Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Collective disputes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł przedstawia genezę i rozwój Rad Gospodarczo-Społecznych w Europie Zachodniej i ich rolę w procesie rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz umacnianiu dialogu społecznego w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.
3
Content available remote Problemy rozwiązywania sporów między pracodawcą a pracownikiem
75%
Cele sporów: indywidualnego i zbiorowego są różne. W indywidualnym najczęściej dąży się do osiągnięcia stanu zgodnego z prawem i naprawienia ewentualnej szkody. Celem drugiego jest przede wszystkim zaspokojenie żądań pracowników, które nie muszą wynikać z wcześniejszych uprawnień. Rozstrzygnięcie obydwu zapewnia jednak spokój w stosunkach pracy.(fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony problematyce zakresu podmiotowego prawa do strajku w świetle nowelizacji ustawy o związkach zawodowych z 5 lipca 2018 r. Poprzez niniejsze zmiany, zostanie poszerzony także krąg podmiotów, które będą posiadać prawo do strajku, a zwłaszcza osoby wykonujące pracę zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy. W tym kręgu znajdują się zwłaszcza osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Artykuł prezentuję także różnice pomiędzy dotychczasowym zakresem podmiotowym prawa do strajku, a zakresem który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2019 r. czyli od wejścia ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych w życie. Autor przedstawia także kompleksowo, jakie kategorie podmiotów legitymują się prawem do strajku w świetle omawianej nowelizacji, co ma także wydźwięk praktyczny.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Vznik, vývoj a sociálny význam mediácie v dejinách ľudstva
75%
The emergence and development of mediation occurred in different historical periods, in different geographical areas and various categories of social practice. It also used in vari-ous forms, which are more or less approaching today's understanding of mediation. Medi-ation as an approach, the idea of conflict resolution by a third, independent party there for several centuries, as adversarial way. Go for mediation in the history of ideas, is to go back through many centuries, until the beginning of mankind.(original abstract)
Oprócz związków zawodowych do współzarządzania firmami należy powoływać rady pracownicze, których przedstawiciele weszliby w skład rad nadzorczych. Omówiono przywileje związkowców oraz uprawnienia rad pracowniczych w świetle projektu powstającego kodeksu zbiorowych stosunków pracy.
Artykuł przedstawia doświadczenia w Ameryce, Szwecji, Norwegii, Niemczech w sprawie lokautu. W naszym kraju trwają prace nad odpowiednią ustawą. W 1995 r. Konfederacja Pracodawców Polskich lansowała wprowadzenie go do ustawy o zbiorowych stosunkach pracy. Lokaut miał mieć ograniczony charakter: polegałby na zawieszeniu działalności firmy na czas konfliktu i gwarantował zatrudnionym powrót do pracy po jego zakończeniu. Pracodawca miałby prawo tylko do lokautu defensywnego.
Ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przyznaje uprawnienie do wszczynania sporu zbiorowego działającemu u pracodawcy związkowi zawodowemu mającemu uprawnienia zakładowej organizacji związkowej. Brak takiego związku u pracodawcy nie czyni jednak niemożliwym wszczęcie sporu zbiorowego. Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy pracownicy mogą bowiem wystąpić do związku zawodowego działającego u innego pracodawcy o reprezentowanie ich zbiorowych interesów wobec macierzystego pracodawcy. Ustawa nie określa jednak ani trybu, ani formy takiego wystąpienia. Nie zawiera też regulacji prawnych normujących jego treść, co powoduje, że zarówno tryb, forma, jak i zakres upoważnienia do takiego wystąpienia jest dowolna oraz pozostawiona autonomicznemu uznaniu pracowników i reprezentującego ich związku zawodowego. Autor omawia wątpliwości pojawiające się w praktyce na tle tego unormowania. (abstrakt oryginalny)
Po kilku latach dyskusji weszła w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ma być one potężnym orężem konsumentów w walce przeciwko przedsiębiorstwom, zwłaszcza świadczącym usługi masowo, np. bankom. W artykule omówiono treść i skutki tej regulacji w polskim systemie prawnym.
Artykuł poświęcony jest problematyce czasu trwania sporu zbiorowego oraz zawieszenia sporu zbiorowego w polskim prawie pracy. Rozważania autora dotyczą interpretacji obowiązujących przepisów, ich skutków dla funkcjonowania rynku pracy oraz propozycji zmian. Wnioski, poza aspektami naukowymi, mają wartość praktyczną dla stron sporu zbiorowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z pozwami zbiorowym, które zostały w lipcu dopuszczone w Polsce. Omówiono specyfikę amerykańskiego systemu pozwów zbiorowych. Szczególną uwagę poświęcono tego rodzaju sporom z bankami i ich konsekwencjom.
