Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Claim settlement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Równoważenie interesów poszkodowanego i ubezpieczyciela w kontekście prewencyjnego charakteru wyceny szkód komunikacyjnych jest ważnym aspektem praktycznym likwidacji szkód komunikacyjnych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych stanowi ważny instrument ochrony ekonomicznej osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Poprzez zabezpieczanie interesów majątkowych ubezpieczenie OC komunikacyjne pełni znaczącą społecznie funkcję. Należy tu podkreślić obowiązkowy charakter tego ubezpieczenia. W pracy podjęto dyskusję dotyczącą sposobu, jak i metody ustalania wysokości szkody, a tym samym oszacowania wysokości hipotetycznego odszkodowania w kontekście praktyki wyceny szkód komunikacyjnych. Rzetelne sporządzenie kosztorysu określającego hipotetyczne koszty naprawy, daje podstawy aby stwierdzić, że stan pojazdu zostanie odtworzony na wysokim poziomie, co ma prewencyjny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dostępne systemy eksperckie umożliwiają oszacowanie wartości pojazdów w stanie nieuszkodzonym, z uwzględnieniem ich realnego wyposażenia -co umożliwia stwierdzenia czy naprawa pojazdu będzie ekonomicznie uzasadniona -czyli koszt naprawy nie przewyższy wartości pojazdu przed zdarzeniem, a także wyceny pojazdów po zaistniałej szkodzie. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano scentralizowany model zarządzania zespołem rzeczoznawców przy wykorzystaniu możliwości technologii informatycznych stosowanych w rekonstrukcji wypadków drogowych. Problem proponowanego modelu zarządzania scharakteryzowano na tle obecnie funkcjonujących struktur zakładów ubezpieczeń, które zmagają się z koniecznością sprawnego likwidowania szkód wymagających zastosowania specjalizowanych narzędzi i zasobów ludzkich mogących efektywnie i skutecznie wykorzystać procedury oraz narzędzia informatyczne stosowane w rekonstrukcji wypadków drogowych. Mając na uwadze cel zaproponowanych rozwiązań zamierzonym działaniem autora jest zastosowanie ich w praktyce.(abstrakt oryginalny)
Jednym z ważnych elementów systemu finansowego firmy ubezpieczeniowej jest tworzenie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Jest to ważne nie tylko w firmach ubezpieczeniowych życiowych, ale i majątkowych. Od paru łat rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe są przedmiotem szczególnej troski nie tylko zarządów firm ubezpieczeniowych, ale również państwowego nadzoru ubezpieczeniowego. Jednakże ustalenia w zakresie struktury i metod liczenia rezerw techniczno- ubezpieczeniowych są w dalszym ciągu dyskusyjne. Dyskusyjność ta powstaje w zakresie precyzyjności stosowanych pojęć i metod ich liczenia.(abstrakt oryginalny)
Kiedy w nr. 8 z 1986 roku "Wiadomości Ubezpieczeniowych" pisałem o ubezpieczeniach OC, sytuacja w tym zakresie działalności ubezpieczeń była zupełnie inna niż obecnie, gdy ubezpieczać się można w kilkudziesięciu zakładach i w kilkunastu oferowanych rodzajach ubezpieczeń odpowiedzialności kontraktowej. Z tych względów wydaje się wskazane szersze opracowanie tego tematu zarówno dla potrzeb akwizycji, jak i likwidacji szkód z tych ubezpieczeń, gdyż - o ile mi wiadomo, żadna z central działających obecnie zakładów ubezpieczeń nie opracowała instrukcji w tym przedmiocie. Warto przypomnieć, że nie jest to zupełnie nowy produkt na rynku ubezpieczeń. Już w kodeksie cywilnym z 1964 roku przewidywano możliwość ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej zarówno deliktowej, jak kontraktowej. W 1985 roku opublikowano pierwsze ogólne warunki takich ubezpieczeń, zaś w 1988 roku weszły w życie OWU odpowiedzialności za produkt.(fragment tekstu)
Zawieranie ubezpieczeń, jak również likwidacja szkód w zakresie ubezpieczenia sprzętu elektronicznego i nośników danych wymaga od ubezpieczyciela bardzo szerokiej wiedzy technicznej oraz wnikliwej znajomości warunków ubezpieczenia, ale także warunków pracy sprzętu i urządzeń popartej wieloletnią praktyką i doświadczeniem.(abstrakt oryginalny)
