Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Classification trees
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Niniejszy artykuł prezentuje zostanie problematykę wielowymiarowej odmiany drzew klasyfikacyjnych, w których podział zbioru obiektów na względnie jednorodne podzbiory jest przeprowadzany na podstawie kombinacji liniowej zmiennych objaśniających. Poruszone zostaną zagadnienia związane z ich praktycznym wykorzystaniem oraz wskazane zostanie pewne pośrednie, dające dobre rezultaty rozwiązanie. (fragment tekstu)
Celem referatu jest prezentacja metody porządkowania cech jakościowych za pomocą drzew logicznych oraz zastosowanie otrzymanych uporządkowań zmiennych do tworzenia charakterystyki klas. Zmienne ostatnie w uporządkowaniu mają mniejsze znać- nie w tworzeniu reguł klasyfikacyjnych i na ogół można je pomijać. Otrzymane wyniki zostaną porównane z powszechnie używanym algorytmem AQ11. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja metod dyskretyzacji zbioru wartości zmiennych stanowiących podstawę podziału w procesie konstrukcji drzewa klasyfikacyjnego. Omówione zostaną poszczególne ich rodzaje oraz zaprezentowany zostanie przebieg procesu dyskretyzacji w algorytmie CHAID. W artykule przedstawione zostaną również rozważania związane z dyskretyzacją zmiennych ciągłych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja wymiarów kształtowania się preferencji względem strategii alokacji zasobów stosowanych przez członków polskich gospodarstw domowych, aby dokonać ich segmentacji. Wymiary te wyodrębniono na podstawie ogólnopolskich danych zebranych na reprezentatywnej próbie 1100 respondentów w 410 gospodarstwach domowych. W analizie wyników wykorzystano modele hybrydowe SEM-Tree, stanowiące połączenie konfirmacyjnych modeli strukturalnych z eksploracyjnymi i predykcyjnymi modelami drzew klasyfikacyjnych i regresyjnych. Pozwala to na zastosowanie rozpoznawczego podejścia do budowy modeli strukturalnych dla heterogenicznych populacji i ocenę wpływu zmiennych klasyfikacyjnych na identyfikację segmentów, w których występują możliwie jednorodne parametry modelu strukturalnego (SEM). Podejście to łączy zalety podejścia modelowego (na etapie budowy hipotez dotyczących relacji strukturalnych i specyfikacji modeli pomiarowych) i opartego na danych podejścia eksploracyjnego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została próba identyfikacji kluczowych czynników (indykatorów) wpływających na wyniki osiągane przez polskie przedsiębiorstwa. Jest to zagadnienie o stosunkowo wysokim znaczeniu, ponieważ prawidłowy wybór tych czynników stanowi jeden z ważniejszych etapów tworzenia systemu zarządzania wynikami i wartością przedsiębiorstwa. Badaniem objętych zostało 300 firm, a źródłem danych było ogólnopolskie badanie ankietowe przeprowadzone metodą CATI. Podstawową wykorzystywaną metodą badawczą były drzewa klasyfikacyjne. Zmienna zależna została skonstruowana na podstawie wyników finansowych w trzech kolejnych latach, a wśród głównych cech charakteryzujących analizowane przedsiębiorstwa były między innymi: charakter i częstotliwość stosowania mierników celów, posiadanie lub nie strategii rozwoju, wskaźniki i zmienne ekonomiczno-finansowe oraz rodzaj systemu wykorzystywanych mierników finansowych i niefinansowych1(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka drzew klasyfikacyjnych i regresyjnych z rodziny AID (Automatic Interaction Detection). AID to metoda detekcji interakcji, która pojawiła się na początku lat sześćdziesiątych XX w. jako alternatywny dla regresji sposób analizowania danych. Z czasem okazało się, że metoda ta nie jest pozbawiona pewnych wad, co spowodowało ewolucję algorytmu w następnych dziesięcioleciach. Część kolejnych modyfikacji (MAID, XAID) służyła do budowy modeli regresyjnych, a część (ТНАШ, CHAID) - do budowy modeli dyskryminacyjnych. W artykule znajdzie się krótka charakterystyka tych metod, wskazane zostaną ich wady i zalety z uwzględnieniem detekcji interakcji. Omówiona zostanie również najnowsza odmiana metody - WAID. (fragment tekstu)
7
Content available remote Propozycja agregowanego klasyfikatora kNN z selekcją zmiennych
80%
