Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 152

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Code of ethics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Kodeksy etyczne firm jako narzędzie budowy instytucji totalnej
100%
Wiele firm ma kodeksy etyczne. Traktowane są one często przez kierownictwa firm i przez otoczenie jako przejaw etycznego działania. Postanowiłem sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście. W tym celu przeanalizowałem 49 kodeksów. Wnioski nie są jednak optymistyczne, gdyż przeanalizowane kodeksy nie spełniają norm etyczności. Z punktu widzenia obecności praw pracowniczych kodeksy etyczne są autorytarne i restrykcyjne, a czasem bywają paternalistyczne1. Część obecnych w kodeksach etycznych norm może zostać uznana za narzędzie budowy instytucji totalnej - w sensie Goffmanowskim.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania autora jest odpowiedź na pytanie o sens kodeksów etycznych. Aby udzielić odpowiedzi, autor zestawia ze sobą dominujące przeświadczenia o tym, jakie powinny być z ich rzeczywistymi i konkretnymi przykładami. Autor koncentruje się na najpowszechniej spotykanych odmianach kodeksów etycznych: firm oraz kodeksach etycznych radnych. Odpowiedź na tytułowe zapytanie jest raczej pesymistyczna. Struktura, zawartość oraz forma obu uwzględnionych odmian kodeksów nie gwarantują skutecznego przeciwdziałania występowaniu deficytów etycznych we wspomnianych obszarach.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Dobry obyczaj jako norma kształtująca zachowanie księgowych
100%
Celem artykułu jest pokazanie, czy dobre obyczaje są normą kształtującą zachowanie księgowych. Zrealizowano go poprzez wskazanie podstaw, z jakich wynika ten obowiązek w pracy księgowych i opis ich podejścia do identyfikowania i przestrzegania dobrych obyczajów. Stwierdzono, że pojęcie dobrego obyczaju nie występuje w regulacjach rachunkowości, natomiast powołują się na nie normy prawne z zakresu regulacji konkurencji rynkowej, funkcjonowania spółek handlowych czy kodeksu cywilnego. Zauważono, że dobre obyczaje zostały uwzględnione w Kodeksie zawodowej etyki w rachunkowości. Wskazano w nim na konieczność postępowania zgodnie z dobrymi obyczajami. Nie znaleziono przykładów dobrych obyczajów właściwych dla pracy księgowych. Za zasadne uznano prowadzenie dyskusji na temat dobrych obyczajów polskich księgowych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zjawisko kreacji w rachunkowości a etyka zawodowa księgowych
100%
Oparcie procedur księgowych na estymacji i szacunkach powoduje, że materialna rzetelność i wiarygodność informacji księgowych schodzi na drugi plan. Problemem staje się negatywna kreacja w rachunkowości, a w efekcie przedstawianie wizerunku finansowego, odbiegającego od rzeczywistości. Szczególnie jest to zauważalne w aspekcie zaistniałych kryzysów finansowych. Liczne skandale i afery finansowe oraz oszustwa księgowe stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność i rzetelność informacyjną rachunkowości. Problematykę fałszowania sprawozdań finansowych, ze względu na występowanie tego zjawiska w skali dotąd niespotykanej1, można uznać dziś za jedną z głównych patologii współczesnej gospodarki rynkowej. Gospodarka, będąc tworem dynamicznym, determinuje różne możliwości rozwoju, co pociąga za sobą potrzebę tworzenia atrakcyjnej informacji rynkowej. Może się to odbywać w drodze twórczych działań opartych na przepisach prawnych, ale też, co potwierdzają pojawiające się cyklicznie kryzysy finansowe, poprzez wykorzystanie źle pojętej kreacji w rachunkowości. (fragment tekstu)
