Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Classification of economic phenomena
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono przykład empiryczny, który dotyczy klasyfikacji wybranych sektorów gospodarczych reprezentowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z wykorzystaniem taksonomicznego miernika rozwoju.
Wykorzystanie metod taksonomicznych umożliwia klasyfikację obiektów opisywanych przez wiele cech diagnostycznych za pomocą jednej syntetycznej miary. Etapy badania taksonomicznego zilustrowano na przykładzie badania poziomu kultury w województwach Polski w 2000 roku.
Autorka scharakteryzowała polski system statystyczny, zwracając uwagę na te jego jego cechy, które się zdezaktualizowały i są nieprzydatne w nowych warunkach społeczno-gospodarczych i konieczność dostosowania do międzynarodowych standardów, opracowanych i zalecanych przez ONZ bądź EUROSTAT. Konieczne jest przede wszystkim wprowadzenie sposobu definiowania wielu pojęć, w celu zapewnienia porównywalności ze standardami międzynarodowymi. Od 1991 trwa proces wdrażania Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD). Autorka porównała EKD i KGN oraz sposób liczenia dochodu narodowego i miejsca w nim usług i konsumpcji wg SNA (ONZ) i MPS.
Wiedza o systemach ekonomicznych i finansowych jest częścią ogólnej teorii systemów, w związku z tym w pracy na jej tle zostaną zaprezentowane tematy łączące w całość wiele na pozór rożnych dziedzin oraz dyscyplin naukowych i praktycznych. Głównymi obszarami wiedzy, w których będą prowadzone rozważania jest samoorganizacja z uwzględnieniem jej fizycznych odniesień, stabilność ze zwróceniem głównej uwagi na podstawowe segmenty stabilności, typologii istotnej dla stabilności, złożoności stabilności. Kierunek rozważań zostanie zwrócony na makroewolucyjne i systemowe projekcje zglobalizowanych układów oraz mechanizmów stabilności materialnych systemów. Prezentowane w pracy spojrzenie na samoorganizację ma odniesienie do układów regionalnych na tle globalnego rozwoju, z czego wynika, że nie może być pominięty wątek współczesnego informacyjnego przeobrażenia technologii i stosunków społecznych. Ten aspekt w rozwoju myśli i materii był uwzględniany przez rożnych uczonych, m.in. w teorii Ackoffa oraz różnorodności wizjonerskich antycypacji właściwej dla wiedzy o systemach. Umożliwia to zunifikowanie tych różnorodności i ich adaptacji w dostarczaniu odpowiedzi na podejmowane praktyczne kwestie, w tym wieloznaczności zewnętrznych warunków mających wpływ na systemowe ujęcie, strategie proweniencji systemów z cechami wieloznaczności.(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę oceny kondycji ekonomiczno-finansowej wybranych sekcji gospodarki według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD) w latach 1996-1998. W badaniu uwzględniono następujące podstawowe sekcje gospodarki: działalność produkcyjna; budownictwo; handel hurtowy, detaliczny i naprawy; transport, gospodarka magazynowa i łączność; pośrednictwo finansowe i obsługa nieruchomości. W celu określenia atrakcyjności inwestycyjnej badanych sekcji EKD wykorzystano metodę klasyfikacji opartą na mierniku taksonomicznym. Podkreślono, że analiza poziomu atrakcyjności inwestycyjnej rodzajów działalności jest niezbędna zarówno dla przyszłych inwestorów, jak i dla różnego rodzaju instytucji, które chcą podjąć się finansowania projektów inwestycyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.