Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Clearing house
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza realizacji zadań z zakresu rozliczania transakcji z rynku OTC przez izbę rozliczeniową w Polsce. Wynikają one z nowych regulacji europejskich. W analizie uwzględniono zarówno rozwiązania organizacyjno-prawne zastosowane w tym obszarze, jak i dotychczasowy rozwój usług rozliczania transakcji OTC świadczonych przez KDPW_CCP. Badanie objęło okres od momentu rozpoczęcia działalności przez KDPW_CCP do 1 maja 2016 r.(abstrakt oryginalny)
Bank
|
1997
|
nr 4
21-22, 24
Podejmowane są inicjatywy w celu stworzenia scentralizowanego (giełdowego) rynku instrumentów pochodnych w Polsce. Autor uważa, że dla powodzenia całego przedsięwzięcia w pierwszej kolejności należy uruchomić sprawny system rozliczeniowo-gwarancyjny. Taką rolę mogłyby pełnić izby rozliczeniowe. Główną funkcją izby jest gwarantowanie rozliczeń. Odbywa się to poprzez przejęcie ryzyka kredytowego przez izbę. Autor zwraca również uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniego systemu notowań ciągłych.
Rynek instrumentów pochodnych jest największym rynkiem finansowym świata. Jego znaczenie rośnie także w krajach transformacji, chociaż wciąż jest ono tam nieporównywalnie mniejsze niż w krajach rozwiniętych.
4
Content available remote Krajowa Izba Rrozliczeniowa S.A. jako kluczowy pośrednik rozliczeniowy
100%
W artykule omówiono Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. jako kluczowego pośrednika rozliczeniowego. W publikacji zostało poruszone pojęcie izby rozliczeniowej, a następnie wskazano istotę KIR oraz jej cele i zadania. Wymieniono i scharakteryzowano usługi rozliczeniowe tej instytucji. Poruszona została również kwestia systemów płatności. Następnie zanalizowano średnią dzienną liczbę zleceń zrealizowanych oraz średnią wartość pojedynczego zlecenia w poszczególnych systemach płatności w latach 2012-2018. Porównano również systemy płatności w Polsce dostarczane przez KIR z innymi systemami w drugiej połowie 2018 r. (abstrakt oryginalny)
Podstawową cechą, charakteryzującą systemy z rozrachunkiem netto, a takimi są oferowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową SA systemy SYBIR i ELIXIR, jest opóźnienie rozrachunku w stosunku do momentu, w którym zlecenia płatnicze uczestników są kierowane do systemu. Ze względu na stosowanie przez KIR SA wielostronnej kompensaty należności i zobowiązań uczestników przy braku mechanizmów gwarantujących rozrachunek, brak choćby u jednego z nich wystarczających środków pieniężnych na sesji rozrachunkowej skutkuje zablokowaniem całego systemu. Dyskusje na temat gwarancji rozrachunku w KIR SA towarzyszą Izbie niemal od momentu jej powstania. Praktycznie jedynym działaniem o zasięgu systemowym, podjętym w tym zakresie w ostatnich latach, było umożliwienie bankom wykorzystywania rezerw obowiązkowych do celów rozrachunku. Od 1994 r. rezerwy te są utrzymywane na rachunku bieżącym banku, co w istotny sposób zmniejszyło występujące wcześniej bardzo licznie problemy z terminowym zakończeniem sesji rozrachunkowych KIR SA. We wrześniu 1999 r. NBP obniżył znacząco stopy rezerw obowiązkowych i temat gwarancji rozrachunku w systemach KIR SA znów stał się aktualny. Artykuł prezentuje poglądy autora na temat mechanizmów gwarantujących lub raczej ułatwiających rozrachunek w KIR SA. Po krótkim scharakteryzowaniu występujących problemów autor podejmuje próbę zaproponowania wszystkim zainteresowanym instytucjom katalogu działań zaradczych. Zasięg podmiotowy i przedmiotowy ewentualnych działań jest oczywiście dyskusyjny, ale zdaniem autora, oprócz kontynuowania w różnych gremiach dyskusji na ten bardzo aktualny i istotny z punktu widzenia funkcjonowania systemu płatniczego temat poszczególni uczestnicy rynku powinni jak najszybciej rozpocząć wdrażanie przynajmniej niektórych, zaproponowanych mechanizmów i procedur. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestie związane z prowadzeniem przez spółkę KDPW_CCP S.A. systemu gwarantowania i rozliczania transakcji. Na polskim rynku KDPW_CCP pełni funkcje izby rozliczeniowej i centralnego kontrpartnera dla transakcji zawieranych w obrocie zorganizowanym oraz poza nim. W ramach usług oferowanych przez izbę dla rynku finansowego istotną rolę odgrywa właściwy model zarządzania ryzykiem, gwarantujący, że przekazane do izby transakcje zostaną rozliczone. W materiale opisane zostały funkcje, jakie na rynku finansowym pełni izba rozliczeniowa, oraz mechanizmy, z wykorzystaniem których prowadzi system zarządzania ryzykiem. Model przyjęty przez KDPW_CCP jest oparty na wielostopniowym systemie gwarantowania rozliczeń z wykorzystaniem zarówno wymagań formalno-prawnych wobec uczestników izby, jak też systemu depozytów zabezpieczających i wpłat do funduszu rozliczeniowego. Istotnym elementem modelu są kapitały własne KDPW_CCP, które mogą zostać wykorzystane w razie wystąpienia niewypłacalności któregoś z uczestników izby. (abstrakt oryginalny)
Większość autorów uważa, iż nadzór jest pojęciem szerszym od kontroli. Według A. Schmolla nadzór obejmuje wszystkie działania, przepisy i instytucje potrzebne do utrzymywania pewnych prawidłowości i gospodarności w organizacji tzn. obejmuje kontrolę (zorientowaną na teraźniejszość) oraz rewizję (zorientowaną na przeszłość). Podobnie rozumie tą kategorię G. Borys według której "[...] pojęcie nadzoru jest najbardziej pojemne. Pod tym pojęciem należy rozumieć zespół środków instytucjonalno-prawnych, ekonomicznych i technicznych niezbędnych do zabezpieczenia pewnych prawidłowości, reguł postępowania, sprawności i efektywności w podmiotach gospodarczych i instytucjach publicznych". Z. Leoński twierdzi że "[...] pojęcie nadzoru oznacza środki kontroli oraz środki korygujące działalność jednostek nadzorowanych". Podkreśla on, iż sprawowanie nadzoru, o ile jest on ograniczony do kryterium legalności nie oznacza współadministrowania sferą objętą nadzorem. Z kolei J. Starościak D. Daniluk uważają, iż współadministrowanie, odpowiedzialność za wyniki pracy jednostek nadzorowanych jest nieodłącznym atrybutem nadzoru. Nie brak jednak i takich, którzy jak S. Kałużny i K. Wierzbicki uważają iż relacje między nadzorem a kontrolą kształtują się zgoła odmiennie tak iż to "nadzór jest formą kontroli", dodajmy formą "połączoną z prawem wydawania poleceń". Autor niniejszego opracowania podziela pogląd wyrażony m.in. przez Z. Leońskiego, D. Daniluka oraz L. Kurowskiego i H. Sochacką-Krysiak, iż atrybutem kontroli jest brak działań o charakterze władczym-zakres pojęcia kontroli należy zatem ograniczyć do: ustalenia wyznaczeń (tj. stanu obowiązującego lub pożądanego), ustalenia wykonań (tj. stanu rzeczywistego), porównania wykonań z wyznaczeniami a w następstwie ustalenia ich zgodności lub niezgodności, wyjaśnienia przyczyn zaistnienia zgodności lub niezgodności wykonań i wyznaczeń oraz propozycje usprawnień kontrolowanej działalności mających na celu zapewnienie zgodności wyznaczeń i wykonań w przyszłości (w tym propozycje zmian wyznaczeń).(fragment tekstu)
Niejasna wobec procesów integracyjnych jest przyszłość Krajowej Izby Rozliczeniowej. Na jednolitym obszarze płatności instytucja ta może zarówno przejść integrację i wejść w skład Paneuropejskiej Agencji Rozliczeniowej, stać się jej pośrednikiem, bądź zostać zlikwidowana. Swój plan na przetrwanie na rynku Krajowa Izba Rozliczeń opiera na atrakcyjnej ofercie cenowej i świadczeniu usług, na jakie jest wysoki popyt na rynku.
Bank
|
2015
|
nr 9
74-75
Już od przeszło trzech lat klienci banków działających w Polsce, mogą korzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, prowadzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Ten nowoczesny system rozliczeniowy umożliwia realizację przelewów międzybankowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego przez całą dobę i wszystkie dni w roku. Według raportu Global Payment Systems Analysis (GPSA), podobne rozwiązania są dostępne zaledwie w 17 państwach świata. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.