Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Commercial credit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Znaczenie ekspansji kredytu handlowego dla polityki monetarnej
100%
Problem wpływu kredytu kupieckiego na skuteczność polityki monetarnej jest podejmowany w literaturze dość incydentalnie1. Wydaje się, iż w obecnych warunkach gospodarczych problem jest bardzo istotny. Reakcja przedsiębiorstw na impulsy monetarne może osłabić ich nasilenie bądź wywołać skutek odwrotny od zamierzonego. Podstawą prowadzenia polityki pieniężnej przez banki centralne jest informacja o wielkości podaży pieniądza. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz kwerendy literatury postawiono następującą tezę: podaż kredytu kupieckiego skorelowana jest z podażą pieniądza mierzoną agregatami pieniężnymi. Przedsiębiorstwa, w następstwie ograniczeń ilości pieniądza w obiegu, reagują zwiększoną ofertą / podażą kredytu kupieckiego mierzoną wartością należności handlowych, a w związku z tym, z jego wykorzystaniem w obrocie gospodarczym. Uzasadnionym jest zatem podejście, iż podaż kredytu kupieckiego zwiększa podaż pieniądza. Przedsiębiorstwa, w następstwie ograniczeń w dostępie do kapitału, samodzielnie kreują pieniądz kredytowy na rynku towarów i usług. Należności handlowe stają się ekwiwalentem depozytów przedsiębiorstw. Artykuł uzupełnia piśmiennictwo w zakresie omawianego tematu. Prezentuje weryfikację empiryczną opartą na analizie i ocenie zmian poziomu należności handlowych w kontekście zmian wielkości agregatów monetarnych. (fragment tekstu)
Autorka analizuje w swoim opracowaniu czynniki warunkujące decyzję przedsiębiorstwa o zawarciu umowy ubezpieczenia kredytu kupieckiego. Wskazano na wieloaspektowość i złożoność problemu, gdyż czynniki te stanowią szerokie spektrum zagadnień, począwszy od tych o charakterze ekonomicznym, poprzez wachlarz uwarunkowań i okoliczności o podłożu społecznym, a kończąc na bezpośrednio związanych z treścią, zawarciem i obsługą umowy ubezpieczenia finansowego.
Celem artykułu jest ocena skłonności do oferowania kontrahentom rabatów przez podmioty prowadzące działalność rolniczą na obszarze Pomorza Środkowego. Zakładamy, że skłonność oznacza prawdopodobieństwo udzielenia rabatu odbiorcy przez rolnika jako dostawcy towarów/usług. Przyjęto tezę, że największy wpływ na zmiany owego prawdopodobieństwa ma towarowość gospodarstwa rolnego, mierzona udziałem produkcji rolnej skierowanej na rynek w celu jej dalszej sprzedaży, w stosunku do wartości całkowitej produkcji wytworzonej przez dane gospodarstwo. Związki rolnika z rynkiem bowiem wymuszają system zachęt w postaci rabatu udzielanego odbiorcom w transakcjach sprzedaży. Badania dokonano na podstawie modelu wykorzystującego regresję logistyczną opartą na danych 933 podmiotów - gospodarstw rolnych. Ewaluację wpływu zmiennych objaśnianych (czynników) na prawdopodobieństwo zaoferowania kontrahentom rabatów (skłonności) przez podmioty prowadzące działalność rolniczą na obszarze Pomorza Środkowego dokonano przez analizę krzywych reakcji prawdopodobieństwa (probability response curves).(abstrakt autora)
Celem artykułu jest ocena zmian prawdopodobieństwa skorzystania ze skonta w kredycie handlowym. Przyjęto tezę, że największy wpływ na zmiany owego prawdopodobieństwa ma koszt kredytu handlowego i fakt jego kalkulowania przez kredytobiorcę. Analizy dokonano, opierając się na modelu wykorzystującym regresję logitową opartą na danych pochodzących z badania 368 małych podmiotów w 2005 r. Ewaluację wpływu zmiennych objaśnianych (czynników) na prawdopodobieństwo skorzystania ze skonta w kredycie handlowym wykonano przez analizę krzywych reakcji prawdopodobieństwa (probability response curves).(abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje próbę identyfikacji empirycznych sposobów kontroli ryzyka związanego ze sprzedażą na warunkach odroczonej płatności. Podstawą analizy jest ankieta przeprowadzona w 41 przedsiębiorstwach z województwa podlaskiego i mazowieckiego.
