Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 216

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Civil liability
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
W tekście poddano analizie fragment dzieła późnorepublikańskiego prawnika Alfenusa Varusa dotyczący odpowiedzialności niewolnika za działania niedozwolone podjęte na rozkaz właściciela. Z brzmienia D. 44.7.20 wynika, że chodziło tutaj wyłącznie o problem odpowiedzialności prywatnoprawnej na podstawie lex Aquilia de damno, a sprawca został już wyzwolony. Zasada przytoczona przez Alfenusa: niewolnik nie zawsze będzie zwolniony z odpowiedzialności, działając iussum domini, mogła się odnosić zarówno do odpowiedzialności prywatnoprawnej, jak i do odpowiedzialności publicznoprawnej. (abstrakt oryginalny)
W warunkach gospodarki rynkowej ważnym elementem jest nadawanie certyfikatów towarom, usługom, instytucjom, przedsiębiorstwom. Certyfikaty są nadawane przez tzw. kwalifikowanych dostawców usług zaufania. Jednym z warunków funkcjonowania kwalifikowanych dostawców usług zaufania jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Celem artykułu jest ocena ryzyka w ubezpieczeniu obowiązkowym odpowiedzialności cywilnej dostawców usług zaufania. Jest to całkowicie nowy produkt na polskim rynku ubezpieczeniowym. W artykule dokonano krytycznej analizy wielu parametrów wynikających z przyjętego Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 grudnia 2016 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kwalifikowanego dostawcy usług zaufania. Wskazano m.in. na ogólnikowy charakter przyjętego zakresu odpowiedzialności, brak podstaw do obliczania składki ubezpieczeniowej czy obiektywnej likwidacji szkód.(abstrakt oryginalny)
Głównym problemem rozważanym w artykule jest określenie, w jaki sposób odpowiednio reagować na zmiany w funkcjonowaniu systemów wspomagania decyzji opartych na sztucznej inteligencji pod kątem zaspokajania potrzeb państwa, biznesu i obywateli. Metodologia badań opiera się na przeglądzie literatury przedmiotu oraz analizie różnych opcji polityki. Proces argumentacji składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszy charakteryzuje istotę i cel rozwoju systemów odpowiedzialności cywilnej dla systemów wspomagania decyzji opartych na sztucznej inteligencji na Ukrainie. Przeanalizowano ukraińskie przepisy prawne pod kątem ich zakresu merytorycznego i otwartości na internalizację ewentualnych nowych sytuacji związanych z roszczeniami o odszkodowanie od systemów AI. Druga część skupia się na wynikach własnych badań aktów prawnych i strategicznych dokumentów polityki. Badania ujawniają znaczne różnice między regulacjami UE a praktyką prawodawczą na Ukrainie. Przyjęcie podejścia opartego na ryzyku zapewnia odpowiednie zarządzanie ryzykiem podmiotów gospodarczych, a poszkodowanym daje okazję do otrzymania odszkodowania. Dalsze wdrożenie odpowiedzialności cywilnej za działania oparte na AI wymaga zarówno ujednolicenia przepisów, jak i strategicznej perspektywy interoperacyjności różnych reżimów. Stwarza to potrzebę opracowania i wdrożenia długoterminowej strategii w celu znalezienia równowagi między ochroną obywateli przed ewentualnymi szkodami a umożliwieniem innowacji technologicznych. Krajom sąsiadującym z UE zaproponowano różne warianty polityki i systemy prawne.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu analizie poddano jedynie wybrane czynniki, uznane za najważniejsze, które determinują aktualny wzrost składek z tytułu ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zaliczono do nich: zmiany regulacji prawnych wpływających na zakres odpowiedzialności ubezpieczycieli, stan bezpieczeństwa drogowego, koszty likwidacji szkód oraz oszustwa ubezpieczeniowe i rozwiązania podatkowe. W opracowaniu zweryfikowano hipotezę badawczą, która brzmi: główną determinantą aktualnych podwyżek składek w komunikacyjnych ubezpieczeniach OC są regulacje prawne (wytyczne i rekomendacje KNF oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego), które przyczyniają się do wzrostu wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń oraz kosztów likwidacji szkód, a w konsekwencji pogłębiają straty techniczne w tej grupie ubezpieczeń. Niski poziom bezpieczeństwa drogowego, a także wzrost przestępczości ubezpieczeniowej i rozwiązania podatkowe - to czynniki o mniejszym znaczeniu.(fragment tekstu)
