Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cognitive neuroscience
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Dzięki neuronauce potrafimy coraz lepiej wykorzystać możliwości ludzkiego mózgu nie tylko w medycynie, ale także w podnoszeniu osobistej efektywności w sporcie, wojskowości, a nawet w biznesie. Wiedzę z tej dziedziny warto stosować do organizowania środowiska pracy i oddziaływania na jednostki oraz zespoły. W ten sposób możemy sprawić, że pracownicy będą z większym zaangażowaniem koncentrowali się na zadaniach, wykazywali inicjatywę, pracowali w większym wewnętrznym spokoju czy szybciej regenerowali się po momentach stresu i wyczerpania. (fragment tekstu)
Główną tezą artykułu jest twierdzenie, iż wykorzystanie neuronauk w zarządzaniu zasobami ludzkimi stanowi dobry kierunek do skuteczniejszego wykorzystywania potencjału pracownika. Współcześnie neuronauki stały się naukami interdyscyplinarnymi, w których fachowcy z różnych dziedzin wspólnie pracują nad badaniem skomplikowanego organu, jakim jest mózg. Podejmują próbę wyjaśnienia procesów myślowych, odczuć, emocji, procesu decyzyjnego. Rozwój technologii pozwolił na powstanie kilku istotnych metod neuroobrazowania, dzięki którym uzyskujemy odpowiedzi na klasyczne pytania zarządzania zasobami ludzkimi, szczególnie dotyczące motywów człowieka w podejmowaniu decyzji i dokonywaniu wyborów, przede wszystkim w nabywaniu kompetencji (motywacji do uczenia się). Źródłem odpowiednich rodzajów informacji o motywacji są różne obszary mózgu, a za połączenie informacji i nakierowanie motywacji na właściwy (w ocenie mózgu) cel odpowiadają przede wszystkim przyśrodkowe obszary kory przedczołowej. Artykuł zawiera prezentację wybranych wyników badań metod neuroobrazowania mózgu i ich wpływu na zmiany w zarządzaniu organizacją, szczególnie w aspekcie zasobów ludzkich oraz informacje o potencjale neuroprzekaźników stymulujących motywację. W drugiej części artykułu autorka prezentuje autorski model uczenia się osób dorosłych oparty na założeniach neuronauki, który powstał jako wynik dwuletniej pracy Metodą Design Thinking, od fazy pomysłu do innowacji (produktu gotowego), poprzez etapy preinkubcji do inkubacji, w ramach których testowano prototypy na grupie badawczej. (abstrakt oryginalny)
Experimental economics utilises a lot of different techniques to support its research. Applying computers and IT has already become common. As a novel approach the use of cognitive neuroscience tools is now being considered. Investigating the neurophysiological signals of experiment participants can give researchers a deeper insight into a decision making process. The aim of the article is to show how neuroscience techniques can contribute to economic experiments, especially those concerning decision making. The overview and presentation of the possibilities of such tools is shown regarding different stages of the decision making process and related experimental studies. The proposed analysis could allow for the better design of economic experiments conducted with the use of the most up-to date technology available.(original abstract)
W przypadku modeli agentowych bardzo ważną grupą informacji są informacje jakościowe. Są to często informacje wynikające z zachowania człowieka. Mogą być determinowane osobowością, sytuacją lub reakcją na otoczenie. W takim przypadku mogą nie wystarczyć tradycyjne metody gromadzenia danych jakościowych. W konsekwencji budowany model agentowy może nie odzwierciedlać rzeczywistości z wymaganą dokładnością. W związku z tym powstaje pytanie, czy możliwe jest zastosowanie dodatkowych metod w procesie zbierania danych, które uzupełniałyby i/lub uwiarygadniały informacje zebrane w sposób tradycyjny? Zdaniem autorek niniejszego opracowania, odpowiednich technik, dających możliwość pozyskania dodatkowych informacji w procesie definiowania reguł zachowania agenta i jego interakcji z otoczeniem, może dostarczyć neuronauka poznawcza. W związku z tym, celem opracowania jest dokonanie analizy możliwości zastosowania różnych technik neuronauki poznawczej podczas budowy modelu agentowego oraz zaproponowanie eksperymentalnej procedury pozyskiwania danych jakościowych w tym kontekście, opartej na triangulacji metod. Układ opracowania wynika z przyjętej procedury badawczej, której