W glosie do uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej problematyki kompensacji wydatków poczynionych na najem zastępczego środka komunikacji przez poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym wskazano wątpliwości, jakie mogą się nasuwać w kontekście dotychczasowego orzecznictwa i praktyki, a także sprzeczności wewnętrzne uzasadnienia tej uchwały. Teoretycznie poprawnemu tokowi rozumowania przedstawionemu przez Sąd Najwyższy przedstawiono argumenty płynące z praktyki i doświadczenia życiowego użytkowników pojazdów mechanicznych, uwypuklające idealistyczną wizję funkcjonowania rynku najmu pojazdów zastępczych, przedstawioną przez skład orzekający.(abstrakt oryginalny)
Likwidacja szkody powstałej w następstwie uszkodzenia pojazdu w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stanowi problem często podejmowany w doktrynie i orzecznictwie. Niniejszy artykuł podejmuje problematykę naprawienia szkody rzeczywistej (straty). Z uwagi na zastosowanie ogólnego prawa odszkodowawczego do odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela, podstawowego znaczenia nabiera właściwe zdefiniowanie pojęcia straty. W zależności od stanu faktycznego, stratę może stanowić ubytek wartości rynkowej pojazdu lub poniesione koszty restytucji. Obowiązek naprawienia szkody powstaje już w chwili jej wyrządzenia, co jednak nie powoduje, iż ma ona charakter obiektywny. Działania poszkodowanego przekładają się bezpośrednio na stan jego aktywów, tym samym decydując o dynamicznym charakterze szkody. Z tego powodu straty niemożna określić w sposób obiektywny, bez odnoszenia się do faktycznego działania poszkodowanego. Stosowana powszechnie w praktyce ubezpieczeniowej kosztorysowa metoda ustalania odszkodowania stanowi wadliwą obiektywizację szkody. (abstrakt oryginalny)
Projekt legislacyjny Rzecznika Ubezpieczonych w głównej mierze związany jest z propozycją uregulowania zawodu rzeczoznawcy samochodowego w sposób, który odzwierciedlałby charakter i znaczenie zawodu rzeczoznawcy samochodowego. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż działalność rzeczoznawców samochodowych i wydawane przez nich opinie są istotnym elementem zarówno czynności wykonywanych przez zakłady ubezpieczeń w zakresie ustalenia stanu faktycznego zdarzenia oraz zasadności i wysokości dochodzonych roszczeń w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czy też w ramach dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Opinie biegłych rzeczoznawców samochodowych nierzadko również stanowią ważny element podstawy rozstrzygnięcia w postępowaniach sądowych. Niejednokrotnie to właśnie rzeczoznawcy samochodowi w swoich opiniach i ekspertyzach dokonują rekonstrukcji kolizji i wypadków drogowych określając czy dana osoba jest sprawcą kolizji, czy też wypadku drogowego. Powyższe rozstrzygnięcie rzeczoznawcy ma z kolei wpływ na przyjęcie przez zakład ubezpieczeń odpowiedzialności za przedmiotowe zdarzenie, a w konsekwencji na wypłatę przez ubezpieczyciela odszkodowania. Rzeczoznawcy samochodowi przygotowują również ekspertyzy dotyczące możliwości powstania szkody w okolicznościach podanych przez ubezpieczającego / poszkodowanego (zarówno w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, jak i autocasco), co z kolei w przypadku zwalczania patologii jaką jest przestępczość ubezpieczeniowa stanowi istotny element ich działalności, często umożliwiający wykrycie usiłowania popełnienia przestępstwa oszustwa. W ramach swoich kompetencji rzeczoznawcy samochodowi w większości przypadków dokonują również wycen wartości pojazdów, jak również wysokości kosztów napraw uszkodzonych pojazdów, co w konsekwencji ma wpływ na wysokość odszkodowania otrzymanego przez poszkodowanego. (fragment tekstu)
W związku ze zgłoszonym w 2009 r. przez Rzecznika Ubezpieczonych projektem dotyczącym prawnego uregulowania zawodu rzeczoznawcy samochodowego w Polsce, szczególnie w kontekście wykonywania ekspertyz na potrzeby likwidacji szkód komunikacyjnych, DEKRA Polska poproszona została o przedstawienie aktualnego statusu rzeczoznawcy samochodowego w wybranych państwach Europy, który został zaprezentowany na międzynarodowej konferencji "Nowoczesne rozwiązania w likwidacji szkód komunikacyjnych z perspektywy konsumentów" w dniu 28 września 2009 r. Poniższy tekst jest skrótem wyżej wymienionego wystąpienia. Przy opracowaniu niniejszego materiału wykorzystano informacje przekazane przez DEKRA Claims Services, spółkę koncernu DEKRA zajmującą się likwidacją szkód na terenie Europy.