Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Climatology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autor w oparciu o serie pomiarów z lat 1971-1980 wykonanych w Krakowie dokonał porównania zależności między typem sytuacji synoptycznej a wielkością odchylenia wartości entalpii powietrza do ustalonego punktu komfortu klimatycznego. Jako podstawowe jednostki czasowe przyjął autor kalendarzowe pory roku.
Celem opracowania jest sprawdzenie jednorodności serii pomiarów promieniowania słonecznego w Gaiku-Brzezowej (Pogórze Wielickie) przez porównanie warunków solarnych dwóch pięcioleci: 1978-1982 i 1999-2003.W związku z ukończeniem w 1982 r. budowy zbiornika wodnego na rzece Rabie lokalizacja działającej od 1965 r. stacji aktynometrycznej uległa niewielkiej zmianie. Dlatego pierwszy z porównywanych okresów obejmuje lata bezpośrednio przed powstaniem zbiornika, drugi zaś to okres po ustabilizowaniu się zmian, jakie zaszły w środowisku naturalnym w wyniku powstania dużego zbiornika wodnego. (fragm. oryg. streszcz.)
W artykule omówiono wybrane fragmenty badań, dotyczących postępu erozji w różnych regionach Maroka. Badania te, od 1990 r., prowadziła grupa geomorfologów sponsorowanych przez UNESCO. Stwierdzono, iż na intensywność erozji, szczególnie w ostatnich latach, ma wpływ szybki rozwój społeczno-gospodarczy i nieprawidłowe zarządzanie eksploatacją zasobów naturalnych. Działania takie, jak intensywny wypas bydła, wycinanie lasów i rozwój rolnictwa na nieodpowiednich glebach, spowodowały zmniejszenie infiltracji wód opadowych do gruntu. Na skutek tego gleby stały się mniej wilgotne, a ziemia zmniejszyła swoje zasoby wodne.
Głównym celem opracowania jest ocena czasowej i przestrzennej zmienności ekstremalnych wartości wybranych wskaźników chwiejności w Polsce w latach 2005-2014. Badania wykonano w odniesieniu do ekstremalnych wartości sześciu indeksów chwiejności - Convective Available Potential Energy, K-Index, Lifted Index, Severe Weather Threat Index, Showalter Index i Total Totals Index. Podstawę badań stanowiły dane pomiarowe z polskich stacji aerologicznych - Łeba, Legionowo, Wrocław - z lat 2005-2014. Ponadto w opracowaniu wykorzystano informacje z depesz SYNOP i raporty o groźnych zjawiskach meteorologicznych bazy European Severe Weather Database. Badania pozwoliły na rozpoznanie wyraźnej czasowej i przestrzennej zmienności ekstremalnych wartości omawianych wskaźników. Szczegółowej analizie poddano trzy dni, w których mimo ekstremalnych wartości wybranych indeksów nie wystąpiły żadne z analizowanych zjawisk konwekcyjnych. Wykazano, że hamowaniu ruchów pionowych zwykle sprzyjało występowanie warstw izotermicznych i inwersyjnych w swobodnej atmosferze. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym rozwój konwekcji było położenie badanego obszaru poza zasięgiem oddziaływania frontów atmosferycznych, stref zbieżności lub zatok niżowych. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono technikę przetwarzania danych satelitarnych AVHRR/ NOAA, prowadzącą do otrzymania map (skorygowanych geometrycznie obrazów) temperatury powierzchni i wskaźnika roślinności NDVI. Na podstawie 63 obrazów satelitarnych zanalizowano warunki termiczne powierzchni na obszarze aglomeracji krakowskiej. Zaobserwowano miejsko-przemysłową wyspę ciepła. Za pomocą izoterm wykreślonych na mapach temperatury powierzchni oceniono kontrast termiczny, który zmienia się w ciągu doby oraz zależy od pory roku. Największe różnice między temperaturą powierzchni miejskich i pozamiejskich wystąpiły w godzinach południowych ciepłej pory roku, natomiast najmniejsze - w godzinach rannych. Ponadto zbadano współzależność temperatury powierzchni z pomiaru satelitarnego (oddzielnie Ela nocnego, rannego, południowego i wieczornego terminu) i temperatury powietrza zmierzonej na poziomach 2 m i 10 m w Krakowie-Czyżynach. Wyznaczono równania regresji liniowej, których współczynniki determinacji przyjęły wartości z przedziału 0,93-0,99. