Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Coal plants
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przeciwnicy używania paliwa węglowego w polskiej energetyce i tym samym budowy elektrowni opalanych węglem kamiennym powołują się na konieczność dotrzymania warunków konwencji klimatycznej, zobowiązującej do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
In order to deal with undesirable products in models of performance analysis, we need to replace the assumption of free disposability by weak disposability and this assumption has been used to model undesirable products as outputs. The traditional axiom of weak disposability of Shephard (1970) is given in a multiplier form and, in this sense, the level of bad outputs is equal to zero if and only if the level of the desirable outputs is equal to zero. An alternative definition of the weak disposability of outputs in additive form has been proposed. An axiomatic foundation has been introduced to construct a new production technology space in the presence of undesirable outputs. The model is illustrated using real data from 92 coal fired power plants. (original abstract)
W 1970 r. elektrownie "Pątnów", "Adamów" i "Konin" odgórnie połączone zostały w jedną strukturę i w ten sposób powstał Zespół Elektrowni PAK.
W artykule przedstawiono podstawowe parametry opisujące polską branżę węgla brunatnego a w tym restrukturyzację zatrudnienia tak w kopalniach węgla brunatnego jak i w elektrowniach opalanych węglem brunatnym w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe założenia procesu spalania paliw w warstwie fluidalnej w atmosferze wzbogaconej tlenem. Dokonano oceny wpływu tego procesu na zmiany sprawności wytwarzania energii elektrycznej, podkreślając negatywne i pozytywne aspekty tej technologii. Przedstawiono zasadnicze wyniki laboratoryjnych badań tego procesu w stanowisku z cyrkulacyjną warstwą fluidalną, poświęcone analizie emisji związków siarki i azotu. Wykazano, że wzrost stężenia tlenu poprawia warunki konwersji siarki do SO2. (abstrakt oryginalny)
W referacie dokonano oceny wystarczalności bazy zasobowej węgla kamiennego jako podstawowego nośnika energetycznego. Zwrócono uwagę na fakt znaczącej roli jaką odgrywa w gospodarce krajów Unii Europejskiej. Baza zasobów przemysłowych węgla kamiennego ulega stałemu zmniejszeniu wskutek eksploatacji i działań restrukturyzacyjnych. Jedną z przyczyn eliminacji części zasobów przemysłowych jest nie podejmowanie eksploatacji pokładów cienkich poniżej 1,5 m. W końcowej części artykułu zwrócono uwagę na fakt bezwzględnej konieczności wymagania oceny ekonomicznej dla kwalifikacji zasobów przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
Krajowa energetyka oparta jest w głównej mierze na własnych surowcach energetycznych takich jak węgiel kamienny i brunatny. Produkcja ponad 80% energii elektrycznej z tych kopalin daje nam pełną niezależność energetyczną, a koszty produkcji energii z tych surowców są najmniejsze w stosunku do innych technologii. Polska posiada zasoby tych kopalin na wiele dziesiątków lat, doświadczenie związane z ich wydobyciem i przeróbką, zaplecze naukowo-projektowe oraz fabryki zaplecza technicznego produkujące maszyny i urządzenia na własne potrzeby, a także na eksport. Węgiel jest i winien pozostać przez najbliższe 25-50 lat istotnym źródłem zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło, gdyż stanowi jedno z najbardziej niezawodnych i przystępnych cenowo źródeł energii. Polityka ta w okresie następnych dekad może być zachwiana z powodu wyczerpywania się udostępnionych zasobów węgla. Uwarunkowania dla budowy nowych kopalń, a tym samym dla rozwoju górnictwa w Polsce są bardzo złożone zarówno pod względem prawnym, środowiskowym, ekonomicznym, jak i wizerunkowym. Autorzy proponują zmiany, które rozwiązywałyby problemy w przedmiocie uzyskiwania koncesji wydobywczych. Artykuł sygnalizuje instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo Polski, że bez wprowadzenia zaproponowanych istotnych zmian w procesie formalnoprawnym jest mało prawdopodobne, aby wybudowano, tak potrzebne kopalnie węgla brunatnego, kamiennego, rud cynku i ołowiu czy innych kopalin. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogólne założenia metodyki ExternE szacowania kosztów zewnętrznych powodowanych przez punktowe źródła emisji zanieczyszczeń gazowych, w tym elektrownie. Podano definicję kosztów zewnętrznych, scharakteryzowano kategorie niekorzystnego oddziaływania emisji zanieczyszczeń gazowych, takie jak: zdrowie ludzkie, szkody materiałowe, szkody w zbiorach rolnych, utrata bioróżnorodności. Opisano procedurę szacowania kosztów zewnętrznych, w tym emisję, sposób jej rozprzestrzeniania, jej wpływ na komponenty środowiska oraz ich monetarną wartość. Ponadto przedstawiono założenia wyceny monetarnej kosztów zewnętrznych powodowanych przez projektowane elektrownie wykorzystujące złoża węgla brunatnego Legnica i Gubin. Plany rozwoju wydobycia węgla brunatnego dla tych kompleksów złożowych zaczerpnięto z projektu Foresight koordynowanego przez Instytut Poltegor. Scharakteryzowano parametry techniczno-emisyjne projektowanych elektrowni, które stanowią wsad informacyjny do modelu EcoSense Web V 1.3, podstawowego narzędzia wykorzystywanego w tego typu badaniach. Na podstawie tych danych i za pomocą tego modelu przeprowadzony zostanie szacunek kosztów zewnętrznych powodowanych przez planowane elektrownie. Wyniki zostaną porównane z podanymi w artykule szacunkami kosztów tzw. technologii referencyjnych, pochodzącymi z projektu NEEDS. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny zasadności budowy elektrowni wykorzystujących węgiel brunatny pochodzący z planowanych złóż w okolicach Legnicy i Gubina. Wykorzystano w tym celu własny model matematyczny do prognozowania rozwoju krajowego sektora energetycznego. Przedstawiono także wyniki modelu EcoSenseWeb V 1.3 służącego do szacowania kosztów zewnętrznych powodowanych przez projektowane elektrownie wykorzystujące złoża węgla brunatnego Legnica i Gubin. Wyniki wskazują na dużą skalę niekorzystnych efektów powodowanych spalaniem węgla brunatnego dla projektowanych kompleksów węglowo-energetycznych. Niemniej jednak analiza modelowa udowodniła, że węgiel brunatny pełnić będzie funkcję bilansującą w stosunku do pozostałych źródeł energii i powinien zachować swoją dominującą pozycję w strukturze wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Atrakcyjność technologii zgazowania paliw wynika z szeregu zalet, do których należy wysoka efektywność procesu, możliwość wielokierunkowego wykorzystania gazu zarówno do produkcji energii jak również w syntezie chemicznej oraz relatywnie niski negatywny wpływ na środowisko naturalne. W pracy przedstawiono przegląd obecnie wykorzystywanych technologii zgazowania węgla, wskazano najbliższe perspektywy rozwoju. Omówiono podstawowe cechy wykorzystania ditlenku węgla jako czynnika zgazowującego w procesie zgazowania, gdzie za najważniejszą można uznać reakcję Boudouarda pomiędzy węglem oraz ditlenkiem węgla. Przedstawiono schemat instalacji zgazowania w ciśnieniowym reaktorze z cyrkulującym złożem fluidalnym wchodzącej w skład Centrum Czystych Technologii Węglowych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu. Instalacja ta posłuży do przeprowadzenia badań w skali pilotowej, potwierdzajacych zasadność stosowania dodatkowego strumienia ditlenku węgla w reaktorze fluidalnym. Wykonano obliczenia symulacyjne dla uk?adu produkcji metanolu oraz układu IGCC. Obliczenia wykonano dla węgla ZG Janina oraz temperatury i ciśnienia procesu zgazowania odpowiednio 900°C i 1,5 MPa przy wykorzystaniu symulatora procesowego ChemCAD v.6.1.2. dla stanu ustalonego. W przypadku produkcji energii elektrycznej uzyskano wskaźnik emisji na poziomie 713 kg CO2/MWh (netto) plasuje on rozpatrywany układ poniżej wskaźników uzyskiwanych w układach IGCC zintegrowanych z reaktorami dyspersyjnymi oraz w instalacji spalania tlenowego w warunkach ultra-nadkrytycznych. Otrzymane wartości są o około 17-30% niższe niż charakterystyczne dla technologii tradycyjnych (spalanie węgla w kotłach pyłowych). W przypadku produkcji metanolu uzyskane wskaźniki były o około 8-13% niższe niż dla przypadku produkcji metanolu z węgla przy wykorzystaniu technologii zgazowania w reaktorach dyspersyjnych z suchym doprowadzeniem paliwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano wpływ węglowych jednostek cieplnych dwustopniowego spalania węgla w dodatkowym piecu na zdolność manewrowania i mobilność. Oczekuje się, że zastosowanie separatorów membranowych do wzbogacenia tlenu dostarczanego do paleniska kotła spowoduje ograniczenie ilości tworzących się szkodliwych substancji nawet w przypadku spalania węgla o niskiej jakości. (abstrakt oryginalny)
Cenosfery są to mikrosfery o cienkich ściankach, wypełnionych w środku gazami. Stanowią one do 2% m/m cząstek popiołów lotnych oraz posiadają gęstość mniejszą niż 1g/cm3, co oznacza, że można w łatwy sposób dokonać ich pozyskania przez zebranie warstwy unoszącej się na powierzchni wody. W pracy określono zawartości mikrosfer w popiołach lotnych pochodzących z trzech stref odpylania gazów spalinowych w Elektrowni Rybnik SA. Materiałem o największym udziale mikrosfer okazał się być popiół lotny z I strefy odpylania. Wybrana skala pozyskania, której odpowiada stosunek L/S = 5 okazała się być optymalna ze względu na niewielkie starty związane z kolejnymi etapami przeróbki oraz łatwość i wysoką wydajność. Dzięki zastosowaniu drugiego etapu separacji w wysokiej temperaturze oraz dodatkowo prażenia i kolejnej separacji można uzyskać stosunkowo jednorodne frakcje pełnych oraz porowatych mikrosfer. (abstrakt oryginalny)
Elektrownia Opole jest oddalona od granic z Czechami i Niemcami odpowiednio o 50 i 150 km, lecz zanieczyszczenia z jej kominów spowodowało protest ekologów. Obecnie - po modernizacji, uważana jest za nowoczesną, spełniając wszystkie wymogi UE.