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza treści i funkcjonowania porozumień o współpracy w zakresie bezpośredniej likwidacji szkód w świetle polskich i europejskich przepisów o ochronie konkurencji. Szczegółowej analizie poddano w nim umowę BLS zawartą przez polskich ubezpieczycieli pod egidą Polskiej Izby Ubezpieczeń, która weszła w życie w 2015 r. Przeprowadzona analiza uwzględnia ponadto wnioski z badań porównawczych podobnych mechanizmów likwidacji szkód funkcjonujących w innych państwach europejskich. Autorka dochodzi do wniosku, że polski model umowny bezpośredniej likwidacji szkód nie wprowadza ograniczeń konkurencji rynkowej, zakazanych przez przepisy prawa o ochronie konkurencji. (abstrakt oryginalny)
In this article, the author discusses the claims handling framework in European legislature, describes factors which influence in-house claims handling and elaborates on the organisation of in-house legal services. He explores the effectiveness of customer protection which EU regulation intends to offer in the area of in-house legal services. He concludes that the Solvency II Directive equips in-house lawyers with a set of effective and tested measures to deal with (potential) conflicts of interest. He further evaluates the benefits of in-house claims handling and the potential it has for access to justice. (original abstract)
Poradnik przeznaczony jest głównie dla likwidatorów szkód majątkowych jako materiał pomocniczy we wstępnej likwidacji szkód ogniowych. Zawiera przystępnie opisane podstawowe wiadomości z zakresu fizykochemii spalania, problematykę przyczyn powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, przeprowadzania oględzin miejsca pożaru oraz zalecany tok postępowania w początkowej fazie likwidacji szkody. Niniejsze opracowanie przekazuje istotny dla likwidatora zakres wiedzy pożarniczej i kryminalistycznej zaczerpniętej z trudno dostępnej literatury oraz z praktyki zawodowej autora.(fragment tekstu)
Wraz z korzystnymi zmianami w Polsce, występują również ujemne zjawiska społeczne, takie jak bezrobocie, a za tym idzie wzrost przestępczości, głównie w kierunku kradzieży i włamań do różnych placówek handlowych i instytucji użyteczności publicznej.Mimo coraz doskonalszych metod zabezpieczania placówek, następuje również doskonalenie "rzemiosła" włamywaczy.Ubezpieczyciele stawiają coraz większe wymagania ubezpieczającym, a mimo tego nie zapobiega to dalszym włamaniom. (abstrakt oryginalny)
W dniu 16.07.1999 r. minął pierwszy rok działalności utworzonego przez Oddział Okręgowy PZU SA w Katowicach pierwszego w Polsce Centrum Likwidacji Szkód i Oceny Ryzyka. Z tej też okazji na terenie Centrum zorganizowano uroczyste spotkanie z dziennikarzami regionalnej prasy, rozgłośni radiowej i telewizji. W trakcie spotkania dyrektor Oddziału Okręgowego zapoznał przybyłych dziennikarzy z organizacją i sposobem likwidacji szkód samochodowych na terenie Centrum i w inspektoratach. Prezentacja obsługi klientów zgłaszających szkody w pojazdach samochodowych odbyła się w czasie pracy Centrum, wobec czego przybyli goście mieli możliwość zapoznania się i prześledzenia całego przebiegu obsługi naszych klientów, począwszy od zgłoszenia szkody, aż do momentu sporządzenia kosztorysu - wyliczenia wysokości kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu w systemie EUROTAX i AUDATEX.(fragment tekstu)
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 października 1998 r. III CZP 42/9815 "Odszkodowanie za szkodę poniesioną przez podatnika podatku VAT, przysługujące mu z tytułu umowy ubezpieczenia autocasco, nie obejmuje podatku VAT w zakresie, w jakim poszkodowany podatnik mógł obniżyć podatek należny o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w celu naprawienia szkody." (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę zwrócenia uwagi na wpływ zastosowanego systemu eksperckiego na tzw. wartość rynkową pozostałości, na przykładzie studium przypadku szkód całkowitych likwidowanych z polisy odpowiedzialności cywilnej. Dla celów empirycznych posłużono się eksperymentem numerycznym polegającym na prognozie wartości pozostałości przy zastosowaniu kilku systemów eksperckich stosowanych obecnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Całość rozważań uzupełniono o opis wpływu zastosowanego narzędzia na proces szacowania wartości rynkowej pozostałości. Zamierzeniem artykułu jest zasygnalizowanie istniejących ograniczeń formalnych i pożądanych kierunków zmian w procesach określania wartości rynkowej pozostałości w odniesieniu do szkód likwidowanych z polisy odpowiedzialności cywilnej przez towarzystwa ubezpieczeniowe oraz wycen wykonywanych przez rzeczoznawców samochodowych i biegłych sądowych. (abstrakt oryginalny)
