Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Commission
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka prawa agenta do informacji o należnej mu prowizji, jak również sposób ochrony tego uprawnienia agenta. Kwestie te unormowane są w art. 761 5 k.c., którego stosowanie budzi wątpliwości w praktyce. W niniejszym artykule omówiono te wątpliwości, proponując konkretne rozwiązania.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia, czy polski rynek ubezpieczeniowy jest gotowy na rezygnację z praktyki wynagradzania brokerów ubezpieczeniowych przez zakłady ubezpieczeń na rzecz honorarium płaconego przez ubezpieczającego. W pierwszej części artykułu autor nakreśla znaczenie zawodu brokera ubezpieczeniowego w Polsce z naciskiem na zwiększający się zakres czynności realizowanych przez brokerów na rzecz ubezpieczonych. Następnie autor opisuje podejście do kwestii wynagradzania brokerów ubezpieczeniowych w krajach europejskich oraz omawia doświadczenia wybranych krajów związane z regulacją zagadnienia wynagrodzenia brokerów. Ostatecznie autor stawia tezę, że zakaz wynagradzania brokerów w formie kurtażu od ubezpieczycieli stoi w sprzeczności z ideą zwiększenia ochrony interesów ubezpieczonych. (abstrakt oryginalny)
W każdym miesiącu ponad jedna piąta prowizji od płatności za bieżące rachunki trafia na konta Poczty Polskiej lub prywatnych operatorów pocztowych. Banki, aby nie stracić dużej grupy potencjalnych klientów, muszą zachęcić do korzystania ze swoich usług. Do najważniejszych, nieubankowionych grup należą emeryci i mieszkańcy wsi.
Dynamics in economic trend and banks' creditors' expectation have directed banks to search the innovative means of income generation. It is with this view that this study examines the relationship between the income diversification and financial performance of banks in SSA low income countries. A panel data of 1,280 observations were extracted from the financial profile of 160 commercial banks from 19 purposively selected countries from 2009 to 2016. The findings from the empirical analysis indicate that non-interest income accounts for 95% of operating income in Low Income countries' commercial banking sector. Also, it was found that income diversification in SSA banks enhanced financial performance as affirmed by the finance theory because both interest and non-interest income sources are indeed blessings as they increase the financial performance significantly. Therefore, low income SSA countries' commercial banks are urged to strive to ensure proper investment with their income diversification so that better performance of their economies is enhanced.(original abstract)
Wobec trudnej sytuacji finansowej i braku płynności, przedsiębiorstwo jest często zmuszone do sięgania po dodatkowe źródła finansowania swojej działalności. Jedną z możliwości pozyskiwania obcego kapitału, szczególnie wobec trudności z uzyskaniem kredytu bankowego, są pożyczki udzielane spółce przez udziałowców lub akcjonariuszy. Zwiększenie zadłużenia jednostki gospodarczej, niezależnie od typu pożyczki, jest jednak nierozłącznie związane z ponoszeniem wydatków na odsetki i prowizje. Jakie zatem będą skutki tego typu wydatków w ewidencji bilansowej według ustawy o rachunkowości, a jakie wywoła to w przedsiębiorstwie konsekwencje podatkowe? Czy zawsze odsetki będą stanowiły koszty uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym i czy w tej sytuacji ewidencja bilansowa i podatkowa będzie zbieżna? (fragment tekstu)
Program lutowej sesji (2005 roku) BIPAR, jaka odbyła się w Wiedniu, dotyczył jednego zagadnienia - transparentności wynagrodzeń brokerskich. Autor reasumuje prezentowane w czasie sesji stanowiska delegatów dotyczące wynagrodzeń brokerów ubezpieczeniowych. Rezultatem sesji zostało podjęte stanowisko BIPAR dotyczące jawności wynagrodzeń pośredników ubezpieczeniowych, które ma wkrótce zostać wypracowane przez zarząd i poddane dalszej dyskusji w organizacjach członkowskich.
