Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Civil liability for damage
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie jest zwolnienie sprawcy szkody od odpowiedzialności, lecz zapewnienie poszkodowanemu wynagrodzenia szkód w drodze przejęcia przez zakład ubezpieczeń zobowiązań odszkodowawczych ubezpieczającego. W związku z nowymi ustawami ubezpieczeniowymi 'wypowiedziano już wiele uwag kwestionujących ich postanowienia. Niektóre z zarzutów wynikają, jak zwykle, z nie dość dokładnego przeczytania i zrozumienia zapisów ustawy. Do nich, uważam, należy znowelizowany już przepis art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych o obowiązku osoby uczestniczącej w zdarzeniu objętym ubezpieczeniem obowiązkowym: budynków, OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników, niezwłocznego powiadomienia policji o zdarzeniu. Wprawdzie wyraz "niezwłoczny" oznacza "niecierpiący zwłoki, natychmiastowy", ale w dobie powszechnie używanych telefonów komórkowych nie jest to tak trudne do wykonania, jak to wyolbrzymiają niektórzy autorzy. Natomiast biorąc pod uwagę pozytywne skutki, trzeba przyznać, że ma ten przepis niezwykle doniosłe znaczenie zarówno społeczne - jazda kierowców po alkoholu - jak i dla poszkodowanych.(fragment tekstu)
Zadośćuczynienia pieniężne na rzecz osób poszkodowanych (art. 445 § 1 k.c.) oraz najbliższych członków rodziny (art. 446 § 4 k.c.), obok zwrotu wszelkich wynikłych kosztów będących następstwem uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci poszkodowanego (art. 444 § 1 i 446 § 1 k.c.), przyznania renty wyrównawczej (uzupełniającej), renty tymczasowej na zwiększone potrzeby (art. 444 § 3 k.c.), jednorazowego odszkodowania - kapitalizacji renty (art. 447 k.c.) oraz stosownego odszkodowania (art. 446 § 3 k.c.) i renty alimentacyjnej (art. 446 § 2 k.c.) stanowią komplementarne świadczenia związane z zaspokojeniem szkód na osobie mających źródła w odpowiedzialności deliktowej. Przy tragicznych w skutkach wypadkach, patrząc na ich wymiar ekonomiczny, należy je kwalifikować jako podstawowe świadczenia, których celem jest kompensata powstałej krzywdy tzn. szkody o charakterze niemajątkowym po stronie zarówno bezpośrednio poszkodowanych jak i ich najbliższych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Szkody osobowe w wypadkach komunikacyjnych z udziałem cudzoziemców
75%
System obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w Unii Europejskiej (a szerzej w Systemie Zielonej Karty) daje ochronę obu stronom wypadku drogowego. W Systemie Zielonej Karty ubezpieczenie zawarte w kraju będącym członkiem Porozumienia obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich. Należy jednak mieć na uwadze ograniczenie związane z przejęciem zobowiązania przez zakład ubezpieczeń, tj. sumę gwarancyjną. Jeżeli roszczenia przekroczą tę kwotę, obowiązek pokrycia nadwyżki powraca do sprawcy wypadku. Ustawa wprowadzająca obowiązek posiadania ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wskazuje na konieczność zabezpieczenia na poziomie co najmniej minimalnych kwot sum gwarancyjnych. Autorka artykułu podejmuje próbę zbadania, na ile zaproponowane sumy gwarancyjne są wystarczające do pokrycia roszczeń rentowych zgłaszanych przez ewentualnych poszkodowanych w sytuacji, gdy w wypadku bierze udział obcokrajowiec bądź gdy wypadek zdarzył się poza państwem zamieszkania uczestników wypadku(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Lojalność klientów w ubezpieczeniach komunikacyjnych w świetle danych UFG
75%
Artykuł jest poświęcony zagadnieniu statystycznego modelowania lojalności klientów w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Głównym celem pracy jest identyfikacja czynników, które wpływają na decyzję klienta o kontynuowaniu umowy ubezpieczenia w tym samym zakładzie ubezpieczeń lub o zmianie ubezpieczyciela. Analizą zostały objęte umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC p.p.m.), a źródłem informacji o umowach ubezpieczenia i klientach była ogólnopolska baza danych Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W pracy zostały przedstawione wybrane trendy dotyczące lojalności klientów widoczne w danych UFG, a także wnioski płynące z modelowania badanego zjawiska za pomocą regresji logistycznej. Zostało również omówione to, w jaki sposób informacja dotycząca lojalności klienta może zostać wykorzystana do modelowania liczby szkód z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia OC p.p.m.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kwestię odpowiedzialności za szkody spowodowane procesem przekształcenia spółek handlowych w ramach stosunków wewnętrznych (wobec spółek i wspólników), oraz w stosunkach zewnętrznych (wobec osób trzecich).
