Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Coincidence
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozważymy następujące standaryzowane równanie regresji o dwóch zmiennych objaśniających (zob. (1)), którego parametry oszacowana klasyczną metodą najmniejszych kwadratów. (fragment tekstu)
3
Content available remote Postulat koincydencji nakładów i rezultatów w badaniach empirycznych DEA
75%
W artykule wskazano na konieczność uwzględniania postulatów metodologicznych przy formułowaniu listy nakładów oraz rezultatów w zadaniach DEA. W szczególności sformułowano i uzasadniono postulat koincydencji nakładów i rezultatów, który głosi, że kierunek zmiennej uznanej za nakład musi być zgodny 2 kierunkiem zmian rezultatów. Zaproponowano cztery mierniki koincydencji dotyczące: silnej i słabej koincydencji uporządkowań oraz silnej i słabej koincydencji korelacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano zastosowanie testu inwersji do analizy pytań ankietowych. Test ten był wcześniej wykorzystany do analizy efektywności inwestycji (Bukietyńska, Czekała, Wilimowska, Wilimowski, 2017). Jest to uogólnienie testu Kendalla wraz z możliwością oceny mocy testu (Czekała, Bukietyńska, 2017). W artykule pokazano zastosowanie testu przy stosunkowo małej ilości kategorii na skali porządkowej. (abstrakt oryginalny)
Rozważamy model ekonometryczny określony przez regularną parę korelacyjną (R(k), R0(k)). (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie takich metod transformacji liniowych modeli ekonometrycznych, które zapewniałyby koincydencję przekształconego modelu.
W niniejszej pracy dokonano przeglądu kryteriów służących do badania koincydencji danej zmiennej objaśniającej. Podzielono je na dwa rodzaje: dotyczące koincydentności całego modelu określonego przez parę korelacyjną oraz dotyczące badania koincydentności danej zmiennej objaśniającej.
Materiał dowodzi, że jeżeli zmienna objaśniająca jest silnym katalizatorem w modelu określonym przez regularną parę korelacyjną (R(k), Ro(k)) i jest spełniona nierówność (26) to jest ona koincydentna. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł omawia zmiany w przepisach ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji regulujące zbieg egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej oraz egzekucji administracyjnych. W niniejszym artykule wskazano zasady ustalania organu egzekucyjnego przejmującego łączne prowadzenie egzekucji do składnika majątkowego, w ramach której doszło do zbiegu, oraz tryb i sposób postępowania organów egzekucyjnych pozostających w tym zbiegu. Omówiono również zakres niezbędnych czynności obu organów egzekucyjnych mających zapewnić sprawne i skuteczne przeprowadzenie łącznej egzekucji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wykazanie słabości proponowanych w literaturze sposobów zapewniających spełnienie postulatu koincydencji przez parametry modelu ekonometrycznego takich jak: eliminacja zmiennych nie spełniających warunku koincydencji, eliminacja zmiennych spełniających ten warunek, metoda średniej regresji, regresja ważona Hellwiga, kompensatory.
W artykule zaprezentowano analizę niektórych sposobów konstruowania modeli koincydentnych. Skoro model koincydentny można uzyskać usuwając albo zmienną niekoincydentną, albo zmienną koincydentną, pojawia się pytania, jaką zasadą należy się kierować przy eliminacji zmiennych. Zasady tej nie da się jednak sformułować w sposób ogólny.
