Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Civil Rights
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Modelling Effective Legal Aid System
100%
Aim: This article presents a theoretical model that enables achievement of macroeconomic efficiency of the legal aid system by means of adjusting supply to the pre-determined demand. Results: Main deterministic components of aggregate demand for legal aid are defined using a shift-share type framework. The knowledge of its parameters makes it possible to estimate expected demand for legal aid in response to various formulae of possible reforms of the system. Motivation: Estimates of demand serve to compute legal aid supply that minimizes social costs of legal aid provision. This task is accomplished by means of the so called assignment problem originating the field of operational research. Providers are divided in line with their average productivities in solving appropriate legal cases and the aggregate personal costs of legal aid provision are subject to minimization. (original abstract)
Omówiono instytucję rzecznika praw obywatelskich w Unii Europejskiej. Jednym z praw przysługujących każdemu obywatelowi jest możliwość wniesienia skargi na działalność instytucji lub organów UE. Dodatkowe informacje znajdują się w internecie pod adresem http://www. euro-ombudsman.eu.int
W literaturze przedmiotu często spotyka się twierdzenie o występowaniu w UE systemowego problemu ustrojowego jakim jest oddalenie instytucji od obywateli. Niniejszy artykuł opisuje tymczasem działania podejmowane w ramach UE, które wskazują na podmiotowe traktowanie obywatela. Zagadnienie przedstawione jest w kontekście ochrony praw obywateli UE ze szczególnym uwzględnieniem zewnętrznych działań unijnych. W artykule posłużono się przykładem prawa obywateli UE do opieki dyplomatycznej i konsularnej w kraju trzecim, który jest przykładem czynnego i biernego prawa legacji.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza prawnych gwarancji wolności słowa przewidzianych w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP) z punktu widzenia zbioru Uwag Ogólnych nr 34 uchwalonego przez Komitet Praw Człowieka ONZ (HRC). W artykule uwagę skoncentrowano głównie na interpretacji przepisów artykułu 19 i 20 MPPOiP.
Przedmiotem rozważań podjętych w artykule jest analiza wpływu instytucji obywatelstwa UE na status obywateli migrujących. Celem podjętych badań jest wykazanie, że wprowadzenie instytucji obywatelstwa UE do traktatów zdecydowanie wzmocniło status jednostki w prawie UE, a w sposób szczególny - w państwie przyjmującym. Włączenie praw obywatelskich do katalogu praw podstawowych zmieniło diametralnie sposób realizacji jednego z praw obywatelskich: swobody przemieszczania się i pobytu na terytorium państwa przyjmującego. Obywatel migrujący uzyskał szczególną ochronę w chwili podjęcia działań zmierzających do ograniczenia prawa pobytu. Wnioski te potwierdzono w niniejszym artykule za pomocą analizy ewolucji aktów prawa wtórnego oraz wykładni Trybunału Sprawiedliwości UE.(abstrakt oryginalny)
Prawa obywatela Unii Europejskiej można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Do pierwszej należą prawa polityczne, które zostały przyznane obywatelom państw członkowskich Traktatem z Maastricht, a do drugiej - prawa ekonomiczne związane z gospodarczym charakterem Traktatu Rzymskiego, dotyczące wyboru miejsca pracy i osiedlania się, które w ograniczonym do sektorów przemysłu węglowego i stalowego zakresie już w pewnej formie wprowadzone w Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a które były rozwijane w kolejnych Traktatach i prawie wtórnym WE. Prawa ekonomiczne zostały przyznane obywatelom państw członkowskich UE na długo przed ustanowieniem instytucji obywatelstwa europejskiego i zostały z ocą Traktatu z Maastricht wchłonięte przez pojęcie obywatelstwa, stanowiąc naczelny jego element.
Prawa człowieka nie istnieją bez praw ekonomicznych, społecznych i konsumenckich, a bez respektowania szeroko pojętych praw człowieka nie może być mowy o wolności, demokracji i rządach prawa. Autor omawia prawa socjalne w regulacjach traktatowych, prawa socjalne w regulacjach towarzyszących traktatom, problematykę zatrudnienia, ochronę konsumenta, prawa obywatelskie a także prawa podstawowe i zasady państwa prawnego i aksjologię prawa wspólnotowego.
