Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  City sociology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł jest głosem w dyskusji na temat wspólnej przestrzeni paradygmatycznej geografii społecznej oraz socjologii miasta w odwołaniu do "miejsca". Tezy opracowania przeciwstawiają sobie dwa sposoby rozumienia relacji pomiędzy dyscyplinami: "uwspólniania" oraz "podzielania", wskazując na znaczenie tego pierwszego w nawiązaniu do tradycji badawczej socjologicznej Szkoły Chicagowskiej z lat 20. i 30. XX w. Stanowiska i praktyki empiryczne, które wówczas wytworzono doskonale wpisują się w dyskusję, która towarzyszyła usamodzielnianiu się geografii społecznej, będąc jednocześnie jednym z niezwykle wpływowych nurtów socjologii miasta. Tekst eksploatuje analitycznie trzy opracowania poświęcone Szkole Chicagowskiej, które ukazywały się od drugiej połowy lat 90. XX w. Osobnym wątkiem jest pojmowanie paradygmatu empirycznego, a w jego ramach rozumienie mix methods, jako przykład "uwspólniania" praktyk badawczych na gruncie koncepcji paradygmatu empirycznego. Wnioski z opracowania zmierzają do zaproponowania konwencji mix methods dla studiów interdyscyplinarnych socjologii miasta i geografii społecznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sposoby definiowania Krakowa przez jego mieszkańców. Został on oparty na wynikach badań jakościowych, które opracowano z zastosowaniem analizy pola semantycznego. Dzięki temu możliwe stało się odtworzenie tego, w jaki sposób mieszkańcy określają Kraków, z czym się im kojarzy, czemu jest przeciwstawiany, jakie działania można podjąć wobec Krakowa i jakie działania podejmuje Kraków. Wnioski wynikające z analizy wskazują, że Kraków rozumiany jest w kategoriach miasta / miejsca. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Percepcja wrocławskiego osiedla Nadodrze przez jego mieszkańców
75%
Postrzeganie wrocławskiego osiedla Nadodrze przez jego mieszkańców Referat dotyczy Nadodrza, jednego z śródmiejskich osiedli Wrocławia, na którym prowadzone są działania rewitalizacyjne mające na celu wprowadzanie społecznych, ekonomicznych, przestrzennych, mieszkalnych i infrastrukturalnych zmian prowadzących do długotrwałego rozwoju osiedla. Według obliczeń na dotychczasowe działania odnowy wydano około 140,5 milionów złotych (w tym 42 miliony złotych pochodziło ze środków Unii Europejskiej). Podjęte analizy uprawniają do wnioskowania, że nadodrzanie pozytywnie oceniają zmiany zachodzące na zamieszkiwanym przez nich osiedlu. Niepokojącym jest fakt, małego sprawstwa ze strony mieszkańców oraz niskiego stopnia identyfikacji z Nadodrzem i jego mieszkańcami. Do opisu percepcji Nadodrza oraz procesu rewitalizacji posłużyły badania kwestionariuszowe przeprowadzone w 2016 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przypomnienie poglądów Floriana Znanieckiego (1852-1958) i Janusza Ziółkowskiego (1924-2000), dwóch oryginalnych tworzących w różnych okresach, ale połączonych powinowactwem duchowym, twórców poznańskiej socjologii miasta, na problem wartościowania przestrzeni. Nie będzie to oczywiście prezentacja pełnego dorobku obydwu socjologów, a raczej pewna refleksja nad nim i zachęta do korzystania z ich prac we współczesnych dyskusjach dotyczących tożsamości miasta, istnienia centrum miasta czy rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Jest to też chęć nawiązania do lat świetności poznańskiej socjologii miasta od 1920 r., czyli czasu powstania akademickiej socjologii w Poznaniu, po długi okres po II wojnie światowej.(fragment tekstu)
5
75%
W artykule zaprezentowane są wybrane wyniki autorskich i współautorskich badań nad przestrzeniami publicznymi polskich miast. Uwaga skoncentrowana zostanie na tych przestrzeniach miejskich, które nabywają status miejsca. Taka sytuacja, jak wskazują wyniki badań, dotyczy szczególnie centralnych i historycznych przestrzeni miejskich oraz atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.W warstwie teoretycznej w artykule znajdą się odwołania zarówno do teorii miejskiej przestrzeni publicznej, jak i klasycznych (Tuan, Libura) oraz współczesnych (Massey, Castello) ujęć teorii miejsca. W tych ostatnich zwraca się uwagę na dynamikę, negocjacyjność, a czasem konfliktowość procesów tworzących miejsce. Nie pomija się także komercyjnego i konsumpcyjnego charakteru miejsca. Taka interpretacja powoduje, że typowe nie-miejsca (Augé), np. centra handlowe, mogą dla niektórych mieszkańców współczesnych miast stawać się miejscami.(abstrakt oryginalny)
Miasto jest złożoną, wielowymiarową całością, obejmującą różne mniejsze grup i kręgi. Stanowi (przynajmniej do pewnego stopnia) wspólnotę kulturową, jednostkę samorządową, układ gospodarczy, jest zatem złożoną organizacją, trudną do ogarnięcia i zarządzania. Przedstawiono rozmaite wyzwania stojące przed menedżerami miejskimi, a także uwarunkowania realizacji pewnych założeń i celów zarządzania miastem.