Modele zagregowanych drzew klasyfikacyjnych zyskały uznanie ze względu na poprawę stabilności i często redukcję obciążenia. Adaptacja tego podejścia do metody k najbliższych sąsiadów (kNN) napotyka jednak na pewne trudności: względnie duża stabilność tych klasyfikatorów oraz wzrost błędu klasyfikacji, gdy w zbiorze uczącym są zmienne bez mocy dyskryminacyjnej. W artykule proponuje się agregowany klasyfikator kNN z selekcją zmiennych. Jego dokładność klasyfikacji zweryfikowana jest na zbiorach rzeczywistych z dołączonymi zmiennymi nieistotnymi.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym pracy jest ocena skuteczności leczenia pacjentów z przewlek- łymi zespołami bólowymi stawów, kręgosłupa i kończyn z wykorzystaniem metody DEMS (Deep Electromagnetic Stimulation). Do identyfikacji tych charakterystyk pacjenta, które w istotny sposób wiążą się ze zmniejszeniem nasilenia dolegliwości bólowych, wykorzystano analizę korespondencji i drzewa klasyfikacyjne.(abstrakt oryginalny)
Problematyka przedsiębiorczości wiejskiej stanowi przedmiot wielu badań, odwołujących się również do znaczenia czynnika lokalizacji dla działalności gospodarczej. Dynamiczne zmiany wpływające na małe i średnie przedsiębiorstwa zachodzą szczególnie w sąsiedztwie dużych miast. Badaniem objęto 221 przedsiębiorstw. Celem było określenie znaczenia lokalizacji w strefie podmiejskiej Warszawy dla funkcjonowania firmy. Badanie przeprowadzono za pomocą algorytmu CHAID i C&RT. Uzyskanie wyniki wskazują, że badani mali i średni przedsiębiorcy bazują głównie na rynku lokalnym. W konsekwencji mogą dostrzegać głównie pośrednie korzyści z bliskości stolicy, tzn. nie kierują na rynek stołeczny swoich produktów czy usług, ale mogą utrzymywać i rozwijać swoją działalność np. na skutek napływu nowych mieszkańców na obszary podmiejskie(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono metody dyskryminacji obiektów wykorzystujące drzewa klasyfikacyjne. Metody te mogą być traktowane jako komplementarne w stosunku do klasycznych metod analizy dyskryminacyjnej, mają charakter nieparametryczny, nie stawiają żadnych wymagań danym, tj. mogą być stosowane nawet wtedy, gdy cechy klasyfikowanych obiektów mają charakter jakościowy. (abstrakt oryginalny)
W praktycznych zastosowaniach metod statystycznych często pojawia się problem występowania w zbiorach danych brakujących wartości. W takiej sytuacji wymienić można trzy sposoby postępowania: (1) odrzucenie obiektów z wartościami brakującymi, (2) wykorzystanie algorytmu uczącego do rozwiązania problemu brakujących wartości w fazie uczenia, (3) imputację brakujących wartości przed zastosowaniem algorytmu uczącego. Celem głównym pracy jest ocena wpływu wymienionych metod na wyniki klasyfikacji obiektów za pomocą drzew klasyfikacyjnych w sytuacji występowania braków danych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zastosowanie drzew klasyfikacyjnych do analizy pokera online
80%
Niniejsza publikacja stanowi próbę scharakteryzowania deterministycznych czynników wpływających na wygraną w pokera. Przeprowadzono analizę w oparciu o jedną z metod eksploracji danych - drzewa klasyfikacyjne. Wybór tej techniki podyktowany był wykorzystaniem danych jakościowych jako zmiennych objaśniających rozgrywkę pokerową oraz prostotą prezentacji otrzymanych wyników, nawet przy bardzo rozbudowanych drzewach. W badaniu odkryto kilka czynników, które w istotny sposób mają wpływ na przebieg gry.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest analiza doświadczeń w zakresie wdrażania programów lojalnościowych oraz identyfikacja czynników wpływających na ich implementację w działalności marketingowej biur podróży w Polsce. Jego realizacji posłużyły wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 290 podmiotów organizacji i pośrednictwa w turystyce. Wyniki badań przeprowadzonych z wykorzystaniem metody drzew klasyfikacyjnych jako najważniejszy czynnik warunkujący implementację programów lojalnościowych w działalności biur podróży wskazały wielkość podmiotów organizacji i pośrednictwa, wyrażoną poziomem zatrudnienia, a w drugiej kolejności rodzaj działalności oraz specyfikę świadczonych przez nie usług(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowane w artykule kryterium Kołmogorowa-Smirnowa to narzędzie, na podstawie którego dokonywany jest wybór sposobu podziału zbioru obiektów symbolicznych w węzłach drzewa. Zaletą tego kryterium jest fakt, iż w przeciwieństwie do popularnych miar jakości podziału uwzględnia ono wiedzę o uporządkowaniu zbioru wartości cechy. Niestety, miara ta nie jest niezależna od charakteru zmiennych. Wobec tego otwarty staje się problem rozważenia stosowalności tej miary w odniesieniu do innych typów danych. (fragment tekstu)
