Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 576

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  City transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
1
Content available remote Analyse der sozialen akceptanz der modernen kommunikationslösungen
100%
Celem artykułu jest analiza problemów transportowych w zakresie przewozów osób w aglomeracji łódzkiej oraz weryfikacja hipotezy dotyczącej rozwoju i integracji nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych jako skutecznego narzędzia dekarbonizacji transportu. W artykule wykorzystano wyniki badań ankietowych. Ich celem było uzyskanie opinii mieszkańców aglomeracji łódzkiej na temat transportu miejskiego oraz nowoczesnych rozwiązań usprawniających jego funkcjonowanie. W wyniku badania stwierdzono coraz większą potrzebę mobilności mieszkańców danej aglomeracji. Ankietowani deklarowali chęć korzystania zarówno z transportu zbiorowego, jak i alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych. W celu zapewnienia pełnej skuteczności w rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych w mieście konieczna jest stopniowa transformacja całego systemu transportowego. Działaniom tym powinna towarzyszyć skuteczna polityka miejska dążąca do większego zintegrowania między różnymi formami transportu, innowacji oraz rozmieszczenia alternatywnych źródeł energii.(abstrakt autora)
2
Content available remote Obsługa komunikacyjna gmin ościennych na przykładzie gminy Dobra
100%
Funkcjonowanie współczesnych miast wiąże się nieodłącznie z koniecznością zapewnienia sprawnego i efektywnego systemu komunikacji zbiorowej, która zaspokaja potrzeby mieszkańców i stwarza dogodne warunki do rozwoju miast. Problemy obsługi komunikacyjnej miast, a w szczególności gmin ościennych lub odległych od centrum osiedli, były i w niektórych przypadkach nadal są jednym ze znaczących utrudnień mieszkańców - potencjalnych pasażerów. Słaba dostępność do usług transportu zbiorowego (obrzeża miast i dzielnice peryferyjne charakteryzują się ponadto mniejszą gę- stością sieci transportowych) oraz niska częstotliwość kursowania pojazdów transportu publicznego zniechęca mieszkańców tych obszarów do korzystania z tej formy przemieszczania się. Możliwość objęcia obsługą komunikacji miejskiej gmin ościenny daje możliwość zmniejszenia wykorzystania w codziennych podróżach samochodów osobowych oraz zwiększa dostępność środka transportu. W artykule przedstawiono przykład gminy Dobra znajdującej się w województwie zachodniopomorskim, pokazując wykorzystanie poszczególnych linii autobusowych, które od początku 2015 roku obsługują w ramach komunikacji miejskiej miejscowości znajdujące się na obszarze gminy.(abstrakt oryginalny)
The purpose of this article is to analyze selected urban bicycle systems in Poland. This is a solution that has been successful in Western and Southern Europe, while in Central and Eastern European countries, it is still underestimated. On in recent years, public bicycle systems have started to appear too in the cities of this part of the continent. The article defines the public bicycle system and the self-service city bike rentals, which are significant, have been characterized an element of the development of sustainable mobility. The best examples were summarized practices in the implementation of bicycle urban systems in Poland.(author's abstract)
Funkcjonowanie transportu miejskiego jest dosyć problematycznym zagadnieniem, szczególnie jeżeli chodzi o duże miasta, a do takich należy Warszawa, której powierzchnia wynosi 517,24 km2, a liczbę ludności dziennej w mieście szacuje się pomiędzy 2,41 - 2,46 (Bijak, Kicinger i Kupiszewski, 2007), milionów osób. Są to ogromne wartości niespotykane praktycznie w żadnym innym miejscu w kraju. Artykuł przedstawia problemy funkcjonowania transportu miejskiego w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszych czasach transport jest obecny niemal w każdej sferze życia. Odgrywa również istotną rolę w życiu miast i jego mieszkańców. Od efektywności jego funkcjonowania zależeć będą możliwości zaspokojenia potrzeb przewozowych realizowanych przez transport miejski. Zachodzi więc pytanie jak ocenić funkcjonowanie transportu miejskiego, oraz jakie przyjąć kryteria oceny? Artykuł przedstawia ocenę funkcjonowania transportu miejskiego w Warszawie wykorzystującą zaproponowany przez zespół autorski zbiór wskaźników. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Przesłanki i zakres interwencji publicznej w transporcie miejskim