W obecnych czasach rozwój światowej gospodarki, borykającej się ze skutkami kryzysu gospodarczego, może prowokować sytuacje etycznie wątpliwe, w których zarządzający przedsiębiorstwami dążą do nadmiernego bogacenia się, bez oceny moralnej metod mogących doprowadzić ich do postawionego sobie celu. Niejednokrotnie jest to związane z nieprawdziwym obrazem firmy przedstawionym w podstawowych dokumentach poddawanych ocenie, czyli sprawozdaniach finansowych. Często wiąże się to z różnego rodzaju naciskami (wykorzystującymi fakt, że prawo bilansowe pozwala na pewnego rodzaju dowolność w prezentacji niektórych zdarzeń i faktów gospodarczych) na osoby zajmujące się rachunkowością. Bywa to przyczyną dylematów etycznych, przed którymi stają księgowi. W trosce o zachowanie wysokiego statusu zawodowego osób zajmujących się rachunkowością, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (dalej: SKwP ),dostrzegając ten problem, dało księgowym narzędzie w postaci Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości. Opracowanie to wypełnia w pewien sposób lukę pomiędzy mało precyzyjnymi przepisami prawa bilansowego a moralną postawą pracowników rachunkowości. Jest też podstawą obrony ich racji etycznych w konfrontacji z osobami zarządzającymi podmiotami gospodarczymi.(abstrakt autora)
Organizacje, które odnoszą długotrwałe sukcesy w biznesie, zwykle szczycą się powszechnie stosowanym systemem wartości. W obliczu korporacyjnych skandali ostatnich lat to właśnie firmowe wartości są coraz częściej doceniane przez klientów i pożądane przez pracowników. Jak można je wykorzystać w zarządzaniu ludźmi? (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje podstawowe metody wprowadzania oczekiwanych standardów etycznych w organizacji. Najczęściej stosowaną metodą jest przyjęcie kodeksu etycznego. Jest to rozwiązanie proste, niemniej jego skuteczność zależy od takich czynników, jak: przygotowanie kompleksowego programu etycznego, analiza stanu wyjściowego, adekwatna formuła kodeksu czy partycypacja pracowników w jego przygotowaniu. Pierwsza część artykułu to ogólna refleksja dotycząca prób wpisania wrażliwości etycznej pracownika w instytucjonalne ramy działania organizacji. W drugiej części zostały sprecyzowane i poddane krytycznej analizie warunki, przy spełnieniu których kodeks etyczny ma szansę stać się skutecznym narzędziem promowania wysokich standardów etycznych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Business Ethics Education in Banks - Levels and Methods of Education
75%
Cel: W artykule skoncentrowano się na pokazaniu wybranych narzędzi kształcenia pożądanych (faktycznych, a nie deklaratywnych) zachowań etycznych w bankach. Metodologia: W pracy wykorzystano metodę analizy porównawczej w celu pokazania podobieństw i różnic 10 kodeksów etyki bankowej państw Unii Europejskiej oraz jakościową analizę wskaźników i wag wykorzystywanych w wybranych rankingach banków, wskazując na niewykorzystane możliwości lepszego promowania przez nie zachowań etycznych Wnioski: Zachowania etyczne w bankach, pomimo panującej wysokiej świadomości norm moralnych, mają charakter w dużej mierze deklaratywny, a nie faktyczny. Zbliżenie zachowań rzeczywistych do deklarowanych wymaga wdrażania metod zarządzania spójnych z zachowaniami etycznymi - począwszy od zredefiniowania celu funkcjonowania banku, a mianowicie rozszerzenia zadania osiągania ambitnych wyników o respektowanie norm etycznych, do doskonalenia sposobów i narzędzi kształcenia, m.in. takich jak kodeksy etyki oraz rankingi banków. Zastosowanie w praktyce: Nie każde narzędzie kształcenia etycznego można uważać za użyteczne do bezpośredniego wykorzystania w procesie efektywnego kształcenia faktycznych zachowań etycznych w banku. Należy wziąć pod uwagę warunki, jakie powinno ono spełniać.Oryginalność: Wyodrębniono trzy poziomy kształcenia w ramach etyki biznesu, a mianowicie kształcenie: świadomości etycznej; zorientowanych etycznie zachowań: deklarowanych oraz faktycznych, a następnie pokazano na przykładzie wybranych narzędzi kształcenia, jakie warunki muszą one spełnić, by stały się w większym stopniu narzędziem kształcenia faktycznych zachowań etycznych w bankach. W literaturze poświęconej temu zagadnieniu nie znaleziono takiego podejścia. (abstrakt oryginalny)
