Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  City investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Działalność inwestycyjna miasta Rzeszów w latach 2004-2006
100%
W artykule przedstawiono środki finansowe gminy na inwestycje w Rzeszowie w latach 2004 i 2006. Stwierdzono, że inwestycje w Rzeszowie były finansowane głównie ze środków unijnych i środków własnych gminy. Projekty inwestycyjnych, które zostały zrealizowane w Rzeszowie związane są głównie z infrastrukturą drogową.
Fundusze unijne są obecnie jednym z podstawowych źródeł finansowania inwestycji komunalnych w Polsce. Fundusze dla samorządów terytorialnych są dostępne przede wszystkim w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO), za realizację, których odpowiadają samorządy wojewódzkie oraz krajowych programów operacyjnych. Skuteczna absorpcja środków unijnych sprowadza się do umiejętności przygotowania projektu inwestycyjnego, którego konstrukcja powinna wpisywać się w nadrzędną zasadę funduszy strukturalnych, nakładającą obowiązek podejmowania decyzji o realizacji inwestycji na podstawie wieloletnich planów rozwoju lokalnego oraz innych wieloletnich dokumentów planistycznych. W zależności od rodzaju inwestycji, która ma być współfinansowana przez UE, typu jednostki samorządowej oraz programu, kluczowe znaczenie mają: strategia rozwoju gminy, plan rozwoju lokalnego oraz gminny program rewitalizacji.(abstrakt oryginalny)
Bytom - stare miasto zlokalizowane w Aglomeracji Górnośląskiej - jest obecnie postrzegane jako robotnicze miasto z tradycyjnym ciężkim przemysłem, miasto bez perspektyw. Strategia rozwoju Bytomia na lata 2001-2015 zakłada zmianę tego negatywnego wizerunku i wykreowanie nowego - Bytomia jako nowoczesnego ośrodka kulturalno-edukacyjno-turystycznego. Realizacja tego celu wymaga nie tylko prowadzenia intensywnych działań promocyjnych, ale przede wszystkim zmiany wielu elementów tożsamości miasta. Władze lokalne podejmują szereg inicjatyw i inwestycji dla poprawy infrastruktury miasta oraz warunków środowiska naturalnego. Artykuł prezentuje przykłady podejmowanych działań. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Miejski obszar funkcjonalny wrocławia jako rdzeń województwa dolnośląskiego
75%
W artykule przedstawiono istotę miejskiego obszaru funkcjonalnego jako inicjatora procesów rozwojowych oraz opis jego wpływu na możliwości i zakres działań niezbędnych do usprawnienia połączeń na linii miasto (rdzeń) - powiązane terytorium, możliwych dzięki wykorzystaniu zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Obiektem badawczym jest miejski obszar funkcjonalny Wrocławia. Celem analizy jest również zidentyfikowanie podstawowych obszarów integracji określonych w strategii zintegrowanych inwestycji terytorialnych oraz ocena skutków wdrażania tej strategii. W pracy zastosowano metodę opisową, analizę literatury i dokumentów źródłowych, metodę dedukcyjną i wnioskowanie empiryczne(abstrakt oryginalny)
Opracowanie podejmuje debatę nad polityką miejską w kontekście nowych uwarunkowań legislacyjnych w kraju i proponowanych projektów strategicznych w Łodzi. Nowe Centrum Łodzi, projekt Rewitalizacji Obszarowej Centrum, a także kandydatura miasta na organizację międzynarodowej wystawy Expo 2022 stanowią niezwykłą szansę dla rozwoju miasta. Celem badania jest ocena spójności wdrażanych inwestycji i możliwości ich wsparcia poprzez Krajową Politykę Miejską, Założenia Narodowego Planu Rewitalizacji oraz Ustawę o Rewitalizacji. W przedstawionym artykule przeprowadzono analizę istniejących i przygotowywanych aktów prawnych oraz badano ich zgodność z projektami wdrażanymi przez miasto Łódź. Przeprowadzone badania wykazały, iż inicjatywy realizowane w Łodzi wpisują się w nowe kierunki polityki miejskiej na poziomie krajowym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi podsumowanie działań prowadzonych w Polsce w latach 2011-2016, które przyczyniły się do delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich (MOF OW) pod kątem realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). W pierwszej części artykułu przedstawiono zasady wdrażania ZIT w Polsce oraz wyniki delimitacji MOF OW zaproponowanej przez władze centralne. W drugiej części skonfrontowano je z efektami prac prowadzonych we wszystkich polskich regionach. Pozwoliło to na dokonanie oceny wzajemnych relacji i wyróżnienie pięciu wariantów prac związanych z delimitacją MOF OW dla potrzeb implementacji ZIT, tj. wariantu ministerialnego, współpracy, strategiczno-planistycznego, eksperckiego i doraźnego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia cykl realizacji inwestycji miejskiej. Pierwsza faza to rozpoznanie i uporządkowanie strony prawnej przedsięwzięcia, druga faza to pozyskanie funduszy, trzecia faza to realizacja.