pierwszym etapem było dokonanie przeglądu literatury w zakresie metod zbierania danych wymaganych do odwzorowania zachowania agentów oraz możliwości technik neuronauki poznawczej w rozpoznawaniu stanów emocjonalnych i poznawczych. W następnym etapie zastosowano metodę studium przypadku w postaci przykładowego modelu agentowego, na podstawie którego zaproponowano projekt eksperymentu mającego na celu zebranie danych neurofizjologicznych na potrzeby szacowania wartości wybranego parametru modelu. Na podstawie przeprowadzonych badań zaprezentowano ogólną koncepcję procedury pozyskania danych pochodzących z różnych źródeł w celu estymacji parametrów jakościowych modelu agentowego. (fragment tekstu)
Libertariański paternalizm i zielony marketing tworzą solidny zestaw bodźców i uwarunkowań, które pomagają konsumentom podejmować lepsze decyzje. Dzięki nim konsumenci mogą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju, który jest tak bardzo ważny w dzisiejszej dobie walki z zanieczyszczeniem środowiska i dającym się we znaki efektem cieplarnianym. W artykule przedstawiono definicje obu pojęć i pokazano, w jaki sposób odnoszą się do konsumenta i wspomagają jego proekologiczne zachowania konsumpcyjne. Zwrócono również uwagę na nowoczesną wiedzę z zakresu neuronauki, która może wpływać na większą skuteczność działań w obszarze libertariańskiego paternalizmu i zielonego marketingu. Celem artykułu jest wskazanie możliwości, jakie daje neuronauka do podjęcia współpracy rządu i przedsiębiorstw prywatnych w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Artykuł ma charakter przeglądowy i koncepcyjny. (abstrakt oryginalny)
Teoria umysłu jako jeden z kluczowych składników poznania społecznego mający wpływ na jakość i ilość interakcji społecznych ma duże znaczenia dla dobrego samopoczucia a tym samym jakości życia osób starszych. Celem artykułu jest omówienie kluczowych zagadnień związanych z Teorią Umysłu (Theory of Mind - ToM). Podjęto w nim próbę przeglądu literatury odnoszącej się do problematyki funkcjonowania ToM w dorosłości. Treści tu zawarte nie wyczerpują jednak zagadnienia, prezentują jedynie najważniejsze doniesienia i badania związane z tematem ToM w rozwoju człowieka dorosłego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest prakseologii, w aspekcie współczesnych przemian społecznych i technologicznych, oraz stojącym przed nią wyzwaniom. Nakreślono w nim genezę tworzenia się prakseologii i przedmiotu jej zainteresowań oraz jej związki z naukami szczegółowymi. Podkreślono szczególne osiągnięcia prakseologii w tworzeniu prakseologicznej teorii organizacji i zarządzania. Przybliżono także mniej znany - ale jakże ważny w aspekcie zainteresowań społecznych i inspirujący - obszar prakseologicznych odniesień w naukach o sporcie. Przedstawiono nowe wyzwania dla prakseologii wynikające z aktualnych uwarunkowań społecznych i technologicznych, w tym z rosnącej roli działań zespołowych. Wskazano na dylematy współczesnej prakseologii związane z wyczerpywaniem się dominującego przez lata nurtu opisowego i formalnego i postępującym izolacjonizmem prakseologii. Nakreślono perspektywę budowania nowoczesnej prakseologii poprzez odniesienie się do współczesnych zdobyczy neuronauki. Podkreślono rosnącą rolę zespołów w organizacjach i konieczność intensyfikacji badań nad działaniami zespołowymi, czyli współdziałaniami. Podkreślono rolę projektowania systemów działania jako szczególnego nurtu badawczego i praktycznego w rozwoju prakseologii, które umożliwi kształtowanie nowoczesnego oblicza prakseologii - jako nauki stosowanej, badającej rzeczywistość społeczną i ułatwiającą projektowanie zmian(abstrakt oryginalny)