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki spostrzeżeń dokonywanych w latach 2004-2008 w Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim, dotyczące zależności natężenia całkowitego promieniowania słonecznego od stopnia pokrycia nieba chmurami i składu rodzajowego zachmurzenia. Potwierdzono wyniki wcześniejszych badań: zachmurzenie w dwojaki sposób wpływa na natężenie promieniowania słonecznego - zazwyczaj je osłabia, ale w pewnych warunkach pogodowych powoduje jego zwiększenie. Maksymalne natężenie promieniowania całkowitego nie występuje przy niebie bezchmurnym, lecz zachmurzonym (3/8-6/8), przy obecności chmur konwekcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Klimat miasta wywiera silny negatywny stres na zdrowie ludzi. Szczególnie uciążliwe dla mieszkańców miast są długo utrzymujące się fale upałów. Do analizy dni gorących wybrano dane klimatologiczne ze stacji automatycznych położonych w potencjalnie porówywalnych warunkach klimatycznych, ale w wyraźnie odmiennych warunkach środowiskowych. Klimat miasta reprezentują stacje: Brno-Zabovresky i Plac Mendla, natomiast klimat podmiejski reprezentują stacje: Brno-Turany i Jundrov. Przeanalizowano następujące charakterystyki cieplne: liczba dni upalnych w poszczególnych latach, liczba dni w falach gorąca i suma temperatury efektywnej przekraczającej 30°C, liczba fal gorąca oraz maksymalny i średni czas trwania fal gorąca. Oszacowany był ponadto wpływ albedo, współczynnika emisji i modyfikacji temperatury przez poszczególne powierzchnie. Szczegółowe studium warunków klimatycznych na stacjach w centrum miasta, poza centrum i na jego obrzeżu wykazało, że średnia roczna temperatura zmienia się od 10,4 do 11,1°C. Maksymalna roczna temperatura powietrza osiąga wartości od 36,1 do 37,9°C. Liczba dni gorących wynosi od 178 do 260, a liczba dni upalnych zmienia się od 42 do 103 w ciągu roku. (oryginalny abstrakt)
Analiza codziennych wartości temperatury minimalnej i temperatury z godz. 00 UTC z lat 1991-1995 ze stacji Kraków-Ogród Botaniczny, Kraków-Balice, Garlica Murowana, Miechów, Igołomia, Libertów i Gaik-Brzezowa pozwoliła stwierdzić, że na północnym skłonie Pogórza Wielickiego (graniczącym z południową częścią miasta) w ciągu całego roku dominują nocą sytuacje inwersyjne (50,7-66,5% nocy w roku, w zależności od porównywanej pary stacji), o większym natężeniu w półroczu ciepłym niż chłodnym, zaś na południowym skłonie Wyżyny Krakowskiej (graniczącym z północną częścią miasta) - normalne uwarstwienie termiczne powietrza (49,6-74,6%). Inwersje temperatury między doliną a stacjami pogórskimi występują najczęściej latem, zaś między doliną a stacjami wyżynnymi zimą lub wiosną. Pomiary ze stacji naziemnych, usytuowanych na różnych wysokościach nad dnem doliny, dają tylko przybliżony obraz zróżnicowania temperatury powietrza w profilu pionowym. Mając na uwadze te zastrzeżenia, można jednak stwierdzić, że przez 25% nocy w roku w okolicy Krakowa występuje inwersja dolna o głębokości około 100 m, przez 28% inwersje temperatury o głębokości do 70 m, przez około 14% nocy w roku występuje zjawisko ciepłej strefy na stoku na skłonie Wyżyny, a przez 33% normalne uwarstwienie termiczne. Największa średnia intensywność m.w.c. (1,4°C) związana była z inwersją o głębokości do 70 m. Dla miast położonych we wklęsłych formach terenu intensywność m.w.c. powinno się wyznaczać osobno dla poszczególnych jego części usytuowanych na różnej wysokości względnej. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono propozycję, aby oprócz dotychczas stosowanego pojęcia fal upałów wprowadzić też pojęcie okresu upalnego. Fala upałów to ciąg przynajmniej 3 dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C w każdym dniu, a okres upalny to ciąg przynajmniej 3 dni ze średnią temperaturą maksymalną co najmniej 30°C. W pracy policzono fale upałów i okresy upalne w Warszawie w latach 1951-2009. Łagodniejsze kryterium wyróżniania okresów upalnych sprawia, że obejmują one znacznie więcej (prawie 60%) wszystkich dni upalnych niż fale upałów, a w okresie wielolecia lepiej wykazują wzrost nie tylko ich częstości, ale i długotrwałości. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ekstrema termiczne w Górach Świętokrzyskich na przełomie XX i XXI wieku