Ośrodki miejskie poszukują skutecznych sposobów przyspieszania rozwoju gospodarczego miasta. Szansę rozwoju dostrzegają w organizacji wielkich wydarzeń (mega-events). Ich przygotowanie wymaga jednak przeznaczenia z budżetu miasta znacznych środków pieniężnych na różnego rodzaju inwestycje. Dlatego często stawia się pytanie o sens ich ponoszenia lub zasadność organizacji wielkich wydarzeń przez ośrodki miejskie. Przedmiotem badań są wydatki publiczne Gminy Miejskiej Kraków przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne związane z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Celem badań jest przedstawienie korzyści ekonomicznych, które wiążą się bezpośrednio z organizacją wielkich wydarzeń. Zakres badań dotyczy przedsięwzięć inwestycyjnych powiązanych z EURO 2012, realizowanych na terenie miasta Krakowa w latach 2004-2012. Wyniki badań wyjaśniają znaczenie inwestycji w kontekście przygotowań do organizacji wielkich wydarzeń. Inwestycje są zmienną obrazującą bezpośrednie efekty ekonomiczne (direct economic impact) organizacji EURO 2012. Ich uruchomienie przynosi szereg korzyści ekonomicznych. Artykuł stanowi głos w dyskusji nad zasadnością uwzględnienia wielkich wydarzeń w strategii rozwoju miasta. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi próbę dyskusji o znaczeniu stolicy Niemiec jako miasta, które uczestniczy w rywalizacji o miano europejskiej metropolii. Jedną z grup symptomów metropolizacji ośrodka miejskiego są przekształcenia, jakim podlega jego wewnętrzny system transportowy oraz te jego elementy, które wpływają na globalne więzi miasta, jak np. infrastruktura transportu lotniczego. Autorzy zwracają uwagę zarówno na wewnętrzne, jak i zewnętrzne problemy funkcjonowania tego miasta właśnie z perspektywy transportu. Jednym z głównych celów opracowania jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy dostępne oraz tworzone rozwiązania infrastrukturalne przybliżają Berlin właśnie do miana metropolii. W pracy stosowane są odniesienia do innych miast uznawanych za metropolie lub pretendujących do takiego statusu. Zwraca się uwagę na rozwiązania transportu miejskiego oraz m.in. wielkie inwestycje transportowe, jak np. reorganizacja węzła lotniczego. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Techniczne instrumenty stymulowania rozwoju zrównoważonego w mieście warta
75%
Warta jest małym miastem liczącym 3374 mieszkańców, położonym w zachodniej części województwa łódzkiego w powiecie sieradzkim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie. Miasto charakteryzuje się wysokim współczynnikiem koncentracji zabudowy, gdzie na stosunkowo dużej (jak na małe miasta) powierzchni wynoszącej 11 km2, zaledwie 30% miasta stanowią obszary zurbanizowane (pozostałe tereny zajęte są przez grunty orne - 59% oraz łąki, pastwiska i sady - 11%). (fragment tekstu)
11
Content available remote Finansowania inwestycji - doświadczenie Miasta Poznania
75%
W ciągu ponad 20 lat istnienia samorządu terytorialnego poziom wydatków na inwestycje samorządowe zmieniał się w kilkuletnich cyklach, na przemian po latach tłustych następowały chude. Początek lat 90. to okres transformacji, charakteryzujący się m.in. niskim poziomem wydatków na majątek miejski. Po tym okresie przyszedł - trwający od 1993 r. do 1997 r. - dynamiczny wzrost inwestycji, po którym znów nastąpił kilkuletni czas spadku, związany z ogólną stagnacją gospodarki. Zauważalne zmiany nastąpiły dopiero po roku 2004, co związane było m.in. z nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ogólnym ożywieniem gospodarczym oraz przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Dodatkowym wyzwaniem dla budżetu Miasta Poznania była organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, która dała okazję do rozpoczęcia nowych inwestycji nie tylko w stadion miejski, ale również - w infrastrukturę drogową, komunikacyjną, a także - w zdrowie i kulturę. (abstrakt oryginalny)
Żywotność osiedla (neighbourhood liveability) to pojęcie określające warunki życia w obszarach mieszkaniowych. Żywotność zależy z jednej strony od relacji między popytem i podażą na lokalnym rynku usług, a z drugiej od struktury przestrzennej osiedla. W prezentowanym artykule łączymy te dwa aspekty zadając pytanie o to, jakie formy przestrzenne są najbardziej efektywne w zapewnianiu jakości życia i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców. Przedstawiamy tu badania społeczne i analizy przestrzenne przeprowadzone w pięciu osiedlach reprezentujących różne konteksty osadnicze w Polsce. Każdy przypadek uwzględniał opinie klientów i usługodawców. Wyniki badań pozwalają na wskazanie elementów struktury funkcjonalno-przestrzennej (ulic, placów, pasaży, skwerów etc.) ocenianych pozytywnie przez obie grupy, a tym samym sprzyjających żywotności wybranych osiedli(abstrakt oryginalny)