6
61%
W opracowaniu określono zapotrzebowanie na kredyt handlowy, jako źródła finansowania działalności spółdzielni mleczarskich. Kredyt handlowy stanowi spontaniczne źródło finansowania majątku obrotowego przedsiębiorstwa. Spółdzielnie mleczarskie wykazywały skłonność do samofinansowania działalności gospodarczej. Zarządzający tymi podmiotami nastawieni byli na akumulację funduszy własnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa finansowego w przyszłości. W wyniku ograniczonego dostępu do kapitału obcego, w strukturze źródeł finansowania dominowały zobowiązania krótkoterminowe. Kredyt handlowy stanowił alternatywne źródło finansowania bieżącej działalności w stosunku do kredytów i pożyczek. Największe znaczenie w strukturze źródeł finansowania krótkoterminowego odgrywały zobowiązania z tytułu dostaw i usług, których udział w strukturze wzrastał. Kredyt handlowy nabierał zatem coraz większego znaczenia w finansowaniu działalności operacyjnej spółdzielni mleczarskich. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ocena wykorzystania kredytu handlowego przez przedsiębiorstwa rolnicze w Polsce
61%
Celem badań zaprezentowanych w artykule jest wskazanie zależności pomiędzy kredytem handlowym oferowanym przez przedsiębiorstwa rolnicze a kredytem handlowym wykorzystywanym przez te podmioty jako źródło finansowania zakupu zapasów. W świetle przeprowadzonych badań literaturowych postawiono tezę o rosnącym znaczeniu wzajemnego kredytowania przedsiębiorstw rolniczych. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano opinie zarządzających gospodarstwami rolniczymi w zakresie możliwości i preferencji wykorzystania zobowiązań z tytułu dostaw i usług w finansowaniu działalności bieżącej indywidualnych gospodarstw rolniczych. Badaniami z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu zostało objętych 60 rolników, udostępniających swoje dane rachunkowe w ramach systemu FADN-PL. Zarządzający gospodarstwami rolniczymi w niewielkim stopniu zainteresowani byli wykorzystaniem zobowiązań z tytułu dostaw i usług do finansowania bieżącej działalności. Rolnicy prowadzący większą skalę produkcji w głównej mierze deklarowali wykorzystanie zobowiązań z tytułu dostaw i usług w celu sfinansowania sezonowego zwiększonego zapotrzebowania na majątek obrotowy. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie firmami rodzinnymi w globalnym otoczeniu, kształtowanie perspektyw osiągania sukcesu w konkurencyjnym otoczeniu, oznacza szereg wyzwań dla tych podmiotów gospodarczych. Dotyczą one zarówno poprawnej identyfikacji i wykorzystania czynników, które mogą wpłynąć na wyniki ich działalności oraz podejmowania działań, które umacniają i systematycznie poprawiają osiągniętą pozycję na rynku. W warunkach nowej rzeczywistości gospodarczej - jak podkreśla Malara [2008, s. 30] - należy liczyć się z problemem odchodzenia od klasycznych źródeł sukcesu przedsiębiorstwa; przestaje wystarczać dotychczasowa szybkość działania oraz tak zwana zaradność w rozwiązywaniu bieżących problemów przedsiębiorstwa. Wymagana jest elastyczność działania, umiejętność formułowania rozwiązań przydatnych zarówno w krótkim, jak i w długim (strategicznym horyzoncie czasowym). Istotną kwestią jest nie tylko poprawność planów działalności produkcyjnej i usługowej, czy też fachowość w opracowywaniu ofert zróżnicowanych horyzontalnie i wertykalnie, ale głównie umiejętność reagowania na dynamikę zmian w otoczeniu w zakresie techniki, technologii, potrzeb, oczekiwań klientów i kooperantów oraz uregulowań prawnych działalności.(fragment tekstu)