80%
Celem pracy było określenie liczby dni gorących i upalnych, dni bardzo mroźnych oraz fal upałów i fal mrozów, które występowały w Górach Świętokrzyskich w okresie 1981 - 2013. Wykorzystano wartości temperatury maksymalnej i minimalnej z trzech stacji meteorologicznych IMGW-PIB: Kielce-Suków, Bodzentyn i Święty Krzyż. W ostatnim 35-leciu w obszarze badań wystąpiło 17 fal upałów i 12 fal mrozów. Liczba dni upalnych i fal upałów na wierzchowinach Gór Świętokrzyskich (stacja meteorologiczna Święty Krzyż) była 2 - 5 razy mniejsza niż w dolinach. Wyraźny jest też wzrost częstości ich występowania w dziesięcioleciu 2001 - 2010 w porównaniu z końcem poprzedniego stulecia. Nie stwierdzono tendencji zmian liczby dni bardzo mroźnych i fal mrozów w badanym wieloleciu. W pracy zaproponowano wskaźniki: WSNC i WSNZ jako narzędzia oceny intensywności fal upałów i fal mrozów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Termiczne pory roku w Szymbarku ( 1968-2013 )
80%
Artykuł zawiera analizę długości i dat początków termicznych pór roku, wyróżnionych na podstawie średniej dobowej temperatury powietrza na Stacji Badawczej IGiPZ PAN w Szymbarku w okresie 46 lat obserwacji (1968 - 2013). Do wyróżnienia dat początku termicznych pór roku posłużono się metodą zaproponowaną przez Makowca (1983), z podziałem roku na osiem termicznych pór, z progowymi wartościami temperatury: 0, 5, 10 i 15°C. Klasyfikacja Makowca oparta jest na rosnących lub malejących kumulowanych szeregach temperatury powietrza, pomniejszonej o progową wartość temperatury dla danej pory roku. Wyznaczenie dat początku umożliwiło obliczenie długości pór roku. Analiza w okresie wieloletnim dotyczyła tendencji długości i przesuwania się w czasie daty początku danej pory roku. Położenie stacji meteorologicznej pozwala na rozszerzenie obszaru interpretacji wyników na pogranicze Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego. Stwierdzono dużą zmienność dat początku i długości pór roku. Tendencje długości i dat początku są różnokierunkowe. Najdłuższą porą roku jest lato (89 dni), które rozpoczyna się coraz wcześniej i trwa coraz dłużej. Wzrost długości dotyczy również przedwiośnia i jesieni. W okresie wielolecia obserwuje się coraz krótsze zimy i wiosny. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła stan badań bioklimatu Karpat polskich, na przykładach metod oceny zróżnicowania bioklimatycznego gór z punktu realizacji funkcji rekreacyjnej. Bioklimat gór eliminuje ryzyko zagrożeń dla zdrowia i poprawia samopoczucie ludzi oddających się rekreacji lub pracujących fizycznie. Autorka wyniki przedstawiła w formie tabelarycznej.
Zanalizowano codzienne wartości temperatury powietrza i prężności pary wodnej (6, 12, 18 UTC) z lat 1978-1982 i 1999-2003 ze stacji i profilowych punktów pomiarowych na Stacji Naukowej IGiGP UJ w Gaiku-Brzezowej. Na omawianym obszarze znaczące różnice termiczne i wilgotnościowe, spowodowane urozmaiceniem rzeźby i użytkowania terenu, występują prawie wyłącznie w półroczu ciepłym i wybudowanie zbiornika wodnego nie miało na to wpływu. (fragm. oryg. streszcz.)
Przeanalizowano średnie miesięczne, roczne i terminowe wartości temperatury powietrza, zachmurzenia, prężności pary wodnej i prędkości wiatru na Pogórzu Wielickim, na przykładzie danych ze stacji IMGW w Dobczycach z lat 1978-2003. Stacja działa cały czas prawie w tym samym miejscu i dysponuje homogeniczną serią danych pomiarowych. (fragm. oryg. streszcz.)
Porównano codzienne pomiary zachmurzenia i prędkości wiatru na stacjach meteorologicznych w Dobczycach i Gaiku-Brzezowej w latach 1978-1982 i 1999-2003, czyli przed wybudowaniem Zbiornika Dobczyckiego i po jego wybudowaniu. W obydwu pięcioleciach zachmurzenie w Gaiku-Brzezowej było zazwyczaj większe niż w Dobczycach. Na obydwu stacjach zanotowano w tym samym czasie przewagę słabych wiatrów w ciągu roku i około 5-krotnie większą liczbę dni pochmurnych niż pogodnych. (fragm. oryg. streszcz.)
