle ekonomii na miano dóbr użytecznych i rzadkich, które na rynku znajdują optymalny popyt - czyli sporządzaniu produktów, za które nabywcy płacą wielkie pieniądze. Na określenie przedsiębiorstwa można znaleźć wiele definicji, które wskazują na różne aspekty tej złożonej rzeczywistości. Interesująca wydaje się odpowiedź, płynąca z nauczania społecznego Kościoła. Współcześnie, gdy w Polsce zachodzą wielkie przemiany gospodarcze, gdy odeszły w przeszłość przedsiębiorstwa zbudowane w okresie gospodarki socjalistycznej oraz powstają nowe, podejmujące wyzwania gospodarki wolnorynkowej, taka odpowiedź może być szczególnie interesująca i stanowi istotny wkład w dyskusję nad kondycją przedsiębiorstw i zatrudnionych w nich pracowników i pracodawców. (fragment tekstu)
Opracowanie ma na celu ukazanie poglądów Jana Pawła II na temat pracy, którą widział on jako podstawową sprawę w dzisiejszych czasach. Autor opiera się przede wszystkim na encyklice "Laborem exercens", która jego zdaniem nie zyskała sobie takiej uwagi komentatorów życia społecznego, na jaką zasługuje.
This article explores the question, to what degree religiosity contributes, as a protecting factor against a broad category of socially deviant adolescent and youth behaviours. It also tests the hypothesis that gender plays a moderating role in the relationship between religiosity and problem behaviour. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.