Niniejszy referat poświęcono problematyce rozpoznawania i rozliczania przychodów z prowadzonej przez banki działalności, polegającej na oferowaniu produktów bancassurance. Okazuje się, że w praktyce bankowej przychody z prowizji ubezpieczeniowych były rozliczane w księgach banków w sposób istotnie zróżnicowany, jeśli chodzi o zakres ich uwzględniania w kalkulacji efektywnej stopy procentowej, która decyduje o poziomie wyceny bilansowej należności kredytowych. Pod koniec 2013 r. Komisja Nadzoru Finansowego opracowała projekt nowego standardu rynkowego, który formalnie został przyjęty w czerwcu 2014 r. jako nowa Rekomendacja U w sprawie dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Celem opracowanych przez KNF uregulowań jest m.in. uporządkowanie zasad rozliczania prowizji ubezpieczeniowych w księgach banków, które powinno doprowadzić do ujednolicenia zasad wyceny należności kredytowych oraz ustalania wyniku finansowego. W niniejszym artykule ukazano metodologię rozpoznawania prowizji ubezpieczeniowych w bieżącym wyniku finansowym banku i podjęto próbę oceny wpływu różnych zasad rozliczania prowizji ubezpieczeniowych na wyniki finansowe banków(abstrakt oryginalny)
Referat poświęcono problematyce rozliczania przychodów i kosztów działalności banków w związku z rozwojem rynku bancassurance. Chodzi tu głównie o uwzględnianie wpływu prowizji ubezpieczeniowych na wycenę należności kredytowych i wynik finansowy banku. W praktyce przychody z prowizji są rozliczane w sposób bardzo zróżnicowany w zakresie ich uwzględniania w kalkulacji efektywnej stopy procentowej, która decyduje o poziomie wyceny bilansowej należności kredytowych. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opracowała projekt nowego standardu rynkowego, formalnie przyjęty w czerwcu 2014 r. jako Rekomendacja U w sprawie dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Celem uregulowań KNF jest m.in. uporządkowanie zasad rozliczania prowizji ubezpieczeniowych w księgach banków, co powinno doprowadzić do ujednolicenia zasad wyceny należności kredytowych oraz ustalania wyniku finansowego. W artykule podjęto próbę oceny wpływu różnych zasad rozliczania prowizji ubezpieczeniowych na wyniki finansowe banków.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy pytania, któremu brokerowi należy się kurtaż od zawartej umowy ubezpieczenia, jeżeli przed podpisaniem umowy broker, który ją wynegocjował, został zastąpiony nowym, ewentualnie nowy broker pojawił się już po zawarciu umowy. W doktrynie oraz orzecznictwie dominuje stanowisko, że kurtaż co do zasady przypada brokerowi, który nadał kształt zawartej umowie, natomiast sam podpis pod polisą ma jedynie znaczenie formalne. W praktyce zgłaszany jest jednak postulat, uzasadniany przede wszystkim względami utylitarnymi, że decydować powinien nie wkład pracy, ale podpis. Pojawiają się ponadto wnioski, by w razie zmiany brokera po zawarciu umowy lub na etapie jej przedłużenia prowizję otrzymywał nowy broker. Autor krytykuje te postulaty, zgadzając się z poglądem tradycyjnym, i wskazuje, że właśnie takie stanowisko powinno znaleźć odzwierciedlenie w nowej redakcji Zasad dobrej praktyki oraz współpracy między brokerami a zakładami ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule autorzy podjęli próbę przybliżenia wybranych aspektów opłat i prowizji w sektorze bankowym w Polsce. Skoncentrowano się na następujących kwestiach: sfera regulacji opłat i prowizji, poziom i struktura opłat i prowizji, opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych, prowizje i opłaty związane z rozliczeniami pieniężnymi, abuzywne klauzule umowne a opłaty i prowizje za usługi bankowe. Ponadto zwrócono uwagę na problematykę klauzul niedozwolonych, które spotyka się w umowach funkcjonujących na rynku bankowym. Jest to stosunkowo rzadko wykorzystywany instrument ochrony interesów słabszej strony stosunków prawnych między profesjonalistą a konsumentem. Wydaje się, iż z uwagi na skalę rozwoju usług bankowych zagadnienie opłat i prowizji powinno być przedmiotem stałych analiz prowadzonych przez liczne, funkcjonujące w sferze ochrony konsumenta, wyspecjalizowane podmioty.(abstrakt oryginalny)
Czy bank ma prawo pobierać prowizje z tytułu wykonywanych czynności bankowych oraz opłaty za wykonywanie innych czynności? Prawo bankowe ściśle określa warunki pobierania takich opłat. W artykule można zapoznać się z wyrokiem Sądu Antymonopolowego z 2002 roku, który krótko przedstawia autorka.
