Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Code of professional ethics for statutory auditors
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja głównych zmian w funkcjonowaniu profesji biegłego rewidenta w Polsce, którymi będą: utworzenie systemu nadzoru publicznego nad zawodem, sformułowanie odmiennego podejścia do odpowiedzialności biegłego rewidenta w związku z ustawowym badaniem sprawozdania finansowego, przejście na międzynarodowe standardy rewizji finansowej przy badaniu ustawowym, nowe założenia dotyczące struktury składu organów zarządczych oraz nadzorczych podmiotów audytorskich, odmienne założenia systemu zapewniania jakości i wprowadzenie publicznego rejestru audytorów.(fragment tekstu)
Zawód biegłego rewidenta jest w Polsce uważany za jeden z trzech najlepiej opłacanych zawodów (obok doradcy podatkowego i głównego księgowego). Zainteresowanie tym zawodem zaczęło wzrastać od 1992 r., kiedy to weszła w życie ustawa nakładająca obowiązek badania i ogłaszania sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim przez banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, spółki akcyjne oraz duże spółki: z ograniczoną odpowiedzialnością, cywilne i komandytowe. W roku 1995 krąg podmiotów zobligowanych do badania swoich sprawozdań finansowych został rozszerzony. Obecna ustawa o rachunkowości nakłada taki obowiązek nawet na najmniejsze podmioty prawa handlowego - muszą one to robić przynajmniej raz na trzy lata.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja zagrożeń etycznych na jakie narażeni są polscy biegli rewidenci w pracy zawodowej oraz sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom, czyli zabezpieczeń zapewniających przestrzeganie zasad etycznych biegłych rewidentów. Metodyka/podejście: W celu identyfikacji rodzajów zagrożeń etycznych i zabezpieczeń w praktyce polskich biegłych rewidentów przeprowadzono badanie ankietowe wśród 45 biegłych rewidentów Oddziału Okręgowego Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Gdańsku. Wyniki: Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że spośród wszystkich wskazanych w ankiecie rodzajów zagrożeń etycznych biegli rewidenci, jako typ, z którym mają do czynienia najczęściej, wskazywali na ryzyko znajomości. Ryzyko zastraszenia zajęło drugie miejsce na liście zagrożeń. Jeśli chodzi o zabezpieczenia stosowane przez audytorów, wskazali oni przede wszystkim dwa ich rodzaje, tj. zasady i procedury umożliwiające identyfikację interesów i relacji biznesowych pomiędzy firmą, personelem i klientem oraz rotacyjną kadrę wyższego szczebla zespołu wykonującego prace weryfikacyjne. Oryginalność/wartość: Nasze opracowanie wypełnia lukę w polskiej literaturze z zakresu badań nad rodzajami zagrożeń etycznych w pracy biegłych rewidentów i stosowanych przez nich zabezpieczeniach. Zbadaliśmy występowanie poszczególnych rodzajów zagrożeń etycznych i oceniliśmy, które z nich najczęściej pojawiają się w praktyce biegłych rewidentów, zagrażając postawom etycznym biegłych rewidentów. Nasze opracowanie wzbogaca również literaturę o prezentację rodzajów zabezpieczeń stosowanych przez polskich biegłych rewidentów w celu przestrzegania zasad etycznych. (abstrakt oryginalny)
Jednostki gospodarcze opracowują sprawozdanie finansowe, które dostarcza użytkownikom wewnętrznym i zewnętrznym informacji o stanie majątkowym i finansowym jednostki. Jednak na skutek nadużyć, które miały miejsce w latach 90. XX w., wielu użytkowników straciło zaufanie do tego typu informacji. W celu zbudowania właściwych relacji między poszczególnymi podmiotami występującymi na rynku stworzono kodeks etyki biegłego rewidenta, a wraz z nim poczucie bezpieczeństwa opartego na publicznym zaufaniu do zawodu biegłego rewidenta. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie niezależności biegłego rewidenta w regulacjach światowych (Kodeks Etyki Zawodowych Księgowych IFAC), europejskich (VIII Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie badania ustawowego rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych) i krajowych.