Problematyka strajku jest doniosła nie tylko ze społecznego, ekonomicznego i politycznego punktu widzenia, ale także prawnego. Z art. 17 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wynika, iż na legalną definicję strajku składają się następujące elementy: jest on akcją zbiorową, polega na powstrzymaniu się od pracy, jego celem jest rozwiązanie sporu zbiorowego. Każdy z tych elementów budzi de lege lata wątpliwości i skłania do formułowania wniosków de lege ferenda. Prezentowany artykuł nie ma na celu wyczerpującej analizy pojęcia sporu zbiorowego, lecz zmierza do wskazania kwestii kontrowersyjnych powstających na tle aktualnej legalnej definicji akcji strajkowej. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia przesłanki warunkujące wszczęcie sporu zbiorowego, jakim jest strajk, oraz zasady jego prowadzenia. Opisuje warunki, które definiują i określają akcję strajkową - wyodrębniając przesłanki exemplar initiations strajku, a ponadto przybliża naturę postanowień regulujących prowadzenie już wszczętego strajku, rozumianego jako wystąpienie zgodne z literą prawa, gdyż koherentnego z pewnym modus procedendi prowadzenia tego typu wystąpienia zbiorowego, zdefiniowanym w ustawie z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem postępowania pojednawczego w indywidualnych sporach pracy. Zaprezentowano charakterystykę systemu rozstrzygania oraz powoływanej komisji pojednawczej. Zwrócono uwagę na możliwość sądowej kontroli zawieranych przed komisjami ugód.
W artykule przedstawiono proces mediacji w sporze zbiorowym lekarzy i dyrekcji szpitala. Historia strajku lekarzy w jednym z warszawskich szpitali pokazała, że mediacja to skuteczny sposób na rozwiązywanie sporu zbiorowego. Wprowadzenie do negocjacji trzeciej, neutralnej strony - mediatorów - pomogło w wypracowaniu porozumienia. Zaprezentowano sytuację przed negocjacjami, przebieg mediacji, rolę mediatorów oraz efekty mediacji.
Artykuł zawiera analizę roli spółki dominującej w sporze zbiorowym pracowników spółki zależnej. Spółka dominująca nie może występować w takim sporze w charakterze strony. Stroną w sporze zbiorowym, o którym mowa, jest pracodawca w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, a więc spółka zależna. Spółka dominująca może wpływać na przebieg i wynik sporu zbiorowego w ramach swoich cząstkowych praw pracodawcy konstytucyjnego, pracodawcy kapitałowego. W drugiej części artykułu, który ukaże się w 12 (grudniowym) numerze "Pracy i Zabezpieczenia Społecznego", autor podda analizie czynności spółki dominującej dotyczące sporu zbiorowego pracowników spółki zależnej dokonywane w ramach cząstkowych praw pracodawczych tej spółki.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie podejmuje temat rozszerzenia uprawnień do prowadzenia sporu zbiorowego pracy na osoby wykonujące pracę zarobkową na podstawie umów cywilnoprawnych, po wejściu w życie ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Autor rozważa pytanie, czy i w jakim zakresie prawo do strajku i akcji protestacyjnych, przewidziane przez ustawę z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, rozciąga się na cywilnoprawnych wykonawców pracy. Prezentowane jest stanowisko, że odpowiednie stosowanie wymienionej ustawy do wskazanego kręgu adresatów nie może oznaczać de lege lata pozbawienia ani ograniczenia przysługującego im prawa do strajku i akcji protestacyjnej. Rozwiązania wdrożone przez polskiego ustawodawcę w odniesieniu do osób wykonujących pracę poza stosunkiem pracy są bardziej korzystne i dalej idące w porównaniu do wymagań wynikających z wiążących Polskę aktów międzynarodowego prawa pracy. Rysują się jednak szczegółowe problemy stosowania do tych osób niektórych regulacji zamieszczonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, co wynika z tego, że indywidualny stosunek prawny pomiędzy tymi osobami a podmiotami je zatrudniającymi jest oparty na przepisach prawa cywilnego, a nie na przepisach Kodeksu pracy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł na temat sporu zbiorowego w firmie. Przedstawiono czego może dotyczyć taki spór i kto go może wszcząć. Opisano fazy sporu: rozpoczęcie sporu, rokowania, mediacje i arbitraż. Wskazano na problem strajku wielozakładowego oraz sprawę kar i odszkodowań.
Celem niniejszego artykułu jest wykazanie, w jaki sposób zastosowanie paradygmatu narracyjnego może być wykorzystane w inicjowaniu zmiany, jaka dokonuje się w relacjach między związkami zawodowymi a pracodawcą podczas rozwiązywania sporów zbiorowych z zastosowaniem procedury mediacyjnej. Z tej perspektywy zmiana organizacyjna związana jest z dekonstrukcją funkcjonującej narracji i konstrukcji nowej, lepiej spełniającej funkcje adaptacyjne. Podejście zaprezentowane w niniejszym artykule wywodzi się z procesualnego ujęcia organizacji oraz nurtu konstruktywizmu społecznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy orzecznictwa Sądu Najwyższego Kanady w zakresie relacji pomiędzy prawem do zrzeszania się a prawem do rokowań zbiorowych i prawem do strajku. Autorka analizuje takie orzeczenia jak BC Health czy SFL v Saskatchewan. Przedstawia "dialog" pomiędzy poszczególnymi sądami i trybunałami. W orzeczeniu SFL v Saskatchewan Sąd Najwyższy Kanady wskazuje na wzmacniający się międzynarodowy konsensus, że aby prawo do rokowań zbiorowych było znaczące, musi zawierać w sobie prawo do strajku. W swoich rozważaniach Sąd Najwyższy Kanady odwołuje się bezpośrednio do dorobku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Relacja pomiędzy orzecznictwem obu podmiotów jest wyrazista. Wyraźną wspólną bazą jest dorobek quasi-orzeczniczy Międzynarodowej Organizacji Pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.