Ostatnia zmiana Konstytucji w Grecji została dokonana w listopadzie 2019 r., gdy w "Gazecie Rządowej" została opublikowana specjalna uchwała parlamentu. Wśród zmienionych przepisów został dodany nowy paragraf do art. 73 Konstytucji, dotyczący prawa inicjatywy ustawodawczej przyznanego obywatelom. Celem artykułu jest dokonanie analizy tej nowej instytucji demokracji przedstawicielskiej z perspektywy praw człowieka, ponieważ teoretycznie wprowadza ona do greckiego porządku prawnego nowe prawo polityczne. Badanie to koncentruje się na konstytucyjnych przesłankach zastosowania go. Na zakończenie przedstawiono użyteczne konkluzje dotyczące jakości tej wprowadzonej do Konstytucji Grecji instytucji i wskazano problemy, które powinny być rozważone w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Aspekt społeczny w kształtowaniu przestrzeni mieszkaniowej
75%
In the chapter author explain what living space is and what is its structure. Among many factors which determine living space the social one was emphasised. Society (community) needs and preferences was detailed discussed. Author also paid attention on risks which market economy may cause in pro-social attitudes towards living space. Planners' tasks were pointed as far as public space was considered, giving also legal regulations. At the end citizens rights were presented.(original abstract)
10
Content available remote Aksjologia, idee i zasady ogólne Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej
75%
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej stanowi interesujący punkt odniesienia dla rozważań nad oddziaływaniem systemu wartości społeczno-kulturowych na aksjologię dokumentów międzynarodowych z obszaru praw człowieka (praw podstawowych). Karta traktuje wiele aspektów życia tworząc tym samym w swojej treści zasady, które ukierunkowane są zarówno na kraj, jak i na wspólnotę. Niewątpliwie konstrukcja Unii Europejskiej jest taka, że uznaje ona te rozbieżności, zostawiając w tych kwestiach swobodę ustawodawcy krajowemu. Każde jednak odstępstwo od praw gwarantowanych w Karcie, wywodzące się z aprobaty dla zasady pomocniczości, obiektywnie osłabia charakter gwarancyjny tego dokumentu. Karta Praw Podstawowych wyrosła niewątpliwie ze "wspólnej tożsamości" Unii Europejskiej. Warto zatem poddać analizie aksjologię Karty Praw Podstawowych, która poprzez skodyfikowanie zasad i praw wpływa na kształtowanie się tej tożsamości. (fragment tekstu)
11
Content available remote Mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim w wyborach parlamentarnych III RP.
75%
Zamieszkująca Śląsk Opolski mniejszość niemiecka przez cały okres istnienia tzw. Polski Ludowej (1944 -1989) była odgórnie uznana przez władze państwowe za Polaków. Wraz z zapoczątkowaniem transformacji ustrojowej "nieistniejąca mniejszość" rozpoczęła żywiołowe manifestowanie swojej obecności, domagając się prawnego uznania grupy i przyznania jej pełni praw obywatelskich. Zjednoczona wokół powyższych żądań uczestniczyła w wyborach, po raz pierwszy w 1990 r. Wraz z osiągnięciem postulowanych oczekiwań istotnie zmalało zainteresowanie wyborami wśród jej członków. Nadrzędnym celem niniejszego artykułu była próba charakterystyki uczestnictwa komitetów mniejszości niemieckiej w wyborach parlamentarnych po 1989 r. Zastosowano następujące narzędzia i metody badawcze, m.in.: historyczną, komparatystyczną, i analizy źródeł (w tym internetowych). (abstrakt oryginalny)
Urząd ombudsmana występujący w systemach prawnych państw nordyckich wzbudził duże zainteresowanie na arenie międzynarodowej i stał się niejako pierwowzorem dla podobnych instytucji w wielu innych krajach, w tym również w Polsce. Omawiane w niniejszym artykule zagadnienie nie doczekało się do tej pory większego opracowania w polskim piśmiennictwie naukowo-prawniczym. Jednakże podjęty temat może zainteresować polskiego czytelnika ze względu na występujące podobieństwa do polskiej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. (fragment tekstu)
W artykule przeanalizowano przepisy prawa polskiego regulujące zasady wjazdu i pobytu obywateli UE i członków ich rodzin na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszym dokumentem była ustawa z dnia 27 lipca 2002 o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, która weszła w życie z dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Kolejny dokument to ustawa z 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin.