Jednym z zadań stawianych biegłym rewidentom jako przedstawicelem dosyć specyficznego zawodu jest umiejętność rozpoznania odpowiedzialności w stosunku do społeczeństwa, klientów i kolegów ze środowiska biegłych rewidentów. Wiąże się to z potrzebą zaufania społecznego do jakości usług oferowanych przez ten zawód bez względu na konkretną osobę dostarczającą tych usług. Dla rewidentów najważniejszą kwestią jest, aby klient i zewnętrzni czytelnicy sprawozdania finansowego mieli zaufanie do jakości badania, a także do innych wykonywanych przez nich usług. Od użytkowników sprawoadań finansowych nie można oczekiwać oceny przeprowadzonego badania, gdyż większości z nich brakuje do tego kompetencji, nie mając też czasu na takie oceny. Dlatego słuszne jest tworzenie i poszerzanie, a raczej dostosowywanie do potrzeb gospodarki wymogów stawianych biegłym rewidentom, tak aby przeprowadzone przez nich badanie było jak najbardziej wiarygodne z punktu widzenia odbiorców zewnętrznych. (fragment tekstu)
7
Content available remote O transparentności działania biegłych rewidentów
63%
Celem artykułu jest wskazanie miejsca formuł transparentności biegłych rewidentów w koncepcjach etyki gospodarczej. W artykule postawiono tezę, że przejrzystość działania biegłych rewidentów stanowi znaczący element etyki gospodarczej i przyczynia się do rozwoju ładu instytucjonalnego. Treści teoretyczne zilustrowano przykładami ujawnień zawartych w sprawozdaniach firm audytorskich dotyczących przejrzystości.(fragment tekstu)
Autorka podkreśliła, że dobrze zorganizowany system kontroli wewnętrznej wymaga odpowiedniego poziomu jakości usług audytorskich. O jakości usług audytorskich decydują firmy świadczące takie usługi oraz kierownicy (menadżerowie) tych firm. Istotnym elementem w zapewnieniu jakości usług audytorskich stanowią także wymogi etyczne, które określa Kodeks etyki zawodowych księgowych (IFAC).
Cel: Głównym celem artykułu jest pozyskanie informacji na temat postrzegania przez biegłych rewidentów w Republice Północnej Macedonii nowego Międzynarodowego kodeksu etyki zawodowych księgowych IFAC. Metodologia/podejście: Aby osiągnąć powyższy cel, przeprowadzono badanie ankietowe wśród biegłych rewidentów w Republice Macedonii Północnej. Cel badania jest realizowany poprzez analizę odpowiedzi na pytania. Ustalenia: Wyniki badań wskazują, że przestrzeganie Kodeksu etyki wpływa na jakość zleceń badania sprawozdań finansowych w praktyce krajowej. Większość praktyków uważa, że podstawowe zasady są dostatecznie jasno opracowane i mogą stanowić właściwą podstawę etycznego postępowania. Najbardziej narażona na zagrożenia jest zasada obiektywizmu, a najczęstszym zagrożeniem jest zasada znajomości. Zabezpieczenia stworzone przez profesję, prawo i regulacje są bardziej skuteczne w przeciwdziałaniu zagrożeniom. Wreszcie, praktycy zgadzają się, że zmiany wprowadzone przez nowy Kodeks etyki stanowią znaczącą korzyść dla realizacji misji biegłych rewidentów, polegającej na zachowaniu i wzmocnieniu ich niezależności. Implikacje/ograniczenia badań: Badanie dostarcza empirycznych dowodów na temat zachowań etycznych w krajowej praktyce audytorskiej. Wcześniej nie przeprowadzono podobnych badań w celu dokonania analizy porównawczej. Oryginalność/wartość: Niniejsze badanie jest pierwszym tego typu w Republice Macedonii Północnej i wypełnia lukę badawczą w dziedzinie zachowań etycznych w krajowej praktyce audytorskiej. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdania finansowe ogólnego przeznaczenia adresowane do szerokiego kręgu odbiorców zewnętrznych powinny gwarantować wiarygodność prezentowanych w nich informacji. Odpowiedzialność w tym zakresie, zgodnie z prawem bilansowym, ponoszą osoby zarządzające jednostką oraz sprawujące nadzór. W przypadku ustawowego obowiązku badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta procedura ta dodatkowo uwierzytelnia wiarygodność sprawozdania finansowego udostępnionego interesariuszom. Regulacje prawne i zasady etyki zawodu biegłego rewidenta przewidują szczególny zakres jego odpowiedzialności za wydaną opinię o sprawozdaniu finansowym. Celem artykułu było odróżnienie odpowiedzialności osób zarządzających jednostką oraz sprawujących nadzór od odpowiedzialności biegłego rewidenta za rzetelność informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym ogólnego przeznaczenia. (abstrakt oryginalny)
Proces przekształcenia spółki lub przedsiębiorcy wiąże się z koniecznością przygotowania dokumentów o charakterze finansowo-księgowym oraz obowiązkiem przeprowadzenia badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. Ustawa z 19.07.2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw ogranicza obowiązek badania przez biegłego rewidenta do przekształcenia spółki w spółkę akcyjną oraz do przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Konstrukcja procedury przekształcenia, zarówno przed, jak i po zmianie przepisów powoduje, że badanie przez biegłego rewidenta nie spełnia podstawowego celu, tj. nie daje gwarancji pokrycia kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia.(abstrakt oryginalny)
