Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Classical economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Kolejne, powstające później teorie ekonomiczne kontynuowały rozważania wokół wartości, mimo to nie zdołano w tej kwestii wypracować konsensusu. Każda teoria ekonomiczna tworzyła własne koncepcje wartości, wskazując na różne etapy procesu gospodarczego jako na miejsca i źródła jej powstania. Współczesne teorie ekonomiczne nie zajmują się tą tematyką. Można to potraktować jako znak czasów. Czy jednak można się w ekonomii obejść bez poznania ewolucji rozumienia tej kategorii i jej źródeł? Czy aplikacyjna funkcja ekonomii stała się ważniejsza od poznawczej? Przecież aby móc opisać i wykorzystać dane zjawisko, najpierw trzeba poznać jego istotę. (fragment tekstu)
Wprowadzenie do nowej serii, która będzie omawiać dziesięć współczesnych klasycznych opracowań z zakresu ekonomii - artykuły akademickie z ostatnich lat, które w największym stopniu wpłynęły na obecny sposób myślenia ekonomistów.
Artykuł poświęcony jest teoriom "szukania profitów" /"rentseeking"/ - wykorzystania zasobów do uzyskiwania zysków bez wytwarzania jakiejkolwiek użytecznej produkcji. Teorie te zmieniły sposób myślenia ekonomistów o monopolach i o rządzie.
Artykuł ten kończy serię poświęconą klasykom współczesnej ekonomii; przyglądamy się w nim perspektywom badań ekonomicznych w przyszłym stuleciu.
Michał Kalecki and Jonh Maynard Keynes are two great twentiethcentury economists who laid the foundations of the new theory of economics which was based on the assumptions of State interventionism. In defiance of the orthodox subjective marginal economics, they both made an attempt to analyse the economy, taking up macroanalysis and rejecting Say's law as well as the belief in a self-establishing economic equilibrium at the same time. They rejected the assumptions of economic liberalism (laissez-aller policy; laissez-faire policy) which were based on "the invisible hand of the market" and while pragmatically approaching economic issues they took up the broad analysis of the role of the State and the range of its influence on the course of economic processes.(fragment of text)
6
Content available remote Działania Jeana-Baptiste'a Saya na rzecz instytucjonalizacji nauki ekonomii
80%
Najczęściej osobę Jean-Baptiste'a Saya przywołuje się przy okazji dyskusji wokół prawa rynków. Raczej nieznane są jego działania na rzecz krzewienia nauki ekonomii. Artykuł stanowi syntetyczną prezentację dokonań tego francuskiego ekonomisty w zakresie szerzenia wiedzy ekonomicznej i instytucjonalizacji tej nauki we Francji. Przedstawiane zagadnienia nie omawiają najbardziej ważkich współczesnych problemów, jednak wskazują na znaczenie znajomości ekonomii wśród różnych grup społecznych, czego dowodził już na początku XIX wieku Jean-Baptiste Say. (abstrakt oryginalny)
Wiele napisano o ekonomii Adama Smitha, jednakże to, czy jego metoda badawcza może być określona jako wyjaśnianie poprzez modelowanie, jest w dużej mierze nadal niezbadane. Interesujące jest więc przeanalizowanie tego, w jakim stopniu A. Smith może być uznany za budującego modele. Kwestia ta podejmowana jest w niniejszym tekście. Analizując elementy metody wyjaśniania poprzez modelowanie obecne u tych, którzy wywarli wpływ na Smitha, ale też badając jego własną metodę badawczą, wraz z odniesieniem się do jego generalnej refleksji nad tym, jak nauka, w tym ekonomia, powinna być uprawiana, pokazujemy, że jego metoda badawcza w dużej mierze opiera się na modelowaniu zjawisk empirycznych.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja prawa rynków autorstwa Jeana-Baptiste'a Saya określiła kierunek poglądów nie tylko ekonomii klasycznej, ale również późniejszej ekonomii neoklasycznej. Dla Saya zagadnienia nadprodukcji i kryzysów stanowią kwintesencję mechanizmów rynkowych, których interpretacja jest bardzo ściśle powiązana z prawem rynków. Jako gorący zwolennik wolności gospodarczej i swobodnego działania rynku Say przyjmował niemożliwość pojawienia się nadprodukcji i ogólnych kryzysów w gospodarce. Nie zaprzeczał możliwości zaistnienia nierównowagi sektorowej bądź branżowej, jednak szukając przyczyn tego zjawiska poza systemem ekonomicznym, znajdował je w szokach egzogenicznych. Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień kryzysu i wzrostu gospodarczego w interpretacji francuskiego klasyka ekonomii(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Rozwój policentryzmu kapitalistycznego