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym z najtrudniejszych rodzajów ubezpieczeń, gdyż wymaga nie tylko dobrej znajomości ubezpieczeń, ale także dużej wiedzy cywilistycznej, zwłaszcza w zakresie podstaw odpowiedzialności i zasad odszkodowawczych. Konstrukcja tego ubezpieczenia opiera się bowiem na stosowaniu zasad i norm prawnych dotyczących odpowiedzialności cywilnej. W praktycznej realizacji ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) pojawia się wiele wątpliwości i trudności, przede wszystkim w części cywilistycznej tego ubezpieczenia. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie niektórych zagadnień nasuwających praktykom szereg wątpliwości oraz próba ich wyjaśnienia, a także wskazanie na te kwestie, które powinny być brane przez zakłady ubezpieczeń pod uwagę przy ustalaniu ogólnych warunków OC i ich stosowaniu.(fragment tekstu)
Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej były prowadzone w Polsce (jako dobrowolne) przez niektóre zakłady ubezpieczeń już od początku lat dwudziestych. W szerszym jednak zakresie ubezpieczenia te zaczęto wprowadzać dopiero w okresie powojennym (jako obowiązkowe i dobrowolne), a właściwie od drugiej połowy lat pięćdziesiątych, gdyż był okres, że uważano tego rodzaju ubezpieczenia za zbędne, wychodząc z założenia, że to państwo w ramach swych funkcji opiekuńczych powinno zapewniać jego obywatelom pokrycie doznanych szkód.(fragment tekstu)
Zakład ubezpieczeń odpowiadający za sprawcę wypadku komunikacyjnego z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dopuszcza się zwłoki, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jeżeli poszkodowany wezwał wcześniej sprawcę wypadku do zapłaty odszkodowania, który jednak świadczenia nie spełnił, wówczas zakład ubezpieczeń dopuszcza się zwłoki od daty tego wezwania.(abstrakt oryginalny)
Instytucja ubezpieczeniowego regresu nietypowego była wielokrotnie przedmiotem zarówno orzecznictwa sądów, jak i wypowiedzi przedstawicieli nauki prawa. Właściwe określenie terminu przedawnienia tych roszczeń regresowych ma duże znaczenie praktyczne tak dla towarzystw ubezpieczeń, jak i podmiotów mogących stać się dłużnikami w postępowaniu regresowym. Stosunkowo długo brak było zgody co do określenia, w jakim terminie przedawniają się tego typu roszczenia. Zagadnienie to budziło dużo kontrowersji zarówno wśród przedstawicieli doktryny, jak i w orzecznictwie. Istniejącej w piśmiennictwie różnorodności poglądów sprzyjały liczne zmiany przepisów regulujących kwestię obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, stanowiących podstawę do analizy terminów przedawnienia nietypowego roszczenia regresowego ubezpieczyciela. Spośród wielu warto odnotować podgląd, w myśl którego roszczenia te wynikają z umowy ubezpieczenia i przedawniają się w terminach przewidzianych dla roszczeń z niej wynikających. Wśród przedstawicieli doktryny pojawiło się także stanowisko, zgodnie z którym nietypowe roszczenie regresowe jest roszczeniem związanym z prowadzeniem przez ubezpieczyciela działalności gospodarczej i w konsekwencji winno się przedawniać w terminach przewidzianych dla tego typu roszczeń. W literaturze tematu zaakcentowane zostało także stanowisko, iż termin przedawnienia omawianych roszczeń powinien być ustalany w sposób analogiczny do terminu przedawnienia roszczenia z tytuły regresu zwykłego, a zatem zgodnie z terminami przewidzianymi dla poszkodowanych. Z kolei teoria podkreślająca, iż roszczenie regresowe nietypowe jest roszczeniem w pełni samoistnym, nowym, wynikającym z przepisu prawa, wskazuje jako właściwe dla określenia terminu przedawnienia omawianego roszczenia zawarte w kodeksie cywilnym przepisy lex generalis, z art. 118 k.c. na czele. Za niebudzące wątpliwości uznać należy, iż roszczenie to staje się wymagalne z chwilą wypłaty odszkodowania i tym samym zmaterializowania się odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela. Niniejsze opracowanie poddaje analizie kwestię przedawnienia nietypowych roszczeń regresowych ubezpieczycieli oraz stanowi swoiste podsumowanie stanowisk prezentowanych przez przedstawicieli doktryny i orzecznictwo w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Criminal Law for Ski Slopes in Poland