80%
Celem pracy jest określenie przesłanek i zakresu interwencji publicznej w transporcie miejskim. Podstawą artykułu jest teza, że transport miejski jest działalnością wymagającą interwencji publicznej. Za przesłanki interwencji publicznej w transporcie miejskim uznano użyteczność publiczną tego transportu oraz dążenie do realizacji za jego pośrednictwem celów polityki transportowej i społecznej. Omawiając zakres interwencji publicznej w transporcie miejskim, przedstawiono działania i instrumenty umożliwiające sprawne jego funkcjonowanie i rozwój w realizacji celów polityki transportowej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Koncepcje kształtowania systemu transportowego współczesnych metropolii
80%
Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji kształtowania systemu transportowego współczesnych metropolii. W pierwszej kolejności tych, które od połowy XIX w. do chwili obecnej kształtowały strukturę i funkcjonowanie miast i ich strefy podmiejskiej - wraz ze skutkami, jakie to przyniosło. Natomiast w drugiej kolejności tych, które już teraz zaczynają zmieniać współczesne metropolie i jednocześnie stanowią przyszłość transportu na ich terenie. Wprowadzenie do tych najważniejszych części artykułu stanowi krótki opis uwarunkowań globalnych, przede wszystkim o charakterze demograficznym.(fragment tekstu)
8
80%
Elektroniczna Karta Miejska może być wykorzystywana zarówno jako nośnik elektronicznych biletów jednorazowych, jak i elektronicznych biletów okresowych. W przypadku biletów jednorazowych można jednocześnie opłacić przejazd kilku osób niezależnie od rodzaju biletu wymaganego dla danej osoby(np. normalny, ulgowy itp.). Wykorzystując informacje uzyskane dzięki niej, można optymalizować rozkład jazdy, dostosowując go do potrzeb mieszkańców, realnie śledzić potoki pasażerskie, analizując obciążenia autobusów. Można także kontrolować realizację umów z przewoźnikami, zasadność reklamacji pasażerów. Karta daje możliwość tworzenia różnych statystyk i analiz biletowych, co może być podstawą do kreowania cen za przejazdy. Dane te mogą być wykorzystywane do prognozowania popytu oraz badania napełnień autobusów oraz innych parametrów związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Zautomatyzowany proces zbierania tych danych oraz ich forma są dużymi zaletami tego systemu. Większość organizatorów komunikacji miejskiej musi bowiem wynajmować osoby do badania napełniania pojazdów, a w tym przypadku te dane są zbierane bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie przeznacza się również dodatkowego czasu na przekształcenie do formy umożliwiającej ich analizę. (fragment tekstu)
Koncepcja inteligentnego miasta jako kierunek rozwoju nowoczesnych miast zyskuje na znaczeniu jako przedmiot badań naukowych. Mobility-as-a-Service to nowa koncepcja organizacji transportu, wprowadzona w niewielkiej liczbie miast, mogąca poprawić wykorzystanie zasobów, zmniejszyć udział samochodów osobowych w przewozach i po- ziom kongestii. Głównym celem artykułu było przedstawienie badań nad interakcjami i komplementarnością tych dwóch koncepcji. W pracy wykorzystano przegląd literatury i wnioskowanie metodą dedukcji. Wykazano, jak MaaS może wspomagać osiągnięcie inteligentnej mobilności i celów inteligentnego miasta. Badanie empiryczne dowiodło, iż miasta mające wysokie wskaźniki w rankingu inteligentnych miast wykazują większe skłonności do wdrażania zaawansowanych technologicznie rozwiązań zaliczanych do MaaS. Obie te koncepcje (smart city i Mobility-as-a-Service) są istotne dla miast, aby rozwijały się w sposób zrównoważony i zapewniały wysoką jakość życia mieszkańcom.(abstrakt oryginalny)
Nieustanny napływ ludności do miast wiąże się ze zwiększeniem potrzeb transportowych mieszkańców miast. Następstwem tych zjawisk są wyzwania stawiane samorządom dotyczące kształtowania mobilności miejskiej w kierunku współdzielenia środków transportu. W artykule omówiono rozwój współdzielonej mobilności w Polsce na przykładzie systemu roweru miejskiego. Podjęte rozważania przedstawiono na podstawie wyników badań wtórnych na tle zmian postaw zachowań komunikacyjnych mieszkańców polegających na rosnącym zainteresowaniu wykorzystaniem alternatywnych metod poruszania się. Celem artykułu jest wskazanie czynników wpływających na rozwój współdzielonej mobilności w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem systemu roweru miejskiego. Posłużono się metodą desk research, uwzględniając dostępną literaturę i wyniki badań wtórnych poświęconych współdzielonej mobilności oraz usług bike sharingu w Polsce. Obszarem badawczym było terytorium Polski.(abstrakt oryginalny)