10
Content available remote Determinanty rozwoju kredytu kupieckiego - wyniki badań
61%
Cel - Celem artykułu jest identyfikacja i ocena podstawowych czynników i motywów, które brane są pod uwagę przed przedsiębiorców w procesie udzielania kontrahentom kredytu handlowego. Metodologia badania - Charakter problemu badawczego przesądził o przyjęciu jako bazy badań ilościowych, w których zastosowano analizę porównawczą, średnią arytmetyczną, wskaźniki struktury oraz ranking istotności. Wykorzystano również elementy prowadzonych badań jakościowych, które prezentowano w postaci opinii i poglądów przedsiębiorców odnośnie do motywów udzielania kredytu kupieckiego. Podstawą analizy były wyniki badań ankietowych, w ramach których przedsiębiorcy mieli możliwość swobodnych wypowiedzi, przeprowadzonych w latach 2013-2014 na próbie 193 przedsiębiorstw przemysłowych. Wynik - W artykule przedstawiono w ujęciu teoretycznym i empirycznym podstawowe motywy brane pod uwagę przez przedsiębiorców w procesie udzielania kredytu kupieckiego. Prowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że szczególnie istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój kredytu handlowego jest motyw relacyjny, opisywany przez takie elementy, jak: okres i doświadczenie płynące z dotychczasowej współpracy oraz motyw finansowy charakteryzowany przez wiarygodność kontrahenta i jego kondycję finansową. Wartość - Autor identyfikuje i ocenia poprzez pryzmat badań empirycznych podstawowe determinanty wpływające na decyzje przedsiębiorców w procesie udzielania kredytu kupieckiego. Wyniki badań mogą być wykorzystane przez inne podmioty gospodarcze zamierzające rozwijać swoją działalność przy wykorzystaniu odroczonych form płatności. (abstrakt oryginalny)
W krajach wysoko rozwiniętych eksport dóbr kapitałowych i usług budowlano-montażowych jest prawie w całości kredytowany. Podano analizę kredytów eksportowych w Polsce w latach 1990-1996. Rząd nie posiada żadnych narzędzi prawnych jeśli chodzi o udział banków w eksporcie, toteż jest on wynikiem ich indywidualnych decyzji. Banki komercyjne ostrożne są w stosunku do małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych. Ponieważ dostosowują się do dyrektyw Rady Ministrów Wspólnot Europejskich dotyczących norm ostrożnościowych istnieje potrzeba organizowania kredytów konsorcjalnych dla przedsięwzięć długofalowych. Często kredytowanie przez banki komercyjne odbywa się pośrednio, poprzez kredytowanie producentów-eksporterów. Cechy proeksportowe mają kredyty prefinansowe i "pod polisę" KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE SA). Podano ocenę innych usług finansowo-rozliczeniowych. (Tabela banków oferujących faktoring w obrocie zagranicznym, działających na rynku polskim).
Sprzedaż na kredyt handlowy jest istotnym źródłem generowania przychodów, ale nie zawsze powoduje wzrost zysków. Przedstawiono prawidłowy dobór instrumentów wspierających sprzedaż kredytów handlowych, umożliwiających jednocześnie osiągnięcie wysokiej rentowności. Opisano również wybór strategii kredytowej, mający na celu określenie wielkości i okresu kredytów oraz puli klientów.