75%
A study is focused on the analysis of regulations intended to prevent certain dangerous behavior on the ski slopes. It concerns to the Act of 18 August 2011 on the safety and rescue in the mountains and at the organized ski areas, as well as general criminal law provisions contained in the Penal Code and the Code of Petty Offenses. For examining the legitimacy of the criminal law response for such behavior the necessary is also an analyze of the domestic and foreign literature and the practical sphere of the problem. (original abstract)
W ostatnich latach obserwujemy szczególnie dynamiczny rozwój ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, co powoduje coraz większe zainteresowanie wskazaną problematyką, w szczególności zakresem udzielanej przez ubezpieczyciela ochrony. Praktyka ubezpieczeniowa dowodzi, że wzrost świadomości osób poszkodowanych znacznie częściej występujących z żądaniem naprawienia wyrządzonej szkody oraz podnoszących coraz wyższe roszczenia może - w konkretnym stanie faktycznym - doprowadzić do wyczerpania zastrzeżonego w umowie limitu sumy gwarancyjnej. Dlatego przedstawiciele nauki prawa wiele uwagi poświęcają obecnie nie tylko tym postanowieniom, które określają przedmiotowe czy czasowe ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, ale też kwotowe granice ochrony ubezpieczeniowej. Kwestia dopuszczalności modyfikacji górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela w czasie trwania umowy, rozpatrywana na gruncie poszczególnych typów ubezpieczeń, najwięcej wątpliwości rodzi na tle ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Cechą charakterystyczną ubezpieczeń tego typu jest bowiem powstanie, z chwilą zajęcia wypadku ubezpieczeniowego, trójstronnego stosunku prawnego pomiędzy ubezpieczycielem, ubezpieczającym i poszkodowanym. Istnienie tego powiązania powoduje, że podmiotem faktycznie uprawnionym z umowy ubezpieczenia OC jest poszkodowany, czyli osoba trzecia spoza stosunku umownego. Dodatkowo we wskazanych ubezpieczeniach bardzo często mamy do czynienia ze szkodą na osobie, która z natury rzeczy ma charakter ewolucyjny, jej zakres oraz rozmiar mogą się pogłębiać, co z kolei może prowadzić do powstania nieprzewidzianych kosztów czy wydatków. W pozostałych ubezpieczeniach majątkowych wysokość sumy ubezpieczenia winna odpowiadać wartości ubezpieczeniowej, a tego rodzaju zależność w znacznym stopniu niweluje negatywne dla poszkodowanego skutki. Poza tym poszkodowanym jest tutaj sam ubezpieczający, który w każdym czasie może wystąpić do swojego kontrahenta z żądaniem podwyższenia sumy ubezpieczenia. Niezależnie od poczynionych uwag należy zauważyć, że w ubezpieczeniach OC - w przeciwieństwie do ubezpieczeń osobowych, nie wydaje się możliwe podwyższenie sumy gwarancyjnej na podstawie przepisów o waloryzacji sądowej. Warunkiem koniecznym zastosowania art. 3581 § 3 k.c. jest bowiem istnienie zobowiązania pieniężnego sensu stricto, którego przedmiotem od chwili jego powstania jest określona suma pieniężna. W ubezpieczeniach OC świadczenie zakładu ubezpieczeń polega na zwolnieniu ubezpieczającego od obowiązku wypłaty poszkodowanemu odszkodowania. Świadczenie tego podmiotu jako świadczeniem in natura należy do zobowiązań pieniężnych sensu largo, nazywanych też zobowiązaniami niepieniężnymi ze świadczeniem pieniężnym. (fragment tekstu)