Wycena środków trwałych to proces zmierzający do ustalenia kwot pieniężnych, w jakich składniki te mają zostać wykazane w sprawozdaniu finansowym. Wycena polega zatem na nadawaniu wartości poszczególnym obiektom inwentarzowym. Ponieważ regulacje rachunkowości stawiają w pierwszym rzędzie jasny i rzetelny obraz oraz zasadę przewagi treści ekonomicznej nad formą, to swobodę w zakresie wyceny pozostawioną przez ustawodawcę należy rozpatrywać jako formę zaufania, którym ustawodawca obdarzył osoby świadczące usługi rachunkowości. Wiarygodność danych prezentowanych w sprawozdaniach finansowych zależy w dużej mierze od ich profesjonalizmu opartego na rzetelnej wiedzy i etyce wysokiej jakości. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia analizę treści 49 kodeksów etycznych firm o różnym charakterze: krajowych i międzynarodowych, dużych i małych, z różnych obszarów działalności gospodarczej. Poszukuje w nich częstotliwości występowania różnych grup interesariuszy oraz typów orientacji etycznej. Dochodzi do zaskakujących wniosków, sprzecznych z wieloma sugestiami obecnymi w literaturze przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
W firmie Provident Polska od 2014 r. funkcjonuje Kodeks etyczny, który obowiązuje wszystkich pracowników i doradców klienta. Kluczowe wartości i zasady etyczne są podstawą działań biznesowych w spółce i są promowane na każdym szczeblu organizacji. (fragment tekstu)
Zjawisko decouplingu, choć w swej istocie występujące od dawna, zostało zdiagnozowane stosunkowo niedawno, a w języku polskim nie znalazło jeszcze swego odzwierciedlenia. Pojawia się ono w momencie rozdwojenia pomiędzy tym co planowane, a realnym wykonaniem. W szczególności na gruncie nauk o zrządzaniu zauważono, iż niejednokrotnie pojawiają się sytuacje, gdzie planowane zmiany nigdy nie zostały wdrożone, albo gdy próbowano je zastosować, napotykały opór wśród osób, których miały dotyczyć. W konsekwencji nie realizowano zamierzonych celów. Z punktu widzenia etycznego wydaje się, że wielką pomocą w rozwiązaniu problemów decouplingu mogą być kodeksy etyczne. Ich normatywny charakter sugerujący właściwe, z punktu widzenia etyki, postawy człowieka stają się doskonałym wsparciem dla przezwyciężenia różnorakich problemów decyzyjnych. Kodeksy etyczne, pełniące także funkcję doradczą, wskazują, jak przejść od procesu decyzyjnego do ostatecznego wykonania zadania. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Research background: The morality and sustainability depend upon the active engagement of all stakeholders. Businesses might have to observe minimum standards via their corporate social responsibility (CSR), but this does not imply any mandatory and enforceable requirements for their internal documents. Crises such as the COVID-19 pandemic magnify differences and might impact the perception and commitment to ethics and modify preferences.Purpose of the article: Since it is up to each and every business whether it will issue Codes of Ethics or Codes of Conduct (Codes) and how they will project ethical principles, values and concerns in them, it is both illuminative and instrumental to conduct a massive theoretical and literature review, to identify five aspects for exploration of Codes: (i) human nature (ii) moral values (iii) ethical principles, (iv) reasoning and (v) sustainability pillars, and to perform such an exploration via a case study at the dawn of the COVID-19 pandemic.Methods: Based on a massive theoretical and literature review, five aspects for exploration have been identified and employed in a case study involving twenty Codes of the largest Czech businesses, while focusing on their preferences. This is to be achieved by a holistic advanced content analysis employing meta-analysis and manual Delphi method with Likert scoring by a panel of experts.Findings & value added: The case study reveals that generally Codes prefer (i) Socrates´ perception of human nature, (ii) respect and responsibility as moral values, (iii) the principle of solidarity, (iv) social contract and deontological reasoning and (v) the sustainability social pillar. These findings demonstrate discrepancies and inconsistencies between and also within these Codes, which often paternalistically reject the multi-stakeholder approach that is needed to overcome COVID-19. This litigates for the appropriateness of this new methodology and encourages further longitudinal case studies entailing more jurisdictions and industries. (original abstract)