Opracowanie zawiera aspekty prawne dotyczące działalności spedytora. Przedstawiono obowiązki i odpowiedzialność spedytora w polskich przepisach prawnych uregulowanych w kodeksie cywilnym. Omówiono Ogólne polskie warunki spedycyjne jako warunki umownie stosowane w działalności przedsiębiorstw spedycyjnych. W podsumowaniu nawiązano również do Modelowych warunkach spedycyjnych FIATA. Na końcu autorka podkreśliła znaczenie aspektów prawnych w działalności spedytorów oraz konieczność ich aktualizacji i ujednolicania w działalności międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Zobrazowano zasięg stosowania odpowiedzialności opartej na zasadach ryzyka i jego funkcje w prawie cywilnym. Opisano ryzyko wynikające z korzystania z sił przyrody, używania budowli oraz wytwarzania niebezpiecznych produktów.
W niniejszym artykule omówiono zagadnienie wzajemnych relacji podmiotów trójstronnego stosunku prawnego na tle ubezpieczenia OC. W szczególności zostały poruszone kwestie rozróżnienia długu i odpowiedzialności ubezpieczyciela sprawcy szkody oraz prawnych konsekwencji wskazanej dystynkcji. Wskazana tematyka jest zasadniczo pomijana w opracowaniach naukowych obejmujących swym zakresem konstrukcję ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a dotyczy kluczowego elementu jego konstrukcji prawnej, jakim jest istota akcesoryjności odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń. Artykuł zawiera usystematyzowane poglądy doktryny i orzecznictwa, które w dalszym ciągu pozostają niejednolite. Autor prezentuje praktyczną doniosłość wskazanej tematyki, powołując się na przykłady, w tym również w ujęciu systemowym odnosząc się do zbliżonych instytucji prawa. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często polega na wprowadzaniu na rynek rozmaitych produktów. Wraz z rozwojem techniki produkty te stają się coraz bardziej skomplikowane i niebezpieczne. Oczywiste jest, że postęp mający służyć człowiekowi, rodzi poważne za grożenia i ryzyko wyrządzenia szkody. Z tego powodu odpowiedzialność cywilna za szkody wy rządzone przez produkt stała się jednym z pod stawowych ryzyk gospodarczych.(fragment tekstu)
10
Content available remote Zasada odpowiedzialności władzy publicznej na podstawie art. 417 k.c.
