Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Clearing system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na istotny problem wyboru kluczy rozliczeniowych w systemie rachunku kosztów działań oraz na wynikłe z tego tytułu możliwe scenariusze zachowań organizacyjnych, wiarygodność informacji oraz koszty związane z pomiarem tej informacji. (fragment tekstu)
Celem stosowania koncepcji centralnej strony rozliczeń, tzw. central counterparty (CCP) - przejmującej rolę strony rozliczeń transakcji jest zagwarantowanie jej rozliczenia oraz zapewnienie anonimowości stron transakcji. Koncepcja ta może także wypełniać wiele funkcji z zakresu zarządzania ryzykiem, takich jak: monitorowanie rynku, pomiar ryzyka czy gromadzenie zabezpieczeń.
3
Content available remote Polski system rozliczeń detalicznych w świetle standardów europejskich
75%
Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem systemów płatniczych, a w szczególności europejskich systemów międzybankowych rozliczeń detalicznych. Opisuje on zarówno historię, jak i obecny kształt infrastruktury rozliczeniowej oraz kierunki jej rozwoju w świetle budowy SEPA - Jednolitego Obszaru Płatności Euro (Single Euro Payments Area). Artykuł przedstawia również prace podejmowane przez instytucje polskiego systemu płatniczego w zakresie wdrażania instrumentów paneuropejskich oraz dostosowywania do nowych standardów świadczenia usług rozliczeniowo-rozrachunkowych. (abstrakt oryginalny)
19 listopada 2007 roku w Unii Europejskiej zaczął funkcjonować scentralizowany system wielkokwotowych rozliczeń w euro dokonywanych za pośrednictwem banków. W ciągu najbliższego pół roku zastąpi on eksploatowany od stycznia 1999 roku w krajach UE zdecentralizowany system TARGET (trans-european automated real-time gross settlements express transfer system), czyli transeuropejski zautomatyzowany błyskawiczny system rozrachunków brutto w czasie rzeczywistym. Należy zaznaczyć, że system TARGET składa się z 15 krajowych systemów rozliczeń w euro w czasie rzeczywistym RTGS (real-time gross settlement systems) oraz mechanizmu płatności Europejskiego Banku Centralnego. TARGET umożliwiając szybkie dokonywanie płatności w euro między bankami i dużymi klientami w ramach UE, stanowił przesłankę integracji europejskiego rynku pieniężnego. (abstrakt oryginalny)
Wszystkie systemy przeznaczone do obsługi mikrotransakcji korzystają bardzo silnie z założenia o niskiej wartości transakcji, co w efekcie ogranicza ich bezpieczeństwo (korzysta się w kodowania w standardzie DES oraz funkcji jednokierunkowych (hash). W związku z niskim poziomem bezpieczeństwa oraz założoną efektywnością klient musi zadbać o zgromadzenie odpowiednich środków na właściwym koncie. Może to zrobić tradycyjnie lub korzystając z innego systemu rozliczania transakcji, który dopuszcza używanie kart płatniczych.Innym efektem przyjętych założeń jest pogodzenie się ze stratą jaka może ponieść klient, a która występuje wtedy gdy klient nie otrzyma kompletnego produktu lub wcale go nie otrzyma.Zupełnie ubocznym efektem zastosowania systemów do obsługi mikrotransakcji może być konieczność opłaty za wiele informacji, które w chwili obecnej są dostępne a posiadają na tyle niską wartość jednostkową, iż nie opłaca się stosowanie dostępnych systemów rozliczeń. Z tych samych powodów nieobecnych jest w Internecie wiele wydawnictw i dopiero wprowadzenie systemów do rozliczania mikrotransakcji spowoduje ich pojawienie się.Wiele zmian może zajść w agencjach reklamowych, które będą mogły płacić za rzeczywiste obejrzenie reklamy (strony z reklamami będą tańsze, różnicę w cenie będą pokrywać reklamodawcy. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na problematyce oceny ryzyka wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób wydarzenia na rynkach finansowych wpłynęły na ryzyko wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw na rynkach lokalnych/krajowych Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim w Polsce. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz kwerendy literatury zweryfikowano pozytywnie następującą tezę: ryzyko wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw rośnie w okresie kryzysu gospodarczego. Spowodowane jest to zwiększeniem zakresu kredytowania kontrahentów oraz zwiększeniem prawdopodobieństwa braku spłaty kredytu handlowego. (abstrakt oryginalny)