14
Content available remote Kodeks etyczny jako instrument społecznej odpowiedzialności biznesu
75%
Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) staje się coraz bardziej popularna wśród polskich przedsiębiorstw. CSR dotyczy wielu obszarów działalności przedsiębiorstwa, wśród których znajdują się np. kwestie pracownicze. Osiągnięcie przez dany podmiot gospodarczy sukcesu na współczesnym rynku w dużej mierze uzależnione jest od kompetencji i umiejętności pracowników. Niewątpliwie stosowanie programów etycznych w firmie, w tym kodeksów etycznych, wpływa pozytywnie na pracowników, a także na wizerunek firmy w otoczeniu. Artykuł ma na celu dokonanie analizy kodeksu etycznego, jako istotnego narzędzia CSR. Podjęty temat badawczy został zrealizowany za pomocą metody krytycznej oceny, w tym: analizy literatury, raportów i opracowań wraz z wnioskowaniem. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Concept of Integrity and Its Application to Engineering Ethics
75%
Integrity is a common and well established concept in the ethical vocabulary. It is also being used in various codes of ethics, and investigated by means of various methods. However a review of the contemporary reference literature reveals various meanings associated with this term, which is followed by its variable applicability. It is mentioned among the desirable virtues possessed by the professionals. In various Polish codes of engineering ethics there is an absence of the integrity concept, at least comprehended as fully as it is in the ethics literature. The paper contains an analysis of the meaning of integrity in English and its translations into Polish in selected codes of engineering ethics. The scopes of the used terms are compared and in result it is postulated that some initiatives be undertaken in order to clarify the discrepancies existing in various engineering codes of ethics around the professional integrity concept. (original abstract)
Firmy, które zastanawiają się nad wprowadzeniem kodeksów etyki, stają przed dylematem nie tylko organizacyjnym, lecz wręcz moralnym. Czy firma ma prawo określać etyczne wzory zachowań? Czy wprowadzając zasady etyczne, nie łamie granic prywatności swoich pracowników. Dlatego kluczowe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie o cel wprowadzenia kodeksu etycznego. (fragment tekstu)
Kodeksy etyczne uważane są za najważniejszy element programów etycznych firm. Wskazuje się, iż dokumenty takie posiadają niemal wszystkie organizacje amerykańskie oraz znacząca część organizacji europejskich. Nie zmienia to faktu, iż wobec koncepcji tworzenia firmowych kodeksów etycznych formułowane bywa wiele uwag i zastrzeżeń. W prezentowanym tekście przedyskutowano te zastrzeżenia, dzieląc je na trzy podstawowe grupy. Konkluzją artykułu jest stwierdzenie, iż właściwie opracowane i poważnie traktowane kodeksy etyczne pełnią użyteczną rolę, przyczyniając się równocześnie do przezwyciężania niektórych szkodliwych mitów dotyczących etyki biznesu (abstrakt oryginalny).
Współczesne urzędy administracji publicznej mogą być traktowane jako przedsiębiorstwa usługowe, które powinny przykładać dużą wagę do jakości świadczonych przez siebie usług. Jednym z elementów wysokiej jakości świadczonych usług jest etyczne postępowanie urzędników. W celu zagwarantowania etycznego postępowania urzędników jednostki administracji publicznej coraz częściej opracowują kodeksy etyczne. Niniejszy artykuł obejmuje analizę pojęcia etyki, zagadnienia jakości usług administracji publicznej oraz prezentację i analizę przykładowych kodeksów etycznych jednostek administracji publicznej pod kątem ich wpływu na jakość świadczonych usług. abstrakt oryginalny)