Celem badań jest określenie terminów wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw w krajach europejskich oraz identyfikacja ryzyka płatniczego wynikającego z wzajemnego kredytowania kontrahentów w warunkach spowolnienia gospodarczego. Stąd zakresem czasowym objęto okres od 2008 do 2014 r. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano ubezpieczenia finansowe. Szczegółowej analizie poddano ubezpieczenie wierzytelności handlowych (inaczej ubezpieczenie kredytu kupieckiego) i jego wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
15
Content available remote Znaczenie kredytu handlowego jako źródła obcego finansowania firm sektora MSP
61%
Firmy sektora MSP stanowią zdecydowaną większość wśród przedsiębiorstw działających na polskim rynku, bo około 99% ogółu firm. Jednak jedną z istotnych barier, jakie napotykają podczas swojego funkcjonowania, jest bariera finansowa. Kredyt kupiecki jest cennym instrumentem wykorzystywanym przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w celu uzyskania dodatkowych środków finansowych dla swej działalności. Dzięki swoim cechom jest on dla nich o wiele bardziej atrakcyjny niż inne źródła obcego finansowania w przedsiębiorstwie. Kredyt handlowy stanowi formę finansowania korzystną dla obu stron umowy, zarówno dla dostawcy jak i dla odbiorcy. Dostawca staje się bardziej atrakcyjny na rynku i może rozszerzyć krąg odbiorców swoich wyrobów i usług. Natomiast odbiorca ma możliwość uzyskania kapitału niezbędnego do rozpoczęcia lub kontynuowania działalności gospodarczej, nawet jeśli nie ma on wysokiej zdolności kredytowej i nie spełnia wymagań stawianych przez instytucje bankowe. Spłata zobowiązania jest odroczona w czasie, co umożliwia przedsiębiorstwu swobodę działania i spłatę dopiero po uzyskaniu przychodu ze sprzedaży nabytych towarów. Ponadto łatwiej firmom z sektora MSP pozyskać nowych klientów, utrzymać już posiadanych, stają się bardziej atrakcyjni dla kontrahentów, a tym samym bardziej konkurencyjni. W konsekwencji nie ma branży, w której kredyt handlowy by nie występował. Jak pokazuje praktyka, jest to jedno z najczęściej stosowanych źródeł finansowania. Dlatego mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa powinny wykorzystywać kredyt handlowy, co przełoży się na ich rozwój, wzrost zatrudnienia, polepszenie PKB, a w rezultacie wpłynie pozytywnie na całą gospodarkę.
16
61%
The paper analyses the motives behind trade use credit in the Polish enterprise sector, based on the results of the 2016 NBP Annual Survey. It verifies the conclusions stemming from trade credit theories regarding both the main motives driving supply and demand for trade credit, as well as explaining the variation in their relevance across companies. The analysis shows that trade credit supply in Poland is driven to a large extent by suppliers' desire to win and maintain their customers: allowing deferred payments creates attractive terms of sale and is often a requirement set by clients with strong bargaining power. These results indicate high willingness of customers to settle their payments on a deferred basis, which could mirror an important fact uncovered by the survey: contrary to the assumptions made in many theories, trade credit proves to be a relatively cheap form of financing for the majority of the surveyed firms. As a consequence, trade credit could be perceived by firms as an attractive, standard tool used in day-to-day business rather than an expensive form of financing used only to address specific problems or achieve other benefits that would outweigh its high costs. Survey results provide some confirmation for this explanation of trade credit demand. (original abstract)
Wiele przedsiębiorstw w Polsce ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej na skutek między innymi trudności w ściąganiu należności, które są konsekwencją udzielania swoim odbiorcom kredytów handlowych (kupieckich).Powszechnie uznaje się, że najważniejszym krótkookresowym celem działania przedsiębiorstwa jest utrzymanie płynności finansowej, a głównym czynnikiem decydującym o zdolności przedsiębiorstwa do terminowego wywiązywania się z bieżących zobowiązań jest jakość zarządzania kapitałem obrotowym. W warunkach załamania koniunktury gospodarczej problem utrzymania płynności finansowej nabiera szczególnego znaczenia. Praktyka wskazuje także, że przyczyną większości upadłości jest właśnie utrata płynności finansowej.Wymieniając potencjalne przyczyny wzrastającej w ostatnim czasie liczby upadających przedsiębiorstw, nie sposób pominąć błędów w zarządzaniu należnościami. Wydłużające się okresy