W artykule przedstawiono kontekst zjawiska koincyndencji jako czynnika warunkującego implementację wyrobu dostosowanego do wymagań klientów. W ramach prowadzonych badań dotyczących implementacji tego samego wyrobu w "odmiennej", pod względem jakości, postaci autorzy poszukują odpowiedzi, na pytania: czy zostanie zachowana relacja pomiędzy ceną rynkową a kosztami wytworzenia, innymi słowy czy wysokość osiąganego przez wytwórcę zysku będzie zbliżona w przypadku implementacji tego samego produktu wyższej i niższej jakości oraz czy wysokość uzyskiwanego przez wytwórcę zysku zmienia się wraz ze zmianą jakości implementowanego wyrobu; jeżeli tak to w jakim kierunku przebiegają zmiany? (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zjawisko "zarażania" jako jednej ze ścieżek transmisji międzynarodowych kryzysów ekonomicznych. Przeprowadzono analizę synchronizacji wahań koniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych oraz innych 28 krajach w okresach kryzysu i ożywienia gospodarczego. Istnieje duże podobieństwo w przebiegu wahań koniunktury gospodarczej w badanych krajach z wahaniami koniunktury w Stanach Zjednoczonych. W kontekście przedstawionych w opracowaniu definicji transmisji koniunktur przez zarażanie za wstępowaniem tego zjawiska przemawiają następujące przesłanki: podczas okresu kryzysu wartości współczynników korelacji pomiędzy gospodarką objętą kryzysem, a gospodarką nazwaną jako "zarażana" wahania są zdecydowanie większe w stosunku do ich wartości w okresach wzrostu gospodarczego. Gwałtowność oraz skala wahań w okresie kryzysu są znacznie większe niż wynikałoby to z klasycznej transmisji impulsów koniunkturalnych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Some remarks on coincidence of an econometric model
63%
In this paper concept of coincidence of variable and methods for checking coincidence of model and variables are presented. Particularly Hellwig's hypothesis and methods for constructing model with difference compensators are described. It makes possible keeping non coincidentional variables in model.(original abstract)
Dynamiczny wzrost technologii informacyjnej miał ogromny wpływ na marketingowe techniki badawcze. Amerykańska firma Sawtooth Software Inc założona w 1983 roku jest pionierem w skomputeryzowanej kolekcji danych jak również w rozwoju analizy zaawansowanych danych. Jej produkty ustanawiają standardy w tej dziedzinie. Artykuł prezentuje najnowsze oprogramowanie oparte na analizie koincydencji. Koincydencja jest popularną marketingową techniką badawczą używaną do zbadania jakie cechy powinien mieć nowy produkt i jak powinien być wyceniany. Adaptacyjna analiza koincydencji (ACA), koincydencja oparta na wyborze (CBC) i analiza wartości koincydencji (CVA) są najbardziej popularnymi i najbardziej znaczącymi, ale równocześnie i najłatwiejszymi w użyciu narzędziami. Ostateczną (maksymalną) metodą, którą powinniśmy wybrać jest taka, która dokładnie odzwierciedla to jak kupujący podejmują decyzje w rzeczywistym miejscu na rynku. (AŁ)
Autor zaproponował algorytm budowy koincydentnego modelu ekonometrycznego jednowymiarową metodą parametryczną. W przykładzie empirycznym autor opisał kształtowanie się ceny mieszkania w tys. zł w pewnej agencji obrotu nieruchomościami, w zależności od powierzchni mieszkania w m2, liczby sypialni i łazienek.
W opracowaniu przedstawiono zjawisko "zarażania" jako jednej ze ścieżek transmisji międzynarodowych kryzysów ekonomicznych. Względem światowego cyklu koniunkturalnego przeprowadzono analizę synchronizacji wahań koniunktury gospodarczej w 36 krajach w okresach kryzysu oraz ożywienia gospodarczego. Istnieje duże podobieństwo w przebiegu wahań koniunktury gospodarczej w badanych krajach z cyklem ogólnoświatowym. Za występowaniem zjawiska zarażania przemawiają następujące przesłanki: podczas okresu kryzysu wartości współczynników korelacji pomiędzy gospodarką objętą kryzysem a gospodarką nazwaną "zarażaną" są zdecydowanie większe w stosunku do ich wartości w okresach wzrostu gospodarczego. Gwałtowność oraz skala wahań w okresie kryzysu są znacznie większe, niż wynikałoby to z klasycznej transmisji impulsów koniunkturalnych. (abstrakt oryginalny)