Wycena kredytu przy wykorzystaniu efektywnej stopy procentowej powoduje, że prowizja staje się jednym z elementów przepływów kapitałowo-odsetkowych. Prowizja od kredytów walutowych jest rozliczana zgodnie z metodologią zamortyzowanego kosztu i jej wpływ na bilans jest rozłożony na cały okres trwania umowy. Powoduje to zmianę w podejściu do zarządzania ryzykiem walutowym i ustalaniu pozycji walutowej. Artykuł pokazuje, jakie są stosowane podejścia to tego zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione doświadczenia autora, zebrane w trakcie opracowywania i wdrażania prowizyjnego systemu wynagrodzeń we wrocławskim przedsiębiorstwie "Biuro i Szkoła CEZAS, Spółka z o.o". (fragment tekstu)
14
Content available remote Multi-Level Marketing. Features and controversy
84%
Multi-Level Marketing is a kind of novelty in the business reality. The greatest popularity gained in Western countries, where it functions as a kind of hybrid method in distribution of the goods with the design of the sales network. It is one of the most secure business models. In Poland the awareness of this type of activity is still small and remains a wide spectrum of scientific research. This situation has led to the creation of this article. The aim of the publication is to highlight the problems of Multi-Level Marketing, an indication of the essence of this phenomenon, and show how far is different than traditional marketing. The article presents the system of functioning of this kind of business, how it works a system of charging commissions and indicated a practical example of this system. Considerations based on literature studies and case studies.(original abstract)
Celem glosy jest analiza stanowiska Sądu Najwyższego w kwestiach związanych z odpowiedzialnością del credere agenta, zwłaszcza stanowiska co do utraty prawa do prowizji z tytułu pośrednictwa jako postaci tej odpowiedzialności. W glosie zakwestionowano pogląd Sądu Najwyższego, zgodnie z którym odpowiedzialność agenta del credere może polegać na kompensującej poniesioną przez dającego zlecenie szkodę utracie prawa do prowizji. Wskazano, że wykluczenie możliwości ustanowienia zabezpieczania wierzytelności stanowiącego obejście unormowania odpowiedzialności del credere agenta jest trafne tylko w części, ze względu na brak de lege lata w semiimperatywnym art. 761 7 k.c. podstaw pozbawienia skuteczności zabezpieczeń prawa wekslowego. Podkreślono, że nie powinna być akceptowana odpowiedzialność agenta za wykonanie przez klienta zobowiązania względem dającego zlecenie poza ramami podlegającej ograniczeniom odpowiedzialności del credere, w tym nie powinna być akceptowana odpowiedzialność agenta za klienta w ramach odpowiedzialności ex contractu. Podtrzymano pogląd, że zawarcie umowy za pośrednictwem agenta stanowi tylko jedną z przesłanek prawa do prowizji i jako błędne oceniono twierdzenie zawarte w komentowanym wyroku, że "prowizja agenta co do zasady nie jest zależna od wykonania umowy przez klienta".(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Influence of Changes in Transaction Costs on the Transformations of Enterprises
84%
Background. The article analyses the possibility of creating additional economic benefits as a result of enterprises effective adaptations to the changes of transaction costs. Research aims. The article answers the question: whether it is useful and justified to separate and transfer certain activities abroad, and what form could be appropriate to this. Methodology. The author presents the main assumptions and benefits of the network approach to companies' cooperation, as well as a concept of business network and strategic network of companies. Findings. The Author presents the possibility of creating enterprises' flexible adaptation to the transaction cost changes. In the article he suggests creating incubators of the intelligent firms. (original abstract)