Głównym celem podjętych badań była identyfikacja czynników determinujących przestrzenne zróżnicowanie aktywności rolników w zakresie wdrażania programów rolno-środowiskowych. Badania przeprowadzono w programie Statistica, wykorzystując dwa narzędzia badawcze: analizę korelacji oraz model drzew klasyfikacyjnych C&RT. Jako zmienną zależną przyjęto liczbę beneficjentów programów rolno-środowiskowych w przeliczeniu na 100 beneficjentów płatności obszarowych w danej jednostce terytorialnej. Wyniki badań wskazywały, że największy wpływ na zróżnicowanie zmiennej zależnej na obszarze Małopolski i Pogórza miały cechy opisujące strukturę agrarną. W powiatach o dużym rozdrobnieniu gospodarstw aktywność rolno-środowiskowa rolników była zdeterminowana skalą obszarowej ochrony przyrody i poziomem bezrobocia. Ponadto wdrażanie programów rolno-środowiskowych było statystycznie częstsze tam, gdzie korzystano z innych form wsparcia, tj. wsparcie dla młodych rolników. (abstrakt oryginalny)
Ostatnio w Polsce pojawiło się wielu pośredników finansowych, udzielających kredytów celowych bez zbędnych formalności bankowych. Pośrednik, podejmując decyzję o przyznaniu kredytu, podejmuje ryzyko kredytowe zależne od danych uzyskiwanych od osób ubiegających się o kredyt. Badając zdolność kredytową swoich klientów, próbuje ustalić i oszacować specyficzne przy zaciąganiu kredytu "ryzyko jakościowe" (częściowy lub zupełny brak spłaty, zwłokę z zapłatą), by stwierdzić, czy może liczyć na spłatę kredytu zgodną z przepisami.Ze względu na zdolności kredytowe kredytobiorców dzielimy na "wiarygodnych" - dokonujących całkowitej spłaty kredytu według umowy, i "niewiarygodnych" - niespłacających kredytu lub spłacających go z niedopuszczalnymi opóźnieniami. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono wyniki badań, których celem była ocena wpływu struktury próby na jakość dychotomicznej klasyfikacji kredytobiorców. Wykorzystano dane dotyczące spłaty 2576 kredytów hipotecznych zaciągniętych w jednym z banków działających w Polsce.
18
Content available remote A Comparison of Three Ensembled Classifiers in a Financial Case
61%
Poczynając od lat 60., do predykcji upadłości stosuje się wiele technik klasyfikacyjnych. W stosunku do tradycyjnych modeli statystycznych drzewa klasyfikacyjne są narzędziem alternatywnym. Modele te są w stanie wychwycić nieliniowe zależności i wykazują dobre własności w przypadku obecności informacji jakościowych, co ma miejsce przy opisie sytuacji przedsiębiorstw, które poddawane są analizie w prognozowaniu bankructwa. Dlatego też drzewa klasyfikacyjne są szeroko wykorzystywane jako bazowe klasyfikatory przy budowie modeli zagregowanych. Celem tego badania jest porównanie zachowań trzech zagregowanych klasyfikatorów, tj. AdaBoost, Bagging and Random Forest w przypadku zastosowań w prognozowaniu upadłości. (abstrakt oryginalny)
Wire electrical discharge machining (WEDM) is a non-conventional material-removal process where a continuously travelling electrically conductive wire is used as an electrode to erode material from a workpiece. To explore its fullest machining potential, there is always a requirement to examine the effects of its varied input parameters on the responses and resolve the best parametric setting. This paper proposes parametric analysis of a WEDM process by applying non-parametric decision tree algorithm, based on a past experimental dataset. Two decision tree-based classification methods, i.e. classification and regression tree (CART) and Chi-squared automatic interaction detection (CHAID) are considered here as the data mining tools to examine the influences of six WEDM process parameters on four responses, and identify the most preferred parametric mix to help in achieving the desired response values. The developed decision trees recognize pulse-on time as the most indicative WEDM process parameter impacting almost all the responses. Furthermore, a comparative analysis on the classification performance of CART and CHAID algorithms demonstrates the superiority of CART with higher overall classification accuracy and lower prediction risk. (original abstract)
W artykule przedstawiono problem dyskryminacji wyników spotkań w profesjonalnym tenisie ziemnym z wykorzystaniem metody Random Forests. Celem było zbudowanie modelu charakteryzującego się wyższą dokładnością predykcji meczów niż rynkowy model firm bukmacherskich. Analizy przeprowadzono na autorskich zbiorach danych rzeczywistych, zawierających wybrane charakterystyki opisujące mecze z turniejów tenisowych, jakie były rozegrane w 2015 r. przez zawodników notowanych w oficjalnych rankingach ATP i WTA. Przekształcenie wyniku każdego meczu, tak by przedstawić go w postaci zmiennej metrycznej, i utworzenie na tej podstawie dodatkowych zmiennych objaśniających, dających pełniejszy opis zarówno meczów, jak i zawodników, pozwoliło na zastosowanie metod klasyfikacji w sporcie w sposób, jaki nie był jeszcze przedstawiany w literaturze(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.