Jedną z ciekawych, a jednocześnie budzących spory w praktyce podatkowej form, w jakie organizują się przedsiębiorcy, jest konsorcjum. Z reguły konsorcja są powoływane przy wspólnym ubieganiu się przedsiębiorców o udzielenie zamówienia publicznego, występują także przy ubieganiu się o dotacje ze środków publicznych do wspólnego zrealizowania jakiegoś przedsięwzięcia. Problemy praktyczne wynikają z braku norm regulujących organizację i funkcjonowanie konsorcjum na gruncie jakiegokolwiek aktu prawnego. Konsorcjanci - zarówno ci, którzy zdecydowali się na taką formułę, jak i ci potencjalni - są więc zdani na zmieniające się poglądy praktyków.(fragment tekstu)
W 2007 roku rozpoczął się kolejny siedmioletni okres realizacji polityki spójności z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. W trakcie tego okresu wiele firm będzie aplikowało o środki unijne, jednak samo właściwe napisanie wniosku i otrzymanie dotacji nie oznacza, iż projekt będzie właściwie rozliczony. W artykule przedstawiono wybrane problemy dotyczące kwalifikowania i rozliczania środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ujęciu teoretycznym i praktycznym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany w sposobie zawierania umów ze świadczeniodawcami w Polsce na przestrzeni lat 1999-2010 w aspekcie niedociągnięć i wad kolejnych form rozliczeń. Istotnym tłem do rozważań są możliwości finansowe polskiego systemu ochrony zdrowia, uzależnione od poziomu dochodów obywateli. Analiza metod obejmuje nie tylko polskie, ale także światowe doświadczenia z tego zakresu. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Comparative Analysis of DRD Systems in the EU Countries
63%
W Polsce system Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) został wprowadzony 1 lipca 2008 roku. Nowym sposobem rozliczeń został objęty pobyt pacjenta w szpitalu. System JGP w Polsce został w swojej pierwotnej postaci przejęty z modelu brytyjskiego, chociaż w ciągu niecałego roku funkcjonowania znacznie ewoluował i można uznać, że polska wersja HRG jest odrębnym modelem w ramach systemów DRG. Po raz pierwszy system DRG został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w roku 1983 (Uniwersytet w Yale) w publicznym systemie Medicare. Obecnie DRG obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Głównym celem artykułu jest analiza wpływu nowego systemu rozliczania kosztów pacjenta na poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej oraz na poprawę wskaźników dotyczących efektywności zarządzania w ochronie zdrowia społeczeństwa. Artykuł wskazuje również na problemy wynikające z wprowadzenia nowego systemu opartego na budowie homogenicznych grup pacjentów. Grupy te są wyodrębnione pod względem diagnozy głównej, diagnozy współistniejącej, płci i wieku. Mimo, że jest to jeden z najnowocześniejszych systemów rozliczeniowych w zakresie ochrony zdrowia to niestety posiada również wady. Jednym z najistotniejszych problemów, który jest bezpośrednim skutkiem wprowadzenia DRG jest odejście od leczenia kompleksowego pacjenta na rzecz wybranej (najdroższej) procedury medycznej. (abstrakt oryginalny)
Niejasna wobec procesów integracyjnych jest przyszłość Krajowej Izby Rozliczeniowej. Na jednolitym obszarze płatności instytucja ta może zarówno przejść integrację i wejść w skład Paneuropejskiej Agencji Rozliczeniowej, stać się jej pośrednikiem, bądź zostać zlikwidowana. Swój plan na przetrwanie na rynku Krajowa Izba Rozliczeń opiera na atrakcyjnej ofercie cenowej i świadczeniu usług, na jakie jest wysoki popyt na rynku.