Zasady Europejskiego Kontraktowego Prawa Ubezpieczeniowego (Principles of European Insurance Contract Law, zwane dalej PEICL) zawierają w art. 2:304 regulację dotyczącą klauzul abuzywnych. Jest ona o tyle interesująca, gdyż odnosi się w całości do umowy ubezpieczenia, w przeciwieństwie do ustawodawstw państw członkowskich UE, które w omawianym zakresie przyjmują rozwiązania uniwersalne dla całego obrotu cywilnoprawnego (jak choćby w art. 385¹- 3853 polskiego kodeksu cywilnego). Niniejszy artykuł ma na celu syntetyczne przedstawienie wskazanych uregulowań PEICL, w szczególności w zestawieniu z prawem polskim. (fragment tekstu)
W wielu krajach, w tym także w Polsce, obserwujemy w ostatnich latach wzrost ilości roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej, ich szerszy zakres, zwiększoną skuteczność oraz wyższy poziom przyznawanych odszkodowań i świadczeń. Z uwagi na wielopłaszczyznowe implikacje tego wzrostu tendencja ta jest analizowana w kontekście ekonomiki funkcjonowania systemów odpowiedzialności cywilnej (zwłaszcza deliktowej) oraz ubezpieczeń odpowiedzialności. Poszukuje się przyczyn, rozważa konsekwencje oraz możliwe lub konieczne modyfikacje - tak w zakresie regulacji prawnych, jak i w obszarze zarządzania ryzykiem i ubezpieczeń. W toku dyskusji wskazuje się w niektórych krajach, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii, że w dużej mierze wzrost ilości (wartości) roszczeń wynika ze zmiany podejścia społeczeństw do problemu szkody i jej kompensacji. Zjawisko to - określane, jako compensation culture, claiming culture - postrzegane jest często w aspekcie negatywnym. Pojawia się jednak pytanie czy większa skłonność i determinacja poszkodowanych w dochodzeniu kompensacji szkody nie wynika ze wzrostu świadomości prawnej, w tym ubezpieczeniowej, czy nie jest jedynie realizacją prawa do pokrycia strat przez podmiot odpowiedzialny. Zagadnienia te i tendencje zyskują na znaczeniu także w odniesieniu do polskiego rynku, tak ze względu na wspomniany wzrost ilości i wartości roszczeń, w tym także w obszarach dotychczas rzadziej "eksplorowanych", jak błędy w sztuce medycznej, dobra osobiste, jak i z uwagi na aktualne zmiany i dyskusje w obszarze regulacji istotnych dla analizowanego obszaru czy komentowaną ostatnio na rynku intensyfikację usług doradczych w zakresie odszkodowań (tzw. kancelarie odszkodowawcze). Celem opracowania jest analiza pojęcia i genezy zjawiska kultury roszczeniowej oraz czynników determinujących zmianę zachowań społecznych w zakresie dochodzenia roszczeń, w kontekście tendencji na innych rynkach i aktualnych zmian na polskim rynku. Uwaga poświęcona została także konsekwencjom dla funkcjonowania ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. (fragment tekstu)
13
Content available remote Examples of space damages in the light of international space law
75%
The issue of liability arising to third parties as a result of space activities, has been discussed by academics for nearly fifty years. It has however had a limited practical implications, due to the very few events where third party damage has been sustained. When disaster strikes third parties as well as those directly involved are financially affected. This article considers how these issues are treated under international law. Basic rules of international space law were mentioned, with a special emphasis put on liability issues. Several examples of space accidence and submitted claims were shown. (original abstract)
Artykuł podejmuje problematykę ustalenia momentu, od którego rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym, skierowanych przeciwko ubezpieczycielowi. Możliwość wystąpienia z powództwem bezpośrednio przeciwko ubezpieczycielowi, który z zawarł z podmiotem odpowiedzialnym umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jest niekwestionowana w świetle art. 822 § 4 k.c. Problematyczne jest jednak określenie, czy trzyletni termin przedawnienia, o którym mowa w art. 4421 § 1 i 3 k.c., rozpoczyna swój bieg z chwilą dowiedzenia się o szkodzie i podmiocie odpowiedzialnym według przepisów o czynach niedozwolonych, czy też -dowiedzenia się o ubezpieczycielu obowiązanym do naprawienia takiej szkody. Autor uznaje za prawidłowe to drugie stanowisko i prezentuje niżej argumenty na jego poparcie.(abstrakt oryginalny)