W publikacji analizowana jest etyka księgowego i biegłego rewidenta z metaetycznego punktu widzenia. Celem artykułu jest określenie, jaki typ teorii etycznej cechuje się największą możliwością zastosowania w formułowaniu sądów moralnych na temat działań księgowego i biegłego rewidenta. Autorka zastosowała typologię teorii etycznych wprowadzoną przez Canapa w celu analizy możliwości ich dostosowania do profesji biegłego rewidenta i księgowego. W rezultacie podejście nominalistyczne uznano za cechujące się największą możliwością zastosowania w odniesieniu do etyki rozpatrywanych zawodów(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę etyki zawodów związanych z rachunkowością - księgowego i biegłego rewidenta w kontekście zjawiska finansokracji. Rozważano charakter ich etyki. Poszukiwano odpowiedzi na pytanie, czy jest ona tworzona odgórnie i bazuje na ogólnych teoriach etycznych, czy też ma charakter etyki oddolnej, szczegółowej, bazującej na charakterystyce zawodów związanych z rachunkowością. W konsekwencji dążono do określenia zalet i wad przyjętego w polskiej gospodarce podejścia do etyki rachunkowości. Artykuł bazuje na studiach literaturowych, w szczególności monografii dotyczących etyki rachunkowości autorstwa polskich badaczy. Zbadano także zawartość przyjętych w Polsce dla rachunkowości kodeksów etyki, aktów prawnych regulujących rachunkowość, a także publikacji organizacji umocowanych do formułowania ocen w zakresie etyki.(abstrakt oryginalny)
Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym wciela do polskiego porządku prawnego postanowienia Dyrektywy 2006/43/WH Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. Regulacje dyrektywy mają na celu poprawę jakości badania i przeglądów sprawozdań finansowych, a więc wzrost zaufania podmiotów do tych sprawozdań oraz zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności jednostek na rynkach międzynarodowych. Regulacje zawarte w dyrektywie zmierzają ponadto do ujednolicenia zasad i norm wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów oraz działalności podmiotów uprawnionych do badania na terytorium Unii Europejskiej. Celem artykułu jest więc zaprezentowanie podstawowych zmian regulacji prawnych zawartych w ustawie. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego badania jest określenie roli etyki w zawodzie biegłego rewidenta w kształceniu potencjalnych kandydatów na studiach wyższych w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie krytycznej analizy literatury, aktów prawnych oraz analizy programów nauczania w postaci sylabusów polskich uczelni ekonomicznych. Mimo podkreślania znaczenia i roli etyki w zawodzie biegłych rewidentów, polskojęzyczne programy kształcenia uczelni ekonomicznych na kierunkach lub specjalnościach związanych z audytem, rewizją lub controllingiem oferują niewielką liczbę przedmiotów w zakresie etyki zawodowej. Badania literaturowe potwierdzają braki w edukacji w zakresie etyki wśród studentów (potencjalnych kandydatów). W związku z tym warto w przyszłości rozważyć rozszerzenie oferty kształcenia w celu zwiększenia wiedzy niezbędnej do zdobycia kwalifikacji i świadomości postaw etycznych potencjalnych kandydatów na biegłych rewidentów.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie, ogół działań zmierzających do efektywnego wykorzystania zespołów ludzkich i środków materialnych, podejmowanych w celu osiągnięcia wcześniej sformułowanych założeń. W efektywnym zarządzaniu niezbędne jest określenie kierunków funkcjonowania jednostki, wyznaczanie celów, monitorowanie rezultatów, efektywności finansów, ustalenie standardów usług oraz zarządzanie zasobami. By sprostać temu zadaniu przez lata wypracowano szereg narzędzi wspomagających ten trudny proces. Jednym z nich jest wprowadzenie obowiązku prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w Polsce zostały określone w ustawie o finansach publicznych, rozporządzeniach wykonawczych, Międzynarodowych standardach praktyki zawodowej audytu wewnętrznego, Kodeksie etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych oraz Karcie audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Wdrożenie audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych może wpłynąć na poprawę ich przejrzystości i wizerunku. Audytor poprzez swoje działania ma możliwość zaobserwowania zmian w otoczeniu organizacji. Taka ewentualność pozwala kierownictwu jednostki na racjonalne wykorzystanie nadarzających się okazji lub szybką reakcję. Audytorzy w trakcie prowadzonych działań mogą zapobiegać nadużyciom władzy oraz korupcji. Mają możliwość wykrywania niewłaściwych, nieskutecznych, nielegalnych działań, oszustw lub nadużyć. Audytorzy wewnętrzni wykonując obowiązki mogą przysporzyć jednostce wartości dodanej oraz prowadzą do usprawnienia zachodzących w organizacji procesów. (abstrakt oryginalny)