Punktacja, czyli scoring klienta instytucji finansowej, jest syntetycznym wskaźnikiem, określającym poziom ryzyka związanego z wnioskiem o kredyt bądź inny produkt finansowy. Artykuł przedstawia jeden z modeli statystycznych wykorzystywany przy budowaniu karty punktowej w banku. Jest to dwumianowy model logitowy, w którym zmienna zależna Y jest zmienną binarną (zerojedynkową), natomiast prawdopodobieństwo, że Y = 1 określa się za pomocą rozkładu logistycznego. Dla danego wnioskuY = 1 oznacza, że kredyt zostaje przyznany, a Y = 0 oznacza, że wniosek o kredyt jest odrzucony. Zmiennymi egzogenicznymi modelu są predyktory zmiennej Y. Jedna z własności modelu logitowego polega na tym, że znak parametru przy nieujemnej zmiennej egzogenicznej X pokazuje kierunek wpływu tej zmiennej na Y. Jeśli ten parametr jest dodatni, wówczas wzrost X wiąże się ze wzrostem szans na to, że Y = 1. Dla ujemnego parametru: wyższym wartościom X odpowiada niższe prawdopodobieństwo tego, że Y = 1. Oznacza to, że specyfikacja modelu może uwzględniać postulat koincydencji, to jest równości znaków parametrów dla zmiennych egzogenicznych ze znakami odpowiednich współczynników korelacji. W artykule przedstawiono ilustrację liczbową (opartą na danych symulowanych) podejścia do specyfikacji modelu logitowego dla 1.200 wniosków, z których 600 dotyczy kredytów zaakceptowanych, natomiast pozostałych 600 wniosków jest odrzuconych. Potencjalne predyktory (zmienne egzogeniczne) obejmują grupę zmiennych mierzalnych na skali przedziałowej, takich jak dochód roczny klienta lub liczba lat pracy. Ponadto, do predyktorów należą zmienne zerojedynkowe: poziom wykształcenia, stan cywilny itp. Pierwszy etap specyfikacji dotyczy doboru predyktorów zgodnie z następującymi kryteriami: 1. predyktory są słabo skorelowane między sobą, 2. są mocno skorelowane ze zmienną Y. Dobór odbywa się na podstawie analizy macierzy, obrazującej poziom i kierunek współzależności między wszystkimi możliwymi parami zmiennych X i Y. Jeśli co najmniej jedna ze zmiennych w parze jest zmienną zerojedynkową, wówczas współczynnik korelacji należy zastąpić odpowiednią miarą asocjacji. Proponuje się dwie takie miary: 1. współczynnik skojarzenia Yule'a, jeśli obie zmienne w parze są zmiennymi zerojedynkowymi, 2. wynik testu t dla różnicy średnich, w przypadku gdy jedna ze zmiennych jest zmienną zerojedynkową, a drugą jest zmienną mierzalną na skali przedziałowej. Na drugim etapie następuje estymacja modeli logitowych dla predyktorów wybranych w pierwszym etapie, przy czym dodatkowo modele bada się pod kątem koincydencji. Postulat koincydencji nie jest powszechnie akceptowany w ekonometrii. Jednakże w przypadku, gdy obie zmienne Y i X są zerojedynkowe, spełnienie tego postulatu w modelu jest uzasadnione. Załóżmy, że proponujemy dwa wnioski kredytowe, dla których wartości wszystkich zmiennych X są identyczne poza jedną: równą 0 dla pierwszego wniosku oraz równą 1 dla drugiego wniosku. Jeśli miara współzależności tej zmiennej ze zmienną Y jest dodatnia, to należy oczekiwać, że prognoza prawdopodobieństwa zdarzenia Y = 1 dla drugiego wniosku będzie wyższa niż dla pierwszego. Oznacza to, że parametr przy tej zmiennej w modelu logitowym powinien mieć znak dodatni, czyli powinien być spełniony postulat koincydencji. Wykorzystywanie zasady koincydencji przy doborze predyktorów wzbogaca zatem efektywność poszukiwania optymalnej dla banku karty scoringowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję statystycznej techniki doboru zmiennych dla modelu logitowego. Dodatkowym kryterium dla proponowanej techniki jest reguła koincydencji. Pokazano, że jest to reguła zasadna dla mikrodanych przekrojowych, przy czym w przypadku modelu logitowego wymaga ona modyfikacji związanej z charakterem zmiennej objaśniającej. Przedmiotem badań był model ekonometryczny o jednym równaniu, w którym zmienna objaśniana jest zmienną jakościową.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.