Komisja Europejska i Parlament a także rządy państw europejskich są świadome wad wynikających z fragmentacji rynku Unii Europejskiej. Plan działania dotyczący usług finansowych zawiera jednakże projekt mający zapewnić postęp integracji europejskiej w zakresie rozliczeń. Badania bowiem jednoznacznie wskazują, iż handel zagraniczny w Europie jest dużo droższy niż wydajny system rynków krajowych dopracowywany przez lata. Dlatego też dla inwestorów europejskich korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty są ograniczone.
13
Content available remote John M. Keynes i jego program antykryzysowy
51%
W artykule przedstawiono zasadnicze kierunki działań o charakterze fiskalnym i monetarnym, zaproponowane przez Johna M. Keynesa w celu pokonania Wielkiego Kryzysu. W dobie trwającego od lat 2007-2008 światowego załamania finansowego przeżywają one wyraźny renesans, kształtując liczne odgórne posunięcia ukierunkowane na aktywne stabilizowanie gospodarek. Wciąż niedocenionym aspektem keynesowskiego planu antykryzysowego pozostaje reforma międzynarodowych systemów rozliczeń. Wydaje się ona natomiast szczególnie adekwatna dla krajów strefy euro. (abstrakt oryginalny)
Rozliczenia, których źródłem są transakcje podmiotów gospodarczych i ludności, przebiegają pomiędzy oddziałami banku lub pomiędzy bankami, ściślej umiejscowionymi w nich rachunkami ewidencyjnymi. Wejściami do systemów rozliczeń bankowych są systemy księgowe banków, które mogą być prowadzone tradycyjnie techniką ręczną lub za pomocą techniki informacyjnej. Inicjacja rozliczenia dokonywana jest przez złożenie polecenia przelewu z rachunku dłużnika, przedstawienie czeku do realizacji bądź w wyniku wpłat gotówki przez klienta w celu dokonania jej transferu do innego oddziału lub banku. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż dokonanie wpłaty na rachunek własny lub beneficjanta w ramach tego samego oddziału nie jest objęte systemem rozliczeń bankowych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono takie zagadnienia jak: stabilność finansowa a polityka pieniężna, dyskusja wokół zaangażowania banku centralnego w stabilizowanie systemu finansowego (argumenty za i przeciw stabilizowaniu systemu finansowego przez bank centralny, kontrowersje wokół stabilizowania cen aktywów przez bank centralny), zakres oddziaływania banku centralnego na stabilność finansową, instrumenty zapobiegania niestabilności systemu finansowego (polityka informacyjna banku centralnego, udział banku centralnego w nadzorowaniu instytucji i rynków finansowych, instrumenty nadzoru nad systemem płatniczym i rozliczeniowym).
Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych w wypadku blogerów, w zależności od sytuacji może być realizowane po stronie blogera lub przekazującego. Istotnym elementem jest natomiast, jak w wiążącej umowie z blogerem firma określi charakter przekazywanego towaru i jego funkcje. Jeżeli firma określi przekazywany towar jako składnik wynagrodzenia za wykonaną usługę reklamową, sposób rozliczenia podatku dochodowego i strona umowy do tego zobowiązania będzie taka, jak przy rozliczeniu pozostałego wynagrodzenia z umowy. (abstrakt autora)
Bank
|
2015
|
nr 10
22-23
Dzięki First Data rewolucja płatności mobilnych na polskim rynku niebawem stanie się faktem. Kosztowny proces produkcji plastikowych kart zastąpi technologia Host Card Emulation (HCE). W smartfonach z najpopularniejszym systemem Android umożliwi ona płatność poprzez mobilną aplikację banku i wirtualnego obrazu karty, której dane znajdują się w tzw. chmurze obliczeniowej. Transakcja taka przebiega z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej NFC, którą obsługuje już 75% terminali płatniczych w Polsce. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.