75%
Przedmiotem artykułu jest problematyka przypisania zasady odpowiedzialności władzy publicznej za szkodę dokonaną przez niezgodne z prawem jej działanie lub zaniechanie. Analiza odpowiedzialności Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych osób prawnych wykonujących tę władzę z mocy prawa przeprowadzona została w ujęciu historycznym. Wejście w życie Konstytucji RP w roku 1997 wymagało rozważenia relacji pomiędzy art. 417 k.c. oraz art. 77 ust. 1 Konstytucji. Najwięcej uwagi w artykule poświęcone zostało jednak aktualnemu stanowi prawnemu. Znowelizowany w 2004 roku art. 417 k.c., podobnie jak przepis konstytucyjny, posługuje się pojęciem niezgodności z prawem. W orzecznictwie i doktrynie występuje dualizm postrzegania tego zwrotu, stąd potrzeba szerszego opracowania jego prezentacji. Pracę wieńczy próba opowiedzenia się za przyjęciem jako właściwej jednej z zasad odpowiedzialności. Przedstawiona została również niecelowość wyróżnienia zasady bezprawności. (abstrakt oryginalny)
Third party liability insurance for motor vehicle owners, due to their mandatory nature, are the most frequently concluded insurance in Poland. The scope of this insurance is unified by EU directives, therefore competition between insurance companies is not based on modifying the product, but mainly on the insurance price and the quality of customer service. An important element of the ratemaking process in motor insurance is the bonus-malus system, which, apart from the ratemaking function, has a preventive function. There are many different bonus-malus systems in Poland. However, insurance companies do not always familiarize customers with the operating system, although they have such an obligation. The aim of the paper is to assess the preventive function of the bonus-malus system and knowledge of insured about the bonus-malus system. The main research hypothesis that has been put forward is that the bonus-malus system performs a preventive function, but the knowledge about the system itself among the insured is small. The empirical study was conducted on the basis of data from one of the insurers offering motor third party liability insurance on the Polish market and from a questionnaire survey. The descriptive and mathematical statistics tools were used to assess the results of the research. The conclusions from the research allowed to positively verify the research hypothesis set for the purpose of the study.(original abstract)
Ustalenie wysokości zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę nastręcza w praktyce ubezpieczeniowej największe trudności. Doznana przez poszkodowanego krzywda nie jest bowiem możliwa do naprawienia, a tym bardziej nie można jej wycenić w pieniądzu. Przyznane poszkodowanemu zadośćuczynienie pieniężne może jedynie do pewnego stopnia złagodzić odczuwaną krzywdę w postaci cierpień fizycznych i psychicznych związanych z uszkodzeniem ciała lub wywołanym rozstrojem zdrowia.(abstrakt oryginalny)
W literaturze prawa przewozowego nie przywiązuje się wystarczającej uwagi do związku czasowego z przewozem i odpowiedzialnością odszkodowawczą przewoźnika. Artykuł jest próbą wypełnienia tej luki.
Problematyka odpowiedzialności cywilnej oraz jej przesłanek od dawna stanowi przedmiot zainteresowania zarówno doktryny, jak i orzecznictwa. Współcześnie w dobie dynamicznie rozwijającego się życia gospodarczego oraz świadomości osób poszkodowanych, kwestia prawnej odpowiedzialności za szkodę powstałą podczas wykonywania działalności zawodowej, a nawet odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w tzw. w życiu prywatnym, należy do kluczowych zagadnień prawa cywilnego. Charakterystyczne jest, że poglądy przedstawicieli piśmiennictwa przechodzą w tej mierze swoistą ewolucję a judykatura - oceniając sporne stany faktyczne - proponuje kolejne rozwiązania. Niektóre z nich stanowią wyraz nowych kierunków interpretacji, jakie można zaobserwować także w innych systemach europejskich. Ramy artykułu nie pozwalają na szczegółowe omówienie wszystkich zagadnień, dlatego chwilę uwagi chciałabym poświęcić najnowszym tendencjom odzwierciedlających obecne problemy odpowiedzialności cywilnej, a w dalszej konsekwencji - ubezpieczeń OC. Należy jednak zauważyć, że istotnym zmianom uległo nie tylko samo ujęcie szkody, związku przyczynowego czy winy, ale też interpretacja roszczeń zgłaszanych przez podmioty bezpośrednio i pośrednio poszkodowane (art. 444 - 448 k.c.). Problematyce tej zostanie poświęcona kolejna publikacja. Przedmiotem niniejszych rozważań są te przesłanki, które muszą wystąpić w każdym przypadku odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z odpowiedzialnością z tytułu czynów niedozwolonych czy też z odpowiedzialnością z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania; a także niezależnie od zasady odpowiedzialności (zasada winy, ryzyka, słuszności) oraz - wystąpienia innych dodatkowych elementów (domniemanie winy, odpowiedzialność za własny czyn lub za inne osoby itd.).(fragment tekstu)