W artykule dowiedziono, że paradygmat ekonomii głównego nurtu nie pozwala współcześnie dobrze opisać rzeczywistości gospodarczej oraz nie jest w stanie formułować predykcyjnych wniosków z prowadzonych badań teoretyczno-empirycznych. Dlatego też musi on być zmodyfikowany, a nie zamieniony przez inny paradygmat, bo takie próby już były realizowane i zakończyły się fiaskiem. Autor dowodzi , że modyfikacja tego paradygmatu powinna polegać na uwzględnieniu w nim rezultatów badań ekonomii instytucjonalnej, ewolucyjnej, eksperymentalnej, ekonomii ekologicznej i ekonomii kultury oraz najnowszej dziedziny nauk ekonomicznych, czyli neuroekonomii.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki wstępnych badań przeprowadzonych przez autorki w obszarze neuronauki i coachingu. Zgodnie z odkryciami neuronaukowców każdy człowiek postrzega świat w unikalny sposób i inaczej reaguje na otoczenie. Reakcje te tworzą wzorce, określane jako preferencje behawioralne. Z tego względu autorki zbadały wzorce zachowań prezentowane przez coachów podczas ich pracy z klientami, aby określić, jakie zachowania przynoszą sukces w tym obszarze. Dla celów badania autorki korzystały z modelu PRISM Brain Mapping, który ma swoje podstawy w neuronauce. Wyniki badania będą pomocne w procesie wspierania rozwoju zawodowego coachów, umożliwiając im oszacowanie możliwej luki kompetencyjnej i uzupełnienie jej. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote How an Advanced Neurocognitive Human Trait for Religious Capacity Fails to Form
75%
The authors present an evolutionary model for the biological emergence of religious capacity as an advanced neurocognitive trait. Using their model for the stages leading to the evolutionary emergence of religious capacity in Homo sapiens, they analyze the mechanisms that can fail, leading to unbelief (atheism or agnosticism). The analysis identifies some, but not all types of atheists and agnostics, so they turn their question around and, using the same evolutionary model, ask what keeps religion going. Why does its development not fail in one social group after another, worldwide? Their final analysis searches for reasons in important evolutionary changes in the senses of hearing, vision, and general sensitivity on the hominin line, which together interact with both intellectual and emotional brain networks to achieve, often in human groups, variously altered states of consciousness, especially a numinous state enabled in part by a brain organ, the precuneus. An inability to experience the numinous, consider it important, or believe in its supernatural nature, may cleave the human population into those with belief and those with unbelief. (original abstract)
11
Content available remote Techniki neuronauki poznawczej w systemach wspomagania decyzji
75%
Systemy wspomagania decyzji (SWD) w praktyce zarządzania nie są niczym nowym. Początek ich stosowania datuje się na połowę zeszłego wieku, ale w procesie ich rozwoju znacznie poszerzył się zestaw metod, które są wykorzystywane, aby ułatwić decydentom dokonywanie wyborów. Metodologia wspomagania decyzji opiera się przede wszystkim na logicznym wnioskowaniu oraz racjonalnych przesłankach ich podejmowania. Najnowsze badania interdyscyplinarne, prowadzone pod szyldem neuronauki poznawczej, pokazują jednakże, że bardzo istotne przy podejmowaniu decyzji są czynniki behawioralne i emocjonalne. Niestety, współczesne systemy wspomagania decyzji nie uwzględniają w wystarczającym stopniu tych aspektów. Zastosowanie technik neuronauki wydaje się jednak bardzo obiecującym kierunkiem rozwoju SWD. Celem artykułu jest analiza możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie narzędzi neuronaukowych w ramach systemów wspomagania decyzji, i wskazanie potencjalnych korzyści wypływających z uwzględnienia pozaracjonalnych determinant dokonywanych wyborów w procesie decyzyjnym. (abstrakt oryginalny)
Zjawiska społeczne wywierają wpływ na procesy rozwoju gospodarki i z tego punktu widzenia istotny jest problem marginalizacji i wykluczenia społecznego. Dodatkowo poczucie więzi z określonym terytorium i chęć pogłębiania wspólnego dobra przejawiają się w zaangażowaniu jego mieszkańców w realizację różnego typu projektów i programów. Zaangażowanie lokalnych wspólnot może stanowić podstawę uruchomienia procesów rozwojowych opartych na czynnikach endogennych. Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób wyniki badań z obszaru tzw. neuronauk mogą przyczynić się do lepszego radzenia sobie z problemami społecznymi regionów problemowych, przy których rozwiązywaniu wielokrotnie ponosi się porażki. Jako przykład posłużyć może aktywizacja osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. (abstrakt oryginalny)