Niniejszy tekst poświęcony jest ochronie praw podstawowych obywateli Unii Europejskiej. Pierwsza część definiuje i charakteryzuje obywatelstwo Unii Europejskiej. Część druga wprowadza do tematyki ochrony praw jednostki w Unii Europejskiej. Kolejna, trzecia, traktuje o rozwoju prawnej ochrony praw podstawowych w Unii Europejskiej. Część czwarta charakteryzuje Kartę Praw Podstawowych jako podstawowe źródło praw jednostki w Unii Europejskiej. Część piąta, zarazem ostatnia, określa mechanizmy dochodzenia praw jednostki według prawa Unii Europejskiej. Całość kończą wnioski i wykaz wykorzystanych źródeł. Pracę oparto na literaturze przedmiotu, orzecznictwie oraz aktach prawnych Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Samorząd terytorialny jest elementem administracji publicznej, ukształtowanym z woli państwa i na potrzeby realizacji zadań uznanych przez państwo za lokalne lub regionalne. Konsekwencją jego utworzenia jest ustanowienie licznych publicznych praw podmiotowych mieszkańców o charakterze wolnościowym, jak i praw podmiotowych do współdecydowania o organizacyjnych, zadaniowych czy finansowych elementach konstrukcyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Istnienie tych praw nie uzasadnia jednak twierdzenia, że w systemach prawnych współczesnych państw mamy do czynienia z prawem do samorządu, rozumianym jako prawo obywatela. (abstrakt oryginalny)
W przededniu wyborów samorządowych, dzięki którym obywatele mają możliwość realizować zapewnione w art. 62 ust. 1 Konstytucji RP prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, narzuca się potrzeba rozważenia, czy - a jeżeli tak, to na ile - w ramach konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego, pomocniczości i decentralizacji można stwierdzić występowanie konstytucyjnego prawa do samorządu terytorialnego. Rozważenie powinno dotyczyć prawa do samorządu jako instrumentu - z jednej strony, ugruntowania istotnego miejsca w architekturze państwa, jakie samorządowi terytorialnemu przypisuje Konstytucja RP, pod kątem ustalenia, czy i w tym zakresie można mówić o skutkach tzw. rewolucji praw (revolution of rights), z drugiej strony natomiast - realizacji, mającego niewątpliwie walor podstawowy, prawa obywateli do uczestnictwa w prowadzeniu spraw publicznych. Jest to, jak można sądzić, wystarczający powód, dla którego celowe jest podjęcie problematyki charakteru i treści prawa do samorządu, rozumianego także jako prawo, którego podmiotem są jednostki samorządu terytorialnego jako wspólnoty mieszkańców - i to zrealizowane, ze względu na wieloaspektowość tej tematyki, w formie dwugłosu autorów mogących mieć niekoniecznie te same punkty widzenia. (abstrakt oryginalny)
Autor twierdzi, że po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego - dzięki uporządkowaniu regulacji i ich ponadnarodowemu charakterowi - powstanie (de facto zostanie rozwinięty i uporządkowany) jednolity system ochrony prawnej UE, co przyczyni się nie tylko do ochrony interesów Unii i państw członkowskich (w tym poprawy bezpieczeństwa), ale także do poszerzenia ochrony praw jednostek. Zapewnienie jego efektywności będzie jednak zdaniem autora wymagało wielkiego wysiłku implementacyjnego instytucji krajowych.
Kulturę danego społeczeństwa można podzielić na kulturę materialną i niematerialną. Częścią kultury niematerialnej jest prawo, zatem częścią kultury będzie też kultura prawna. W artykule omówiono pojęcie kultury prawnej oraz różne jej odmiany występujące na świecie. Przedstawiono analizę związku prawa i słuszności w procesach tworzenia i stosowania prawa.
19
Content available remote What Do We Mean by "Individualisation of Social Rights"?
75%
Individualisation of social rights is a process of transformation of the Welfare State, which aims to guarantee social rights to the individual. There are at least two different ways for an individual to get access to social rights: through work or through social citizenship. We have to consider first Welfare States, which are founded on the traditional model of the worker and his family. Individualisation of social rights means equal access to the labor market for women and men and, through work, access to social rights for all insured workers. As a consequence, derived rights, linked to family relationship, granted to the spouse/partner not involved in employment, might be abolished. Emancipation from the family, as an institution, is here at stake. We also need to consider Welfare States, which rely on work irrelevant if they are founded on the traditional model of the worker and his family or on a more equal model between women and men. Individualisation of social rights means, in this case, disconnection between social security and employment. Social rights are granted to each individual as a citizen independent from labor market position. Recognition of social citizenship for each individual, including children, is at stake. Both processes are different and the results are not exactly the same. The first process may be interpreted as an adaptation of the Welfare State to the changing of social mores, while the second process means a revolution in the nature of the Welfare State. (fragment of text)
The principle of universality has received strong support in Finland and it also has institutional support in the Constitution. Although the Finnish welfare state is under pressure financially, so far the suggested reforms have not questioned the individuality of social security. There is, however, emergent talk about a paradigm shift to familism in the sense that families are responsible for an individual's wellbeing instead of the individual him/herself or the society. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.