Przełom pierwszej i drugiej dekady XXI w. to z jednej strony czas intensywnych przemian społecznych, obyczajowych, technologicznych w świecie gospodarczym, z drugiej zaś czas kryzysu i dekoniunktury ekonomicznej. Jedną z przyczyn występowania tych negatywnych zjawisk jest zwykła ludzka chęć posiadania, zdobywania różnych dóbr za tzw. "wszelką cenę". Tą ceną jest gra rynkowa, której celem jest spekulacyjna chęć pomnażania majątku, który nie efektem uczciwej, rzetelnej i sumiennej pracy. We współczesnym świecie gospodarczym zaobserwować można deficyt wartości, które powinny wspierać człowieka w dążeniu do zachowań zgodnych z prawem i normami moralnymi. Uczciwość jest pochodną zaufania, bez którego trudno jest prowadzić działalność gospodarczą. Natura ludzka jest niestety słaba. Potrzebne są zatem czynniki dyscyplinujące. Jednym z takich elementów jest kodeks etyczny, który może lub nie musi być zastosowany w określonej branży zawodowej. Biorąc pod uwagę środowisko polskich księgowych, można powiedzieć, że jest to grupa, która cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Księgowi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce zobowiązani są do przestrzegania zasad zawartych w kodeksie etyki zawodowej. Celem artykułu jest przedstawienie zasad Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości, które w opinii autora mogą stanowić gwarancję wspomagania procesów zarządzania, zwłaszcza w czasach trudnych - czasach dekoniunktury gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Kodeks etyki w budowaniu wizerunku pracy biura rachunkowego
63%
Brak jednoznacznych uregulowań prawnych i jasno wytyczonych w życiu gospodarczym zasad etycznych, a także kryzysy finansowe i dążenie do maksymalizacji zysków bez względu na wszystko, spowodowały, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wychodząc naprzeciw wszystkim zajmującym się rachunkowością i ich potrzebom, stworzyło i wprowadziło w życie Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości. Celem Kodeksu jest wskazanie odpowiedniej postawy wobec napotykanych problemów etycznych. Autor próbuje wskazać, jak ważne są zasady etyki w rachunkowości, ukazać istotę i sens ich stosowania przez księgowych oraz biura rachunkowe. Artykuł opiera się na analizie literatury i Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości, wykorzystano również metodę analizy źródeł.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Typologia etyki utylitarystycznej a moralność biegłego rewidenta i księgowego
63%
Cel - identyfikacja hierarchii typów etyki utylitarystycznej w odniesieniu do księgowości i audytu, wskazanie korelacji oraz zbadanie zależności pomiędzy chęcią oraz doświadczeniem pracy w profesji księgowego oraz biegłego rewidenta a oceną adekwatności różnych typów etyki utylitarystycznej. Metodologia badania - badania empiryczne; dane zebrane techniką ankietową; wyniki uzyskane poprzez analizę statystyk opisowych oraz korelacji. Wynik - stworzono hierarchię dla typologii utylitaryzmu w zawodzie biegłego rewidenta i księgowego, wskazano korelację, zbadano zależności pomiędzy chęcią oraz doświadczeniem pracy w tych profesjach a oceną adekwatności różnych typów utylitaryzmu w tych zawodach. Oryginalność/Wartość - odniesienie do pracy w rachunkowości i audycie uniwersalnej teorii etycznej, jaką jest utylitaryzm. (abstrakt oryginalny)
Ogólne zasady postępowania etycznego były i są nadal przedmiotem zainteresowania poszczególnych osób, określonych grup i społeczeństw już od wielu wieków. Historia wskazuje liczne przypadki upadku państw, powstania kryzysów gospodarczych, bankructwa dużych spółek giełdowych wskutek działania wbrew podstawowym zasadom etycznym. Na znaczenie etyki zwrócono szczególną uwagę w początkowych latach XX wieku, gdy zaczęto analizować przyczyny i skutki upadłości dużych organizacji gospodarczych w USA i niektórych państwach. Badania wykazały, że likwidacja tych jednostek nastąpiła między innymi w wyniku działania określonych osób, sprzecznych z etyką biznesu, audytorów wewnętrznych, biegłych rewidentów i księgowych. Przedstawione przypadki negatywnych skutków lekceważenia zasad etyki lub działania wbrew tym zasadom wskazały na konieczność zwrócenia większej uwagi na opracowanie norm etycznych i szerokie ich stosowanie w życiu gospodarczym. Istnieje jednak wiele przyczyn hamujących proces upowszechnia znajomości etyki i jej stosowania w praktyce. Do przyczyn tych można zaliczyć': - obserwuje się autentyczny ogólnoświatowy kryzys moralny, - ludzie w systemie swoich wartości zepchnęli etykę na plan dalszy, - etyka staje się w wielu działaniach niewygodnym ograniczeniem, - są budowane pewne standardy działań bez przestrzegania zasad etyki lub z poważnym naruszeniem w imię partykularnych, komercyjnych interesów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.