Badania mózgu solidnie naruszyły pierwotny wizerunek człowieka racjonalnego. Celem artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi na pytania: Jaką rolę w procesie podejmowania decyzji odgrywają struktury neuronalne? Jaki wpływ na wybory człowieka ma wiedza, doświadczenie, nastrój, różne obszary mózgu, neuroprzekaźniki? Zgodnie z afektywną koncepcją ryzyka, emocje silnie wpływają na treść podejmowanych decyzji i nie da się dokonywać bez nich niektórych wyborów. Według teorii markerów somatycznych, podejmując decyzje, decydent nieświadomie wie, która strategia jest dla niego korzystniejsza i dąży do jej wybrania. Złożony układ powiązań między różnymi obszarami mózgu określa sposób reagowania człowieka w warunkach niepewności i ryzyka. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zestawienia modelu przedsiębiorczości rozumianej jako talent z wybranymi aspektami dynamicznie rozwijających się neuronauk. Celem jest wskazanie potencjału błędów myślenia szybkiego, automatycznego w procesie edukacji przedsiębiorczej. Uwaga została skupiona na zjawiskach torowania, ramowania i zakotwiczenia, które odpowiednio ukierunkowane (thalerowska koncepcja "impulsu"), mogą stymulować przedsiębiorczy sposób myślenia i działania. Zastosowaną metodą badawczą jest modelowanie myślowe oraz analogie oparte na krytycznej analizie literatury z zakresu przedsiębiorczości, neuronauk, statystyki i dydaktyki. Postrzeganie przedsiębiorczości jako talentu uzmysławia powszechność jego występowania (choć na zróżnicowanym poziomie), a zatem też możliwość jego powszechnego rozwijania za pomocą dopasowanych do czasu, potrzeb i sytuacji narzędzi. Natomiast ekonomia behawioralna wskazuje drogi racjonalizowania decyzji ludzi - w odróżnieniu od ekonów - przez wykorzystanie popełnianych przez nich błędów myślenia do konstruowania architektury wyborów opartej na starannie dobranych "impulsach". Nowością jest integracja obszarów badawczych, skutkująca wskazaniem istoty, wagi i przydatności wzmacniania automatyzmów mentalnych przedsiębiorczego postrzegania sytuacji/otoczenia oraz propozycja przykładowych narzędzi działań. (abstrakt oryginalny)
15
63%
Artykuł dotyczy problematyki wpływu hormonu szczęścia na racjonalność podejmowania decyzji na gruncie nauk prawnych. Zestawione więc zostają ze sobą dwa podejścia - zarówno to reprezentowane przez teorię decyzji, jak i przeciwstawne, przypisywane neuroscience. W pierwszej części pracy autor omawia teorię decyzji, ekonomię behawioralną oraz neuroekonomię. W drugiej sekcji zostają zaprezentowane odkrycia dotyczące potencjalnego wpływu hormonu - oksytocyny na decyzje podejmowane przez ludzi. W ostatniej części artykułu autor przeprowadza analizę tego zjawiska (tj. wpływu oksytocyny na racjonalność dokonywanych przez jednostki wyborów). Jednocześnie broni tezy, iż aktualnie stosowane koncepcje normatywne w dalszym ciągu mogą być użyteczne, zaś osiągnięcia neuronauk mogą mieć doniosłe znaczenie przede wszystkim na poziomie stosowania prawa. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Neuronauka w perspektywie filozofii techniki i filozofii polityki
63%
Artykuł przedstawia czym jest neuronauka oraz jakie nowoczesne technologie wykorzystuje. Dokonano w nim krótkiej charakterystyki neurotechnologii, biotechnologii, nanotechnologii, sztucznej inteligencji oraz przeanalizowano zagrożenia z nich wynikające. Porównuje się również wizję świata opartą na przesłaniu oświecenia z dzisiejszą rewolucją technologiczną. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Bałwochwalstwo rozumu: błąd Kartezjusza w kształceniu liderów
63%
Pierwsze dwie dekady XXI wieku przyniosły wiele niespokojnych pytań o to, dokąd zmierza ludzkość w epoce antropocenu. Ukształtowany siłą ludzkiego umysłu świat znalazł się na historycznym zakręcie. Rozum, który daje ludziom przewagę nad innymi gatunkami, pozwolił na pokonanie zabójczych chorób i budowę systemów społeczno-politycznych oddalających widmo wojen. Siła ludzkiego intelektu stworzyła jednak też technologie i systemy niszczące środowisko w stopniu zagrażającym przyszłości człowieka jako gatunku i życiu na naszej planecie [Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services, 2019; Popkiewicz 2013]. Szafarz ogrodu Eden zamienił go w "pustynię samotności i spustoszenia" [Stróżyna 2012, s. 189]. W obliczu licznych zagrożeń, przedstawiciele zachodniej cywilizacji upatrują nadziei w edukacji kolejnych pokoleń. Niniejszy artykuł stawia jednak tezę, że nadzieje