Wzrost populacji zamieszkującej obszary miejskie w Unii Europejskiej oraz koncentracja działalności gospodarczej na tych obszarach stawiają nowe wyzwania w obszarze transportu miejskiego i mobilności. Koncepcja zrównoważonej mobilności miejskiej zakłada modelowanie miejskiego systemu transportowego zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Zalecenia dotyczące mobilności miejskiej, wynikające z dokumentów Unii Europejskiej, wymagają wielu działań, w tym związanych z promocją pożądanych zachowań transportowych mieszkańców obszarów miejskich. Działania promocyjne są niezbędnym narzędziem budującym akceptację społeczną dla wprowadzanych zmian oraz angażującym i zachęcającym mieszkańców do współtworzenia systemu transportu miejskiego zgodnego z koncepcją zrównoważonej mobilności.(abstrakt oryginalny)
Silnie rozwijający się ruch drogowy prowadzi do niekorzystnych zjawisk dotyczących nie tylko zanieczyszczenia środowiska, czy bezpieczeństwa uczestników ruchu ale też zmiany stylu życia współczesnych społeczeństw. Zagrożenia te zyskują sobie coraz większą uwagę różnorakich instytucji, również samorządów lokalnych. Skutkuje to podejmowaniem działań zmierzających do lepszego wykorzystania transportu publicznego oraz zmiany nawyków komunikacyjnych mieszkańców. W artykule omówiono wdrażany obecnie w Szczecinku unijny projekt CIVITAS, którego celem jest zrównoważony rozwój transportu miejskiego oraz poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg. Zaprezentowano wyniki badań poziomu akceptacji społecznej dla samego projektu oraz skłonność mieszkańców do zmiany nawyków komunikacyjnych, na tle uwarunkowań społeczno - kulturowych. (abstrakt oryginalny)
13
80%
Przedmiot i cel pracy: Transport miejski jest kluczowym elementem funkcjonowania aglomeracji miejskich. Jego strategiczne znaczenie powoduje, że zdiagnozowanie potrzeb użytkowników jest ważne. Zważywszy na fakt, że najliczniejszą grupą społeczną korzystającą z miejskiego transportu publicznego są osoby młode, studenci, to uwagę należy poświęcić kwestiom związanym z korzystaniem z transportu miejskiego przez tę właśnie grupę użytkowników - realnych kreatorów potrzeb w zakresie transportu miejskiego. Celem pracy jest diagnoza wyzwań w zakresie transportu miejskiego kształtowanych przez proces studentyfikacji na przykładzie miasta Torunia. Materiały i metody: Zastosowano wieloetapową procedurę badawczą obejmującą m.in. badanie ankietowe przeprowadzone wśród studentów. Wybór obszaru badań został podyktowany faktem, że Toruń to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Wyniki: W wyniku przeprowadzonych badań zidentyfikowano efekty procesu studentyfikacji w wymiarze przestrzenno-transportowym, wskazano także najważniejsze wyzwania w zakresie transportu miejskiego. Wnioski: Większość studentów korzysta z komunikacji publicznej, codziennie lub kilka razy w tygodniu. Najchętniej wybieranym środkiem transportu jest tramwaj, przede wszystkim z uwagi na stosunkowo krótki czas przejazdu i punktualność.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono tematykę i zakres realizacji zadań transportowych zrealizowanych w Szczecinku w ramach projektu CiViTASRenaissance. Projekt ten stanowił ważne zagadnienie, umożliwiające społeczności Szczecinka spotkanie się i testowanie innowacyjnych technologii i rozwiązań w zakresie transportu miejskiego. Projekt ten umożliwił także wymianę doświadczeń pomiędzy czterema innymi europejskimi miastami realizujące podobne tematycznie zadania projektowe, lecz różniące się lokalnymi uwarunkowaniami. Prezentowana praca dotyczy zagadnienia analizy efektywności kosztów w projektach transportowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Problematyka ta stanowi wielowymiarową analizę czynników związanych z efektami wdrażanego zadania. Główna trudność dotyczy tego, że analizowane czynniki oraz efekty zadania nie występują jako bezpośrednio związane z realizacją zadań, a często stanowią pośredni skutek jego realizacji. Stąd przedstawiono tu główne zasady oraz efekty wynikające z wdrożenia do eksploatacji eko-autobusów zasilanych paliwem alternatywnym przez lokalnego operatora komunikacji miejskiej.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Karta praw pasażera miejskiego transportu zbiorowego