Celem pracy jest określenie przydatności danych pochodzących z reanalizy NCEP-NCAR (National Centers for Environmental Prediction, National Center for Atmospheric Research) do badania wysokości geopotencjalnej powierzchni izobarycznych, temperatury powietrza oraz parametrów wiatru w troposferze nad Europą Środkową. W artykule porównano wartości wybranych elementów meteorologicznych, wyznaczonych na podstawie danych NCEP-NCAR, z wartościami zmierzonymi na stacjach aerologicznych w Łebie, Legionowie, Lindenbergu i Popradzie. Stwierdzono, że dane gridowe wykazują dużą zgodność z danymi radiosondażowymi. Jest to szczególnie wyraźne w dolnej i środkowej troposferze, biorąc pod uwagę wysokość geopotencjalną powierzchni izobarycznych i temperaturę powietrza. Trochę mniejsza zgodność występuje w górnej troposferze i dolnej stratosferze, zwłaszcza latem i jesienią. W przypadku parametrów wiatru zgodność między badanymi seriami danych jest duża na wszystkich badanych poziomach ciśnienia. Wyjątek stanowi Poprad, gdzie szczególnie latem istotne niezgodności stwierdzono na poziomie 850 hPa. O trzymane wyniki pozwalają uznać, że reanaliza NCEP-NCAR stanowi cenny zbiór mogący służyć do badania procesów atmosferycznych w całej troposferze z wyjątkiem dolnych jej warstw nad obszarami górskimi. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono konsekwencje występowania przejściowego charakteru klimatu na środowisko naturalne. Przykładem regionu, w którym taki klimat występuje jest Coude du Dra, część Maroka na granicy między pasmem górskim Antyatlasu i Sahary. Region ten wykazuje ogromną różnorodność środowiska naturalnego, która ma wpływ na życie miejscowej ludności. Środowisko naturalne jest uwarunkowane strukturami geologicznymi, płaskorzeźbą oraz przejściowym charakterem klimatu. W zależności od pory roku, region ten jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego lub bardzo suchego.
18
Content available remote Burze i grady w Polsce
61%
W pracy przedstawiono zróżnicowanie przestrzenne i zmienność czasową pojawiania się burz i opadów gradu w Polsce. W badaniach wykorzystano serie obserwacyjne z 24 stacji meteorologicznych z lat 1949 - 2006 oraz, w przypadku informacji o burzach, z 8 stacji z okresu 1885 - 2008. Stwierdzono, że nie można jednoznacznie potwierdzić ani wzrostu, ani liczby dni burzowych, ani liczby dni z opadem gradu w ostatnich dziesięcioleciach. Na większości stacji położonych na północny zachód od linii łączącej Śnieżkę i Suwałki liczba dni burzowych zmniejszała się, natomiast na stacjach leżących na południowy wschód od tej linii przeważały tendencje dodatnie. Ważną cechą przedstawianych zmian jest ich regionalne zróżnicowanie związane z dominującymi w danym obszarze sytuacjami synoptycznymi oraz wpływem lokalnych warunków przyrodniczych. Jest ono szczególnie silnie widoczne w rocznym przebiegu częstości badanych zjawisk. Na północy kraju okres ich największej częstości jest znacznie dłuższy, a liczba dni z burzą wyraźnie mniejsza i bardziej równomiernie rozłożona w czasie niż na południu Polski. Roczne maksimum występowania burz przypada na lato, ale występowały także ciągi lat, w których przypadało ono na wiosnę lub wczesną jesień. Dni z gradem występują natomiast głównie w miesiącach wiosennych (kwiecień-czerwiec), stanowiąc wtedy od 25 do 60 % ich częstości. Na stacjach położonych na północy i w zachodniej połowie kraju zaznacza się dominacja gradu występującego wiosną, na południu Polski natomiast jego przebieg jest bardziej wyrównany, a maksimum występowania częściej jest przesunięte w kierunku miesięcy letnich. (abstrakt oryginalny)
19
61%
The paper presents analysis of existing concrete tiles roofing on outbuildings in selected localities of the Pińczów district. On the basis of the observations on the spot it was established that concrete tiles constitute 18% of all roof coverings in the investigated area. It is the most frequently used on livestock housing. It was noticed that of all concrete tiles, 81% are the products manufactured using traditional methods, directly on the construction site. Water absorption by weight was determined for selected concrete tiles in order to assess the technical state of existing concrete tiles roofing. The tests of water absorption by weight revealed about 1.6% lower water absorption for tiles mass produced by industry than for traditionally manufactured ones. The tiles utilised on buildings for more than 40 years were characterised by even 0.7% increase in water absorption by weight in comparison with non-utilised tiles. (original abstract)
W opracowaniu rozważano poprawność terminologii z zakresu promieniowania słonecznego stosowaną w pracach klimatologicznych. Zwrócono uwagę na zastrzeżenia, jakie budzą definicje dwóch podstawowych wielkości charakteryzujących promieniowanie mierzonych na naziemnych stacjach meteorologicznych, mianowicie usłonecznienia i całkowitego promieniowania słonecznego. Wskazano niektóre przyczyny nieścisłości językowych i przedstawiono propozycje nowych terminów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.