Od niemal siedemdziesięciu lat datuje się szczególne zainteresowanie etyką zawodową w życiu gospodarczym. Dopiero jednak w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku problemy dotyczące moralnej strony biznesu znalazły swoje prawomocne miejsce w programach amerykańskich uczelni wyższych. Proces przekształcania naszej gospodarki sprawił, że z powodzeniem zaakceptowane zostały w polskim systemie edukacji, tamże tam, gdzie podejmowane są studia z zarządzania. Dzisiaj zaś niemal na każdej uczelni wyższej, publicznej i niepublicznej, wykładana jest etyka życia gospodarczego. Zainteresowanie problemami związanymi z moralnością w aktywności zawodowej nie jest jednak czymś zupełnie odosobnionym. Wynika ono także z samych zmian, które dokonały się na przestrzeni minionych lat w zarządzaniu. Najprościej określić je humanizacją podejścia do kwestii zarządzania. Istotne znaczenie w tym procesie odegrał powojenny rozwój nauk społecznych, takich jak psychologia i socjologia. Zaczęto wówczas coraz bardziej doceniać rolę, jaką w procesie zarządzania odgrywa człowiek. Bez wątpienia kolejnym krokiem w procesie humanizacji gospodarki było docenienie etyki życia zawodowego. Nie można też pominąć praktycznej strony działalności gospodarczej. Nasza młoda demokracja i gospodarka ciągle borykają się z wieloma problemami, a jednym z nich są na pewno kwestie związane z etycznymi standardami zawodowymi, które dotyczą także administracji. Pośród najważniejszych przeszkód, które utrudniają rozwój gospodarczy, wymienia się korupcję, nepotyzm czy też niekompetencję zatrudnianych pracowników. W administracji skutkuje to odwlekaniem wydawania decyzji, mnożeniem kolejnych wymogów i generowaniem wewnętrznych, coraz bardziej szczegółowych rozporządzeń. Kolejnymi problemami, z którymi musi borykać się życie zawodowe, są: brak zaufania między pracownikami a pracodawcami oraz zwiększający się konformizm. Problemami tymi zajmuje się dzisiaj nie tylko psychologia i socjologia, lecz także etyka życia zawodowego. W tym właśnie kontekście warto postawić sobie pytanie, jakie znaczenie w procesie kierowania grupą zawodową mają kodeksy etyczne. Czy analiza zawartych w nich postulatów pozwala określić priorytety związane z koniecznością wprowadzenia zmian? Dodajmy kolejne pytanie: czy kodeksy odzwierciedlają powszechne problemy etyczne, czy też są wyrazem partykularnych problemów. Wiemy, że kodeksy zawodowe posiadają dzisiaj państwowe i prywatne przedsiębiorstwa, organizacje łączące przedstawicieli różnych zawodów, jednostki samorządowe, instytucje życia publicznego, chociażby takie jak biblioteki. Tam zaś, gdzie ich jeszcze nie ma, prowadzone są intensywne prace nad ich opracowaniem i wdrożeniem. Za podstawę do naszych analiz posłuży kodeks powiatu szczecineckiego i gmin znajdujących się na jego terenie, które takie kodeksy posiadają. W skład powiatu wchodzą następujące gminy: Miasto Szczecinek, Gmina Wiejska Szczecinek, Gmina Grzmiąca, Gmina Barwice, Gmina Borne Sulinowo, Gmina Biały Bór. Trzy pierwsze nie posiadają takich dokumentów. (fragment tekstu)
Pojęcie etyki zawodowej dotyczy kluczowych dziedzin życia gospodarczego. Zaliczamy do nich także rachunkowość. Księgowi wykonując obowiązki, muszą rozwiązywać problemy oraz podejmować decyzje, które powinny uwzględniać zasady etyki. Do etyki zawodu księgowego zalicza się uczciwość, profesjonalizm, wysoki poziom kultury osobistej, poczucie odpowiedzialności, obowiązkowość, a także sferę godności zawodu i moralność. Zawód księgowego uważany jest za zawód zaufania publicznego, dlatego też księgowym przypisuje się istotną rolę w społeczeństwie. Księgowymi powinny być wyłącznie osoby posiadające wiedzę oraz określone predyspozycje, jednocześnie zachowujące poszanowanie zasad etyki. W obecnych czasach tworzenie kodeksów etyki dla księgowych jest odpowiedzią na ogólny kryzys moralny i pominięcie etyki w działaniach. Informacje przekazywane przez księgowych dla szerokiego grona interesariuszy uznaje się za rzetelne dzięki przestrzeganiu przez nich zasad Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie istoty i znaczenia etyki zawodowej w rachunkowości w kontekście jej wpływu na otoczenie przedsiębiorstwa. Do realizacji celu badawczego posłużyły krytyczna analiza literatury oraz wnioskowanie dedukcyjne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.