Claim settlement is one of the most important parts of the life insurance services. Person who is holding or planning for the life insurance will always want to have prompt claim settlement. For any insurance company sales of insurance policies is the biggest source of revenue and if claim are not properly settled then it will affect its sales. The study is based on the secondary data collected from IRDA annual report and it shows that LIC of India continue to grow due to its prompt claim settlement, highest insurance premium collections and highest number of policies sold. (original abstract)
Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest najbardziej powszechnym ubezpieczeniem obowiązkowym na świecie. Z uwagi na fakt, że na świecie zarejestrowanych jest ponad 800 mln pojazdów mechanicznych, dochodzi do milionów zdarzeń drogowych i wynikających z nich roszczeń osób poszkodowanych, kwestia efektywnej i szybkiej likwidacji szkód pozostaje jednym z kluczowych zagadnień rozpatrywanych w kontekście tej grupy ubezpieczeń. W szeregu państw na świecie, w tym zwłaszcza w Europie (np. we Francji, Belgii, Hiszpanii czy Grecji), odpowiedzią na pojawiające się wyzwania zarządzania dużą liczbą szkód stają się systemy bezpośredniej likwidacji szkód. Ich istota polega na umożliwieniu poszkodowanemu zgłoszenie roszczenia do własnego ubezpieczyciela OC, nie zaś do ubezpieczyciela sprawcy. Dzięki temu poszkodowany obsługiwany jest przez własny zakład, zaś ostateczne rozliczenia mają miejsce między ubezpieczycielami.(abstrakt oryginalny)
Mianem bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) określa się proces likwidacji szkód, w którym poszkodowany ma możliwość wyboru zakładu ubezpieczeń likwidującego szkodę, tzn. może zdecydować się na likwidację szkody w zakładzie sprawcy szkody lub zakładzie, w którym sam był ubezpieczony. System BLS jest organizowany w ramach jednej grupy ubezpieczeń. Wykorzystuje się różne modele określające zakres szkód objętych BLS, zasady i sposoby rozliczeń między zakładami. W każdym z modeli jednymi z najistotniejszych elementów są zasady ustalania wysokości regresów (systemy rozliczeń między zakładami), z którymi występują zakłady likwidujące szkody na rzecz poszkodowanych do zakładów, w których ubezpieczeni są sprawcy szkody. Niniejsza praca dotyczy zasad rozliczeń między zakładami z tytułu szkód z ubezpieczeń OC p.p.m. Podjęto próbę zbadania wpływu przyjmowania różnych systemów rozliczeń między zakładami (rozliczenia według kosztów rzeczywistych i rozliczenia ryczałtowe) na sytuację finansową poszczególnych hipotetycznych zakładów ubezpieczeń i całego rynku oraz na ocenę ryzyka przyjmowanego przez poszczególne zakłady. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzeniu bezpośredniej likwidacji szkód jako produktu powiązanego z ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych do ofert poszczególnych zakładów ubezpieczeń działających w Polsce towarzyszy odpowiednia kampania informacyjna, w której na pierwszy plan są wysuwane dwa hasła. Pierwsze wskazuje na wzrost korzyści klienta, wynikający z dostępu do bezpośredniej likwidacji szkód. Drugie odnosi się do zmiany zasad konkurencji pomiędzy zakładami ubezpieczeń z cenowej na jakościową, co pośrednio oznacza, że za wyższą jakość obsługi klient będzie gotowy dopłacić. W pracy przedstawiono analizę zachowania klienta oraz zakładu ubezpieczeń. Dla uproszczenia przyjęto model rynku, na którym działają dwa zakłady ubezpieczeń - jeden z nich oferuje bezpośrednią likwidację szkód, a drugi nie. Celem analizy w szerokim ujęciu jest weryfikacja hipotez o wpływie bezpośredniej likwidacji szkód na korzyści klienta oraz przejściu od konkurencji cenowej do jakościowej. Dodatkowo weryfikowano założenia, które muszą zostać spełnione, aby dzięki wybraniu zakładu oferującego bezpośrednią likwidację szkód użyteczność dla klienta rosła. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.