7
Content available remote Narracje medialne wokół wrocławskiego Nadodrza
75%
Referat dotyczy Nadodrza, jednego z śródmiejskich osiedli Wrocławia, na którym od 2004 roku prowadzone są działania rewitalizacyjne mające na celu wprowadzanie społecznych, ekonomicznych, przestrzennych, mieszkalnych i infrastrukturalnych zmian prowadzących do długotrwałego rozwoju osiedla. Według obliczeń, do tej pory wydano na proces odnowy około 140,5 milionów złotych z czego 42 miliony złotych pochodziło z dotacji Unii Europejskiej. Dotychczasowe analizy skłaniają do stwierdzenia, iż narracje medialne wokół Nadodrza przeszły transformację od kwestii problemów socjalnych i mieszkaniowych w kierunku wizerunku dzielnicy artystycznej, bogatej w lokalne rzemiosło. Opisu społecznych efektów rewitalizacji dokonano na podstawie analizy treści artykułów publikowanych w Gazecie Wyborczej Wrocław na przełomie lat 2002-2015. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Student jako użytkownik miasta: brytyjskie doświadczenia studentyfikacji
75%
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu oraz usystematyzowanie wyników prowadzonych w Wielkiej Brytanii prac badawczych poświęconych procesowi studentyfikacji. Studentyfikację zazwyczaj ujmuje się jako proces wieloaspektowych przemian miast akademickich, dokonujących się pod wpływem rosnącej i wysokiej liczby studentów. Ponieważ przekształcenia te zostały po raz pierwszy zidentyfikowane oraz skonceptualizowane właśnie przez brytyjskich badaczy na przełomie XX i XXI w., najlepiej rozpoznane są jego przebieg oraz formy w miastach akademickich Wielkiej Brytanii. W artykule kolejno omówiono (1) wymiary, w których zazwyczaj analizuje się proces studentyfikacji, (2) relacje studenci-stali mieszkańcy miasta, (3) rozmieszczenie miejsc zamieszkania studentów oraz ich koncentrację przestrzenną w miastach akademickich, (4) wpływ studentyfikacji na zróżnicowania społeczno-przestrzenne miast akademickich i sytuację na rynku nieruchomości.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia obraz poznańskiego osiedla Abisynia przez pryzmat wybranych charakterystyk jego mieszkańców. Abisynia składa się z domów jednorodzinnych, bliźniaków i tzw. willi miejskich. Analizę oparto na wynikach badań ankietowych gospodarstw domowych. Badania dotyczyły podstawowych kwestii związanych z zamieszkiwaniem, takich jak: liczba osób tworzących gospodarstwo domowe, liczba i rodzaj trzymanych zwierząt, używane środki transportu, aktywności podejmowane w najbliższej okolicy. Z analizy wynika, że Abisynia jest obecnie terenem wielofunkcyjnym, na którym jednak nadal dominuje funkcja mieszkaniowa. Wizerunek Abisynii jest bardzo spójny i w zasadzie niezmieniony na przestrzeni lat: zamieszkują tutaj przedstawiciele wyższej klasy średniej. Bolączki osiedla są podobne do tych, które charakteryzują inne polskie osiedla: jest zbyt wiele samochodów, a infrastruktura publiczna w niektórych przypadkach podlega przyspieszonej degradacji.(abstrakt oryginalny)
This article presents the results of research into the sense of connection felt by the inhabitants of the Abisynia housing estate in Poznań for their place of residence. In the interwar period, Abisynia represented a typical affluent suburb of a large city. Today it is surrounded by apartment buildings. The research was conducted using a modification of Florian Znaniecki's methodology, which was first applied in 1928. The methodology and results are presented in comparison with Znaniecki's classical research. New methodological elements were employed, and the text indicates how they affected interpretation of the social processes taking place in a contemporary city. The inhabitants of Abisynia exhibited a very positive self-stereotype in their nearly enthusiastic appraisal of themselves and their neighbors. They were less tolerant of other city dwellers and of the city authorities. The contemporary inhabitants of Abisynia believe themselves to be a part of a more local social organization, of a type promoted by Znaniecki nearly one hundred years ago. (original abstract)
11