pokładane w edukacji nie sprawdzą się tak długo, jak długo pozostanie ona zakorzeniona w problematycznym dziedzictwie oświecenia w postaci mitów obalonych przez współczesną naukę. Szczególnie istotne wnioski dla edukacji wynikają z odkryć neurobiologów potwierdzających głębokie, lecz subiektywne twierdzenia europejskich humanistów. Dzięki rozwojowi technik obrazowania mózgu, dowiedzieliśmy się przez ostatnich dziesięć lat więcej o jego funkcjonowaniu niż przez poprzednie pięć tysięcy - i wyłaniające się mapy ludzkiego rozumowania znacząco odbiegają od założeń przyjętych powszechnie w naukach społecznych, z poważnymi implikacjami dla teorii i praktyki edukacji [Lafferty, Alford 2010]. Obecny model edukacji, w szczególności edukacji akademickiej, opiera się na trwałym micie opozycji intelektu i emocji. Proces edukacji, bazując na tym micie, wynaturza działanie mózgu, potęgując największe zagrożenie człowieka wobec samego siebie - szlifuje broń, jaka może być użyta przeciwko ręce, jaka ją trzyma. Celem niniejszego artykułu jest analiza problematycznej idei u korzeni współczesnej edukacji, przedstawienie przeciwstawnych jej argumentów na gruncie neurobiologii oraz jej zastosowań w dyscyplinach pokrewnych zarządzania i edukacji. W oparciu o tak zarysowaną analizę, zostaną postawione pytania wynikające z przedstawionego problemu dla kadry zarządzającej oraz decydentów w dziedzinie edukacji. (fragment tekstu)
Do nowszych teorii zaliczamy teorie dotyczące neuropedagogiki i neurodydaktyki. Neurodydaktyka uznawana jest za podstawę kształcenia w XXI wieku. Jednak to, co wydaje się obecnie nadzwyczajne i innowacyjne, było nauczycielom znane już od dawna, np. zasady uczenia się. Ten, kto nie zajmuje się neurodydaktyką, uznaje następujące stare prawdy: "Czego się Jaś nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał", "Powtarzanie jest matką wiedzy", "Lepiej raz zobaczyć, niż dziesięć razy usłyszeć". Wiele podobnych przysłów ludowych funkcjonuje w różnych społeczeństwach. Ujawniają fakt, że związek między wiekiem człowieka a jego umiejętnościami uczenia się, między środowiskiem funkcjonowania a wynikami uczenia się, między stylami uczenia się a efektywnością nauczania był znany już dawno. W porzekadłach zawarte są koncepcje neuropedagogiki i neurodydaktyki oraz odzwierciedlony jest przebieg procesu wychowania i nauczania dziecka. Oczywiście, neuropedagogika i neurodydaktyka starają się wyjaśnić procesy związane z uczeniem się, według których mógłby być realizowany proces nauczania, aby cechował się większą efektywnością i mniejszym poziomem stresu ucznia, oraz dowieść ich znaczenia.
Od początku lat dziewięćdziesiątych trwa dyskusja dotycząca modernizacji współczesnej dydaktyki. Ścierają się poglądy zwolenników pedagogiki i dydaktyki klasycznej, nauk opartych głównie na filozofii i współpracujących z psychologią rozwojową, biologią czy socjologią wychowania, oraz zwolenników neurodydaktyki, chcących wykorzystywać w procesie nauczania -uczenia się najnowsze wyniki transdyscyplinarnych badań kognitywistycznych dotyczących przetwarzania informacji przez mózg człowieka, w tym wyniki badań neurobiologów, neuropsychologów, psychiatrów prowadzących badania kliniczne, logików, matematyków, fizyków, cybernetyków i informatyków, zajmujących się sieciami neuronowymi i sztuczną inteligencją, oraz pedagogów, socjologów, lingwistów, filozofów i antropologów kultury.(fragment tekstu)
20
63%
Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku miała miejsce tzw. druga rewolucja wiedzy o poznaniu. Przyczyniła się ona bezpośrednio do powstania psychologii poznawczej, rozwoju neurobiologii oraz narodzin neuronauki poznawczej i kognitywistyki. Nastąpił gwałtowny rozwój technik i metod neuroobrazowania mózgu. Rozwój zaś tych technik i metod umożliwił pogłębienie wiedzy z innych dyscyplin naukowych. W drugiej połowie lat 90. XX wieku "rewolucją poznawczą" zainteresowali się ekonomiści. Pojawiły się nowe dyscypliny naukowe, takie jak: neuroekonomia, neurozarządzanie czy neuromarketing. Celem artykułu jest wprowadzenie w tematykę neurozarządzania i prezentacja wybranych metod neuroobrazowania mózgu stosowanych w zarządzaniu, tj. funkcjonalnego rezonansu magnetycznego oraz elektroencefalografii mózgu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.