Artykuł porusza problem ochrony środowiska przed zanieczyszczaniem przez elektrownie węglowe. Podaje przykłady dotychczas wykorzystanych rozwiązań technologicznych.
Pierwszy artykuł o elektrowni "Bełchatów" rozpoczynający cykl publikacji poświęconych energetyce polskiej w 1995 r. Zostaną zaprezentowani producenci energii, przedsiębiorstwa przemysłu i zaplecza technicznego, ich ekonomika, wpływ na środowisko naturalne, uwarunkowania i alternatywy rozwoju.
Porównano właściwości węgla brunatnego, łuski słonecznika i peletu z łuski słonecznika, jako paliw do współspalania w kotłach energetycznych. Reaktywność paliw mierzono testem spalania powietrza i analizy termograwimetrycznej oraz biologicznej fermentacji beztlenowej. Stwierdzono istotne różnice we właściwościach łuski słonecznika oraz peletu z łuski słonecznika. Zastosowanie dodatkowych czynników w procesie granulacji silnie wpływa na charakterystykę spalania materiałów opartych na łusce słonecznika, takich jak skład, reaktywności, zawartości popiołu i wartości kalorycznej.(abstrakt oryginalny)
Na ceny węgla brunatnego ma wpływ wiele czynników wynikających z jego specyfiki oraz uwarunkowań występujących na rynku energii elektrycznej jak również z uwarunkowań makroekonomicznych. Z węgla brunatnego w ostatnich latach produkowane jest w Polsce około 33 - 35% energii elektrycznej. Zarówno w roku 2004, jak i w 2005 średnie ceny energii elektrycznej z węgla brunatnego były niższe średnio o około 24% od cen energii z węgla kamiennego ale na rynku konkurencyjnym ceny energii wytwarzanej z tych dwóch paliw są zbliżone. Na sytuację układu-kopalnia elektrownia oddziałuje zarówno popyt i podaż energii elektrycznej oraz ogólna sytuacja gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej wyrażana m.in. poziomem PKB, poziomem inflacji, itp. Bazując na cenach węgla kamiennego obliczono współczynnik przeliczeniowy cen węgla kamiennego na ekwiwalentną cenę węgla brunatnego na takim poziomie by koszt produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego nie była wyższa niż koszt energii elektrycznej z węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
Elektrownie i elektrociepłownie są źródłem emisji do atmosfery: SO2, NOx, CO, pyłu zawieszonego, gazów cieplarnianych takich jak: N2O i CO2. Od wielu lat energetyka na całym świecie stara się ograniczyć a w przyszłości może nawet wyeliminować emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W artykule przedstawiono najważniejsze rodzaje emisji z energetyki i możliwości ich ograniczenia zalecane przez Dokument referencyjny na temat najlepszych dostępnych technik dla dużych obiektów energetycznego spalania IPPC oraz ideę Zero Emission Fossil Fuel Power Plants. (abstrakt oryginalny)
Rtęć związana w środowisku glebowym pochodzi w znacznym stopniu z przemysłowych ognisk zanieczyszczeń, wśród których dominują procesy spalania różnego rodzaju paliw konwencjonalnych. W pracy przedstawiono wyniki badań zanieczyszczenia rtęcią gleb w otoczeniu konwencjonalnej elektrowni na paliwo węglowe. Opróbowano tereny położone wokół jednej z najstarszych polskich elektrowni "Siersza". Elektrownia ta przez wiele lat wykorzystywała niskogatunkowe zasiarczone węgle z pobliskiej kopalni "Siersza". W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że podwyższony poziom rtęci występuje w próbkach pobieranych na kierunkach zgodnych z lokalnymi kierunkami wiatrów, w strefach oddalonych od emitora co najmniej 2 - 3 km. Bezpośrednio w pobliżu emitorów elektrowni zanieczyszczenie rtęcią było niewielkie. Poziom ogólnego zanieczyszczenia rtęcią badanych gruntów nie przekracza wartości dopuszczalnych. Wykonane badania udowodniły że zanieczyszczenie rtęcią wokół elektrowni węglowej jakkolwiek jest wyraźnie widoczne, to jednak nie obserwuje się przekroczenia wartości dopuszczalnych zawartości rtęci w glebach. Wyniki badań nie potwierdzają więc niektórych sugestii literaturowych o znacznym zanieczyszczeniu rtęcią w wyniku emisji spalin z elektrowni opalanych węglem kamiennym. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja niezależnego producenta energii staje się coraz powszechniejsza na świecie. Pomysł narodził się w Ameryce, gdzie w latach 70-tych zdecentralizowano system energetyczny. Okazało się, że aby produkować energię wcale nie trzeba być gigantem i monopolistą. W Polsce nową technologię promuje firma Polish Energy Partners (PEP).
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.