Content available remote Użytkownicy zewnętrzni polskiego miasta - wnioski z warsztatów gallery walk
75%
Artykuł zawiera wyniki warsztatów gallery walk przeprowadzonych podczas seminarium podsumowującego projekt EBEH: "Przyjezdni w strukturze miasta - miasto wobec przyjezdnych, analiza struktur społeczno-przestrzennych miasta w kontekście teorii «użytkownika zewnętrznego»". Warsztaty stanowiły formę dyskusji o czterech grupach użytkowników zewnętrznych polskich miast: studentach, turystach, obcokrajowcach i mieszkańcach strefy podmiejskiej, brali w nich udział eksperci z różnych dyscyplin zajmujących się problematyką miasta. Wyniki dyskusji odniesione zostały do przyjętych założeń teorii "użytkownika zewnętrznego". Umożliwiło to odpowiedź na pytanie, czy użytkownicy zewnętrzni odgrywają tak znaczącą rolę w kształtowaniu struktury miasta polskiego, jak jest to opisane w literaturze w przypadku miast zachodnioeuropejskich.(abstrakt oryginalny)
12
75%
W artykule omówiono aspekty metodyczne oraz etyczne wykorzystania technologii lokalizacji satelitarnej w badaniach nad zachowaniami przestrzennymi człowieka. Na przykładzie badań przeprowadzonych w trakcie projektu EBEH przedstawiono typowe problemy występujące podczas analizy danych pochodzących z pasywnych odbiorników GPS. Omówione zostały potencjalne błędy i niedostatki wynikające z zastosowania tej metody oraz możliwe działania zaradcze. Zaproponowano również wizje przyszłego wykorzystania satelitarnych systemów lokalizacji w geografii człowieka i łączenia ich z technikami badań społecznych na zasadzie triangulacji metodologicznej.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Smart Citizen - społeczności miejskie w procesie budowania "inteligencji" miasta
75%
Celem artykułu jest przestawienie różnych sposobów rozumienia pojęcia inteligentnego miasta i inteligentnego obywatela. Paradygmat teorii systemów pozwala dostrzec rolę mieszkańców, jako aktywnych podmiotów w miejskiej przestrzeni. Staje się to za sprawą dalszego rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) i niemal powszechnego używania urządzeń mobilnych oraz aplikacji. Otwiera to nowe perspektywy współpracy w obrębie miast, wspierające ich zrównoważony rozwój. Równocześnie pojawiają się pytania o granice prywatności i ryzyko związane z istnieniem w sieci tak ogromnej liczby danych. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the paper is to discuss some social issues of smart city from the perspective of sociology and to show why the viewpoint of residents is so important. Design/methodology/approach: The importance of understanding of social life of the city when planning some changes in it was discussed within the scope of sociology. In the introduction several sociological basic concepts including the viewpoint of the residents in the research on their cities were presented. In the subsequent part of the article some changes in given metropolises have been described and discussed as an example of how controversial or destructive can be the consequences of such changes when a social fabric of the city hadn't been studied thoroughly among others in the scope of sociology. Findings: As a result of discussion in the summary author accentuates the role of the research methods in the practice of planning changes and solutions introduced in a city. Each of the presented methods gives an opportunity to show how the residents perceive their city and changes taking place there. Thanks to these methods the diversity of social fabric of town/city can be understood/analyzed and in the case of action research method the participation of inhabitants in changes implemented in their city can be induced, observed and their views on these changes can be researched. Originality/value: The paper presents some arguments and facts concerning the complexity of social fabric of cities and changes planned and implemented in such an environment of everyday life of people. It is addressed to sociologists, social workers and some other specialists in the scope of social sciences and practical professions dealing with the issues of cities and social processes taking place in them.(original abstract)