80%
Usługi miejskiego transportu zbiorowego powinny w jak najszerszym stopniu spełniać oczekiwania pasażerów. W dzisiejszych realiach organizatorzy transportu zbiorowego lub operatorzy w polskich miastach ogłaszają przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu oraz regulaminy przewozu środkami komunikacji miejskiej. Zarówno w przepisach, jak i regulaminach pojawiają się sformułowania dotyczące praw pasażerów, ale są one przeplatane z obowiązkami. Rzadko jest też mowa o gwarancji podróży w określonych warunkach. Najbardziej znaną formą gwarancji usług z innych gałęzi transportu jest karta praw pasażera. Dzięki wprowadzeniu karty praw pasażera pasażerowie wiedzą, czego mogą oczekiwać od przewoźnika oraz w jaki sposób mogą dochodzić roszczeń w przypadku niedotrzymania warunków z jego strony. Ułatwia ona klientom wypowiadanie opinii bądź sugerowanie udoskonaleń. Natomiast przewoźnik dzięki wdrożeniu karty praw pasażera zyskuje wiele w oczach klienta, ponieważ pokazuje, że poważnie traktuje swoje zadanie, jakim jest zapewnienie odpowiedniego poziomu jakości usług przewozowych zgodnie z zapisami w karcie praw. Karta praw pasażera w miejskim transporcie zbiorowym jest nową i rzadką inicjatywą w Polsce. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu i analizy istniejących zapisów o prawach pasażera na podstawie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu oraz regulaminów przewozów środkami komunikacji miejskiej we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce. Tłem do rozważań jest analiza uwarunkowań prawnych dotyczących praw pasażerów w Unii Europejskiej. Na podstawie dokonanego przeglądu i istniejących zapisów formułujących prawa pasażerów można sformułować zakres karty praw pasażera miejskiego transportu zbiorowego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę planowania zrównoważonego transportu miejskiego na etapie opracowywania strategii transportowych miast. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę układu komunikacyjnego miasta, wykorzystywanego taboru w transporcie miejskim w Tczewie, ofertę przewozową i taryfową oraz przychodowość poszczególnych linii. Na tej podstawie określono kierunki rozwoju transportu miejskiego w tych wszystkich zakresach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany, jakie zaszły w ostatnim okresie w transporcie miejskim w zakresie informacji udostępnianej pasażerom a także rodzajów wykorzystywanych nośników informacji. Zwrócono dodatkowo uwagę, na edukacyjną rolę informacji przekazywanej pasażerom, gdyż informacja o skutkach funkcjonowania transportu w miastach dla środowiska wpływa na kształtowanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców miast. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Efektywność komunikacyjna miasta zwartego
80%
Urbanizacja czasów uprzemysłowienia postawiła znak równości między zwartością a przegęszczeniem tkanki. Urbanistyczne lekarstwo - rozgęszczenie struktury - okazało się równie szkodliwe jak sama choroba: rozproszone współczesne miasta pochłaniają coraz więcej cennych obszarów, a rosnące zużycie energii w transporcie miejskim staje się kluczowym parametrem rozwoju. Współczesne planowanie urbanistyczne potrzebuje skutecznych narzędzi do budowy miast o wysokiej gęstości, bez utraty przestrzennych jakości. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie roli rządu i samorządu w kształtowaniu zrównoważonej mobilności w polskich aglomeracjach. Przedstawiono główne kierunki polityki Unii Europejskiej (UE) w zakresie mobilności. Na poziomie krajowym zdefiniowano bariery w rozwoju mobilności determinowane przez obecny porządek prawny. Na poziomie samorządów wskazano na kluczowe działania pozwalające efektywniej zarządzać mobilnością. W podsumowaniu zawarto rekomendacje, które przyczyniłyby się do bardziej zrównoważonego rozwoju mobilności w polskich aglomeracjach.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.