Celem przedstawionych w opracowaniu badań było przeprowadzenie klasyfikacji 19 miast na prawach powiatu województwa śląskiego ze względu na ich potencjał dochodowo-inwestycyjny. Sytuację dochodową autor proponuje mierzyć osiąganym poziomem dochodów własnych, a skłonność do inwestowania poziomem wydatków majątkowych. Obydwie zmienne wyrażone są w wielkościach przeliczonych na głowę mieszkańca. Ich wybór obarczony jest ryzykiem nietrafnego wyboru spośród zbioru potencjalnych cech diagnostycznych . Przez skłonność do inwestowania autor rozumie zjawisko polegające na ograniczaniu przez gminę wydatków bieżących w celu powiększenia jej trwałych zasobów materialnych w przyszłości. Powiększenie przyszłych zasobów będzie zatem korzyścią uzyskaną przez wspólnotę lokalną. Skłonność do inwestowania będzie tym większa, im większa jest oczekiwana korzyść wspólnoty. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie przeglądu najważniejszych pojęć z zakresu konkurencyjności regionalnej w kontekście wzrostu jej potencjału na przykładzie Miasta Olsztyna. Wspomniany wzrost omawiany jest w świetle istniejącej oraz przyszłej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, a także szans przewag konkurencyjnych przez nią kreowanych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problem planowanej w Krakowie od 1998 r. inwestycji pod nazwą Nowe Miasto. Jej realizacją ma zająć się amerykańska firma deweloperska Tishman Speyer Properties. Polityczne przepychanki zarówno na szczeblu władz miasta jak i w rządzie powodują, że nie rozpoczęto realizacji tej ważnej dla dalszego rozwoju Krakowa inwestycji.
Artykuł zwraca uwagę na to, że niewiele zmieniła się w ciągu ostatnich lat atrakcyjność inwestycyjna polskich miast. Ciągle jest ta sama czołówka oraz grupa "gorszych" miast, które nie do końca potrafią wyeksponować swoje walory.
Artykuł opisuje możliwości inwestycji samorządów lokalnych w infrastrukturę ułatwiającą życie i pracę niepełnosprawnym. Traktuje również o sytuacji, w jakiej znajdują się niepełnosprawni mieszkający na terenie różnych jednostek administracyjnych- porównawczo.
18
Content available remote Crucial Conditions for Making Investments in the Częstochowa Region
63%
Artykuł koncentruje się na głównych aspektach rozwoju gospodarczego regionu częstochowskiego pod kątem jego działalności w specjalnych strefach ekonomicznych, traktowanych jako szansa na zwiększenie liczby inwestorów w mieście i całym powiecie. Przedstawiono i poddano analizie czynniki wpływające na poziom przedsiębiorczości w Częstochowie, kwestie zatrudnienia i kluczowe aspekty rozwiązywania problemów bezrobocia wśród obywateli. Celem artykułu jest omówienie wyzwań i szans, jakie może napotkać region częstochowski poprzez wykorzystanie strategicznego położenia geograficznego.(abstrakt oryginalny)
: Realizacja badań podjętych w ramach niniejszej pracy ma służyć celowi nadrzędnemu, jakim jest rozpoznanie potencjału inicjatywy lokalnej w kontekście aktywizacji społeczności lokalnych Łodzi. Główną metodą badawczą było studium przypadku oparte zarówno na analizie danych ilościowych dotyczących realizacji zadań w ramach inicjatyw lokalnych podejmowanych w Łodzi w latach 2013-2019, jak i analizie danych jakościowych (analizie treści) poszczególnych projektów, które zostały w tym czasie zrealizowane. Analiza ta umożliwia po pierwsze określenie skali wykorzystania wymienionego narzędzia w procesie współkształtowania przestrzeni miejskich przez społeczności lokalne, a po drugie, wskazanie podstawowych rodzajów działań podejmowanych przez mieszkańców, co pozwala na identyfikację ich podstawowych potrzeb i problemów, a przede wszystkim propozycji na ich zapewnienie lub rozwiązanie. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Formation of Functional Urban Areas : the Case of Bialystok Functional Area
63%
Functional urban areas are becoming increasingly important in urban development policies as a comprehensive approach to solving problems and addressing development goals, not only of cities but also neighboring towns. Integrated territorial investments (ITI) are a new tool of cohesion policies aimed at better achievement of socio-economic development objectives regarding urban functional areas. The purpose of the paper is to assess the use of ITIs in policies for the development of Bialystok Functional Area by analyzing strategic documents, including the Strategy of Integrated Territorial Investments of Bialystok Functional Area for the years 2014-2020. The following research hypothesis has been formulated: the financial resources in ITIs' allocation enable the city to strengthen its cooperation with the neighboring municipalities, mainly in the fields of public transport, investment attractiveness, and human capital. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.