80%
Zróżnicowane tempo rozwoju społeczno-gospodarczego w świecie doprowadziło do zróżnicowań rozwojowych i standardów gospodarczych poszczególnych państw i ich społeczeństw. Bank światowy dokonał podziału świata na kraje o wysokim oraz średnim i niskim poziomie rozwoju gospodarczego. W sposób wyraźny wydzielone zostały kraje wysoko rozwinięte i bogate, które tworzą centra rozwojowe w świecie. Kraje średnio i nisko rozwinięte, a więc średnio zamożne i ubogie, zostały potraktowane zbiorczo, aczkolwiek werbalnie w opisach i dyskusjach są rozpatrywane rozdzielnie. Ich nierozdzielenie przez BS może wynikać z płynności zmian w przyporządkowywaniu poszczególnych państw do krajów o średnim lub niskim poziomie rozwoju w poszczególnych latach. Szczególnie może to dotyczył krajów mieszczących się w środku tej grupy. (fragment tekstu)
Najczęściej przytaczaną formułą prawa rynków jest zaproponowana przez jednego z najżarliwszych adwersarzy prawa, a mianowicie - Johna Maynarda Keynesa. Artykuł stanowi próbę syntetycznego ujęcia prawa rynków w interpretacji Jeana-Baptiste'a Saya. W pierwszej części została omówiona istota tego prawa w ujęciu francuskiego klasyka. Wielu ekonomistów, zarówno klasycznych, jak i współczesnych, przyznaje pierwszeństwo autorstwa koncepcji Sayowi, jednak pojawiają się również przeciwnicy tej tezy, wskazując na pierwszeństwo m.in. Jamesa Milla. Druga część artykułu przedstawia kwestię związaną z kontrowersjami wokół autorstwa prawa. (abstrakt oryginalny)
Jeden z najwcześniejszych, najbardziej znaczących i kontrowersyjnych artykułów na temat teorii racjonalnych oczekiwań, która przeobraziła makroekonomię.
W intensywnie zmieniającej się współcześnie rzeczywistości naturalne staje się poszukiwanie nowych wartości. Dotyczy to również ekonomii. Artykuł jest głosem w dyskusji na temat propagowanej przez A. Hermana tezy o konieczności wzmocnienia pozycji aksjologii w ekonomii i zarządzaniu. W tym celu autorka przeprowadza analizę wybranych nurtów filozoficznych. W odniesieniu do ekonomii - jej zdaniem - takie poszukiwania powinny uwzględniać: odmienności kulturowe, indywidualności twórcze, warunki twórcze, tworzenie systemu, wspólne wartości podmiotu, wrażliwość społeczną, poszanowanie środowiska i odnawianie jego zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie sylwetki Ferdynanda Zweiga, polskiego ekonomisty i socjologa stosunków pracy, który urodził się w Krakowie 23 czerwca 1896 r. w rodzinie żydowskiej. Ukończył krakowskie Gimnazjum św. Jacka. W latach 1914-1918 studiował prawo na uniwersytecie w Krakowie oraz w Wiedniu. Największy wpływ na zainteresowania naukowe Zweiga wywarł Adam Krzyżanowski, profesor ekonomii, twórca Krakowskiej Szkoły Ekonomii. Tytuł doktora praw uzyskał 19 listopada 1918 r. W latach 1920-1921 pracował jako referent w Głównym Urzędzie Statystycznym. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie idei płacy wydajnościowej przed publikacją pracy H. Leibensteina pt. Economic Backwardness and Economic Growth. Jest to analiza błędu poznawczego polegającego na odrzucaniu danych empirycznych niezgodnych z dominującą teorią. Metodyka badań: Cel został zrealizowany przez analizę porównawczą treści wcześniejszych prac ekonomicznych. Wyniki badań: Treści, które znaleźć można w pracy H. Leibensteina z 1957 r., wielokrotnie pojawiały się we wcześniejszych publikacjach, były jednak marginalizowane, gdyż uwzględnienie efektów płacy wydajnościowej mogłoby prowadzić do sformułowania teorii ekonomicznej niezgodnej z dominującą filozofią społeczną leseferyzmu. H. Leibenstein wskazywał, że w wielu sytuacjach wyższe płace prowadzą do wzrostu efektywności. Dzieje się tak w przypadku robotników otrzymujących bardzo niskie płace, ponieważ dzięki wyższym dochodom lepiej się odżywiają i regenerują siły, a to prowadzi do wzrostu ich sił fizycznych. Pewną rolę w opisie skutków płacy wydajnościowej odgrywały też jej aspekty motywacyjne. Efekty opisane przez H. Leibensteina były w rzeczywistości wcześniej znane zarówno wielu teoretykom ekonomii, jak i praktykom zarządzania. Stosowali je menedżerowie, np. R. Owen, bracia Cadbury i H. Ford, a opisywali uznani ekonomiści od A. Smitha do A. Marshalla. Wnioski: Wielokrotne pojawianie się i następujące po nim zapominanie o płacy wydajnościowej jest więc dobrym przykładem częstego błędu poznawczego polegającego na marginalizowaniu faktów sprzecznych z dominującymi teoriami, które bywają traktowane jako anomalie niepodważające samej