inkasa należności i regulowania zobowiązań oraz wzrastająca liczba należności straconych są przyczyną bankructw coraz większej liczby przedsiębiorstw. Symptomy te są coraz mocniej odczuwane w szczególności w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które z reguły mają ograniczone możliwości odzyskiwania swoich należności, nie mając rozbudowanych działów finansowych czy windykacji. Celem artykułu jest przedstawienie polityki kredytowej przedsiębiorstw wobec odbiorców, możliwości monitoringu oraz pozyskania instrumentów finansowania powstających należności. Ponadto w artykule zaprezentowano możliwe obszary współpracy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z podmiotami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w zarządzaniu należnościami.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono opinie rolników dotyczące zarządzania kredytem handlowym w zależności od strumieni przepływów pieniężnych. Obiektami badawczymi były indywidualne gospodarstwa z województwa podlaskiego. Większość rolników regulowała zobowiązania od razu. W miarę wzrostu wartości salda przepływów ogółem z gospodarstwa rolnego zmniejszała się liczba zwolenników natychmiastowego regulowania zobowiązań. Rolnicy decydując o terminie regulowania zobowiązań brali najczęściej pod uwagę poziom dochodu z gospodarstwa rolnego oraz termin wpływu należności. Zarządzający z gospodarstw o najwyższym poziomie salda przepływów z działalności operacyjnej i stanu końcowego gotówki w momencie braku płynności finansowej zaciągali kredyt preferencyjny lub na rachunku bieżącym. W miarę wzrostu wartości salda przepływów z działalności operacyjnej i stanu końcowego gotówki rolnicy częściej mieli trudności z płynnością finansową oraz częściej wypracowane zyski przeznaczali na inwestycje i na bieżące wydatki. (abstrakt oryginalny)
W dalszym ciągu problem utrzymania płynności finansowej stanowi dla tysięcy przedsiębiorstw w Polsce wyznacznik utrzymania się na rynku. Nie zniknęły bowiem zatory płatnicze, zaś ich skala i natężenie potwierdzają duże zagrożenie, jakie niesie za sobą wzrost zobowiązań pomiędzy przedsiębiorstwami. Niemal połowę tych zobowiązań (o charakterze krótkoterminowym) stanowią kredyty handlowe, bez których trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie rozwój stosunków gospodarczych, w których uczestniczą przedsiębiorstwa. Szczególnego charakteru nabiera zatem zagadnienie efektywnego zarządzania kredytem kupieckim w taki sposób, aby zachowując warunek utrzymania płynności finansowej, przedsiębiorstwo nie traciło stałych, solidnych partnerów handlowych. Z drugiej strony należy stale pamiętać, że korzystanie przez odbiorcę z takiego kredytu wiąże się z określonymi kosztami. Traktowanie kredytu kupieckiego jako darmowej formy finansowania działalności jest swoistym mitem, podtrzymywanym niestety na łamach szeregu publikacji. W wielu przypadkach bowiem rezygnacja z propozycji dostawców oferujących obniżenie ceny za towar (skonto) w zamian za płatność gotówkową oznacza, że koszt kredytu handlowego znacznie przewyższa koszt kredytu udzielanego przez banki. Nierzadko także, dostawcy rezygnując z przedstawienia kontrahentom tego typu propozycji przy udzielaniu kredytu handlowego, uwzględniają ten fakt w cenie faktury. Nie ma w praktyce uniwersalnej, skutecznej metody prowadzenia polityki kredytowej przedsiębiorstwa, należy jednak pamiętać, że doświadczenia teorii i praktyki umożliwiają sformułowanie określonych zasad usprawniających wzajemne kontakty gospodarcze. Istotną przeszkodą jest skromny staż rynkowy wie-lu małych przedsiębiorstw oraz stosunkowo niskie wykształcenie osób prowadzących takie firmy. Dlatego tak cenne są inicjatywy wspierające przedsiębiorczość w zakresie podniesienia poziomu edukacji. Skuteczność tych inicjatyw może jednak w wielu przypadkach budzić poważne wątpliwości. Podobnie zresztą, jak próby poprawy jakości przepisów normujących stosunki handlowe pomiędzy przedsiębiorstwami, w niewielkim stopniu chroniące przed niesolidnymi dłużnikami. Należy oczekiwać, że wysiłki te przyniosą wreszcie spodziewane rezultaty, w przeciwnym razie trudno będzie kształtować relacje gospodarcze w oparciu o racjonalne i uczciwe zasady. (abstrakt oryginalny)
Wskazano na mikroekonomiczne czynniki determinujące strukturę kapitału. Opisano także dodatkowe determinanty w kontekście analizy czynników wpływających na kształtowanie struktury kapitału w małych przedsiębiorstwach. Przedstawiono czynniki mające wpływ na decyzje finansowe w warunkach niedoskonałego rynku finansowego.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.