Na łamach literatury ubezpieczeniowej prowadzona jest dyskusja o dopuszczalności odstąpienia przez konsumenta od umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, w przypadku, gdy umowa ubezpieczenia obowiązkowego zawierana jest na odległość. W celu rozstrzygnięcia powyższej kwestii przytaczane są argumenty pochodzące z wykładni językowej, funkcjonalnej i celowościowej. Niektóre z nich przemawiają za przyznaniem konsumentowi prawa odstąpienia, niektóre prowadzą do wniosku przeciwnego. Decydującym jednak wydaje się być argument zgodności prawa polskiego z prawem europejskim. Niezależnie od ostatecznie przyjętego rozwiązania, istotnym pozostaje pytanie o słuszność przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w kontekście zapewnienia ochrony osobom trzecim, narażonym na szkodę w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. W ocenie autora pytanie to dotyczy konfliktu dwóch dóbr uznanych przez system prawny: ochrony konsumenta i ochrony poszkodowanego. Konflikt ten powinien jednak zostać rozwiązany najpierw na gruncie prawa europejskiego, a w szczególności dyrektywy o sprzedaży usług finansowych na odległość oraz dyrektyw komunikacyjnych. Zgodnie z art. 16c ust. 1 i 2 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów, konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe (stanowiącą czynność ubezpieczeniową) może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie trzydziestu dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, o którym mowa w art. 16b ust. 3 ustawy, jeżeli jest to termin późniejszy. O tym, czy na gruncie prawa polskiego konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC zależy relacja trzech ustaw: ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów, ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz ustawy Kodeks cywilny. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie prywatyzacji zadań publicznych. Zwrócono uwagę, że w Polsce brak kompleksowego uregulowania umów zawieranych z podmiotami prawa prywatnego celem przejęcia wykonywania zadań publicznych. Przedstawiono rozwiązania stosowane we Francji, w Niemczech, w Austrii. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o podstawę i zakres odpowiedzialności gmin w świetle prawa polskiego za szkody wyrządzone przez podmioty prywatne, którym gminy powierzyły wykonywanie swych zadań.
Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to obecnie najszybciej rozwijający się segment rynku ubezpieczeniowego. Rozwój ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej wiązał się i wiąże z zaostrzeniem odpowiedzialności za szkody na osobie lub na mieniu, wyrządzone przez tzw. działalność niebezpieczną dla otoczenia wykorzystującą siły przyrody.
Ogólne zasady określające tok postępowania przy dochodzeniu roszczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zostały określone w art. 8 ustawy z 28.07.1990 r. o działalności ubezpieczeniowej,0 w rozdziale 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z 09.12.1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów2) (zwane dalej rozp. Min. Fin.) oraz w art. 817-819 k.c. Ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej objęta jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę ruchem tego pojazdu. Ze względu na przerzucenie na zakład ubezpieczeń ciężaru odpowiedzialności wynikającej z prawa cywilnego, korzyści z funkcjonowania tego ubezpieczenia są oczywiste - szczególnie co do sposobu i możliwości dochodzenia roszczeń.(fragment tekstu)
W artykule omówiono zawody, którym w Polsce i za granicą oferowane są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Scharakteryzowano odpowiedzialność cywilną, dzieląc ją na deliktową i kontraktową. Omówiono zakres, przedmiot i podmiot ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej, wyłączenia w umowach ubezpieczenia OC zawodowej, zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń oraz zasady określania wysokości szkody i odszkodowania.
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie krótkiego przeglądu różnego rodzaju reżimów odpowiedzialności, jakim podlegają świadczeniodawcy usług medycznych, następnie zaś przedstawienie skali roszczeń o charakterze majątkowym w stosunku do świadczeniodawców, którzy wyrządzili szkodę pacjentom. Zastosowano metodę badawczą polegającą na analizie danych pochodzących ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości oraz publikowanych przez Rzecznika Praw Pacjenta sprawozdań rocznych. Artykuł napisano na podstawie literatury i obserwacji akt dotyczących spraw o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia z okręgu łódzkiego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.