Cel: Artykuł jest kontynuacją rozważań autora na temat rynku produktów bancassurance i zasad rozliczania wynagrodzeń otrzymywanych przez banki z tytułu oferowania tego rodzaju produktów. Celem artykułu jest przedstawienie nowych zasad rozliczania i ujmowania prowizji ubezpieczeniowych w księgach banków, które są rekomendowane od 2013 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), oraz ocena ich wpływu na wyniki finansowe banków Metodyka badań: W niniejszym artykule podjęta została próba weryfikacji hipotezy, że wyniki finansowe banków mogą ulec istotnemu obniżeniu, po wdrożeniu nowych zasad rozliczania prowizji z tytułu sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, rekomendowanych od 2013 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Badania przeprowadzono na podstawie raportów Polskiej Izby Ubezpieczeń z zastosowaniem metody analizy porównawczej. W artykule wykorzystano także metodę analizy krytycznej piśmiennictwa oraz rekomendacji (zaleceń) KNF w zakresie bancassurance. Wnioski: Przeprowadzone badania potwierdziły przypuszczenia co do kształtowania się wyników finansowych banków w Polsce, oferujących produkty typu bancassurance, w początkowych latach obowiązywania nowej rekomendacji KNF w tym zakresie. Wartość artykułu: Problematyka, której poświęcono niniejszy artykuł, jest w Polsce bardzo aktualna. W 2013 r. została bowiem wdrożona w bankach nowa Rekomendacja "U" KNF, określająca m. in. zasady ujmowania przychodów z tytułu oferowania produktów ubezpieczeniowych. Implikacje: Artykuł ukazuje praktyczne skutki wdrożenia nowych zasad rozliczania prowizji ubezpieczeniowych dla wyceny portfeli kredytowych w bankach, powiązanych z produktami ubezpieczeniowymi. Stanowi cenny materiał źródłowy dla bankowców, zajmujących się problematyką rozliczania prowizji ubezpieczeniowych w księgach rachunkowych banków. Ograniczenia: Artykuł może inspirować do prowadzenia dalszych badań nad metodami wyceny produktów typu bancassurance.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza i ocena czy zmiana poziomu prowizji wywołuje taką samą zmianę wartości RRSO: w przypadku pożyczek krótko- i długoterminowych oraz przy prowizji pobieranej z góry i z dołu - bez względu na poziom wyjściowy prowizji. Okazuje się, że nie. To po pierwsze skutek wielokrotnego naliczania prowizji przy wyznaczaniu RRSO dla krótkoterminowych pożyczek (wskutek czego RRSO przeszacowuje prawdziwy ich koszt) oraz naliczania tylko jej części w przypadku długoterminowych (wskutek czego RRSO niedoszacowuje ich kosztu), a po drugie skutek wielokrotnego kapitalizowania kosztów (wskutek zastosowania w RRSO stopy efektywnej), powodującego wzmocnienie wskazanych zjawisk przeszacowania lub niedoszacowania kosztu długu - z różną siłą zależnie od sposobu poboru prowizji i okresu kredytowania oraz - co kluczowe - także od wyjściowej wysokości prowizji. Oznacza to, że formuła obliczeniowa RRSO jest wewnętrznie niespójna - zniekształca i zafałszowuje prawdziwy koszt długu ze zróżnicowaną siłą zależnie od kombinacji trzech parametrów: okresu kredytowania, sposobu poboru prowizji i wyjściowego jej poziomu. RRSO nie pokazuje więc prawdziwego kosztu pożyczek spłacanych jednorazowo.(abstrakt oryginalny)
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń - w przeciwieństwie do ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym - zawiera szereg przepisów, które odnoszą się wprost do kwestii wynagrodzenia zarówno pośredników ubezpieczeniowych (agentów i brokerów), jak i pracowników ubezpieczycieli. Przepisy te podzielić możemy na dwie główne kategorie, tj. na dotyczące samego kształtowania wynagrodzenia oraz dotyczące związanych z nim obowiązków informacyjnych, których beneficjentem jest klient. Tym właśnie zagadnieniom jest poświęcony niniejszy artykuł. Na wstępie omówiono zagadnienia ogólne związane z wynagradzaniem pośredników ubezpieczeniowych oraz osób, za pomocą których zakład ubezpieczeń wykonuje czynności dystrybucyjne. Dalsze części obejmują analizę art. 7 ust. 2 ustawy dystrybucyjnej, a także wspomnianych obowiązków informacyjnych na gruncie tej ustawy (art. 22, 23 i 32). Artykuł zamyka podsumowanie, zawierające wnioski i uwagi autora.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje debatę toczoną w instytucjach nadzorczych i środowisku biznesu ubezpieczeniowego na temat systemów wynagradzania brokerów. Proponowana zmiana systemu wynagradzania brokerów mogłaby, zdaniem autora, oznaczać obciążenie umów VAT-em.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.