In this essay, I demonstrate how extraordinary was, in fact, the ordinary life in Łódź from the autumn of 1914 to the autumn of 1918, as illustrated by the texts in Nowy Kurjer Łódzki and Nowa Gazeta Łódzka, the two Polish-language daily newspapers issued in the city. I focus on the actions which, once considered everyday, i.e. ordinary and even routine, entered into the field of extraordinariness and created new norms and new routines, or even took control, as a result. I am interested in only those practices and events which unfold in the city space, outside the home and family, i.e. in the areas associated with general accessibility to all the residents.(original abstract)
Autor pochyla się nad historycznymi przypadkami transferów stolic na nowe miejsca. Najbardziej znanymi z nich są przeniesienia siedzib rządów z Konstantynopola do Ankary oraz z Rio de Janeiro do Brasilii. Działań tego typu było jednak znacznie więcej w dziejach. Motywowały je czynniki ekonomiczne oraz polityczne. Nieraz transfer bywał fragmentem szerzej rozumianego projektu narodowego; odgrywał też istotną rolę w kształtowaniu narodowej symboliki. Projekt nowej stolicy miewał nieraz cechy utopijnego miasta idealnego, jakim z natury rzeczy nie mogła się stać. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie miasta są głównym motorem generowania innowacji i wzrostu gospodarczego. Jednak nie należy zapominać, iż są równocześnie areną występowania poważnych problemów społeczno-ekonomicznych i przestrzennych. Zaliczyć tu można problem degradacji centralnych dzielnic miasta, którego przejawem są zdekapitalizowane budynki, bezrobocie, ubóstwo czy wykluczenie społeczne. Ze względu na to, że obecnie Unia Europejska przykłada wielką wagę do koncepcji rozwoju zrównoważonego, warto zwrócić uwagę na gentryfikację, która jest procesem polegającym na podniesieniu poziomu życia na danym obszarze. W artykule scharakteryzowano proces gentryfikacji na wybranych przykładach oraz zidentyfikowano zarówno jego pozytywne, jak i negatywne aspekty. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Sieć Cittaslow - strategią rozwoju małych miast w Polsce?
75%
Slow movement nie jest deklaracją wojny z prędkością - tylko z przywróceniem równowagi w stosunku człowieka do czasu, ponieważ to właśnie czas jest niezbędnym elementem w nawiązywaniu znaczących relacji. Egzemplifikacją funkcjonowania ruchu Slow jest właśnie Cittaslow, będąca głównym tematem niniejszego tekstu. W artykule ukazano główne założenia tej międzynarodowej sieci, a na przykładach polskich miasteczek, w jaki sposób inicjatywa została zaimplementowana w Polsce. Na koniec starano się odpowiedzieć na pytanie, czy, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami Cittaslow stanowi atrakcyjną alternatywę rozwoju małych miast w Polsce. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono diagnozę stanu kapitału społecznego małych miast Polski (tj. o liczbie mieszkańców poniżej 20 tys.) na tle innych klas miejscowości oraz jego przestrzenne zróżnicowanie. Dokonano analizy trzech aspektów kapitału społecznego: aspektu sieciowego, normatywnego i behawioralnego w oparciu o dostępne dane statystyczne oraz wyniki własnych badań.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Uwarunkowania współzarządzania w skali miasta w perspektywie socjologicznej
75%
Przedmiotem rozważań w tym artykule są zagadnienia współzarządzania odniesione do problemów zarządzania miastem. Ze względu na obszerność zarówno problematyki współzarządzania, jak i funkcjonowania miasta jako całości społeczno-przestrzennej, należało dokonać wyboru pewnych aspektów do rozważenia. W pierwszej części dokonano socjologicznego oglądu koncepcji governance (współzarządzania), a następnie, w części drugiej, możliwości wykorzystania jej założeń i zasad w praktyce zarządzania różnymi sferami życia miasta. Określono także czynniki sprzyjające rozwojowi współzarządzania w miastach współczesnych oraz niektóre bariery, funkcjonujące zwłaszcza w krajach postsocjalistycznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.