Obowiązujące od początku 2004 r. nowe prawo ubezpieczeń gospodarczych wniosło szereg zmian w obowiązującym stanie prawnym. W szczególności - nowe przepisy zaprowadziły gruntowne zmiany na polu dotyczącym ubezpieczeń obowiązkowych. Konsekwencją obszernej nowelizacji prawa ubezpieczeń było między innymi wydanie przez Ministra Finansów nowych rozporządzeń dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń OC zawodów. Niektóre z tych rozporządzeń wprowadziły po raz pierwszy obowiązek ubezpieczenia dla pewnych grup zawodowych, które wcześniej tego obowiązku nie miały. Nowe rozporządzenia zostały wydane również w odniesieniu do tych ubezpieczeń, które już wcześniej funkcjonowały jako ubezpieczenia obowiązkowe i były uregulowane stosownymi rozporządzeniami. Jednym z takich ubezpieczeń jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe.(fragment tekstu)
W praktyce przyjmuje się bezdyskusyjnie dopuszczalność pociągania pracodawcy przez pracownika do odpowiedzialności za szkodę spowodowaną wypadkiem przy pracy na zasadach prawa cywilnego. Autorka przedstawia, że w samej doktrynie prawa pracy jednolitość taka nie występuje. Referując dwa skrajne poglądy co do omawianej materii, podejmuje próbę wskazania dalszych argumentów, które mogą przemawiać tak za jednym, jak i za drugim stanowiskiem. W konkluzji wskazuje, że pewną drogą rozstrzygnięcia tego sporu mogłaby być wypowiedź Sądu Najwyższego, który stojąc jednoznacznie na stanowisku o dopuszczalności uzupełniającej odpowiedzialność pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy na podstawie przepisów prawa cywilnego, jak dotąd w żadnym ze swoich orzeczeń nie skonfrontował swojej argumentacji z argumentacją przeciwników jego poglądu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zajmuje się kwestią ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na rynku nieruchomości. Omówione jest pojęcie odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jako produktu chroniącego interes majątkowy osoby ubezpieczonej. Przedstawione zostały ramy prawne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej funkcjonującego na polskim rynku ubezpieczeń i nieruchomości, które zostały skonfrontowane z problemami, jakie pojawiają się w związku z istnieniem tego produktu. Celem artykułu jest ukazanie problematyki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na rynku nieruchomości ze względu na to, że działalność na tym rynku wiąże się z dużym ryzykiem. Z drugiej strony artykuł omawia tylko kilka ważnych elementów związanych z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej zawodów pojawiających się na rynku nieruchomości, dając podstawy do dalszych badań i opracowań. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zadania samorządu terytorialnego. Omówiono odpowiedzialność odszkodowawczą samorządu terytorialnego i zakres ochrony ubezpieczeniowej.
Opracowanie zawiera aspekty prawne dotyczące działalności spedytora. Przedstawiono obowiązki i odpowiedzialność spedytora w polskich przepisach prawnych uregulowanych w kodeksie cywilnym. Omówiono Ogólne polskie warunki spedycyjne jako warunki umownie stosowane w działalności przedsiębiorstw spedycyjnych. W podsumowaniu nawiązano również do Modelowych warunkach spedycyjnych FIATA. Na końcu autorka podkreśliła znaczenie aspektów prawnych w działalności spedytorów oraz konieczność ich aktualizacji i ujednolicania w działalności międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Ważnym elementem w gospodarce rynkowej są przypadki upadłości przedsiębiorstw. Główną rolę w likwidacji przedsiębiorstw odgrywa syndyk masy upadłościowej, nadzorcy sądowi i zarządcy. W artykule podejmowany jest problem odpowiedzialności cywilnej tych instytucji. Autor podaje w artykule skalę upadłości przedsiębiorstw w Polsce, założenia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a także zastanawia się nad realnością minimalnej sumy gwarancyjnej i kalkulacji składki ubezpieczeniowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.