teorii. Wkład w rozwój dyscypliny: Przeprowadzona analiza może stać się częścią szerzej zakrojonych badań, które dotyczyłyby przyczyny odrzucania jednych, a akceptowania innych teorii. Artykuł jest przyczynkiem do tego rodzaju badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem granic omnipotencji państwa w zakresie opodatkowania w świetle poglądów ekonomii klasycznej. Ze stosunkiem podatkowym wiąże się bezspornie zagrożenie dla sfery wolności ekonomicznej. Ekonomiści klasyczni dopuszczali jednak podatkową ingerencję władzy publicznej w sferę wolności jednostki. Jednocześnie zakładali, że zarówno wolność jednostki, jak i omnipotencja państwa nie powinny mieć charakteru absolutnego. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji wolności i granic ingerencji władzy publicznej w gospodarkę za pośrednictwem systemu podatkowego. Artykuł napisano na podstawie literatury przedmiotu, w tym materiałów źródłowych. We wnioskach stwierdzono, że chociaż państwo posiada władzę podatkową nad podatnikiem, to nie ma całkowitej dowolności i arbitralności w kształtowaniu ciężarów podatkowych. Wprowadzając podatki nie może naruszać podstawowych praw i wolności ekonomicznych, zniekształcając racjonalne decyzje jednostek gospodarujących(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowany krótki przegląd interpretacji wartości i jej źródeł w angielskiej i francuskiej szkole klasycznej nasuwa pewne refleksje. Pomimo trwającej prawie sto lat dominacji ekonomii klasycznej, nie wypracowała ona jednej spójnej teorii wartości. Warto również zaznaczyć, że teoria wartości w szkole klasycznej zajmowała poczesne miejsce. Różni klasycy różnie interpretowali jednak pojęcie i źródła wartości. W dużym stopniu winny był sam twórca tej szkoły. Przyjmując różne koncepcje wartości, stworzył pole do popisu swoim następcom. Do tego należy jeszcze dodać oryginalną własną twórczość innych klasyków, którzy nie chcieli kroczyć śladami mistrza. Spór o istotę i źródła wartości nie zakończył się wraz z odejściem szkoły klasycznej. Kolejny nurt w ekonomii, który narodził się na początku lat 70. XIX w. podjął próbę zupełnie innej interpretacji tej kategorii ekonomicznej. (fragment tekstu)
17
Content available remote Reflections on the Classical Economics as the Basis of Economic Liberalism
61%
Celem pracy jest odniesienie się do klasycznej teorii ekonomii jako podstawy liberalizmu gospodarczego w aktualnych warunkach globalizacji, wystąpienia światowego kryzysu finansowego, upowszechniania postępu technicznego, technologii informatycznych i innowacji produktywnych oraz pogłębiających się nierówności społecznych. Wśród klasyków ekonomii, których osiągnięcia analizowane są w odniesieniu do współczesnego świata i współczesnej gospodarki znaleźli się Adam Smith, Bernard de Mondeville, David Ricardo, Thomas Malthus, Jean Baptiste Say, Henri de Saint Simon, Stuart Mill, Pierre Proudhon i Karol Marks. Zwrócono uwagę na podział ekonomii klasycznej na odłam liberalny i radykalny oraz wyodrębnianie się różnych szkół ekonomicznych w odniesieniu do specyficznych czynników czy kryteriów takich jak: rynek, zakres możliwych regulacji czy zakres subiektywności prezentowanych koncepcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono nomotetyczny charakter nauki ekonomii. Oznacza to, że jest ona nauką, która odkrywa i formułuje prawa ekonomiczne, aby na tej podstawie budować teorie. Prekursorskie podejście w tak ujętych poszukiwaniach badawczych zaprezentowali merkantyliści w epoce Odrodzenia - wraz z odkryciem i opisem prawa obiegu pieniądza przez M. Kopernika i T. Grashama. Z kolei w epoce Oświecenia A. Turgot, przedstawiciel fizjokratów, opisał prawo malejących przychodów z ziemi. Z powstaniem kapitalizmu rodzi się na gruncie brytyjskim nauka ekonomii politycznej (A. Smith). Wraz z jej rozwojem wykształcają się dwa nurty poglądów na gospodarkę - ekonomia klasyczna i neoklasyczna, wnosząc ogromny wkład w ekonomię nomotetyczną. Współczesna ekonomia podlega dynamicznemu rozwojowi, dzięki wybitnym ekonomistom, w tym laureatom Nagrody im. A. Nobla od 1969 r. W ostatniej części artykułu przedstawiono opis działających w gospodarce, rządzących procesem gospodarczych, praw przy rozróżnieniu na prawa produkcji i podziału oraz wymiany i konsumpcji (prawa rynkowe). (abstrakt oryginalny)
Ekonomia zrównoważonego rozwoju. Teoria i praktyka, którą autorzy omawiają na tle współczesnych wyzwań i dorobku myśli ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.